^

Zdraví

Faktor VII (prokonvertin)

, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 20.11.2021
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Referenční hodnoty (norma) aktivity faktoru VII v krevní plazmě jsou 65 až 135%.

Faktor VII (proconvertin nebo Convertino) se vztahuje k a 2 globuliny a syntetizovány v játrech, za účasti vitamínu K. Především se podílejí na tvorbě tkáně protrombinázy a přeměnu protrombinu na trombin. Jeho poločas je 4-6 hodin (nejkratší poločas rozpadu koagulačních faktorů).

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5], [6]

Vrozený nedostatek prokonvertinu

Vrozený nedostatek faktoru VII způsobuje vývoj Alexandrovy nemoci - autosomální recesivní onemocnění spojené s vadou syntézy prokonvertinu.

Tato patologie je charakterizována hemoragickým syndromem smíšeného typu - hematom - mikrocirkulací. Vedlejší klinické příznaky: melena, ekchymóza a petechie, krvácení z pupeční rány, cefalotróma. Tyto typické projevy se vyskytují pouze tehdy, když obsah prokonvertinu v krvi je menší než 5% normy, což je zřídka pozorováno v klinické praxi.

V laboratorních studiích bylo zjištěno zvýšení času srážení krve (s normálním časem krvácení a počtem krevních destiček), zvýšením PV a APTT. Pro konečné potvrzení diagnózy je nutné stanovit obsah prokonvertinu v krevním séru (v normě 65-135%).

trusted-source[7], [8], [9], [10], [11], [12], [13], [14], [15], [16]

Léčba

Bolusové podání koncentrovaného preparátu komplexu protrombinů, který zahrnuje faktor VII, je 15-30 jednotek / kg intravenózně.

U novorozených dávek podávání faktoru VII se nevypracovává, ale nesmí překročit 70 jednotek. Je-li to nezbytné, lze intravenózní podání opakovat. Účinnější pro tento koagulopatie intravenózní antiingibitornogo koagulant komplex (Feiba T1M 4 Immuno) v dávce 50 až 100 U 2 krát denně nebo drog NovoSeven (INN: Eptakog alfa aktivovaného) v dávce 20 až 70 ug / kg v intervalu 3 hodiny .

Získaný nedostatek prokonvertinu

Získané formy hypoprokonvertinémie jsou možné u pacientů s poškozením jater, jakož i v důsledku působení nepřímých antikoagulancií. Snížení aktivity prokonvertinu v krevní plazmě je zaznamenáno u pacientů s virovou hepatitidou, jaterní cirhózou, akutní alkoholovou hepatitidou, chronickou perzistující hepatitidou. U pacientů s jaterní cirhózou existuje výrazný vztah mezi poklesem hladiny prokonvertinu a závažností procesu. Kvůli krátkému poločasu je snížení aktivity prokonvertinu nejlepším markerem vývoje selhání jater, jehož nástup může být hodnocen doslova hodinu a zkoumá aktivitu prokonvertinu v krvi.

Minimální hemostatická hladina aktivity faktoru VII v krvi pro operace je 10-20%, s nižším obsahem je riziko pooperačního krvácení extrémně vysoké. Minimální hemostatická hladina aktivity faktoru VII v krvi k zastavení krvácení je 5-10%, s nižším obsahem zastavení krvácení bez zavedení faktoru VII pacienta je nemožné.

U syndromu ICE, počínaje II. Stupně, dochází k výraznému poklesu aktivity faktoru VII v důsledku konzumní koagulopatie.

trusted-source[17], [18], [19], [20]

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.