^

Zdraví

A
A
A

Etapy psoriázy

 
, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 20.11.2021
 
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Způsob, jakým se psoriáza projevuje, závisí na stupni vývoje onemocnění. V klinické dermatologii existují tři hlavní stadia psoriázy: progresivní, stacionární a regresivní. Ačkoli někteří sdílejí průběh psoriázy ve čtyřech fázích - s přidělením počáteční nebo časné fáze.

Postupující fáze psoriázy

Postupující fáze psoriázy pouze při prvním projevu příznaků tohoto chronického onemocnění může být definována jako počáteční fáze psoriázy, neboť se v psoriatickém cyklu opakuje pouze fáze progrese.

V počáteční fázi, hlavním příznakem konvenční deska psoriáza (která je diagnostikována u více než 80% případů) jsou červené nebo sytě růžové papulární skvrny mají zaoblený tvar na loktech a kolenou, jakož i na kůži bederní oblasti a vlasovou pokožku - malá zesílené desky nahoru který dlaždicového, to znamená, pokryté šupinami (suché stříbro bílé destičky zrohovatělé pokožky). Často erytematózní elevace rámuje úzké tmavě červeným okrajem ráfku (výška), pro které je pokožka je naprosto zdravá.

Kromě svrbení různé intenzity mají vyrážky, které ukazují počáteční stupeň psoriázy, tři charakteristické rysy. Specialisté jim říkají psoriatickou trojici. Nejprve jsou horní destičky lehce ošoupány, pokud je deska lehce oškrábaná (tento dermatolog nazývá symptom stearinové skvrny).

Za druhé, po nuceném vyčerpání na desce je jasně viditelná tenká, lesklá vrstva připomínající film. Pro lékaře se tato funkce nazývá koncový (hraniční) film. Studie ukázaly, že se jedná o důkaz o významné redukci nebo nepřítomnosti zrnité vrstvy epidermis.

A nakonec poslední znamení: bodový vzhled krve ("krvavá rosa") na filmu psoriatického plaku s dalším mechanickým působením.

Počáteční fáze má jinou dobu trvání a další průběh onemocnění může po určitou dobu zpomalit na úrovni počátečního vyrážky a přítomnosti tzv. "On-call" plaků. A pokračující fáze psoriázy může pokračovat - s nárůstem velikosti stávajících plaků, výskytem nových skvrn v těle a jejich fúzí. Když jsou vyrážky pevné a pokrývají velké části pokožky, mluvíme o psoriatické erytrodermii.

Stacionární fáze psoriázy

Stádia vývoje onemocnění, při níž se zastaví vzhled nových skvrn, staré plaky nezvětšují a jsou ploché a bledé (s cyanotickým odstínem), je definována jako stacionární fáze psoriázy.

Intenzita osvobození se však značně zvýšila. Současně, jestliže v počátečním stadiu onemocnění byl loupání koncentrován ve středu plaků, pak v stacionárním stupni je celý keratinový povrch pokryt vrstvou keratinovaných keratinizovaných částic.

Také mnoho pacientů má takové znamení jako pseudoatrofická koruna - lehké osvětlení pokožky kolem plaku.

Doba trvání této fáze se u různých pacientů liší, ale i když již po dlouhou dobu není dostatek nových vyrážek, neznamená to, že psoriáza "prošla".

Průběh tohoto chronického onemocnění je nepředvídatelný a stacionární stadium psoriázy může být buď nahrazeno regresivním stupněm, nebo se vyvine stav exacerbace psoriázy. To je vzhledem k individuální charakteristiky organismu a činnost vrozené a adaptivní imunitní systém, přehnané reakci na různé spouštěcí mechanismy, což vede ke stimulaci zrychleného proliferace keratinocytů.

Regresivní fáze psoriázy

Regresivní fáze - nebo, jak se nejedná přesně nazývá, poslední fáze psoriázy - přichází po stacionární fázi.

Ve skutečnosti je charakteristický mnoho chronických onemocnění, což je období významného zmírnění symptomů a dokonce jejich dočasného zmizení, tj. Stadia remise.

V této fázi, je rozlišení morfologických prvků psoriatických lézí: destička se postupně přestává odlepení, všechny exfoliované vločky, skvrny vybít (první těsnění zmizí v průběhu, a poté jsou okraje plaků); svědění prochází.

Také regresivní fáze se projevuje dočasnou dyschromií, porušením pigmentace kůže v místě zmizelých papuloscentních ložisek. Obvykle se kůže stává světlejší (ve formě sekundární leukodermy), zřídka se vyskytuje sekundární hyperpigmentace.

Dosavadní dosažení stabilní remise a retence choroby v této fázi ve skutečnosti a snižuje léčbu psoriázy.

A definice fáze psoriázy, která se provádí na základě kožních příznaků, je rozhodující pro výběr léků a fyzioterapie ke snížení intenzity projevy nemoci.

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.