^

Zdraví

Enterosorpce

, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 19.11.2021
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Enterosorpce týká tzv neinvazivními metodami sorpce, protože neposkytuje přímou kontaktní sorbentu s krví. Tak vazba exogenní a endogenní toxinů v enterosorbentů gastrointestinálním traktu - terapeutická činidla jinou strukturou - dochází prostřednictvím adsorpce, absorpce, iontové výměny a tvorby komplexu, a fyzikálně-chemické vlastnosti sorbentů a jejich mechanismů interakce s látkami, zda je jejich struktura a kvality povrchu.

Absorpce je proces absorpce sorbátu s celým objemem sorbentu, což je případ, kdy kapalina působí jako sorbent, ale proces interakce se sorbatem, ve skutečnosti rozpouštění látky. Absorpční proces probíhá během výplachu žaludku nebo střeva, stejně jako při vstupu enterosorbentů do kapalné fáze, kde dochází k absorpci. Klinický účinek se dosáhne, jestliže se rozpouštědlo neabsorbuje nebo po zavádění kapaliny brzy odstraní z gastrointestinálního traktu.

Výměna iontů je náhradní proces iontů sorbátových iontů na povrchu sorbentu. Aniontoměniče, katexové výměníky a polyamfolyty se vyznačují iontovou výměnou. Nahrazení iontů do jisté míry je možné u všech enterosorbentů, ale iontoměničové materiály jsou pouze ty, kde je tento typ chemické interakce hlavní (iontoměničové pryskyřice). V některých případech je nutné zabránit nadměrnému uvolňování do chmýří a absorpci elektrolytů, k nimž dochází během iontové výměny v enterosémém prostředí.

Komplexace probíhá během neutralizace, transportu a vylučování cílových metabolitů z těla v důsledku vytvoření stabilní vazby s ligandem molekuly nebo iontu, výsledný komplex může být buď rozpustný nebo nerozpustný v kapalině. Z počtu enterosorbentů až komplexních formátorů jsou deriváty polyvinylpyrrolidonu.

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5], [6], [7], [8], [9]

Základní zdravotní požadavky pro enterosorbenty

  • netoxicita Přípravky v průběhu průchodu zažívacími orgány by se neměly degradovat na složky, které po absorpci mohou mít přímý nebo nepřímý vliv na orgány a systémy,
  • non-traumatismus pro sliznice. Mechanické, chemické a jiné typy nežádoucích interakcí se sliznicí ústní dutiny, jícnu, žaludku a střev vedoucích k poškození orgánů,
  • dobrá evakuace ze střeva a nepřítomnost reverzních účinků - posílení procesů, které způsobují dyspeptické poruchy,
  • vysoká sorpční kapacita ve vztahu k odstraněným složkám chmýří, u neselektivních sorbentů by měla být minimalizována možnost ztráty užitečných složek,
  • Absence desorpce látek v procesu evakuace a změny pH prostředí, které mohou vést k nepříznivým projevům,
  • vhodnou farmaceutickou formu léčiva, umožňující jeho dlouhodobé použití, nepřítomnost negativních organoleptických vlastností sorbentu,
  • příznivý vliv nebo nepřítomnost vlivu na procesy sekrece a biocenózy gastrointestinální mikroflóry,
  • zatímco v orálních vředů, sorbent chovat jako relativně inertní materiál, aniž by došlo k jakékoliv reaktivní změny ve střevní tkáni nebo změny by měly být minimální, a srovnatelné s těmi, které lze vysledovat změnou stravy.

K provedení enterosorpce často používá ehnterosorbentov orální podávání, ale v případě potřeby mohou být podávány pomocí sondy, přičemž sonda pro zavádění léků jsou vhodnější jako suspenze nebo koloid, jako granulované sorbenty jsou obturated lumen sondy. Obě výše uvedené způsoby podávání enterosorbentu jsou nezbytné pro provedení tzv. Gastrointestinální sorpce. Chelatační činidla mohou být podávány do konečníku (kolonosorbtsiya) přes klystýry, ale účinnost sorpce v tomto způsobu podávání sorbentu je obecně nižší ústní.

Nespecifické sorbenty v každém oddělení gastrointestinálního traktu provádějí sorpci těchto nebo jiných složek v závislosti na složení enterického prostředí. Odstranění xenobiotik, perorálně požití, se vyskytuje v žaludku nebo v primárních částech střeva, kde zůstává jejich nejvyšší koncentrace. V dvanáctníku začíná sorpce žlučových kamenů, cholesterolu, enzymů, produktů chudé - hydrolýzy, potravinových alergenů, v tlustých mikrobiálních buňkách a dalších látkách. Při masivní kolonizaci bakterií a vysokých koncentracích jedů a metabolitů v biomase těla se však proces sorpce vyskytuje ve všech částech gastrointestinálního traktu.

V závislosti na konkrétních úkolech by měla být zvolena optimální forma a dávkování sorbentů. Psychologicky nejtěžší pacientů užívajících granulované formě sorbentů a snadněji přijímat dobře rozemleté sorbenty, jako jsou pasty, bez chuti a zápachu, a ne zranit sliznice. Ta druhá je neodmyslitelná v materiálech z uhlíkových vláken.

Nejčastěji používána 3-4-krát denně ehnterosorbentov (až 30-100 gramy na den, nebo 0,3-1,5 g / kg tělesné hmotnosti), ale v závislosti na povaze patologického procesu (např., V akutní otravě) požadovaného účinku jednodušší dosáhnout jediné šokové dávky léku. Aby se zabránilo adsorpci léčiv podávaných orálně, v době jejich přijetí používat enterosorbentu by měla být alespoň 30-40 minut, ale je výhodné provádět farmakoterapie parenterálně.

Enterosorpce používány v medicíně k léčbě široké škály akutních a chronických nemocí spojených s toxicitou, čímž se zvýší účinnost jiných terapií a snížení jejich objemu, včetně mimotělním detoxikační metody. Pozitivní účinek je zaznamenán u alergických onemocnění, bronchiálního astmatu, psoriázy, stejně jako u různých projevů aterosklerózy, akutních a chronických onemocnění jater. Způsob se nechá zlepšit výsledky léčby řady chirurgických onemocnění (akutní pankreatitidy, hnisavý zánět pobřišnice), selhání ledvin, různých infekčních onemocnění, Enterosorpce příznivý vliv na průběh procesu hojení.

trusted-source[10], [11], [12], [13]

Metoda enterosorpce při akutní otravě

Zařízení

Sonda na mytí žaludku, střevní výplach, enterosorbenty

Předběžná příprava

Sorbentová příprava

Pro podávání přes střevní sonda sorbentu průchodu do tenkého střeva, granulovaného aktivního uhlí předem mlety pro získání homogenní jemný prášek
se potom vyjme z tohoto uhlí a smísí se 3,2 dílů parafinového oleje, aby se vytvořila emulze, která se zahřívá na teplotu 37 ‚C.

Doporučené techniky

80-100 g sorbentu do kapalné suspenze ve 100-130 ml vody Úvod 80-100 g sorbentu v kapalné suspenzi přes trubku po výplachu žaludku
kombinaci s střevní výplachy Enterosorpce střevní perfuze se přeruší a sonda do konečníku přes zaveden 100-200 g sorbentu ve formě emulzí pak pokračovat zavádění fyziologického roztoku enterální
Když otravy jedy náchylné k enterohepatální cirkulací, - 50-60 g sorbentu v prvním podání, následovaný o 20 g sorbentu po 6-8 hodinách

Indikace pro pimenia

Klinická
středně těžká a těžká akutní otrava ústní dutiny při srážení jedů
Laboratorní
toxické koncentrace jedů v biomedidách (krev, výplachy moče ze žaludku a střev)

Kontraindikace

Neidentifikováno

Komplikace

Neidentifikováno

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.