^

Zdraví

Extrakce zubů

, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 19.11.2021
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Extrakce zubů - tato fráze zní tak děsivě, že mnoho lidí statečně vydrží jakoukoli bolest, zabývající se samoléčbou v podobě aplikace na břišní spoty exotických druhů a vlastností. Přesto přichází hodina X, kdy se musíte vydat do rukou zkušeného zubaře. Navzdory všem efektivním propagačním výzvám zůstává těžba zubů pro mnohé z nás velkým problémem. Nicméně, to není jen chyba, ale i nebezpečné přesvědčení, protože bolí zub začne vyvolávat záněty v okolních tkáních, pak musíme odstranit více než jeden zub, a jako minimum, aby s každým jednat jinak.

Extrakce zubů je postup, který má svou vlastní dřívější historii. Exodontika - tak správně nazýváme, že tento "hrozný" postup byl znám našim předkům. Je pravda, že v dávných dobách došlo k těžbě zubu ve skutečně barbarských způsobech, navíc existovaly i některé druhy středověkých mučení, během nichž byli nešťastní vězni vytrženi naprosto zdravými zuby. Možná, že náš strach má v té době genetické kořeny, jinak vysvětlit tvrdohlavé odmítnutí jít k zubaři, a to navzdory skutečnosti, že každý ví o moderních metodách, kdy je extrakce zubů bezbolestná. Stomatologie XXI. Století se považuje za "zubní konzervaci" a málo traumatickou, tak vyvinutou stomatologickou technologii, metody a vybavení. Exodontika samozřejmě zůstává poměrně komplikovaným postupem, protože zub je zpravidla zapálený, rozpadá se stejným způsobem jako jeho kořen. Vyjímání zubů v moderních klinikách se provádí v extrémních případech, kdy jsou všechny způsoby záchrany vyzkoušeny, ale opatření k jejich zachování nedávají výsledek. Také extrakce zubů může být nutností k nápravě nesprávné okluze. Takové ortodontické postupy jsou oprávněné a nezbytné.

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5]

Kdy je zobrazeno vyjmutí zubů?

Vyjímání zubů by mělo být prováděno v následujících případech: 

  • více než polovina všech exodontických operací je infekce měkkých tkání kolem nemocného zubu nebo zanedbaného kazu; 
  • Když je to nepřekonatelná překážka růstu sousedních zubů; 
  • zánětlivé onemocnění dásní infekční nebo bakteriální etiologie; 
  • rozpadá se, se zhroutí v důsledku mechanického traumatu; 
  • korekce skusu; 
  • zub "moudrosti" zabraňuje růstu sousedních zubů nebo roste do žvýkačky.

Zub je odstraněn dvěma způsoby - složitým, chirurgickým a jednoduchým, méně bolestivým a rychlým.

Jednoduchou metodou je dobrá vizualizace, extrakce zubu nastává při místní anestezii. Zubní lékař pracuje s pomocí speciálních nástrojů, které rozšiřují čelist. Zub se obvykle začíná uvolňovat, aby se otáčel alveolární tkáň a kosti, aplikuje se na dentální kleště, zachycuje zub a vytáhne.

Složitá metoda (chirurgická minioperace) je indikována v případech, kdy je obtížné se dostat k zubu běžnými nástroji. Také je třeba provést operaci, aby se odstranily zuby, které vystupují ve formě malých trosky na dásně nebo pro zuby, které se vkládají do dásně. V tomto případě se často provádí vyříznutí čelisti nebo disekce blízkých měkkých tkání. Někdy musí být zub rozdělen na součásti a částečně odstraněn.

Extrakce zubů: důsledky a terapeutická opatření

Pravidelně, po odstranění musíte sednout vedle lékařské ordinace a počkat, až se krvácení úplně zastaví, takže se s ním nemůžete vyrovnat doma. Mezi místem, kde byl zub odstraněn, a protilehlou čelistí se aplikuje gázový antiseptický tampon, který by měl být kousnut, aby vytvořil tlak k zastavení krve. Poté jsou vymyty rány, které lze provést nebo vyrobit v domácích podmínkách. Péče o dutinu je povinná, stejně jako období hladu po odstranění. Přesný čas určuje lékař v závislosti na závažnosti operace. Často jsou antibiotika širokého spektra účinku předepsána, aby se zabránilo infekci ran. Musí být opilí nejméně pět dní. V žádném případě se nemůžete dotýkat poškozeného místa sami, pokusit se dotýkat se rány nebo ho otevřít. Přezkoumání, návštěva lékaře je také povinná. Pokud se po odstranění bolestivých pocitů stane silnou, můžete si užít analgetikum, je lepší, pokud ji zubní lékař předem zapíše. Neužívejte tsitramon a všechny léky obsahující aspirin, protože kyselina acetylsalicylová zkapaluje krev a zabraňuje jejímu rychlému skládání v ráně. Možná zvýšení tělesné teploty, v tomto případě byste měli vypít lék NSAID - nesteroidní protizánětlivé léky (ibuprofen, diklofenak). Nebojte se otoku tváře, na jehož straně bylo odstranění zubu. Jedná se o zcela normální přechodný fenomén zánětlivé povahy. V případě potlačení rány je třeba znovu navštívit ošetřujícího lékaře, možná další antibiotikum nebo návštěvu klinice pro specializované antiseptické zavlažování.

Komplikace po extrakci zubů

Odstranění zubu nebude bolestivé a pravděpodobně se vůbec neděje, pokud plánujete předběžné vyšetření zubů. Předpokládá se, že pravidelná návštěva zubaře by měla být normou, nikoliv důvodem zubní deprivace. Středověké hrůzy jsou věcí minulosti, moderní stomatologie je gramotná, profesionální lékaři, špičková diagnostická zařízení, mnoho anestetik a metod, které umožňují rychlou a bezbolestnou extrakci zubů.

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.