^

Zdraví

A
A
A

Exacerbace psoriázy

 
, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 17.10.2021
 
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Tato neinvazivní chronická dermatóza během exacerbace přináší mnoho fyzických a psychických nepohodlí, svědivé vyrážky (často na velkém povrchu těla) nedávají den odpočinku ani noc. Rekurentní psoriáza z různých důvodů. Velmi často se samotní pacienti ztrácejí v dohadu, což vyvolalo další zhoršení.

Studie této nemoci jsou obvykle prováděny na anamnéze hospitalizovaných pacientů s těžkou formou této choroby. Výsledky těchto pozorování jsou velmi rozporuplné a dosud neexistují obecná doporučení, jak se zbavit exacerbací psoriatických onemocnění.

Některé z nejčastějších faktorů, které vyvolávají recidivu onemocnění, jsou však známy.

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5], [6], [7], [8]

Epidemiologie

Více než 2% lidí na Zemi trpí psoriázou. Nicméně, ne každý je stejně náchylný k této nemoci. Představitelé bílé populace planety jsou nemocní častěji než Asijci, ještě vzácněji trpí psoriázou černé Afričany a Redskins (Severní a Jižní indiáni a Eskymáci) - lupénka není znám.

V ekonomicky rozvinutých zemích postihuje toto onemocnění více než 4% populace. V USA, podle údajů z loňského roku, je psoriáza nemocná 7,5% populace, na Ukrajině - asi 3,5%. Prevalence psoriázy je vyšší v zemích nacházejících se dále od rovníku.

Mohou ochromit jak ženu, tak člověka od prvních do posledních let života, ale asi polovina debutů onemocnění se objevuje mezi 15 a 25 lety. Onemocnění je komplikováno psoriatickou artritidou přibližně u 10-30% pacientů s psoriázou a projevy této komplikace se projevují přibližně deset let po prvním projevu onemocnění.

trusted-source[9], [10], [11], [12], [13], [14]

Příčiny exacerbace psoriázy

Mnoho pacientů poznamenává, že jejich exacerbace nastávají v určitých obdobích roku. Častější je zimní typ psoriázy (exacerbace se vyskytuje vždy v zimě), méně často - léto. Existuje třetí typ, který nezávisí na sezóně.

Pacienti s psoriázou by se měli snažit vyvarovat se náhlých změn v klimatické zóně. Například, když se setkáte s novým rokem v Egyptě nebo v Tunisku, můžete téměř jistě získat bonus ve formě exacerbace.

Lidé s tímto problémem jsou kategoricky kontraindikováni při používání alkoholu, slaných, sladkých, mastných potravin a přejídání obecně. Pro prevenci exacerbací je nutné dodržovat dietní výživu, která bude popsána níže.

Jednou z možných příčin exacerbace může být nervózní a fyzická nadměrná exkrece - je žádoucí vyhnout se stresovým situacím a pokusit se zvýšit jejich odolnost proti stresu.

Při aplikaci chemikálií v domácnostech by měla být věnována pozornost, přinejmenším vždy noste rukavice.

Exacerbace psoriázy může vyvolat očkování a některé léky, zejména pro léčení infekčních onemocnění dýchacích cest, antibiotika, imunomodulátory, samostatné antidepresiva, antikonvulziva, činidla malárie, vitamínové komplexy, a dokonce i léčiva pro psoriázy. Možná, že exacerbace psoriázy Kartalin, rostlinné bázi masti, být umístěna jako těžkou dermatitida, včetně z psoriázy. Toto zhoršení v počáteční fázi léčby stanovenou výrobcem v návodu s časovým stavu kůže by měly být normalizovány.

trusted-source[15], [16], [17], [18], [19], [20]

Rizikové faktory

Rizikovými faktory pro novou exacerbaci jsou kouření, infekční, imunopatologické a endokrinní faktory, jakákoliv nová kosmetika a parfémy.

Nejčastěji dochází k exacerbaci psoriatických vyrážek na zemi se suchou a tenčí kůží, která byla podrobena mechanickému nebo chemickému napadení. Lidé se suchou kůží jsou náchylnější k této nemoci, na rozdíl od majitelů mastné a dobře zvlhčené pokožky.

Psoriáza může být považována za idiosynkrázu pro všechny vnější vlivy. Někdy se spontánně zhoršuje a může také zmizet a pacient nechá zmatku při příčině exacerbace. Jedná se o velmi individuální onemocnění.

V současné době existují dvě hlavní předpoklady o patogenezi psoriázy.

První se týká primární dermatózy s narušením funkce epidermální vrstvy a jejích buněk, kde jednotlivé oblasti epidermis jsou charakterizovány nuceným dělením a tvorbou keratinocytů.

Zástupci prvního předpokladu zvažují sekundární autoimunitní záchvat T-lymfocytů a makrofágů na keratinocytech, vyhodnocuje je jako imunitní odpověď na nadbytku patologicky transformovaných kožních buněk.

Druhý předpoklad považuje patogenezi šupinatého lišejníka za autoimunní patologii, kdy nadprodukce kožních buněk je způsobena jejich autoimunitním poškozením.

Obě tyto předpoklady mají právo na existenci, protože jsou potvrzeny některými fakty o pozitivních výsledcích léčby vycházejícími z jakékoliv hypotézy. Existují také výsledky výzkumu, které částečně vyvracejí každou z nich.

trusted-source[21], [22], [23], [24]

Symptomy exacerbace psoriázy

První příznaky recidivy jsou vzhled na různých částech těla se suchou pokožkou (například končetiny, hlava, v dolní části zad) papule červenavé barvy 1,5-2 mm. Oni jsou zřetelně omezeni, pokrytá volnými velkými měřítky, náchylnými k růstu s tvorbou šupinatých světle šedých psoriatických plaků. Jejich velikost se pohybuje od malých (až 1 cm) až po výrazné plochy - s dlaní a dalšími.

Dermatóza obvykle doprovází svědění. Vyrážky se začínají odlupovat, váčky na povrchu se snadno odlupují a pod nimi zůstávají hustší a umístěny hlouběji (což vysvětluje jiná jména choroby - šupinovitý lišejník).

Nadprodukce keratinocytů a tvorba infiltrací kůže v psoriatických placích způsobují v těchto místech silnější zvýšenou vrstvu kůže. Při škrábacích šupinkách mohou plaky mírně krvácet. Na poškozené pokožce se mohou objevit trhliny a hnus, neustálé pocity uvíznutí.

Poškrábání papule, můžete pozorovat trojici specifických znaků:

 • hodně šupinovitě šedo-šedá skvrna, jako mulčová kapka stearinu;
 • po vyjmutí váhy na něm je zobrazena konečná fólie, vlhká a lesklá;
 • kapky krve, vylučované na exponované vrstvě podobnosti páteře (krvavá rosa).

Nemoc je charakterizován vlnovým proudem - latentní perioda se střídá se zřejmým, může být rozdělena do tří fází:

 • postupují, když se nově vznikají jasně červené papuly, čímž se zvětšuje jasný svědivý erytém kolem primárního vzdělávání;
 • stacionární, když přestanou vznikat nové primární papuly, růst starých zastávek se zastaví, kolem nich se objeví suchý okraj až do šířky pěti milimetrů a papuly se pokryjí váhy;
 • regresivní, když příznaky začnou zmizet ve směru od středu ohnisek k jejich okraji.

Psoriáza má různé klinické odrůdy a varianty toku. Nejběžnější formou je obyčejná nebo vulgární psoriáza, která je dále rozdělena na poddruhy, z nichž hlavní jsou plaky (popsané výše) a tvar kapky.

Obvyklé umístění plak - na loktech, kolenech, pokožce hlavy, méně často na těle. Člověk obvykle zůstává čistý, i když někdy léze přichází na čelo. Mírné poškození hladké kůže není svědění, ale pokožka hlavy je charakterizována závažným svěděním. Na hlavě mohou být ohnisky izolovány nebo spojeny do jednoho spojitého povrchu s prasklinami a exsudací.

U dětí a dospívajících se může jako komplikace streptokokové anginy pectoris vyvinout psoriáza ve tvaru slz. Jeden až dva týdny po zahájení anginy pectoris se objevují malé skvrny na celém těle, zejména na kmeni a končetinách. Velikost bodů má zpravidla průměr menší než jeden centimetr. Tento poddruh psoriázy vulgaris je vzácnější než plaku, je snadno léčit topickými činidly, někdy v kombinaci s fizprotsedurami ultrafialovým světlem, někdy to může jít sám, ale to se stává a stane chronickou.

Kromě obvyklé zařadit další druhy, jako jsou atypické psoriáza (seboroická, ustrichnopodobny, Warty, intertriginózních, dlaních a chodidlech, sliznic a nehtů) a komplikované (perikardiální, erytrodermní, arthropathic, pustulózní).

Seborrheic - lokalizované na odpovídajících částech těla (část hlavy hlavy a za ušima, v oblasti nosu, rtů, hrudníku a mezi lopatkami). Obrysy skvrn nejsou odlišné, váhy nejsou stearické, ale nažloutlé. Pod vlasy na hlavě je spousta lupů, které maskují psoriatické skvrny s přechodem na čelo ve formě psoriatické koruny.

Oyster-like (rupioid) - zaoblené plakety s mnoha vrstvami velkých šupinatých krust, které z nich dělají vypadat jako ústřice.

Warty - obvyklá místa lokalizace: kotníky, zápěstí, dolní třetina holení a zvedání nohy. Papuly jsou zaoblené, s prodlouženou exacerbací a mechanickým působením, kůže na těchto místech je hypertrofována. Pravděpodobně maligní.

Intertriginoznoy - se nachází ve velkém těle záhyby (anogenitální, podpaží, pod prsy, mezi prsty) plaketa lupénky také atypický vzhled (téměř žádný peeling, hladký povrch krbu, jasně červené, často vlazhnovatoy). To je doprovázeno bolestivostí. Diagnostika a léčba způsobují určité potíže.

Nail psoriáza (psoriatická onychodystrofie) - destruktivní barvy - žlutá až bělavý šedý povrch stane puntíkovaný, pruhované, ogrubevaet kůži pod a okolo nehtů. Proces může být zpožděn na stav hyper-křehkých nehtů a jejich absolutní absence (onycholýza). Nejčastěji jsou nehty postiženy psoriatickou artropatií.

Pustulózní nebo exsudativní psoriáza je komplikovanou formou onemocnění. Psoriatické plaky pokryté bolestivým močovým měchýřem, naplněné sterilním zánětlivým exsudátem - pustuly. Okolní kůže je otoková, zapálená, exfoliační.

Klinické projevy tohoto druhu - palmoplantární psoriáza Barbera lokalizované a generalizované psoriázy Tsumbusha dissimination s puchýřky na kůži všech částí těla a orientace se sjednotit ve větších prvků.

Jedná se o velmi závažnou formu psoriázy, což je skutečná hrozba pro život. Spustit ostření náhlý a rychlý - zářivě červený erytém pokrývá téměř celé tělo, ona se začínají objevovat v malých skupinách puchýřky, jejich počet se zvyšuje, které kombinují takzvaný „hnis Lake“. Tento proces má zvlněný charakter - zatímco pustuly vysuší dříve, vzniká. Proces je doprovázen horečkou, zvyšující se slabostí a leukocytózou. Tento stav vyžaduje okamžitou hospitalizaci.

Erythrodermie - charakterizovaná rozšířením dermatózy na velkých plochách těla, někdy generalizované, závažným svěděním, otokem kůže a podkožní tkáně, bolestivými pocity. Tento druh je často relapsem běžné psoriázy s nestabilním průběhem, který se obvykle vyvine přerušením systémové terapie nebo léčbou topickými přípravky obsahujícími glukokortikosteroidy.

Erytrodermální psoriáza může vést ke smrti pacienta, protože se zředí termoregulační a ochranná funkce pokožky, což přispívá ke komplikacím - septikémii nebo rozštěpené pyodermii.

Lokalizovaná pustulární a erytrodermická psoriáza může být debutem onemocnění a mění se v průběhu času na normální plak.

U psoriatické artropatie (artropatické lupénky) je typický zánět malých kloubů končetin. Existují však artropatie jakéhokoli lokalizace (kyčle, kolena, páteř). Tento typ onemocnění je kombinací dermatózy s artritidou, jejíž následky se mohou stát postižením pacienta nebo smrtí pacienta.

Během debutu onemocnění jsou zpravidla postiženy malé části pokožky, nakonec se zvětšují a může začít s vývojem šupinatého lichenu. Jednoduchý stupeň onemocnění je šíření lézí, které zabírají až 3% plochy těla, průměr - od 3 do 10%, těžké - více než 10%.

Často vzniká otázka: může teplota vzrůst v případě exacerbace psoriázy? Pro psoriasis vulgaris teplotního nárůstu charakteristikou je však těžké formy onemocnění - erytrodermní psoriáza, generalizovaná pustulózní psoriáza a psoriatická artritida zhoršení doprovázeno vysokou horečkou (≈39 °).

trusted-source[25], [26]

Exacerbace psoriázy v těhotenství

Podle vyjádření, u těhotných žen s psoriázou, přibližně 2/3 stavu se zlepšuje (i když se choroba po porodu ještě), ale pravděpodobnost recidivy v tomto období nelze vyloučit. Změna hormonálního pozadí ženy může zahájit proces vývoje onemocnění. Exacerbace psoriázy v prvním trimestru umožňuje předpovědět další situaci a výsledek těhotenství.

Symptomatologie recidivy onemocnění u těhotných žen závisí na typu a závažnosti onemocnění.

Nejzávažnější relapsy jsou časté, nicméně by měly být známy. Například psoriatická artropatie pro budoucí matku může mít za následek zvýšené bolesti kloubů, což se vysvětluje zvýšením zatížení kloubů v důsledku rychlého přidání tělesné hmotnosti.

Závažná forma exacerbace může být někdy vyjádřena ve formě generalizované pustulární psoriázy způsobené hormonálními a metabolickými změnami v těle ženy. Plaky, které se obvykle objevují na břiše a ve slabinách, jsou pokryty pustuly. Tento proces je doprovázen závažným svěděním, dyspeptickými poruchami, horečkou a dokonce i duševními poruchami. Hlavní příčinou exacerbace psoriázy u těhotných žen je zvýšená produkce hormonu kortizolu nadledvinami. Je naléhavé vyhledat lékařskou pomoc. V případě ukončení těhotenství symptomy obvykle okamžitě zmizí.

U těhotných žen může být exacerbace exprimována herpetiformním psoriatickým impetigem (impetigo těhotných žen), které se ve velké většině případů vyvíjí právě v tomto stavu. Vyrážky vypadají jako malé pustule, které se obvykle nacházejí ve velkých záhybech. Jsou umístěny ve skupinách nebo ve formě kroužku, kůže je zapálená, otoky se nedoporučují, puchýře nejsou infikovány, následně jsou vyrážené skvrny pokryty hnědavými krusty. Proces může trvat chronickou formou nebo se zhoršit tím, že jde na sliznice.

Vyvolá vzhled impetiga těhotných žen údajně neuroendokrinních poruch. Podle většiny odborníků se jedná o formu generalizované pustulární psoriázy. Při narození dítěte se stav matky stabilizuje, ale většinou pokračují následující těhotenství.

Důsledky a komplikace těchto exacerbací mohou nakonec vést k úmrtí plodu a spontánnímu potratu, předčasnému porodu, narození malého dítěte a dokonce smrti matky.

Šupinatý lišejník během těhotenství je často doprovázen depresí, jehož výskyt moderní medicína nevysvětluje.

Exacerbace onemocnění u budoucí matky způsobuje obtíže při výběru léků, protože většina léků pro léčbu psoriázy je teratogenní. V tomto období se nedoporučuje používat přípravky obsahující retinol, cytostatika, antibiotika, hormonální léky.

Ženy, které očekávají dítěti, se doporučují snížit projevy relapsu přírodního původu, ultrafialového záření, kosmetických přípravků na bázi tuku. Pro prevenci deprese můžete použít bylinné čaje, procedury SPA (po lékařské konzultaci), jógu pro těhotné ženy, psychoterapeutické tréninky, procházky.

Pokud exacerbace psoriázy ohrožuje život ženy, problém potratů se zvyšuje během krmení dítěte - přenáší se na krmení s upravenými směsmi a matkám jsou předepsány konkrétní léky.

Psoriáza není kontraindikací pro mateřství. Při vědomí, dobrý přístup k nadcházející těhotenství, včetně příprav na početí (vitamin, sanotorno lázeňská léčba, masáže, regenerační procedury, kurzy jógy, jak se zbavit ohnisek infekce v těle) snižuje riziko vzniku závažných komplikací.

trusted-source[27], [28], [29], [30], [31], [32], [33], [34]

Diagnostika exacerbace psoriázy

Psoriáza má výše popsané charakteristické rysy, na základě kterých lze tuto chorobu podezírat. Například vytváření přesných krvácení a projev krvácení kůže pod povlakem kvůli škrábání (příznak Auspitze). Spolu s dalšími dvěma příznaky z psoriatické triády tvoří klinický obraz psoriázy. Lékař provádí externí vyšetření a dotazování pacienta, aby zjistil příčiny onemocnění, přidělil nezbytné laboratorní a vyšetřovací vyšetření.

S počátečními a ne závažnými formami onemocnění jsou krevní testy zpravidla v normálních mezích.

Avšak ve složitých tvarů nebo velkoprostorových lézí v krevních testů, některá čísla jsou podstatně vyšší, než je obvyklé, a identifikovat intenzivní zánět, přítomnost systémových a endokrinní poruchy, revmatickou horečku (titry revmatoidní faktor, proteiny akutní fáze, leukocytóza, rychlost sedimentace erytrocytů, autoprotilátky, hormonů nadledvin a štítnou žlázu žlázy a další).

V některých případech, kožní biopsie diagnóza se provádí a jeho histopatologické vyšetření, vyznačující se tím, že zjištěné histologicky nezralé keratinocytů a jejich proliferaci (tele Rete) impregnační epidermální imunocyty, urychlil tvorbu nových krevních cév v povrchové vrstvě pod psoriatických plaků.

Instrumentální diagnostika s exacerbací psoriázy - dermatoskopie.

Dodatečný průzkum mít představu o stavu těla a vnitřních orgánů (jmenovaný podle potřeby na základě rozhodnutí ošetřujícího lékaře) - EKG, ultrazvuk štítné žlázy, břišních orgánů, radiografii.

trusted-source[35], [36], [37], [38], [39], [40], [41], [42]

Diferenciální diagnostika

Diferenciální diagnostika psoriázy se provádí s cílem stanovit přesnou diagnózu onemocnění a odlišit ji od podobných onemocnění. Provádí se na základě úplné historie, založené na vnějších znameních, těchto analýzách a vyšetřeních. Je nutné vyloučit přítomnost kožního lymfomu T-buněk (s výjimkou vnějších rozdílů, někdy předepsané punkce mozkomíšního moku); ploché lišejníky, které jsou obvykle lokalizovány "náramky" na zápěstích a kotnících; růžový a jednoduchý chronický lichen; numerický ekzém; seboroická dermatitida pod vlasy; sekundární syfilis; dermatofytóza a kandidóza.

Kdo kontaktovat?

Léčba exacerbace psoriázy

Opakování tohoto chronického onemocnění, dokonce i v mírné formě, způsobuje pacientovi velké potíže. Ale potíž fyzické rovině (svědění, bolest), pacienti trpí psychicky a porážkou na dlaních a chodidlech je problematická jen chodit a vzít něco v ruce.

Nejprve je třeba kontaktovat dermatologa. Po diagnostice lékař předepíše léky.

Léčba exacerbace psoriázy se nejdříve provádí pomocí krémů a mastí, které neobsahují hormony. Tradiční nástroje patří lokální přípravky na bázi zinku a kyseliny salicylové: salicylovou masti, pasty salicylové a zinku, mast zinku a pasty, spreje a smetanovou Tsinokap. To znamená prokázáno, k odstranění zánětu a salicylovou mast změkčuje komponent a rozpouští postižené povrchovou vrstvu, odstranění peeling.

Krém Czinocap lze používat k léčbě dětí ve věku jednoho roku. Účinná látka zirkonium pyrithion, která kromě protizánětlivého působení má také antibakteriální a fungicidní účinek. Léčba postižených oblastí se provádí dvakrát až třikrát denně, délka léčby psoriázy - měsíc a půl.

- současné místní přípravky vyrobené ve formě krému a roztoku použitého pro ošetření psoriázy Dayvoneks a Psorkutan, aktuální kalcipotriolu látky (analog vitaminu D), který deaktivuje T-lymfocyty a inhibuje proliferaci keratinocytů vrstvy. Terapeutický účinek by měl trvat dva týdny. Používají se jak v monoterapii psoriázy, tak společně s kortikosteroidy, cyklosporinem, nepoužívají v kombinaci se salicylovými přípravky. Může vyvolat alergii.

V opakující se používají roztoky a masti onemocnění které mají v jejich složení břízy, jalovce, uhelného dehtu, borovice dehtu, například masti Kolloidin, Antraminovaya, Antrasulfonovaya, Berestin řešení. Tyto léky se začínají používat na malých oblastech pokožky. Pokud droga nezpůsobí podráždění, pak je oblast jejího použití zvýšena. V létě se používají s opatrností, protože dehet je fototoxický.

Také použité masti na bázi solidol, změkčení stratum corneum epidermis, exfoliační efekt (mast Kartalin, krémová balzám Cytospor).

Mast Kartalin obsahuje řadu extrahované a heřmánek, retinol, vitamín D, eukalyptus a levandulový olej, tuk, kyselinu salicylovou, lysozym a medu. Producent slibuje pravidelné aplikace změkčování psoriatických plaků, postupné čištění a obnovu pokožky. Léčebný režim je postupně uveden v pokynech výrobce. Celý průběh léčby je od dvou do čtyř měsíců. V počáteční fázi může dojít k exacerbaci, s alergiemi, je možné kombinovat s antihistaminiky v prvním měsíci léčby.

Při lokální léčbě psoriázy se také používají olejové přípravky.

Nejhorší otázka: jak rychle ulehčit exacerbaci psoriázy? Nejrychlejší, dosavadní akce - pro léky, které obsahují hormony. Používají se pouze na lékařský předpis a pro léčbu exacerbací v těžké formě, mají mnoho vedlejších účinků, ale také je postupně zrušují. Hormonální přípravky ve formě krémů a masti mají různé síly působení. Nejvýkonnějším aktivním glukokortikosteroidem je clobetasol propionát - masť nebo krém Dermoveit. Tenká vrstva léčiva se aplikuje jednou nebo dvakrát denně. Doba trvání léčby není delší než čtyři týdny, týdenní dávka není vyšší než 50 g. Nežádoucím účinkem při použití příležitostně může být pustulární psoriáza.

Moderní hormonální přípravky pro topickou aplikaci jsou relativně bezpečné, ale mohou být použity pouze podle lékařského předpisu. Jejich použití obvykle poskytuje rychlý, ale krátkodobý účinek. Jsou návykové, drogové zrušení se dělá s obtížemi, nežádoucí účinky se zvyšují a je dobré si vážně promyslet, než dosáhnete takové rychlosti.

Při topické přípravky neúčinné terapie, dále přiřazen rehabilitace - s dlouhou vlnovou délkou ultrafialového ozáření a střední vzdálenost vlny za použití psoralen zvyšující citlivost na záření, a výztužné pigmenty. Tento léčivý přípravek je dostupný ve dvou formách: roztok pro aplikaci na kůži a tablety pro orální podání. Může způsobit poruchy trávení, bolesti hlavy a bolesti srdce, zvýšený krevní tlak.

Exacerbace psoriázy, zvláště psoriatické artropatie, je velmi účinně léčena použitím fyzioterapeutických postupů: laserové ozařování krve; PUVA-terapie; magnetoterapie; elektroforéza s glukokortikosteroidy; fonoforéza; terapeutická tělesná výchova.

Pro odstranění závažných (středně závažných) rekurencí onemocnění se používá systémová léčba s použitím přípravků vitamínů A a D, glukokortikosteroidů, imunosupresiv. Taková jmenování jsou extrémní opatření, neboť tyto léky mají mnoho vedlejších účinků.

Alternativní léčba

Psoriáza - závažným chronickým onemocněním znám a byl zkoumán po dlouhou dobu, ale i odborníci-vědci s odbornými znalostmi na vývoz zbraní, laboratoře a vybavení, nepřišel ke shodě o jeho etiologie a nevyvinuly jednotný přístup k léčbě. Nezávisle pokusit se léčit toto onemocnění je nebezpečné, protože je možné vyvolat komplikaci onemocnění. Alternativní prostředky nejsou vždy v kombinaci s léky předepsané lékařem, takže jejich uvedení do praxe je možné pouze po konzultaci s lékařem.

Existuje mnoho způsobů, jak léčit exacerbace psoriázy doma. Například alternativní léčba naznačuje použití relapsů k zmírnění stavu kůže a zmírnění svědění domácí "balneoterapie":

 • uvařte se s přídavkem levandule, růžového, heřmánku, bergamotového esenciálního oleje;
 • koupit léčivé bylinky, šňůru nebo řezivo.

Bylinná infuze všech bylin je připravena stejným způsobem: vyschnutá tráva (3/4 hrstí) nalijte dva litry vody při pokojové teplotě a stiskněte jednu hodinu. Vařte a vařte na nízkou teplotu po dobu čtvrthodiny, nechte vařit po dobu jedné hodiny, vypusťte a vyhoďte, přidá Bolotovův ocet číslo 19 z psoriázy a ekzému do infuze. Do lázně nalijte vodu (37-38 ° C) a nalijte do ní infuzi. Opakujte každý druhý den. Doba trvání procedury je 15 minut. Léčba by měla trvat od 10 do 12 lázní.

Můžete použít hořčici: vezměte ½ lžičky. Sušená hořčice a rostlinný olej, 2 lžičky. Tinktury eukalyptu; směs tinktury s hořčicí, kombinace s máslem; šířit se na postižené oblasti a nechat je tam; Po pěti až deseti minutách umyjte teplo a pak - se studenou vodou. Po dokončení postupu poskytněte pokožce hydrataci a hypoalergenní krém.

K léčbě šupinatého lichenu a prevenci exacerbací se používají masti s medem. Terapie začíná během doby remise. Masti připravené podle níže uvedených receptur se aplikují na postižené oblasti pokožky po dobu dvou až tří měsíců. Podle recenzí můžete úplně vyléčit psoriázu.

 • směs v tomto poměru: lékařská vazelína (50 g), čerstvá (do 3 dnů) vaječná bílá (6 g), včelí med získaný v květnu (3 g), dětský krém (1 g);
 • smíchejte 100 g medové řepy a jednu lžíci popel z česneku (podobná masť byla použita Avicenna v léčbě ekzému a šupinatého lichenu).

Široce použitá léčba bylinami, obilovinami. Jednoduše - k odstranění odlupování pokožky na třepení psoriatických vředů s ovsenými vločkami na páře; rozšiřte tyto oblasti nealkoholovou masti nebo rajčatovým olejem, přičemž ještě jednou vezměte jednu čajovou lžičku oleje.

Lotion of celandine: pro 300 g čerstvého bylinkového rostlinného cukru - čtrnáct šálku červeného vína; projděte trávu skrz mlýn na maso a stlačte šťávu, přidejte polovinu červeného vína; navlhčete ve směsi bavlněného tampónu a namažte plátky psoriázy, poté je namažte zbytky červeného vína.

Tinktura celandinu: nalijte čtyři lžíce nakrájených kořenů rostliny 0,5 litru alkoholu, zabalte a trvá několik hodin, namažte tinkturu psoriatických plaků.

Homeopatie - terapeutický systém pro léčbu malých dávek léků na principu podobnosti by měl dát dobré výsledky při léčbě takového onemocnění jako je psoriáza. Zvláště při dlouhodobé léčbě nejsou zaznamenány škodlivé vedlejší účinky při léčbě homeopatických léků. Pro léčbu psoriázy v homeopatii aplikujte asi 30 léků, z nichž každý je vhodný pro některé konkrétní případy, takže samoléčba s homeopatickými léky může ublížit. Musíte si objednat schůzku s lékařem - homeopatem. Například při léčbě psoriázy platí:

 • Arsenicum album (Arsenicum album) - používá se v malých vloček svědění, kdy pacienti zkušenosti zhoršení v chladném počasí a v chladných místnostech s přidělenými neklidná a zároveň pečlivé a pečlivé pacienty; děti - s psoriázou pokožky hlavy.
 • Arsenicum iodatum (Arsenicum iodatum) - je určen pro hrubě šupinaté plaky, oslabené a staré pacienty.
 • Aquifolium (Aquifolium) - s psoriázou pokožky hlavy s přechodem na obličej a krk.
 • Crotalus horridus (Crotalus horridus) - psoriáza dlaní s nepříjemným zápachem.

V případech, kdy není možnost navštívit homeopatického lékaře, můžete použít lékárny vyrobené podle principů homeopatických léků. Například homeopatická mast Psoriaten, obsahující mahagon padubolistou v homeopatickém chovu. Masť je určena k léčbě mírných forem onemocnění, může být použita u dětí, starších, těhotných a kojících žen pod dohledem lékaře.

trusted-source[43], [44], [45], [46], [47]

Operační léčba

Chirurgické zákroky pro psoriázu jsou extrémně vzácné, pouze pokud se konzervativní terapie při onemocnění v případě psoriatické artritidy nevypořádala. Operační léčba spočívá v odstranění postižených tkání z kloubu za účelem obnovení jeho funkce, protetiky velkých kloubů a také jejich upevnění ve správné poloze.

Dieta v případě exacerbace psoriázy

Neexistují žádné jednoznačné doporučení ohledně nejúčinnějšího souboru výrobků, jelikož různí pacienti reagují velmi jednotlivě na stejný výrobek. Každý pacient má proto osobní doporučení. Existuje však obecný princip budování stravy a mělo by to být následováno. Účelem dietní výživy u psoriázy je udržení určité acidobazické rovnováhy v těle.

Ve stravě by měly převažovat produkty vytvářející alkálii (70-80%), polovina z nich je žádoucí jíst syrové ve formě salátů. Výrobky tvořící alkály jsou většinou šťavnatých plodů (s výjimkou brusinek, rýží, švestek a borůvek); většina zeleniny - téměř všechny druhy zelí, celeru, saláty, špenát, mrkev, řepa, sladké brambory, cibule; čerstvé šťávy ze zeleniny a ovoce.

Zelenina z rodiny Solanaceae (rajčata, lilky, brambory, paprika, papriky) by měla být z výživy odstraněna bez ohledu na reakci kyselých bází.

Výrobky tvořící kyselinu by měly být 20-30% stravy. Tyto produkty jsou nasyceny bílkovinami, škrobem, glukózou, tuky - masem a masnými výrobky, obilovinami a bramborami, sýrem a smetanou, cukrem a luštěninami, živočišným a rostlinným olejem.

Výrobky provokující exacerbaci - ořechy, alkohol, koření, pikantní, sladké, mastné, slané potraviny, uzené výrobky, sýr s plísní, citrusy.

Příznivě působí na produkty obsahující polynenasycené mastné kyseliny omega-3, vitamíny C, E, PP, skupina B, karotenoidy, vápník a zinek.

trusted-source[48], [49], [50], [51], [52], [53]

Prevence

Soulad se stravou i během remise a absolutní zákaz používání alkoholu a tabákových výrobků. Alkohol zhoršuje průběh onemocnění, vyvolává exacerbaci a usnadňuje přechod nekomplikované nemoci na psoriatickou erytrodermii.

Zvláštní zimní forma psoriázy, která pod vlivem exacerbace slunečního záření potřebujete v zimě po konzultaci s lékařem navštívit solárium, fyzikální terapii. V letní podobě - pokusit se vyhnout slunečním paprskům pomocí oblečení, deštníků, klobouků s širokým okrajem.

Pacienti s psoriázou by měli být opatrní při léčbě jiných nemocí.

Psoriáza, stejně jako jiné závažné chronické nemoci, způsobuje depresivní poruchy u pacientů, zejména v období exacerbace. Při prvním známce deprese je dobré požádat o pomoc psychoterapeuta.

trusted-source[54], [55], [56]

Předpověď

Toto onemocnění je chronické a zatím neléčitelné, takže prognóza je poměrně příznivá. Léčba psoriázy je nyní zaměřena na dosažení dlouhodobé remise a zlepšení kvality života pacientů, ale nezbavuje onemocnění. Závažné formy psoriázy někdy vedou k invaliditě pacienta.

V průběhu času se choroba pomalu vyvíjí, s průměrnou a těžkou formou onemocnění, doprovází jiné patologie. Když pacient pedantky provádí jmenování lékaře, dodržuje dietu a určitý životní styl, přispívá k odpuštění šupinatého lichenu, někdy velmi dlouhého (až do několika let).

trusted-source[57], [58], [59], [60], [61]

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.