Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Funkční poruchy trávení u dětí

Lékařský expert článku

, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 11.04.2020

Funkční dyspepsie - porušení funkce motoru nebo sekreční žaludku, vyskytující se s příznaky žaludeční dyspepsie, v nepřítomnosti morfologických změn sliznice.

Ve struktuře gastroduodenálních onemocnění u dětí jsou funkční poruchy žaludku asi 40%.

Příčiny funkční poruchy trávení. Příčina vývoje funkčních poruch žaludku často není jedna, nýbrž několik faktorů, často na pozadí dědičné predispozice.

Exogenní faktory jsou důležité , z nichž děti jsou nejvýznamnější:

 • neuropsychické přetížení;
 • nedodržování a nedostatečná výživa;
 • násilné krmení;
 • fyzické a vestibulární přetížení.

Endogenní příčiny mohou být onemocnění na pozadí:

 • neuroses;
 • neurocirkulační dysfunkce;
 • různé nemoci vnitřních orgánů;
 • potravinová alergie;
 • ohniska infekce a parazitózy.

Patogeneze funkční poruchy trávení. Základem funkčních poruch žaludku jsou poruchy normálního denního rytmu žaludeční sekrece a motorické funkce v důsledku:

 • změny neurohumorální regulace hypotalamo-hypofyzárním systémem;
 • změny tónu a reaktivity autonomního nervového systému;
 • nadměrná stimulace tvorby gastrointestinálních hormonů (např. Kouření, helminthické invaze apod.) nebo jejich útlak (přehřátí, těžká fyzická práce, přepracování atd.).

Klasifikace.

Existují primární (exogenní) a sekundární (endogenní) funkční poruchy žaludku. Podle povahy poruch jsou funkční poruchy žaludku rozděleny do dvou skupin:

 • typem motoru (gastroezofageální reflux, duodenogastrický reflux, kardiospasmus, pylorospasmus atd.);
 • na sekretorním typu (se zvýšenou nebo zvýšenou a sníženou sekreční funkcí)

Symptomy funkčních poruch žaludku u dětí jsou různé. Společné pro ně jsou:

 • epizodicita projevů, jejich krátkodobý a nestereotypní charakter;
 • absence známky organických lézí žaludku na makrostrukturální a histologické úrovni;
 • závislost příznaků na funkčním stavu centrálního a autonomního nervového systému;
 • vztah projevů s nutričními i non-nutričními faktory, neurotické pozadí nebo přítomnost onemocnění jiných orgánů a systémů.

Častým pozadím pro funkční poruchy žaludku jsou fenomény neurovegetativní nestability (zvýšená emocionalita, podrážděnost, pocení, poruchy spánku, labilita pulzu a krevní tlak).

Nejvíce konstantním příznakem je bolest v břiše. Bolesti častěji paroxyzmální, podobně jako kolika s nestabilní lokalizací (hlavně v oblasti pupku). Účinnost užívání antispazmodiky je diagnostická.

Dyspeptické příznaky nejsou typické, ale v některých případech (pilorospazme) může zvracení v jiných (u cardiospasm) - obtíže při polykání a regurgitace nestrávené potravy.

Při vyšetření pacienta je bolest během palpace lokalizována hlavně v epigastriu, ale brzy po záchvatu zmizí bolest.

Diagnostika funkční poruchy trávení. Diagnostika funkčních poruch žaludku ve většině případů může být stanovena na základě údajů anamnézy a vyšetření bez použití speciálních instrumentálních studií.

Endoskopická žaludeční sliznice funkčními poruchami žaludku se obvykle nemění, ale bude k dispozici plocha „pracovat“ návaly (což je často příčinou hyperdiagnostics žaludku) bez histologických známek chronického zánětu.

Sekreční funkce žaludku (podle pH-metry nebo zlomení) může být normální nebo zhoršená, často zvýšená.

Mohou být zjištěny poruchy motoru: spasmus spirálu, zvýšená peristaltika, duodenogastrický reflux, nedostatek kardie.

K identifikaci funkčních poruch spolu se studiem základní úrovně funkcí žaludku je třeba provést speciální testy (farmakologické testy se stimulanty sekrece, vzorky s fyzickým zatížením).

Při diagnostice je nesmírně důležité provést onemocnění na pozadí. Podle indikace jsou vyloučeny centrální nervový systém, autonomní nervový systém, ložiska infekce, parazitóza apod.

Diferenciální diagnostika se provádí s onemocněními doprovázenými akutní nebo opakující se bolestí v břiše.

Rozlišovat funkční poruchy žaludku by měly být doprovázeny chronickými nemocemi žaludku - chronickou gastritidou, gastroduodenitidou, peptickým vředem.

Léčba a prevence funkčních poruch žaludku je založena na eliminaci jeho příčiny. Hlavní směry terapie:

Normalizace životního stylu a výživy. Dieta poskytuje vyloučení nejdrážděnějších potravin: pikantní, mastné, smažené, uzené, sýtené nápoje, káva, čokoláda, žvýkačky. Jídlo by mělo být pravidelné, 4-5krát denně, současně.

Léčba onemocnění na pozadí.

Korekce neurovegetativních poruch:

 • V případě vagotonie jsou ukázány neselektivní anticholinergiká se sedativním účinkem (belloid, bellataminal).
 • Když projevy neurózy - sedativum bylina (Leonurus, kozlík lékařský), utišující (sibazon, tazepam, nozepam, meprobamát, atd ...), psychoterapie
 • Když depresivní stavy, podezíravost - antidepresiva v malých dávkách (Phenibutum, eglonil, amitriptylin, imipramin), adaptogeny (ženšen, sibiřský ženšen, čínská magnólie, zlatá kořenových, atd ...).
 • Za účelem ovlivnění neyroregulyatornye mechanismů úspěšně použity akupunktura, elektroakupunkturou ( „axon-2“), fyzikální terapie, „Electro“, „Transair“ elektroforéza s vápníkem nebo bromem na límec zóny, LFK, bod a segmentové masáže, úprava vody (vodní masáže , kruhová sprcha atd.).

Korekce poškození funkcí žaludku je pomocnou úlohou. Obvykle s funkčními poruchami žaludku stačí provést léčbu zaměřenou na odstranění příčiny poruchy.

Korekce motorických poruch.

 • Když křeče Bolesti zobrazené spazmolytika (papaverin, no-spa), neselektivní anticholinergika (léky Belladonna, Buscopan), poplatky protikřečové bylinek (máta, heřmánek).
 • Při kardiospasmu a pilorospasmu je předepsána kombinace sedativ a anticholinergik, nitrátů (nitroglycerinu) a blokátorů kalciového kanálu (nifedipin).
 • Když se svěrač nedostatečnost a patologické refluxní prokinetika použít: blokátory DOPA-receptorů (Reglan, Motilium, sulpirid) a selektivní cholinomimetika (koordinaks, Propulsid).

Korekce sekrečních poruch. Se zvýšenou vylučování žaludeční funkce předepsané antacida (Maalox, fosforečnan hlinitý gel), s výrobou velmi vysokou kyseliny - selektivní anticholinergik (gastrotsepin pirenzepin, telenzepin).

Prevence spočívá v vytváření podmínek pro racionální každodenní rutinu, optimalizaci výživy, přiměřenou úroveň fyzického a psychoemotického zatížení.

Klinické sledování se provádí do 1 roku, subjektivní potíže, vyhodnocuje se objektivní stav pacienta, provádí se kontrola EGD s biopsií žaludeční sliznice. Při absenci morfologických změn na makro a mikrostrukturální úrovni je pacient vyřazen z registru. Při správné léčbě dochází k objasnění a odstranění příčin funkčních poruch žaludku v důsledku zotavení, ale je možná i přeměna na chronickou gastritidu a dokonce i peptický vřed.

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5], [6], [7], [8], [9], [10], [11],

Co je třeba zkoumat?

Jaké testy jsou potřeba?


Portál iLive neposkytuje lékařskou pomoc, diagnostiku nebo léčbu.
Informace zveřejněné na portálu jsou pouze orientační a neměly by být používány bez konzultace specialisty.
Pečlivě si přečtěte pravidla a zásady webu. Můžete také kontaktovat.

Copyright © 2011 - 2020 iLive. Všechna práva vyhrazena.