^

Zdraví

Endoskopie žaludku

, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 20.11.2021
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Nejčastěji se zdravotní problémy začínají v době, kdy si člověk vůbec neuvažuje. Zvláště se týká onemocnění žaludku a dalších orgánů, které tvoří lidský trávicí systém. Abyste se chránili nějakým způsobem, abyste včas zajistili a pozorovali patologické stavy gastrointestinálního traktu, je důležité provést endoskopii žaludku. Dosavadní laparoskopické vyšetření vnitřních orgánů lze provádět téměř v jakémkoliv ambulantním oddělení.

Samotný termín "endoskopie" ("endon" a "skopeo"), z řečtiny, je přeložen jako: "uvnitř" "vyšetřovat". S pomocí snadno ohýbacích trubek, které jsou vybaveny osvětlovacím a optickým systémem, lze vyšetřit orgány žaludku. To v krátké době pomáhá vyšetřovat i ty nejmenší případy porušení. Endoskopie žaludku může být považována za jednu z nejpříznivějších a nejčastěji používaných diagnostických metod. Lékaři nebudou předepisovat žádné chirurgické zákroky bez extrémních případů.

Endoskopie je moderní metoda vizuální a instrumentální diagnostiky, díky níž můžete vidět onemocnění vnitřních orgánů. Endoskop je hlavní výzkumný nástroj, pomocí něhož lze takový postup provádět. Na jednom konci jeho okuláru se nachází, což vám umožní pozorovat obraz postižené oblasti a na druhé straně - kameru, která přenáší videný obraz. Kvalifikovaní odborníci mohou snadno zjistit problém v nejranějším stadiu onemocnění a v době předepsání vhodné léčby.

Endoskopie žaludku (endoskopie, Ezofagogastroduodenoskopie, gastroskopie) - typ endoskopie, ve které zkoumané dvanácterníku, sliznice žaludku a jícnu pomocí endoskopu. Toto zařízení je představováno ve formě flexibilní trubky, uvnitř které je umístěn systém optických vláken. Je to díky její lékař může vidět celý obraz vnitřních orgánů žaludku na monitoru, takže lze tisknout data na tiskárně.

Taková studie je velmi důležitá, aby zjistila, v jakém stavu je dvanáctník umístěn, žaludek v případě podezření na rakovinu. Kromě endoskopie žaludku pomůže naučit lumen jícnu, poznamenal, gastrointestinální krvácení, zánět žaludku, jícnu, gastroduodenitis nastavte duodenální vřed nebo žaludek, pokud vůbec, v těle pacienta. Endoskopie žaludku se provádí také k dalšímu vyšetření u některých onemocnění, aby se znovu diagnostikovala diagnóza.

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5], [6], [7]

Příprava na endoskopii žaludku

Nicméně tato studie může být provedena pouze na základě svědectví lékaře, které musí mít všechny důvody pro provedení endoskopie žaludku, což skutečně pomůže při další léčbě. Dále by měl lékař vědět o alergických reakcích na léky a související choroby, pokud je přítomen v běžném životě osoby.

Ale předtím musíte podstoupit řádnou přípravu na endoskopii žaludku. Nejedzte několik hodin. Endoskopie by se měla provádět výhradně na prázdném žaludku, takže potraviny zůstávají nezkoušely zkoušku, která by později mohla být vystavena jakýmkoli pochybnostem. Poslední jídlo před endoskopií žaludku by tedy bylo dobré strávit osm až deset hodin před vyšetřením, a to později. K provedení endoskopie žaludku je přidělena speciální endoskopická místnost, která je určena výhradně pro tento účel vyškoleným endoskopistou.

V případě potřeby je možné provést endoskopie pod vlivem sedativ a postřikem léky proti bolesti, pokud je použit, aby se lokální anestetikum hltanu a jazyka. Anestezie může být také použita, ale ve výjimečných případech se provádí extrémně vzácně.

Co by měl pacient udělat při provádění endoskopie žaludku? Za prvé, musí se chovat klidně, rovnoměrně a dýchat hluboce. V případě potřeby rozložte záhyby sliznice. Lékař pak tlačí trochu vzduchu a sleduje duodenu, žaludek a jícen. Dokáže provést biopsii nebo endoskopické měření pH, zastavit krvácení nebo odstranit polypy, malé nádory a podat léky, pokud je osoba potřebuje a má pro to vhodné příznaky. Endoskopie může trvat jen několik minut. Ale až po jednom dni všechny nepříjemné pocity spojené s tímto procesem úplně zmizí.

Moderní technologie umožňuje provádět endoskopický výzkum absolutně bezpečně a bez potíží. Výjimka z pravidel může být po proceduře komplikovaná. Ale takové příklady jsou malé procento. Ty zahrnují perforaci stěn vyšetřovaného orgánu, duševní poruchy, poškození stěn s vývojem krvácení.

Příprava na endoskopii žaludku

Jak se připravit na endoskopii žaludku?

Předčasná pravidla chování před a po endoskopii, kterou musí pacient jednoduše znát, již byly popsány. Nyní bude konkrétnější.

Chcete-li to provést, musíte znát následující pravidla:

 • Endoskopie se provádí na prázdném žaludku v první polovině dne;
 • Pokud je studie provedena v odpoledních hodinách, je důležité jíst 7 hodin před podáním endoskopie žaludku;
 • Je povoleno pít vodu bez plynů v malém množství - ne více než 50 ml;
 • Příprava pacienta pro endoskopii má také své zvláštnosti, v závislosti na celkovém stavu pacienta a na povaze studie. Může být jak plánované, tak nouzové.

Pokud se člověk předem seznámí s endoskopií žaludku, nemá právo jíst nejméně 4 hodiny před studiem. Čas posledního příjmu může být jiný, je individuálně určen lékařem. 3 hodiny před zahájením léčby musí pacient pít jednu tabletu seduxenu nebo jinou trankvilizéru. Půl hodiny před endoskopií se předepisuje cholinolytickými činidly (0,5-1 ml 0,1% roztoku síranu atropinu se kombinuje s methacinem nebo 0,2% roztokem platifilinu). U excitabilních pacientů je předepsána dávka 2,5% roztoku diprasinu v množství 30-50 mg. Místní anestezie se provádí 5 minut před endoskopií. Pacient si sedne na židli, po kterém musí hluboce otevřít ústa a vytáhnout jazyk. Poté se lékaři zabývají praním zadní stěny hltanu a kořenem jazyka a zpracováním 1-2% roztoku lidokainu. Udělejte to formou oplachování nebo zavlažování. Dále je požádán, aby provedl polknutí, aby ho znesvěcoval jícnu. Během několika minut pacient pocítil necitlivost v krku, určité potíže s polykáním. Tyto příznaky a pocit cizího těla uvnitř něj ukazují, že anestezie funguje, a proto dává signál, že pacient je již připraven ke studiu žaludku. Zcela dvojitá je otázka výplachu žaludku, protože se dotýká sliznice a obsah žaludku může poskytnout další informace.

Proto lékaři v tomto případě doporučují mytí žaludku v následujících případech:

 1. Se stenózou vrátnice. Jeden den před endoskopií v ranním a večerním čase se žaludek vypláchne, dokud se jeho obsah nestane doslova čistou vodou.
 2. Při kardiospasmu 2 a 4 stupně.

Nejúspěšnější umístění pacienta s endoskopií horního gastrointestinálního traktu je poloha na levé straně. Někdy je nutné, aby pacient změnil polohu svého těla (například převrat na žaludku, na pravé straně atd.). K tomu je třeba vedle samostatného pokoje přidělit zvláštní tabulku, ve které lze nastavit nohy a konce hlavy, zvedat je nebo je spouštět, a také otočit pacienta v jednom směru.

Takže osoba, která chce provést endoskopii, se položí na stůl nebo na pohovku, po levé straně. Jeho levá noha by měla být narovnána, pravá noha by se měla ohýbat na kolenní kloub a pak by měla být přivedena k žaludku. Druhý variant správné polohy těla endoskopií žaludku by měl být následující. Obě nohy musí být ohnuty a utaženy, rukama tlačeny proti kmenu. Pod hlavičkou je obvykle umístěn gumový polštář. Skříň je nutně tmavá.

Nouzová endoskopie se provádí, pokud je nutné okamžitě identifikovat příčiny žaludečního krvácení nebo odstranit různé cizí těla žaludku. Provádění diferenciální diagnostiky žaludečních onemocnění, identifikace akutních chirurgických onemocnění, stanovení povahy pyloroduodenální organické nebo funkční stenózy předepisuje gastroskopii.

Pokud pacient trpí onemocněními jícnu, které zahrnují neschopnost držet endoskop v žaludku, je tato studie kontraindikována. V případech, kdy existuje zvýšené riziko perforace (např. Při spálení jícnu, jizev, aneuryzmatu aorty apod.), Nedoporučuje se také provést nouzovou endoskopii žaludku. Relativní kontraindikace může být přičítána závažnému stavu pacienta jako celku, nutně spojenému s přítomností určitých souvisejících onemocnění. Avšak i při akutním infarktu nebo cerebrovaskulárních nehodách může být esofagogastroskopie ospravedlněna, protože souvisí s onemocněním, které mohou představovat ohrožení života pacienta.

V současné době existují pouze dvě absolutní kontraindikace pro anestezii pod gastroskopií: jedná se o pacientovu smrt a pacientovo odmítnutí studovat.

Mnoho pacientů je o tomto postupu opatrné. Nemají však důvod k obavám. Použití moderních endoskopů může zaručit relativní bezpečnost endoskopie. Jediná věc, kterou je třeba se obávat, jsou ty nejdůležitější komplikace, při kterých jsou stěny vyšetřovaných orgánů nebo perforace jícnu postiženy gastro-oblastí. V zásadě jsou však pozorovány, jak již bylo uvedeno výše, u starších pacientů nebo pacientů s nestabilní psychikou, stejně jako nedostatečné anestezie a špatná viditelnost. Za zmínku stojí také poškození žaludeční sliznice a gastroezofageální křižovatka. Existují dokonce krvácení z těchto zranění, ale nejsou tak hrozné. Mohou být zastaveny nezávisle, nebo s pomocí endoskopické hemostázy. Nedostatečné pocity u pacienta mohou způsobit také nutkání značného množství vzduchu v žaludku. Ale je potěšeno, že takové nepříjemné situace jsou extrémně vzácné, z nichž většina nepředstavuje velkou hrozbu pro život a zdraví pacientů.

Indikace a kontraindikace endoskopie žaludku

Endoskopie žaludku pro děti

Děti mají také bolest v žaludku, z něhož často dochází k bolestivým pocitům. Kromě toho všechny onemocnění gastrointestinálního traktu vedou ke zpomalení růstu a vývoje. Jedním z nejčastějších problémů je polykání cizích těl dítětem, stejně jako gastrointestinální onemocnění typická pro mladší věk.

V takových případech se odborníci domnívají, že diagnóza a poradenství pro kojence, předčasně narozené děti a pacienty s různými chronickými nemocemi je prostě nezbytné. Problémy trávicího systému, akutní a chronické průjmy, periodické bolesti břicha atd., Které jsou obvykle u dětí, lze předcházet a předcházet jim. Stejně jako v době poskytování léčby, diagnostiky a pozorování mnoha problémů. Mezi ně patří celiakie, pankreatitida, chronický zánět a infekční onemocnění trávicího systému, zánětlivé onemocnění střev (IBD).

Moderní zařízení pomáhá lékařům identifikovat a léčit různé nemoci. Můžete to provést pomocí:

 • gastroscopy;
 • kolonoskopie;
 • impedance jícnu;
 • rozšíření jícnu;
 • odstranění cizích těles, polypy v zažívacím systému;
 • biopsie jater a střev;
 • endoskopie horního gastrointestinálního traktu.

Kapsulární endoskopie je jedním z nejbezpečnějších a nejsnadnějších způsobů, jak získat výsledky testů. Jak již bylo uvedeno výše, s kapsulární endoskopií žaludku, děti by se neměly bát nic. Tato studie nezpůsobuje bolestivé pocity ani o čase, ani po něm.

Při kapsulární endoskopii děti ve věku 5 let a starší polykají samostatně. Pokud jsou děti mladší ve věku od 1 do 5 let, budou potřebovat endoskopickou pomoc při polykání kapsle. Tak či onak, endoskopie žaludku pro děti se doporučuje, pokud je to nutné, i na radu lékařů.

trusted-source[8], [9], [10]

Capsulární endoskopie žaludku

Pro ty, kteří nechtějí vkládat dlouhou "kluzkou" hadici, lze navrhnout alternativní postup. Je mnohem hezčí než první a nazývá se "kapsulární endoskopií žaludku". Předepisuje se, když pacient potřebuje vyšetření jícnu a tenkého střeva. K tomu by měl pacient pouze spolknout malou plastovou kapsli, která je předem vybavena všemi důležitými pro vyšetření. Jedná se o speciální mikro-videokameru, mikro vysílač, anténu a baterie, které jsou navrženy pro 8 hodin provozu.

Jednorázová tobolka dokáže reprodukovat více než 50 tisíc jasných obrázků, 2 snímky za sekundu, přenášené na speciální zařízení, které je upevněno na pásu pacienta. Fotoaparát zobrazuje vysoce kvalitní snímky a v důsledku toho poskytuje možnost co nejpřesněji stanovit a diagnostikovat. Jedním slovem, s kapsulární endoskopií žaludku, tobolka, kterou pacient pohltí, jde stejným způsobem, jakým každý den vstřebává potrava.

Tento postup nevyvolává absolutně žádnou nerovnováhu, bolest ani nepohodlí. Když očekáváte výsledek, můžete něco udělat, jedním slovem, provádět normální životní styl - běh, jídlo, spaní ... Jediná věc, kterou nemůžete udělat, je zneužívání fitness a tvrdé fyzické práce.

Pro dešifrování výsledků lékař musí vidět a analyzovat více než 50 000 fotografií. V důsledku výsledného obrazu, který se skládá z zobrazení filmu, který ukazuje 24 snímků za sekundu. Celé období trvá 1,5-2 hodiny. Pole, na kterém se zobrazí všechna přijatá data, a poté se zobrazí ve formuláři.

Nežádoucí kontraindikace vyšetření pomocí kapsulární endoskopie žaludku u osoby jsou poměrně malé. Patří mezi ně: komplexní stav pacienta, střevní obstrukce. Není třeba připravovat na videoklip hodiny. Stačí, abyste se naposledy jedli 15-16 hodin před zahájením studia a osoba je připravená.

Jaké jsou výhody kapsulární endoskopie žaludku? Pomáhá najít původní příčinu onemocnění, které jsou opakující se nebo přetrvávající kapsy onemocnění, jako jsou bolesti břicha, průjem, krvácení nebo anémie v případech, kdy všechny ostatní metody nefungují. U některých chronických onemocnění gastrointestinálního traktu tato metoda pomáhá určit, do jaké míry je postižené tenké střevo, nebo ukazuje výsledek již provedené léčby.

Technika endoskopie žaludku

trusted-source[11], [12], [13], [14], [15], [16], [17], [18]

Popis protokolu endoskopie žaludku

Při endoskopii popisu žaludku v protokolu by měl být uveden název zdravotnického centra, endoskopické skříně a nebo oddělení. Měly by být zaznamenány všechny osobní údaje o pacientech, včetně pohlaví, věku, odloučení, oddělení, kategorie. Kromě toho je třeba uvést přístroj a čas studie a někdy i datum. Počet studií, povaha postupu (plánovaná nebo naléhavá, primární nebo sekundární), navrhovaná metoda předepisování, anestezie by měla být uvedena. Pokud byly provedeny nějaké transendoskopické intervence, je nutné je detailně popsat. Pokud bylo endoskopické vyšetření provedeno v celkové anestezii, je důležité uvést složení anestezního týmu a použitou metodu anestezie.

Při provádění endoskopického vyšetření pro nouzové indikace musí popis protokolu nutně obsahovat nejen čas a postup při zahájení léčby, ale také datum a závěry protokolu o endoskopické studii.

V popisné části by měly být všechna vyšetřovaná oddělení poprvé popsána zcela a objektivně: jícen (včetně srdeční buničiny), žaludek a dvanáctník. Položky "Důležité" a "nedůležité" by neměly být. Navíc parametry hodnocení, například lumen orgánu, jeho obsah, stav vnitřního povrchu stěny, jeho pružnost je velmi důležitým bodem v endoskopii žaludku v popisu protokolu. Dále je třeba poskytnout úplný popis motorické aktivity orgánu, popsat změny, ať už jsou ploché nebo hluboké, vyčnívající či nikoliv. Pokud jsou zjištěny ohniskové léze, u kterékoli z nich je nutné uvést charakteristiky takových parametrů jako je množství, umístění, velikost, charakteristika základny, okraj obklopující sliznici.

V popisu protokolu je nutné použít jednotnou terminologii. Všechny definice a pojmy by měly umožnit vizuální zřízení této choroby. Současně by měly být popisy protokolu pro endoskopii žaludku jednoduché a snadno čitelné.

Závěrečná část protokolu by měla obsahovat stručné závěry výsledků endoskopie žaludku. Stojí za zmínku, že endoskopický závěr není konečnou diagnózou. Kromě toho je vždy důležité psát doporučení pro lékaře, který je zodpovědný, nebo pro lékařské týmy pro další řízení pacienta, stejně jako pro potřebu dalších nebo opakovaných postupů.

trusted-source[19], [20], [21], [22], [23], [24], [25], [26], [27], [28], [29], [30]

Náklady na endoskopii žaludku

Výsledkem analýzy je, že lékař a pacient dostanou potřebná data o stavu celého zažívacího traktu. Pouze tento postup umožňuje plně odstranit stávající problémy v žaludku. Při endoskopii žaludku se cena liší v závislosti na zdravotním středisku. V podstatě jsou soukromí. Ale ve státních polyklinikách je to také možné. Po provedení tohoto výzkumu obdrží osoba nejen výsledky svých testů, ale také podrobné doporučení lékaře, jakož i videozáznam z průzkumu.

Při endoskopii žaludku cena neznečistí osobu, která se rozhodla podstoupit vyšetření. Je přístupná a cenově dostupná. Doporučuje se však, aby se před zahájením studie neúčastnily kouření, aby výsledky nezrušily.

Stojí za to říct těm, kteří chtějí udělat v budoucnu žaludeční endoskopii, že v současné době existují takové technologie, které umožňují provádět endoskopii žaludku, když člověk spí. Během tohoto postupu člověk jednoduše usne, a probuzení se necítí žádné nepohodlí a žádné nepříjemné pocity. Anesteziolog hraje důležitou roli v tomto procesu, který za pomoci speciálních léků přivede pacienta na 10minutový spánek vyvolaný drogami. Nemohou být přičítány narkotickým analgetikům. V tomto případě, s endoskopií žaludku, bude cena mírně vyšší než v obvyklém postupu. Toto množství bude zahrnovat jak náklady na léky pro anestezii, tak služby anesteziologa. V některých institucích se tato částka shoduje s cenou samotné endoskopie žaludku.

Je žádoucí, aby každá osoba, jejíž věk nepřesahuje 40 let, podstoupila jednou ročně endoskopii žaludku, aby zabránila některým onemocněním žaludku. Lidé s ezofagitidou, gastritidou atd. Doporučuje se provádět endoskopii nejméně dvakrát ročně. Moderní léčebné ústavy provádějí endoskopické vyšetření žaludku. Jeho cena bude od 200 do 1000 UAH. Změna bude záviset na stížnostech pacienta, vybavení, zdravotním středisku a zkušenostech lékaře, který se rozhodne vést.

Hodnocení endoskopie žaludku

Žádný ultrazvuk, žádný rentgen, nemůže poskytnout takové podrobné a nezaměnitelné výsledky jako endoskopie. Pulmonologie, urologie, gynekologie, gastroenterologie - to jsou oblasti, kde se široce používá endoskopie. Tato metoda umožňuje zkoumat jícen (Ezofagoskopie), žaludek (gastroskopii), dvanáctníku (duodenoskopie) a tlustého střeva (kolonoskopie). Zařízení, endoskop poskytuje příležitost nejen vidět pečlivé interní obraz těla, ale také dělat biopsie, což je analýza kus nemocné tkáně, která je přijata s cílem zjistit, zda existují znepokojivé náznaky, které ohrožují lidský život nebo ne. Pokud je v počáteční fázi zjištěna nebezpečná degenerace buněk, pak je možné vyhnout se smutným důsledkům. Hlavní věc v té době je vidět lékaře. V prvních etapách s jakýmkoliv, může být zvládnuto i nejstrašnější onemocnění.

Proto s endoskopií žaludku jsou recenze pouze pozitivní. Kvůli svému zdraví se člověk nebude bát, aby to udělal. Zejména to není tak hrozné, jak se zdá na první pohled. Vždy se děsí strašně poprvé. Je lepší přežít dlouhé přípravné procedury v předvečer, vzrušení, nepříjemné pocity při polknutí trubice a po ní, a pak trpí léčbou dlouhodobého onemocnění. 5-10 minut starosti a všechno, výsledky vašeho zdraví, které už máte ve vašich rukou. Hodnocení endoskopie žaludku může být odlišné, ale všichni jsou šťastní, že ji předali a jsou nyní klidní kvůli svému zdraví, protože to zvládnou sami.

Hlavním předpokladem úspěšného předání endoskopie žaludku je nálada. Pacienti mohou usnadnit vyšetřování, jsou-li dýchat zhluboka a rovnoměrně nos, relaxovat, a nebojí se polykat v tichosti, ale zároveň ne plivat nahoru, tak rychle, jak je to možné udělat všechny pokyny lékaře. Je to jako při studiu na řízení nebo při porodu. Poslouchejte tým lékaře a pak se vše ukáže co nejlépe. Obecně, kdo se bojí provádět endoskopii žaludku, mohou lidé pomoci. Obsahují své dojmy a rady.

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.