^

Zdraví

Extrakce zubů moudrosti

, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 17.10.2021
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Odebrání zub moudrosti - jedna z nejtěžších stomatologické výkony, protože to často způsobeny špatnou polohu, nekazových poškození, silné zubní kaz, av důsledku toho - na výskyt krbu zánětu v ústní dutině.

Čtěte také:

"Zuby moudrosti" - toto jméno je spojeno s obdobím jejich erupce: obvykle vyrůstají u člověka v poměrně zralém věku - od 18 do 24 let a někdy i později. V pořadí umístění v dentice (od středu), tyto zuby jsou někdy nazývány "osmi" nebo "třetí molars" (molární - velký molární zub). Obvykle má člověk čtyři zuby moudrosti vybuchující. Podle výsledků četných studií neprovádějí při žvýkání určité funkce, přestože mají stejnou strukturu jako zbytek zubů. Potřeba odstranit zuby moudrosti vzniká, když nemohou vyvrátit nebo růst nesprávně (například vodorovně), a tím poškodit zuby, které jsou v blízkosti. Těžké umístění komplikuje proces čištění zubů moudrosti, což vyvolává vývoj kazu. Kvůli postupnému zničení zubu moudrosti narůstá násobení bakterií, což často vede k zánětlivým procesům a rozvoji infekcí.

Indikace pro odstranění zubů moudrosti

Extrakce zubů moudrosti se doporučuje v případech, které indikují komplikace způsobené abnormalitami růstu zubu. Dojde-li k takové problémy, pacienti hlášeny bolesti v prořezávání zubů, obtížnost otevírání úst, dásní zarudnutí a otok, horečka, výskyt zápach z úst, nepohodlí během žvýkání, polykání bolestivé.

Indikace pro odstranění zubů moudrosti jsou přímo spojeny s příznaky signalizujícími zánětlivý proces nebo výskyt infekce:

 • rozvoj perikoronitidy - proces ztěženého zubního výbuchu, který způsobuje zánět pokryté gumy ("kapuce") a periodontálních tkání;
 • abnormální růst zubu (například pod úhlem nebo vodorovně), což vede k poškození nebo zničení blízkých zubů;
 • zničení zubů moudrosti kvůli kazivým lézí;
 • traumatismus procesu erupce, který je primárně spojen s poškozením žaludku, trauma sliznicí vnitřního povrchu líc, tvorbou jizev, rozvojem zánětlivého procesu atd.;
 • tvorba folikulární cysty u kořene zubu moudrosti;
 • vývoj abscesu nebo flegmonu způsobeného nesprávným umístěním zubů moudrosti;
 • osteomyelitida čelistí v oblasti močivé moudrosti;
 • vývoj neuritidy trigeminálního obličejového nervu kvůli obtížné erupci zubu moudrosti, stejně jako další problémy.

Při sebemenším nepohodlí způsobené bolestivým prořezávání zubů moudrosti, se doporučuje ihned konzultovat s lékařem, zubaře, který bude zkoumat na základě rentgenu objektivně zhodnotit situaci pro přijetí vhodných řešení.

Jedním z nejčastějších problémů je obtížná erupce zubu moudrosti, což vede k zánětu dásně, částečně pokrývající zub, - tzv. "Hood". Jeho neustálé trauma k tvrdému jídlu, stejně jako vytváření plaku vytvářejí velmi příznivé podmínky pro zvýšení násobení patogenních bakterií. Tak kolem zubu moudrosti se vytváří ohniska infekce a parodontální tkáně se zanícují.

Neočekávané odvolání k odborníkovi nebo úplná absence léčby poškozeného zubu moudrosti je plné vývoje závažných komplikací. Mezi nejběžnější patří osteomyelitida čelistí, absces nebo flegmona. Proto je tak důležité zajistit co nejdříve lékařskou péči.

Kdo kontaktovat?

Postup při odstraňování zubů moudrosti

Odstranění zubů moudrosti vyžaduje kvalifikovaný odborný přístup, proto by měl tento operátor provést zkušený a vyškolený zubní lékař. Před zahájením léčby musí lékař provést rentgenové vyšetření bolestivého zubu, aby zjistil umístění zubu, jakož i vlastnosti struktury.

Postup odstranění zubů moudrosti s včasnou léčbou pacienta na zubní klinice je prakticky bezbolestný, pod lokální anestezií a následně nemá žádné nepříjemné komplikace. Obvykle se tato operace skládá z následujících kroků:

 • provádění lokální anestézie (anestezie);
 • gingivální řez pro zajištění přístupu k nemocnému zubu;
 • odstranění zubů moudrosti pomocí moderních dentálních nástrojů;
 • šití dásní.

Ve většině případů používají zubní lékaři neabsorbovatelné stehy ke stehu šití, které jsou prakticky bezbolestné po několika dnech po hojení ran v místě odstraněného zubu. Pokud byl postup pro odstranění zubů moudrosti proveden správně, hojení ran z odstraněného zubu projde rychle a bez komplikací. V takovém případě by měl pacient pečlivě dodržovat doporučení zubního lékaře týkající se ústní hygieny.

Anestézie s odstraněním zubů moudrosti

Extrakce zubů moudrosti se nejčastěji provádí na základě lokální anestézie. Jako anestezie se používají různé metody a prostředky.

Procesní kroky lokální anestezie dochází takto: podávána látka ovlivňuje nervové blokuje nervové impulsy, které vysílá signál stimulace nervových zakončení (tj Pocity bolesti) v mozku. Tak se člověk stává imunní vůči bolesti na místě, kde působí účinná látka. Po chvíli se tato látka odstraní z těla a dojde k úplnému zotavení nervových impulzů.

Anestezie s odstraněním zubů moudrosti může být použita v různých formách.

 • Infiltrační anestezie je nejčastější formou lokální anestézie používaná k léčbě a odstraňování molárů nebo dentálních kanálků, stejně jako provádění zubních operací na zubní buničině. Prostřednictvím injekční stříkačky se anestetikum vstříkne do sliznice, žvýkačky nebo intraosy.
 • Aplikace anestezie je povrchní anestetikum. Aplikuje se ve formě spreje a gely hlavně k odstranění pohyblivých (mléko) zubů u dětí, stejně jako k odstranění plaku a vklady dezinfekce ústní sliznici před podáním hlouběji anesteziynogo prostředky.
 • Kondukční anestezie je hlubší druh anestézie a probíhá při provádění rozsáhlých chirurgických zákroků: zubní operace na dásně, odstranění velkých molarů a podobně. Účinná látka se injektuje do větví trigeminálního nervu.
 • Intraligamentární anestézie jsou používány zubními lékaři k anestezizaci jednotlivých zubů. V tomto případě se anestetikum vstříkne přímo do vazy v blízkosti zubu.

Některé z nejlepších anestetik běžně používané v moderní stomatologii jsou látky založené na článku Articaine. Jejich názvy jsou "Septanest", "Ultrakain", "Ubistezin" atd. Trvání takových anestetik je až 6 hodin. U astmatiků, pacientů s alergickými onemocněními, stejně jako těhotných a kojících žen je indikován mepivastezin.

trusted-source[1], [2], [3]

Operace k odstranění zubu moudrosti

Odstranění zubu moudrosti může být jednoduché a složité, v závislosti na stupni poškození zubu a typu vzniklého problému. S jednoduchým odstraněním zubu moudrosti se používají kleště a výtahy a samotný postup nezahrnuje komplikované manipulace ve formě gumových řezů a vrtání specifického místa kosti.

Operace k odstranění zubu moudrosti se v tomto případě provádí krok za krokem:

 • zjištění, zda má pacient alergické reakce na jakékoliv léky pro výběr nejlepší metody anestezie;
 • sběr anamnézy - detailní dotazování pacienta o přítomnosti závažných onemocnění (s cílem zabránit vzniku komplikací během operační nebo pooperační periody);
 • zavedení anestetika;
 • čekání na příjem po anestezii anestetického účinku (přibližně 3-5 minut);
 • Příprava zubního lékaře pro chirurgii (výběr lékařských nástrojů na základě lokalizace zubu moudrosti, jeho stavu, přítomnosti infekce, zánětu apod.);
 • operace s použitím speciálního stomatologického vybavení;
 • šití dentální dírky s cílem urychlit hojení ran.

Provedení jednoduchého postupu pro extrakci zubu moudrosti jako celku trvá až 10 minut (bez ohledu na čekací dobu anestetického účinku). Pacient by měl opakovaně navštívit zubaře několik dní po operaci.

Ve složitějších případech, chování zubní ordinace odstranit zub moudrosti (nejčastěji - ovlivnily zub není schopna plně vybuchnout, nebo zub s horizontálním růstu) pomocí vrtáku, z řezné rány dásní nutně provedeno šití ran. Sama o sobě, příprava pro postup je podobný tomu, který provádí pouhým odstraněním zub, pouze s tím rozdílem, že anestetikum akce čekací doba zvýšila na 10 minut. Celý komplex manipulací spojených s odstraněním zubů moudrosti je prováděn výhradně v lékařských podmínkách, které odpovídají hygienickým normám a sterilitě. Postup při složité extrakci zubů moudrosti obvykle zahrnuje řadu akcí:

 • řez měkké tkáně;
 • vyvrtat nebo viděl kostní místo umístěné nad zub moudrosti;
 • vyjímání zubů dentálními nástroji;
 • šití rány.

Pár dní po operaci se provádí druhé vyšetření pacienta. Zubní lékař vynechá stehy až poté, pokud je přesvědčen o hojení rány a úplné absence známky zánětu nebo infekce. Za pooperačním obdobím obvykle následuje 5-denní průběh antibiotické terapie.

Ultrazvuková extrakce zubů moudrosti

Extrakci zubů moudrosti lze provádět pomocí různých lékařských technologií. V dnešní době, našla své široké použití ultrazvukové chirurgii (takzvaný „pezohirurgiya.“) - jeden z nejmodernějších technik, které se používají při páchání manipulace spojené s kostní tkání, stejně jako chirurgické operace čelistní oblasti různým stupněm složitosti.

Ultrazvuková extrakce zubů moudrosti pomocí speciálních zařízení má řadu výhod a záruk:

 • možnost provádět operaci na nejnepřístupnějších místech;
 • minimální úroveň traumatického tkáně a dutiny ústní;
 • absence úrazů ústní a kostní sliznice (edém, silná bolest, teplo);
 • významné snížení pooperačních komplikací;
 • vysoká přesnost vyrobených manipulací, což vede k předvídatelnému výsledku;
 • rychlé hojení ran po operačním zákroku.

Ve složitějších případech, například, jako je například odstranění zaklíněné (Uncut) zubu moudrosti ultrazvukového systému stává optimální jednu pro operaci, protože používání vrtačky může vést k nebezpečným důsledkům v podobě dolní čelisti nervového poranění nebo čelistních dutin. Když je přístup k zubu moudrosti omezen vzhledem k jeho poloze v dutině ústní, je obtížné pracovat s otáčivými dentálními nástroji. Proto je odstranění zubů moudrosti pomocí ultrazvukové techniky racionální způsob, jak provádět tento druh operací.

Extrakce zubů moudrosti během těhotenství

Odstranění zubu moudrosti během doby nosení dítěte je povoleno pouze v případech, kdy budoucí matka má problémy spojené s erupcí nebo abnormálním zubem. Jedná se především o silnou bolest, slizniční edém, horečku, zánět v ústech a další problémy.

Odstranění zubů moudrosti během těhotenství v prvním trimestru se nedoporučuje z důvodu možných rizik pro plod. Operace se provádí pouze v extrémních případech, kdy v důsledku porušení zubního růstu jsou pozorovány příznaky závažného zánětu.

Ve druhém semestru je úroveň rizika ohrožení plodu výrazně snížena, proto je-li zapotřebí zub moudrosti, je indikována operace. V tomto případě je však třeba vzít na vědomí možnost toxických účinků anestetik na organismus budoucí matky a dítěte. Je-li to možné, je stále žádoucí odložit odstranění zubů moudrosti po poporodním období.

Ve třetím semestru nošení dítěte je možné odstranění zubů moudrosti, ale opět jen v extrémních případech, kvůli riziku předčasného porodu. Během kojení neexistují žádné kontraindikace manipulace k odstranění zubů moudrosti, avšak v tomto případě by měl zubní lékař také používat anestetiku s nejnižší toxicitou.

Mělo by být zřejmé, že jakákoli chirurgická intervence, včetně extrakce zubů, je skutečným stresem pro lidské tělo, zejména pro těhotné ženy. Proto před přijetím konečného rozhodnutí o operaci zkušený zubní lékař pečlivě zvažuje alternativní způsoby a metody. Pokud je situace nekritická, extrakce zubu je odložena na postnatální období. Naštěstí dnes existují speciální anestetika vyvinuté pro těhotné ženy. Jsou absolutně bezpečné, protože nemohou proniknout plod přes placentární bariéru.

Extrakce zubů moudrosti za anestezie

Extrakci zubů moudrosti lze provádět v celkové anestezii v případech, kdy je zbytek úplně nebo částečně zničen a také v případě, že má složitou kořenovou strukturu. Celková anestézie umožňuje lékaři odstranit všechny zubní úlomky bez omezení, aniž by se obával, že pacient pocítil bolest nebo byl náhodně zraněn lékařským zařízením kvůli náhlým pohybům.

Odstranění zubů moudrosti v anestézii lze provádět pouze na profesionálních zubních klinikách. V průběhu takové operace se obvykle účastní zubní chirurg, anesteziolog a v některých případech i příslušný resuscitátor.

Mezi hlavní výhody extrakce zubů při celkové anestezii patří:

 • úplná absence bolesti a nepohodlí během operace;
 • zabránit pacientovi před panickým strachem;
 • možnost provádět složité operace k odstranění zubů moudrosti;
 • bez možnosti náhodného zranění.

Při odstranění zubů moudrosti jakékoli úrovně složitosti umožňuje celková anestezie tento postup provést rychle a na nejvyšší profesionální úrovni. Celková anestezie bude také nejlepší v případě potřeby protetická čelisti těžební vykotlaný zub a jejich fragmenty, rozvětvené kořeny provést kyretáž nebo kyretáž. Po operaci může pacient pocítit pocit nepohodlí, který je obvykle spojen s hojením tkání, ale tento proces je krátký. Samozřejmě, než se rozhodnete provést operaci pro odstranění zubů moudrosti v celkové anestezii, lékař by měl vyhodnotit fyzický stav pacienta: přítomnost alergických reakcí na jakékoli léčivé přípravky, jakož i kardiovaskulárních chorob nebo jiných vážných onemocnění, celkovou anestézii, která může být kontraindikován.

Odstranění horního zubu moudrosti

Extrakce zubů moudrosti je velmi složitá operace, zvláště když má zub výrazné poškození nebo zničení, stejně jako zkroucený kořen. Často při řezání horní a dolní zuby moudrosti vznikají problémy vzhledem k tomu, že tento proces je pomalý a ne až do konce, s tím výsledkem, že zub je pod sliznicí, která zraněného tuhou stravu a způsobuje bolest osobě. Pokud zub moudrosti nevybuchne až do konce, vytvoří se v něm "kráter", při kterém se hromadí hromadí jídlo. To vede k rozvoji kazu, stejně jako vzhledu nepříjemného zápachu z ústní dutiny.

Odstranění horního zubu moudrosti se provádí kvůli jeho zkáze nebo nesprávnému vývoji. Vzhledem k tomu, že zuby moudrosti jsou považovány za atavismy, protože nevykonávají nezbytnou funkci, je vhodné je odstranit, ne ošetřit. Je třeba poznamenat, že odstranění horního "osm" je rychlejší a snazší než spodní. Především je to kvůli jeho dostupnosti.

Operace k odstranění horního zubu moudrosti je pod místní anestezií. Obvykle je pro úspěšný postup postačující použití kleští ve tvaru písmene S. V složitých případech je však chirurgický zákrok prováděn zubním lékařem krok za krokem:

 • žvýkačka je odříznuta;
 • zub je rozřezán na menší úlomky;
 • části zubu jsou pečlivě odstraněny;
 • Švy jsou překryty na rozřezané gumě.

Po chirurgickém zákroku po dobu 3-5 dnů může mít pacient opuch a bolest, s cílem odstranit, které léky na bolest se obvykle používají.

Odstranění spodního zubu moudrosti

Odstranění zubů moudrosti, které má problémy s růstem, stejně jako zřetelné zničení, je jedinou správnou cestou. V tomto případě se léčba zubu prakticky nepřihlíží. Zvláštní potíže při odstraňování dolního zubu moudrosti vytváří jeho lokalizaci, stejně jako skutečnost, že kost dolní čelisti je mnohem hustší než horní část. Zvláštní rentgenový snímek před odebráním pomůže vyhnout se různým komplikacím během operace. Pomocí rentgenové topografie je určena zubu moudrosti, počtu a orientace jeho kořeny, destruktivní lokalizaci lézí kolem poškozeného zubu, jakož i další anatomické rysy. Bez rentgenového záření je odběr povolen pouze tehdy, když je odkrytý krk nebo silné uvolnění zubu.

Odstranění dolního zubu moudrosti se obvykle vyskytuje v regionální (regionální) anestézii, protože místní anestezie je v tomto případě neúčinná. Zubní chirurg obvykle začíná takovou operaci, spoléhat se na pomoc vyškoleného asistenta. Zpočátku se provádí anestézie a poté se provádí chirurgická manipulace k extrakci nižší "osm". Pokud je zub skryt pod dásní ("kapuce"), lékař udělá řez a otevření dásně. Potom se uvolní zubní korunka a pomocí přímého nebo šikmého výtahu se odstraní kořeny. Rovněž se používají koronální a horizontální kleště. Poté zubní chirurg "odseká" obsah díry zbývající po odstranění spodního zubu moudrosti. Poslední fází operace je použití stehů. S příznaky zánětu lékař používá antiseptikum k vyprání rány, stejně jako protizánětlivý prostředek pro vložení do ústní dutiny. Aplikace stehů má příznivý účinek na hojení rány.

Odstranění kapuce moudrosti

Odstranění zubu moudrosti je způsobeno vznikem vážných problémů s nesprávným růstem skupiny G8. Často je erupce zubu moudrosti doprovázena zánětem tzv. "Kapuce" (sliznice membrány, částečně pokrývající zubní korunu). Zánětlivý proces je spojen s perikoronitidou - aktivním rozvojem infekce mezi povrchem vybuchujícího zubu moudrosti a kapuce, která jej překrývá. V takovém případě se může pacient stěžovat na lékaře o otoky, otoky a bolest dásní, zduření lymfatických uzlin, horečku, otok na tváři, potíže s polykáním.

Odstranění kapuce zubu moudrosti je považováno za konzervativní léčbu perikoronitidy. Prvořadým úkolem zubního chirurga je vyjmutí pláště kapuce, aby se odstranila zóna aktivního množení mikrobů. Takový chirurgický zákrok se provádí v lokální anestézii a ve skutečnosti je menší trauma. Zahrnuje následující fáze:

 • zavedení anestetika;
 • Odsávání kapuce s chirurgickými nástroji;
 • důkladné promytí pooperační rány účinnými antiseptiky;
 • léková terapie;
 • opakovaný příjem pacienta za účelem kontrolního vyšetření pooperační rány.

Po chirurgickém odstranění zubního manipulací kapuce pacient jmenován zvláštní oplachování antiseptický roztok (manganistan draselný, furacylinu a kol.), A antibiotika (intenzivního zánětu).

Bohužel se často stává, že vyříznutí kapuce nedává požadované výsledky - zatímco zánětlivý proces neklesá. V tomto případě se doporučuje odstranění zubů moudrosti. Aby se tento problém důkladně vyřešil, zubní lékař se uchýlí k rentgenovému vyšetření, aby s největší přesností určil pravděpodobnost správného růstu zubu moudrosti. Někdy je lepší okamžitě použít metodu extrakce zubů, spíše než přiřadit pacientovi neúčinnou léčbu.

Odstranění ustoupeného zubu moudrosti

Odstranění zubu moudrosti může být vyvoláno nemožností jeho výbuchu. V tomto případě zub zůstává uvnitř čelisti nebo částečně pokrytý sliznicí. Pokud je podobný vzorec pozorován, pak mluvíme o tzv. Retinasovaný zub. Stává se, že takový zub, umístěný pod dásní nebo čelistní kosti, nezpůsobí osobě žádné problémy a nepohodlí. Existují ovšem případy, kdy zpevňovací zub způsobuje vznik různých komplikací, zejména zánětu v maxilofaciálním aparátu. Pak tato anomálie vyžaduje okamžitý zásah zkušeného lékaře - zubaře nebo ortodontisty.

Odstranění retinovaných zubů moudrosti - jediný správné rozhodnutí, pokud dotyčný pacient o varovných příznaků označující vývoj zánětu: horečka, nevolnost, bolest v uchu od zasaženého uspořádání zubu. Samotný postup odstraňování je poměrně složitý a může trvat až 3 hodiny, protože umístění zubu uvnitř kosti brání jeho odstranění obvyklým způsobem. Operace se provádí v lokální anestézii a skládá se z následujících stupňů:

 • sliznice dásní je řezána;
 • pomocí bóru se vyvine kostní tkáň;
 • zub je rozdělen na jednotlivé úlomky;
 • všechny části zubu jsou odstraněny;
 • v díře (ránu) je umístěno antiseptické;
 • šití (s velkou ranou);

Je třeba poznamenat, že proces obnovy po takové operaci je velmi bolestivý. Pacienti trpí silnou bolestí při otevírání úst, mají otoky v oblasti vrtání kostí. Samozřejmě, takové důsledky jsou zcela normální. Při intenzivní bolesti lékař předepisuje anestetikum pacientovi. Doba rehabilitace obvykle trvá až 5 dní.

Odstranění kořene zubu moudrosti

Odstranění zubu moudrosti může být komplikované zakřiveným kořenovým systémem, který zasahuje do operace. Při zubní koruně může zubař snadno najít kořeny a provést odstranění. Ale pokud je zub moudrosti zcela zničen, pak je téměř nemožné posoudit jeho stav bez rentgenového záření. V tomto případě pouze rentgenový obraz umožní určit přesnou polohu zubu, studovat tvar jeho kořenů, zjistit vlastnosti struktury otvoru, jeho tloušťku a hustotu.

Odstranění kořene zubu moudrosti bez nadsázky je jednou z nejnepříjemnějších manipulací v zubní praxi. Složitost tohoto postupu závisí jak na velikosti kořene zubů, tak na jeho rozvětvení, jakož i na abnormálních změnách v okolních tkáních. V každém případě by taková operace měla provádět pouze vysoce kvalifikovaná osoba.

Samozřejmě, že před zahájením procedury odstranění kořene zubu moudrosti je pacient injekčně aplikován anestetikum. Vysoká přesnost stanovení dávky přípravku umožňuje zachovat anestetický účinek během operace. Důležitým faktorem při úspěšném provedení postupu odstranění je výběr chirurgických nástrojů. Pomocí moderních výtahů a kleští, které pracují na principu "páky", což značně zvyšuje zátěž, můžete rychle odstranit nejen zuby, ale také hluboce umístěné kořeny. Aby se zabránilo vzniku komplikací v pooperačním období, musí pacient provádět všechny lékařské předpisy, aby zabránil infekci nebo zánětu.

Odstranění základů zubů moudrosti

Extrakce zubů moudrosti se někdy objevuje, když zub ještě nevybuchl, ale již existují problémy s jeho růstem, což může mít významný negativní dopad na normální vývoj okluze.

Odstranění zbytků zubů moudrosti je prokázáno osobě, když kvůli porušení zubního vývoje vznikají různé ortodontické problémy. Nejvhodnější pro tento postup je věk od 13 do 16 let. Ovšem operace této operace je povolena u starších lidí, pokud jejich zuby moudrosti ještě nevybuchnou. Nejčastěji se odstraní základy "osmičků" umístěných na spodní čelisti. Výsledné přeplňování zubů je výrazněji vyjádřeno než na horní čelist.

Indikace operace pro odstranění základních prvků "osmičků" jsou následující:

 • patologie v erupci a normální vývoj zubů moudrosti;
 • různé komplikace způsobené zpožděním výbuchu osmiček: tvorba kostních kapes, vývoj cyst, stejně jako zničení tvrdých tkání atd.;
 • preventivní opatření zaměřená na prevenci zánětu a různé komplikace, doprovázené obtížným výbuchem "osmičků";
 • příprava pacienta na operaci na obličeji;
 • prevence recidivujících patologií čelisti.

Odstranění základů zubů moudrosti je poměrně komplikovaná zubní operace, která vyžaduje zvláštní podmínky, proto se provádí striktně v nemocnici, aby se vyloučily pooperační komplikace.

Odstranění ztroskotaných zubů moudrosti

Odstranění zubu moudrosti je doporučeno v případech, kdy jeho erupce způsobuje řadu komplikací. Někdy se "třetí molars" (tzv. Zuby moudrosti v lékařské terminologii) objeví "narozené" již zničené. V takové situaci je těžba zubu nevyhnutelná, protože infekce může rychle proniknout dovnitř zubního kanálu a způsobit vážnou komplikaci zvanou "periodontitis". Symptomy vývoje této choroby jsou silná bolest v zubě, dávání do uší a šíření po celé čelisti. Odstranění zničeného zubu moudrosti musí být v tomto případě provedeno co nejdříve, aby infekce nezpůsobila podmínky, které jsou nebezpečné pro lidský život.

Někdy může mít zánětlivý proces, který se vyskytuje v zubu, chronickou formu, tj. Zub moudrosti může vypadat zničený, ale to neublíží. Nicméně, kdykoli jsou exacerbace možné: na pozadí poklesu imunity nebo vývoje běžného nachlazení, zničený zub moudrosti přinese hodně problémů osobě. Navíc je stálým zdrojem šíření chronické infekce v celém těle. Proto se doporučuje, aby byl zub zeslabený zubním kazem v každém případě odstraněn a měl by být proveden co nejdříve.

Odstranění neomaleného zubu moudrosti

Odstranění zubu moudrosti má smysl, pokud zub začal rušit osobu, způsobuje silnou bolest, způsobuje nepříjemné pocity při žvýkání a také způsobuje mnoho dalších nepříjemných pocitů. Velmi často se vyskytuje problém s erupcí "osm", protože v zubním oblouku není dostatek místa pro normální růst zubu moudrosti. V tomto případě je ovlivněna zubu moudrosti se doporučuje odstranit co nejdříve, aby se zabránilo rozvoji různých komplikací, jako je například infekční a zánětlivých procesů v maxilofaciální oblasti.

Odstranění neporušeného zubu moudrosti je velmi důležitým postupem. Složitost operace je způsobena ponořením zubu do tvrdých kostních tkání. Čím hlubší je nesouvislý zub, tím těžší je odstranit. V podstatě proces odstraňování takového zubu nastává následovně.

 • Před operací dostává pacient adekvátní anestezii.
 • Zubní lékař provádí řez v sliznici v oblasti zubu.
 • Horní část kostní tkáně "osm" je odstraněna.
 • Pomocí speciálních lékařských nástrojů (výtahů) lékař odděluje zub moudrosti od okolních tkání a odkládá ho z otvoru.
 • Po extrakci nezostřeného zubu moudrosti je šití položeno na pooperační ránu.

Někdy po provedení podobné operace moudrosti mohou být u pacientů pozorovány následující příznaky:

 • syndrom bolesti;
 • potíže při žvýkání a otevírání úst;
 • otoky kolem objímky odstraněného zubu;
 • alveolitida (zánět objímky odstraněného zubu); 
 • Krvácení, infekce studny atd.

Možné pooperační komplikace se vyskytují v přibližně 2% případů. Pacienti, kteří mají sníženou imunitu, je třeba předem začít užívat antibakteriální léky, což by snížilo riziko pooperačních komplikací.

Odstranění dystopického zubu moudrosti

Odstranění zubu moudrosti je ukázáno v případě, že existují problémy s jeho vývojem a erupcí. V zubní praxi se často vyskytují případy, kdy zub moudrosti vzrůstá abnormálně, nemůže úplně vybuchnout, nebo je jeho umístění v ústní dutině nesprávné. V tomto případě mluvíme o tzv. "Dystopic" (anomálně rostoucí) zub moudrosti. Takové komplikace jsou obvykle spojeny se skutečností, že na posledním místě vybuchují zuby moudrosti a často prostě nemají dostatek místa v oblouku.

Odstranění dystopického zubu moudrosti je spojeno s obtížemi jeho erupce kvůli již vytvořené kostní tkáni. Při prvních příznacích zánětu v důsledku výbuchu "osmi" je nutné poradit se zubařem, protože odstranění v tomto případě musí být provedeno okamžitě.

Postup odstraňování začíná anestezií. Potom zubní chirurg rozdělí sliznici, aby získal přístup k zubu. Někdy je nutné vidět zub na jednotlivých částech, aby kvalitativně extrahoval všechny fragmenty. Po extrakci zubů se provádí antiseptické ošetření pooperační rány a jsou aplikovány švy.

Po odstranění dystopického zubu moudrosti není pacientovi doporučováno jíst a pít několik hodin. Je třeba pečlivě sledovat proces hojení rány, zvláště když se v dutině vytvoří krevní sraženina, která má ochranné funkce a je velmi důležitá pro utažení rány.

Doporučení po odstranění zubu moudrosti

Odstranění zubu moudrosti vyžaduje provedení lékařských doporučení zaměřených na včasné zhojení rány a zotavení těla po přeneseném stresu.

Níže jsou hlavní doporučení po odstranění zubu moudrosti:

 • Tampon z vatové bavlny aplikovaný do zásuvky odstraněného zubu po operaci k zastavení krvácení by měl být uchováván nejméně po dobu 20 minut.
 • Po operaci se nedoporučuje jíst jídlo po dobu 3 hodin; Také je zakázáno kouřit a užívat alkohol.
 • V případě silné bolesti se doporučuje užívat anestetikum po konzultaci s lékařem.
 • Aby se snížilo krvácení a zabránilo se otokům, je možné ze strany odstraněného zubu aplikovat studenou tvář.
 • Aby se zabránilo infekci ran a zánětů, den po operaci odstranit zub by měl začít dezinfekce mouthrinse řešení (na lékařský předpis).
 • Pacient by měl snížit fyzickou námahu, která může vyvolat krvácení ze zásuvky.
 • Ve stravě by měly být přítomny měkké potraviny, aby nedošlo k opětovnému poranění rány.
 • Je třeba se vyvarovat styku s jazykem pooperační rány, jelikož jakékoli pohyby mohou poškodit krevní sraženinu vytvořenou v otvoru pro nejrychlejší zhojení rány.
 • Nedoporučuje se zuby kartáčovat v prvních dnech po extrakci zubů, aby nedošlo k dalšímu poškození poškozených měkkých tkání.
 • Spánek a odpočinek by měl být na vysokém polštáři, aby se snížil průtok krve do hlavy a tím se snížilo riziko edému.

Cena za moudrost zubu

Odstranění zubu moudrosti v naší době - postup není levný, ale můžete v každém konkrétním případě pouze hovořit o přesných nákladech na operaci. Nepochybně cena za tento druh operace přímo závisí na cenové politice dentální kliniky.

Cena odstranění zubů moudrosti závisí především na složitosti postupu. Pokud se jedná o jednoduché odstranění, pak jeho průměrná cena je 200 UAH. Obvykle rozsah nákladů na operaci nezahrnuje výši plateb souvisejících s výběrem anestezie, rentgenovými zářeními a dalšími léky. Náklady na operaci k odstranění závisí také na umístění zubu moudrosti, jeho stavu (celku, poškození), blízkostí nervů a okolních zubů. Obvykle jsou náklady na odstranění sítnice mnohem vyšší než řez.

Pro komplexní extrakci zubu moudrosti je zapotřebí více času a úsilí. Taková operace je navíc často doprovázena komplexními lékařskými manipulacemi: vyvrtáním kostní tkáně a šitím na pooperační ráně. Chcete-li zjistit cenu operace k odstranění G-8, je nejlepší konzultovat zubaře, který provede odborné vyšetření ústní dutiny.

Recenze o odstranění zubů moudrosti

Otázka odstranění zubů moudrosti dříve nebo později ovlivní téměř každého, zvláště pokud má problémy s nesprávným růstem a umístěním skupiny G-8.

Odstranění zubu moudrosti je postup, který vyžaduje, aby se člověk připravil na operaci, pozitivní vnitřní postoj a znalost některých otázek spojených s touto chirurgickou intervencí. Pro pacienta bude velmi užitečná předběžná konzultace kvalifikovaného zubaře, který zodpoví všechny otázky, které jsou pro klienta zajímavé, a vysvětlí průběh operace. Pokud po rozhovoru se svým zubním lékařem u lidí stále pochybnosti o rozhodnutí jít na tak složitý a nepříjemný operaci, je vhodné seznámit se zákazníky určitého zubní kliniky.

Recenze týkající se odstranění zubů moudrosti mohou skutečně pomoci osobě, která má tak důležitou operaci. Na různých internetových fórech, stejně jako na webových stránkách zubních institucí, sdílejí lidé své problémy, dojmy, zkušenosti, problémy související s odstraněním zubů moudrosti. Pozitivní zpětná vazba samozřejmě závisí na odbornosti a kvalifikaci zubního lékaře, stejně jako na pravomoci zubní kliniky. Recenze bývalých pacientů během chirurgického zákroku, typy anestézie, složitosti pooperačním období, zejména ošetřování ran - všechny tyto informace budou velmi užitečné pro ty, kteří jdou k zubaři pro rozhodnutí o léčbě nebo odstranění tzv .. "Třetí molar."

Odstranění zubů moudrosti není snadná operace, proto než se rozhodnete o tomto důležitém a závažném kroku, měli byste najít zkušeného a kompetentního odborníka, který bude dělat všechno v pořádku na nejvyšší profesionální úrovni. Uživatelé fóra zpětné vazby pomohou najít vhodnou kliniku a dokonce i lékaře, který má v tomto městě respektive důvěryhodnost.

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.