^

Zdraví

Excizie děložního čípku

, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 17.10.2021
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Excizie děložního čípku je operace k odstranění postižené tkáně. Existuje několik způsobů provádění operace.

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5], [6], [7], [8]

Indikace pro provoz

Indikace pro cervikální excizi:

 • rakovina;
 • benigní formace;
 • dysplázie, nehojící eroze;
 • endometrióza, cysta.

Excizie je kontraindikována, pokud:

 • pacientka je těhotná nebo kojí;
 • žena začala menstruaci;
 • infekce v močovém měchýři.

Příprava

Před operací musí pacient podstoupit komplexní vyšetření. Nejdříve se hodnotí stížnosti a zkoumá se anamnéza. Pak se provede gynekologické vyšetření. Rozšířená kolposkopie, cytologické a histologické vyšetření, testy na detekci pohlavně přenosných infekcí, studie hormonálního pozadí a stav imunitního systému mohou být předepsány.

Cytologický výzkum pomáhá analyzovat stav epitelu při zánětlivých procesech a novotvarů a také umožňuje sledovat účinnost předepsané léčby. Citlivost metody je v rozmezí 50-90%, specificita je 86-97%. Nejkvalitnějšími výsledky jsou použití kapalné cytologie.

Cenově dostupnou a vysoce informativní diagnostickou metodou je kolposkopie. Jeho výsledky však mohou být poněkud subjektivní.

Příčinou patologie děložního hrdla se může stát infekce. Proto se provádějí molekulárně-biologické testy pro detekci markerů proliferace. Biopsie je standardní vyšetřovací postup používaný v mnoha zemích. Histologie používá bodovou nebo excisionální biopsii, stejně jako diagnostické oškrabávání kanálu.

Pokud má být koníza prováděna s použitím celkové anestézie, provádí se elektrokardiogram, obecný a biochemický krevní test, obecný test moči, analýza koagulace krve.

Laserová excize děložního čípku

Jedna z nejoblíbenějších metod. Lze je provádět pomocí laserového záření s vysokou intenzitou záření nebo s nízkým výkonem. Lékař si vybere, které zařízení má používat.

Vysoce intenzivní laser - jako skalpel: pro jistotu a s vysokou přesností řeže tkáň. Proto se krvácení vyskytuje docela nevýznamné: méně než použití jiných, ne takových moderních metod cervikální excize.

Laser s nízkou intenzitou umožňuje skutečně odpařit děložní hrdlo. Tato metoda se nazývá vypařování. Také může být použita k vytvoření kondice krčku. Operace s použitím laseru s nízkým výkonem se obvykle provádí u žen ve věku čtyřicátých let, které dosud nedávno porodily a u nichž došlo k mírné dysplazii. Hlavní výhodou této metody je, že se může zcela odpařit zaostření postižené tkáně, čímž se zabrání tvorbě jizev.

Vylučování cervikální vlny

Pro provoz jsou používána speciální vysokofrekvenční zařízení. Vyzařují elektromagnetické vlny různých frekvencí. Vytvořená rádiová vlna proniká přímo přes topení tkáně v bodě kontaktu. Radikurgická excize děložního čípku umožňuje nepoužívat chirurgický zákrok ve svém klasickém chápání a minimalizovat dobu návratu. Metoda je vhodná pro svou jednoduchost a malou pravděpodobnost následných komplikací.

Loopová excize děložního čípku

Odkazuje na elektrochirurgické operace. Technika je, že elektrody jsou aplikovány na nemocné tkáně. Přenášejí elektřinu a zajišťují koagulaci tkání spolu s přilehlými cévami. Tato metoda minimalizuje ztrátu krve a výskyt nodulární a jizvou tkáně. Elektrické vyříznutí děložního čípku se provádí pomocí speciální smyčky, která je potřebná ke vzorkování a je prováděna v lokální anestézii.

Cervikální diatermyxcézie

U dysplázie a detekce polypů na cervikálních stěnách se používá diathermoelektroexcizie. Operace se provádí pomocí globulární elektrody, která je na lézi navržena. Pak je oblast koagulována. Operace trvá až 30 minut pod místní anestezií. Při diathermoelektroexcesii se na dříve postižené tkáni objevují jizvy. Pak těhotenství po excizi děložního čípku skončí s traumatickým porodem. Jizvy značně ovlivňují elasticitu tkáně, což vede k porušení při porodu. Proto diathermoelektroexcese se prakticky nepoužívá na nulipárné ženy.

Ze všech technik, uvažovaných pro provedení vylučování děložního hrdla, jsou nejvhodnější laserové nebo rádiové vlny: tyto typy operací jsou považovány za nejúčinnější a nejbezpečnější.

trusted-source[9], [10], [11]

Alternativní léčba

Použití hojivých bylin po vyříznutí děložního čípku pomůže urychlit opravu tkáně. Byliny jsou používány v případě malých lézí tkání, jinak mohou vzniknout komplikace a blahobyt se jen zhorší. Z rostlin a bylin se připravují vývary pro injekční stříkačky a tampony, navíc můžete mít rostlinnou tinkturu.

Po vyříznutí děložního hrdla se hojení tkáně objeví rychle, pokud kromě podpory těla s alternativními recepty a podle doporučení ošetřujícího lékaře. A pak za pár týdnů bude zdraví obnoveno.

trusted-source[12], [13], [14], [15], [16], [17], [18], [19], [20], [21], [22], [23]

Důsledky a komplikace po cervikální excizi

Exprese cervixu je plná možných komplikací:

 • svědění, které se týká několik týdnů;
 • těžké krvácení;
 • vývoj infekce;
 • tvorba jizev v cervikálním kanálu;
 • bolesti a křeče, pokud místa léze nebo excize zaujímají významnou oblast.

V budoucnu nevzniknou žádné komplikace s koncepcí, ložiskem nebo porodem po excizi děložního čípku. Pokud by však během operace byla odstraněna významná oblast děložního čípku nebo by se operace nemusela provádět více než jednou, mohlo by to vést k následkům. Za prvé, pokles schopnosti otevírat a za druhé, zvýšení pravděpodobnosti pozdního potratu nebo předčasného porodu.

trusted-source[24], [25]

Období rehabilitace

Po vyříznutí krčku je žena v nemocnici několik hodin: před normalizací tlaku a palpitace. Pak může pacient projít rehabilitací doma.

Ošetřující lékař po excizi děložního čípku vypracuje plán terapie, vyšetření a vyšetření k monitorování výsledků léčby.

Faktory zpomalující zotavení po operaci:

 • menstruace během operace;
 • těhotenství nebo kojení;
 • infekce močového měchýře;
 • nadváhou.

Abyste se vyhnuli komplikacím, musíte dodržovat určitá pravidla. Po operaci se doporučuje zdržet se měsíce od sexuální aktivity; maximální hmotnostní zdvih (max. 3 kg), vyloučení sportovních zátěží; nemůžete se koupat v sauně nebo v koupelně, koupat se, plavat v bazénu a rybníky. Je zakázáno užívat léky, které ředí krev. Úplné zotavení děložního hrdla nastane v -6 týdnech. Krvavý hnědý výtok po excizi děložního čípku obvykle trvá asi 10-12 dní. V tomto případě není důvod k obavám. Prodloužené krvácení z krve, vylučování hnisem, horečka, těžké křeče, bolest by měla být upozorněna. V takovém případě musíte okamžitě navštívit lékaře.

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.