^

Zdraví

Elektropunktura

, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 19.11.2021
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Elektropunktura - účinek biologicky aktivních bodů na určité proudy nízké frekvence, které mají výrazné inhibiční, analgetické, hyposensitizující, antianginální účinky.

Výhodou metody je neinvazivita, možnost získání reflexní odpovědi jakéhokoli orgánu, mobilizace nespecifických mechanismů pro ochranu těla a jeho adaptivních zdrojů. Tato metoda je široce používána při léčení psychosomatických patologií.

Elektropunkture je jednou z účinných metod zahrnutých v kategorii Reflexoterapie, a je směrován, jakož i jiné způsoby ovlivňování biologicky aktivních bodů, stimulace určitých oblastech těla naměřené vybití elektrického proudu. Tato technika je založena na nejstarších poznatcích, v kombinaci s nejnovějším vývojem v oblasti biofyziky a medicíny. Elektropunktura byla přidělena prvnímu pacientovi na konci 18. Století, aby se zvýšil účinek akupunktury populární v té době. Poté byla publikována velmi užitečná a rozsáhlá vědecká práce o metodách elektropunktury a jejich použití při léčbě různých onemocnění. Autor vědecké práce, Francouz Sarlandjer, vynalezl první bezpečné elektrické zařízení, které pracovalo na určitých místech těla podle zvláštních režimů. Od té doby nebyla elektrovodivá léčba zkoumána pouze, ale také byla používána konzistentně, možná kvůli relativní snadnosti, s jakou byl přístroj navržen a jeho snadnosti použití. Nejslavnějším a respektovaným ve světě medicíny byla takzvaná "německá škola" elektroterapie, kterou vedl drzý Dr. R. Fall. Metody elektropunktury v současné době pomáhají nejen odstranit primární příznaky, dokonale fungují jako komplexní diagnostika a také doplňují hlavní terapeutická opatření jako účinnou metodu léčby mnoha patologií.

trusted-source[1], [2], [3]

Přístroje pro elektropunkturu

Specifičnost metody elektropunktury není problém pro ty lékaře, kteří již mají techniky akupunktury. Otázkou je pouze to, kolik doktor je připraven studovat a používat zařízení pro elektropunkturu. Pro lékaře, který zná topografii BAP (biologicky aktivní body) a zpravidla má zájem o zdokonalení svých dovedností, nebude použití elektrického zařízení vytvářet zvláštní problém. Navíc zdravotnické elektrické přístroje velmi zjednodušují mnoho procesů souvisejících s kategorií reflexní terapie.

Přístroje pro elektroakupunkturou, který model by buď musel mít zvláštní režim hledání - pátrání po biologicky aktivních bodů, což zjednodušuje provoz a umožňuje reflexologist „zapomenout“ o použití vícesvazkových atlasů podél meridiánů a body.

Které skupiny BAT naleznou zařízení pro elektropunkturu? 

 1. Body, které působí reflexně na centrální nervový systém (CNS).
 2. Segmentové oblasti BAP, které odpovídají inervaci specifikovaných zón míchy.
 3. Takzvané spinální BAP, které se nacházejí podél vertebrální a paravertebrální linie v místě výstupu nervových zakončení a vegetativních vláken v inervační zóně vnitřních orgánů a systémů.
 4. Regionální BAP, které se nacházejí v kůži v oblasti projekce vnitřních orgánů.
 5. Místní BAT, s nimiž můžete pracovat na okolních tkáních - krevních cévách, svalových tkáních, kloubech a vazy.

Moderní přístroje pro elektropunkturu se tak staly nejen pomocníky v činnosti reflexoterapeutů, ale také umožnily léčbu doma. Na trhu se objevily nové modely, které jsou naprosto bezpečné pro domácí použití, samozřejmě více pro preventivní účely než pro vážnou léčbu chronických patologií.

trusted-source[4], [5]

Přístroje pro elektropunkci

První přístroje a zařízení pro elektro akupunktura objevily už dávno, a velký průkopníkem v této oblasti lze považovat jako autor vědecké práce elektroléčbu Sarlande Francouze, který na konci XVIII století poprvé testoval účinek elektrického proudu na svého pacienta. Přesto musel být dlouho, než bude vytvořen skutečně účinný a bezpečný přístroj. V roce 1963 v Rusku byl vyvinut přístroj automaticky vyhledat BAT (biologicky aktivní body) na těle pacienta, autoři - Geykin a Mikhalevsky chránit jejich potomci patent další zařízení byla uznána v mnoha evropských zemích, zejména tam, kde jsou školy aktivně rozvíjet reflexoterapie a elektropunktury (Francie a Německo). Na stejném místě se v těchto státech začaly vyrábět přístroje pro elektropunkturu v sériové výrobě a v SSSR vědci pokračovali v práci na zlepšení těchto zařízení.

První zařízení schválené pro použití v sovětských zdravotnických zařízeních, byly vydány v 70. Letech ve Výzkumném ústavu přístrojové radioizotopu Rigy, tato zařízení mohou nejen určit BAT, ale také umožňuje psát léky do lidského těla metodou elektroforézy. Od té doby uplynula spousta času a moderní přístroje pro elektropunkturu mají mnoho modifikací, od velmi složitých až po velmi jednoduché, které je možné používat doma.

Elektropunktura se v současné době provádí pomocí ambulantních klinik pomocí těchto zařízení: 

 • Všechny modely kategorie DENAS.
 • Všechny možnosti kategorie ELAP.
 • Axon-01.
 • Reflex-03.
 • Elfor.
 • Shuboshi FZ-1.
 • Master.
 • Elektronika ELITE-4.
 • TEST.
 • BIORS.

To není možné v tomto článku výčet všech stávajících modelů zařízení pro elektroakupunkturou můžeme pouze poznamenat, že většina z nich pracuje na technikách Foll a Nakatani a umožní nám stanovit úroveň energetické rovnováhy v těle, stejně jako práce na některých akupresurních bodů, čímž normalizace pacientův zdravotní stav.

trusted-source[6], [7], [8]

Praktická elektropunktura metodou Voll

Metoda vyvinutá německým lékařem R. Vollemem je založena na stanovení přesného potenciálu reakce BAP (biologicky aktivní bod) na působení síly stejnosměrného proudu 1,5-10 μA. Odpověď lidského těla na elektrický impuls se měří, fixuje a interpretuje podle navrhovaného algoritmu. Praktická elektropunktura podle metody Voll se používá pro diagnostické a terapeutické účely, účinnost techniky je potvrzena časem, statisticky pozitivními daty. Navíc podle společnosti Voll jsou pacienti diagnostikováni a léčeni ve 55 zemích po celém světě, a to od šedesátých let, což lze považovat za potvrzení účinnosti tohoto vývoje.

Obecné zásady metody: 

 1. Diagnostika vychází z úrovně stability indikací a dalších parametrů - čas a rychlost změny indikátoru.
 2. Voll terapie předpokládá především použití sedace nebo aktivace zóny zvolené pro léčbu. V tomto případě se používají impulzy různé síly, frekvence a velikosti.
 3. Praktická elektropunktura metodou Voll pomáhá zvolit terapeutický směr a přípravky, tradiční i homeopatické. Léčba je určena s přihlédnutím k individuálním charakteristikám pacienta a léky se vybírají v závislosti na diagnóze určované tou chorobou.

V roce 1953 Dr. Voll veřejně prohlásil, že vymyslel metodu, která pomáhá regulovat selhání systému v těle. Ve skutečnosti, aby se léčit výsledkem byla stabilní, je nutno odstranit příčinu onemocnění, které je často skryté, kromě toho, že není žádným tajemstvím, že po dlouhou dobu, symptomatická léčba byla běžná v medicíně, což značně usnadňuje život pacienta, ale neodstraňuje příčinné patologie faktor. Podstatou metody Dr. Voll je najít pravé důvody, které podle jeho názoru spočívají v energetické nerovnováze. Za účelem nalezení místa výpadku elektrické energie Voll vynalezl speciální přístroj, který zahrnuje měření elektrického potenciálu na biologicky aktivních místech umístěných v projekčních zónách orgánů a systémů. Tyto body jsou již dlouho známé, více než 3000 let před akupunkturními zónami byly identifikovány a léčeny nemoci čínskými lékaři.

Dnes téměř všichni lékaři potvrzují informativnost této metody, její spolehlivost podle statistických údajů je více než 90%, což je velmi vysoký ukazatel v diagnostickém smyslu.

Jaká je výhoda elektropunktury podle metody Voll? 

 • Absolutní bezbolestnost postupu.
 • Detekce patologie v nejranější fázi vývoje s přesností 93%.
 • Zjišťování predispozice k určitým chorobám, které umožňují prevenci onemocnění včas.
 • Vyjádření stávajících nemocí s přesností 95%.
 • Identifikace skrytých parazitických onemocnění.
 • Absence kontraindikací pro diagnostický postup.
 • Zohledňuje se možnost individuálního výběru léků a homeopatických prostředků s přihlédnutím k možným reakcím těla na léčbu včetně alergie.

Dnes mnoho lékařů, praktických lékařů, neurologů, gynekologů, pediatrů vlastní metodu Voll, která ukazuje opravdu široké možnosti biorezonanční diagnostiky a terapie.

Elektropunkturní léčba

trusted-source[9], [10], [11], [12], [13], [14], [15], [16], [17], [18], [19], [20]

Jak elektrické proudy ovlivňují lidské tělo?

Všechny procesy, které se vyskytují v lidském těle, jsou doprovázeny určitými elektrickými výboji, které jsou silné. Princip, který zachází s elektropunktorem na první pohled, je poměrně jednoduchý: elektrické proudy se volí podle parametrů, které jsou podobné lidským impulsům. Doplňování, aktivace nebo naopak, snížení aktivity počátečních výbojů, elektroterapie pomáhá normalizovat činnost vnitřních orgánů a systémů. Zjevná jednoduchost je ve skutečnosti vyvrácena komplexním reflexním mechanismem, který je součástí práce po vystavení proudům biologicky aktivním bodům umístěným v projekci orgánů, které mají být léčeny. Vyměňují se funkce nejsložitějších chemických látek, hormonálních a nervových systémů, jinak funguje mozek a kardiovaskulární systém.

Elektropunkturní léčba je rozdělena do dvou hlavních metod: 

 1. Neinvazivní metoda. Opatření na nastavených bodech nastává při styku kůže a elektrody.
 2. Elektroakupunktura je invazivní metoda. Vypouštění prochází speciální jehlou, která se předběžně zavádí do označené biologicky aktivní zóny

Akupunktura s pomocí elektrického proudu je považována za účinnější, protože je schopná ovlivnit hluboké struktury a někdy přímo v zóně požadované svalové tkáně. Tato metoda způsobuje intenzivnější reflexní odezvu, proto účinnost léčby přichází rychleji.

Navzdory určitému specifičnosti první a druhé metody, pocity, které zažívá pacient, zapadají do rámce pohodlného tělesného dotyku. Mírné brnění nebo mravenčení jsou možná všechny relativně nepohodlné jevy, které se mohou vyskytnout během elektropuncture. Doba trvání jednoho postupu se pohybuje od půl hodiny až po jednu hodinu, doporučený průběh zasedání je nejméně šest. Typ, frekvenci, polaritu a velikost proudu by měl zvolit lékař v závislosti na terapeutickém úkolu a individuálních charakteristikách stavu pacienta.

Co se stane po léčbě elektropunktorem?

Výsledek někdy překračuje očekávání. V téměř 99% případů jsou funkce systémů a vnitřních orgánů normalizovány ve větší či menší míře, navíc se obecný stav člověka zlepšuje, stává se více aktivní, funkční. Získává pozitivní náboj a imunitní systém, neuro-psychická struktura se stabilizuje.

První věc, kterou pacient po ukončení plného průběhu elektroterapie pozoruje, je obnovení zažívacích orgánů a bezprecedentní snadnost v těle. Svalové křeče jsou také rychle odstraněny a spastické vaskulární stavy neutralizovány. Úplné obnovení energetické bilance nastává po několika kursech, které musí být dokončeny, aby se určil primární výsledek.

Metody léčby elektrickým proudem

 1. Elektropunkční darsonvalizace.
 2. Ultrasonopunktura.
 3. Bioregulovaná elektrická stimulace.
 4. Transcutaneous electroneurostimulation (TENS).
 5. EHF-Electropuncture.
 6. Mioelektrostimulace.
 7. Elektrochemie.
 8. Transkraniální elektrostimulace.
 9. Elektrosonoterapie.

Co se léčí elektroléčbou? 

 • BA je bronchiální astma.
 • YABZH - peptický vřed žaludku a dvanáctníku bez exacerbace.
 • Chronická onemocnění bronchopulmonálního systému.
 • VSD - vegetativní vaskulární dystonie.
 • NDC - neurocirkulační dystonie (hypertonická varianta).
 • Osteochondróza páteře (kompresní syndromy).
 • Alergie včetně alergických dermatóz.

V zásadě chronické onemocnění dobře reagují na léčbu elektropunktorem, účinnost závisí na předběžné diagnóze a na možných doprovodných patologických stavech.

Existují nějaké kontraindikace, kdy je elektropunkturní léčba nemožná?

Jako každá terapeutická metoda má elektroléčba také své omezení. Elektropunktura je kontraindikována v takových stavech a onemocněních: 

 • Systémové patologie krevně hematologických patologií (leukémie, leukémie, maligní anémie).
 • Novotvary na kůži v zóně biologicky aktivních bodů.
 • Hemoragické patologie - narušení procesu koagulace krve.
 • Akutní zánětlivé procesy, zejména u hypertermie.
 • Těhotenství.
 • Vrozené patologie.
 • Akutní duševní stavy (psychóza, alkoholová psychóza).
 • Kachexie.
 • Epilepsie.
 • Přítomnost kardiostimulátoru v těle.
 • Odložená mrtvice, srdeční záchvat. Postup je prováděn striktně podle údajů a pouze 4-6 měsíců po onemocnění.
 • Rozsáhlý proces křečových žil.
 • Elektropunktura nelze kombinovat se zářením nebo chemoterapií.
 • Hrudní věk, děti do 3 let.
 • Věk nad 60 let je kontraindikací spojená s přítomností mnoha patologií v této věkové skupině.

Léčba elektrickými proudy by měla být prováděna pouze ve specializovaných lékařských zařízeních, ve vybavených pokojích pro procedury a přísně podle pokynů po komplexní diagnostice.

trusted-source[21], [22], [23], [24], [25], [26], [27], [28], [29]

Hodnocení elektropunktury

Před několika desetiletími byli lékaři, kteří byli skeptičtí ohledně elektropunktury, dnes se situace radikálně změnila. Reflexní podstatě získal statut dlouho očekávaný všemi uznávaného lékařského směru, jak nahromaděné výsledky tisíce vyléčených pacientů výmluvně přesvědčit i ty zanícenými skeptiky v účinnost této metody. Recenze elektroakupunkturou v současné době pouze pozitivní, samozřejmě, v přítomnosti specializovaného dostatek zkušeností, navíc lékař musí být neustále zlepšuje, a to i v oblastech výzkumu, které již nejsou chápány fyziky kybernetiky než lékaři.

Moderní metody elektroléčby jsou správně považovány za lékařské, pohybující se od kategorie netradičních metod léčby až po kategorii oblíbených a používaných metod v mnoha zdravotnických zařízeních. S největší pravděpodobností se toto uznání electropuncture získal díky pozitivní statistice, protože v lékařském světě je velmi jasná definice - medicíny založené na důkazech, to znamená, že jakákoliv metoda musí být přiloženy výsledky, které lze ověřit, naměřených, a co je nejdůležitější - opakovat.

Lékaři v elektroterapii přitahují spolehlivost a účinnost, pacienti - bezbolestná léčba a pocit primárních účinků bezprostředně po prvním zasedání. Proto jsou reakce na elektropunkturu převážně pozitivní, což opět dokazuje hodnotu starých lékařských zkušeností a účelnost jejich kombinace s nejnovějším vědeckým vývojem.

V moderní medicíně je elektropunktura považována nejen za symptomatickou léčbu, ale také za potenciálně slibný směr, který pomáhá obnovit energetickou rovnováhu lidského těla jako celku. V současné době aktivně rozvíjí zcela novou vědu na rozhraní medicíny, fyziky a biofyziky, bude toto odvětví v dohledné budoucnosti odhalit tajemství interakce informačních procesů, které jsou odpovědné za regulaci vnitřních orgánů a systémů. Elektropunktura v této oblasti již zaujímá jedno z nejvýznamnějších míst a je pravděpodobné, že brzy se zvýší na další vyšší úroveň, v blízkosti základních věd.

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.