^

Zdraví

Furamag na cystitidu

, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 20.05.2022
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Nespecifické (nejen) záněty močových cest se dlouhodobě poměrně účinně léčí léky ze skupiny nitrofuranů. Jsou aktivní proti většině bakterií, které infikují dolní močové cesty. Rezistence na deriváty 5-nitrofuranu u patogenních mikroorganismů se vyvíjí pomalu a obvykle nestihne dosáhnout klinicky významné hodnoty ani po dlouhém průběhu léčby. A krátké kúry nitrofuranů lze předepsat nesčetněkrát. Tuto lékovou skupinu představuje i relativně nový a v poslední době často předepisovaný lék furamag na cystitidu. Oproti svým předchůdcům má některé výhody, které se týkají zásadně nové struktury léku, přispívající k jeho vyšší biologické dostupnosti a rozšiřování stupně aktivity, díky čemuž je Furamag účinnější při léčbě akutních a chronických zánětlivých onemocnění močového měchýře.

Indikace Furamaga na cystitidu

Akutní cystitida, bakteriálního, plísňového, protozoálního původu, způsobená mikroorganismy citlivými na účinnou látku léčiva - furazidin. K úlevě stavu dochází do 20 minut po užití léku, to však neznamená, že léčba skončila, je nutné vypít celou kúru léku předepsanou lékařem.

Furamag také pomáhá s chronickou cystitidou, doba trvání kurzu je v tomto případě o něco delší, s častými recidivami, denní příjem léku jednou před spaním po dobu několika měsíců pomáhá vyrovnat se.

Furamag je často předepisován k prevenci cystitidy u pacientů, kteří mají podstoupit invazivní diagnostiku urogenitálních orgánů, operaci, katetrizaci a také pro profylaktické účely po nechráněném pohlavním styku.

Formulář vydání

Lék je dostupný ve formě prášku, uzavřeného v želatinových kapslích o dávce 25 nebo 50 mg.

Farmakodynamika

Práškový obsah kapsle je sloučenina ve stejných poměrech rozpustné draselné soli furazidinu a hydroxyuhličitanu hořečnatého. Dvousložkové složení zabraňuje přeměně furazidinu na špatně rozpustný furagin. Kromě toho se kapsle nerozpouští v žaludku, ale dostává se do tenkého střeva, kde dochází k rozpuštění a absorpci. Díky tomu je dosaženo několika pozitivních efektů najednou. Biologická dostupnost furazidinu se zvyšuje ve srovnání s jeho jinými formami (2,5-3krát), což umožňuje rychle dosáhnout požadované koncentrace v moči, což zajišťuje potlačení aktivity patogenních mikroorganismů a jejich smrti. Navíc se prodlouží účinek léku, terapeuticky účinná dávka se sníží na polovinu a minimalizuje se riziko nežádoucích účinků z gastrointestinálního traktu, charakteristické pro nitrofurany. Výsledky srovnávacích studií klinické účinnosti ukázaly, že Furamag je lepší nejen nad léky třídy nitrofuranů, ale také nad antibiotiky používanými v urologii (ciprofloxacin, amoxicilin/klavulanát, cefazolin, kyselina nalidixová a další). Na působení Furamagu byli zvláště citliví původci běžných nespecifických cystitid u žen: Escherichia coli, fekální enterokok, saprofytický stafylokok, ostatní stafylokoky, Morganův proteus a miribilis.

Stejně jako ostatní nitrofurany váže furazidin molekuly kyslíku a patogenní mikroorganismy trpí hypoxií. V procesu léčby trpí klíčová fáze buněčného dýchání bakterií, Krebsův cyklus. Kromě toho mikroby působením léku zastavují syntézu nukleových kyselin, což vede ke zničení jejich buněčných membrán, zastavení života a smrti. V důsledku užívání prvních dávek léku se prakticky okamžitě snižuje koncentrace toxických odpadních produktů mikrobů a stav pacienta se výrazně zlepšuje. Na rozdíl od antibiotik nepůsobí nitrofurany imunosupresivně, ale naopak stimulují leukopoézu a v důsledku toho fagocytózu, která rovněž přispívá k destrukci mikroorganismů.

Farmakokinetika

Studie porovnávající farmakokinetiku derivátů furazidinu - furamagu a furaginu ukázala, že koncentrace účinné látky v moči je po užití kapsle furamag mnohem vyšší (5-6krát) než v případě užívání tablety furaginu, že to znamená, že bakteriostatické / baktericidní účinky jsou silnější u prvního léku. Dávkování účinné látky v obou přípravcích bylo stejné. To je způsobeno tím, že se kapsle rozpouští v tenkém střevě, její obsah se nedostane do kontaktu s kyselinou v žaludku a nepřemění se v těžko rozpustný furagin.

Pasivní difúzní absorpce se zvyšuje s pohybem léčiva tenkým střevem a nejintenzivněji se vyskytuje v distálním úseku. V tlustém střevě k absorpci téměř nedochází.

Vysoká klinicky významná koncentrace furazidinu se nachází v lymfě, která zabraňuje šíření infekce lymfogenní cestou, dobrá ve žluči a nižší v krevní plazmě, slinách a mozkomíšním moku. Nejvyšší obsah účinné látky je v moči, kde dosahuje maxima po třech až čtyřech hodinách od okamžiku požití drogy. V krevní plazmě může být nejvyšší obsah uchován po dobu 3-8 hodin. Absorpce furamagu se zvyšuje, pokud se užívá po jídle.

Vylučuje se ledvinami až 85 %, zbytek se metabolizuje v játrech. Při porušení vylučovací funkce ledvin probíhá metabolický proces intenzivněji.

Dávkování a aplikace

Furamag s cystitidou pro dospělé je předepsán lékařem v závislosti na formě a stádiu onemocnění. Standardní jednotlivá dávka doporučená pro dospělé pacienty je od 50 do 100 mg léčiva. Mnohonásobnost příjmu - třikrát denně po jídle. Aby se předešlo předávkování, denní dávka by neměla překročit 300 mg a neužívejte dvojnásobnou dávku, abyste kompenzovali vynechané dávky.

U dětí, jejichž hmotnost nepřesahuje 30 kg, tedy od tří do deseti let, se denní dávka vypočítá podle podílu 5 mg na kilogram hmotnosti. Výsledek je rozdělen do tří kroků.

Dětem s hmotností vyšší než 30 kg (přibližně starším deseti let) se podává 50 mg třikrát denně.

Standardní doba léčby je pět až deset dní. Po desetidenní nebo dvoutýdenní přestávce můžete v případě potřeby a po dohodě s lékařem užívání léku opakovat.

Po léčbě chronické recidivující cystitidy, aby se zabránilo exacerbacím, je předepsán dlouhý průběh (3-6 měsíců) ve výši třetiny až čtvrtiny denní dávky jednou denně před spaním.

Pro preventivní účely, aby se zabránilo rozvoji cystitidy v důsledku chirurgických a jiných invazivních intervencí, je jedna dávka pro dospělé pacienty 50 mg, pro děti - 25 mg třikrát denně.

Při užívání je třeba lék dobře umýt vodou.

Tobolky Furamag mají velmi dobré recenze na cystitidu. Doporučují se dospělým pacientům jako prostředek první pomoci a pohotovosti. Je však třeba poznamenat, že okamžitá úleva neznamená, že nemoc pominula. Musíte absolvovat kurz. Furamag je zvláště relevantní pro cystitidu u žen. Anatomické rysy vnějších ženských pohlavních orgánů způsobují, že slabší pohlaví je náchylné k časté nespecifické cystitidě. V tomto případě je lékem volby Furamag.

U mužů je cystitida obvykle způsobena specifickými infekcemi a vyžaduje jinou léčbu. Kromě toho klinické studie ukázaly, že léky ze skupiny nitrofuranů mohou ovlivnit kvalitu a množství produkovaných spermií, snížit pohyblivost spermií a vést k jejich patomorfologickým změnám. Proto, i když neexistují žádné přímé kontraindikace pro použití furamagu u mužů, neměli by být léčeni, pokud to není nezbytně nutné.

  • Aplikace pro děti

Na základě klinických zkušeností je v pediatrické praxi povoleno použití léku pro léčbu kojenců, kteří již mají jeden celý měsíc. Nízká toxicita a praktická absence běžných vedlejších účinků nitrofuranů činí Furamag lékem volby pro léčbu dětí.

Oficiální pokyny stanoví věk přijetí - od tří let.

Používejte Furamaga na cystitidu během těhotenství

Deriváty furazidinu, včetně furamagu, nejsou certifikovány pro rizika během těhotenství, protože pro tento kontingent nebyly provedeny žádné směrodatné studie. Neexistují žádné důkazy o tom, že je bezpečný pro nastávající matky a během laktace. Je srovnáván s certifikovaným nitrofurantoinem (furadoninem), který patří do stejné třídy, má podobné vlastnosti a používá se ve stejných případech. Předpokládá se, že lék je bezpečný do 38. Týdne těhotenství a v pozdějších týdnech se nedoporučuje z důvodu možného rozvoje hemolytické žloutenky u novorozence. Analogicky s nitrofurantoinem je ve výjimečných případech povoleno použití furamagu k léčbě cystitidy u kojících matek.

Vzhledem k tomu, že taková doporučení nejsou založena na seriózních výzkumných datech, je třeba být velmi opatrní při léčbě těchto kategorií populace furamagem.

Oficiální pokyny nedoporučují užívat lék těhotným a kojícím ženám.

Kontraindikace

Trvalé: anamnéza alergických reakcí na léky třídy nitrofuranů, přímo na furazidin a pomocné složky léku.

Těžká forma dysfunkce jater a ledvin (clearance kreatininu ˂30 ml/s).

Porfyrie, deficit G6PD, polyneuropatie jakékoli etiologie.

Přechodnou kontraindikací je hemodialýza v jakémkoli věku, urosepse, plicní onemocnění, anémie z nedostatku železa a B, infekce ledvinového parenchymu.

Vedlejší efekty Furamaga na cystitidu

Alergické reakce všeho druhu od banální malé svědivé kopřivky až po Quinckeho edém.

Gastrointestinální poruchy, nejtypičtější důsledky léčby léky ze skupiny nitrofuranů, které se vyskytují asi v 50 % případů, se u furamagu vyskytují desetkrát méně často (5 %), nicméně tato možnost není vyloučena.

Mohou se objevit poruchy krvetvorby, ospalost, bolest hlavy, mírná hypertenze, mírná horečka, závratě, lokální periferní a generalizovaná neuritida a neuralgie, zrakové postižení, sluchové postižení, chrapot, reverzibilní alopecie, myalgie a artralgie.

Respirační účinky se nejčastěji projevují přecitlivělostí plic. Reakce může být akutní při prvním užití léku. Jeho příznaky jsou horečka, kašel, bolest na hrudi, dušnost spolu s kožními alergickými projevy - vyrážka, svědění, otoky, zarudnutí. To zvyšuje počet eozinofilů v krvi. Chronické reakce probíhají s mírnějšími příznaky a postupně se rozvíjejí po delším užívání léku, někdy na konci léčby. Pokud jsou ignorovány, mohou jejich příznaky vést k zápalu plic nebo plicní fibróze.

Mohou se vyvinout nežádoucí účinky z hepatobiliárního systému.

Všechny nežádoucí účinky jsou reverzibilní a vymizí po vysazení léku. S rozvojem neuropatií a pro jejich prevenci se doporučuje souběžné užívání vitamínů skupiny B.

Předávkovat

Symptomatologie překročení dávky je charakterizována klinickým obrazem neurointoxikace – nekoordinované pohyby, třes končetin.

Pomoc při předávkování zahrnuje okamžité vysazení léku, pití velkého množství tekutin. Při akutní intoxikaci můžete užívat antialergické léky a vitamíny B pro stabilizaci nervového systému.

Interakce s jinými léky

Léky oxidující moč (vitamín C, chlorid vápenatý a další) zvyšují koncentraci furazidinu v moči, zvyšují účinnost léčby a zároveň riziko nárůstu nežádoucích účinků. Léky, které alkalizují moč, neutralizují terapeutický účinek léku, protože urychlují jeho vylučování močí.

Nárůst nežádoucích účinků na straně krvetvorby (útlak) je pozorován při kombinaci furamagu s léky ze skupiny sulfonamidů a antibiotiky chloramfenikolem a ristomycinem.

V laboratorních studiích bylo zjištěno, že tento lék by neměl být kombinován s jinými urologickými antibiotiky ze třídy fluorochinolonů, protože se vzájemně působí proti sobě.

Současné užívání se sulfinpyrazonem a probenecidem snižuje rychlost eliminace furazidinu a zvyšuje riziko toxických účinků a s antacidy, mezi které patří hořčík, snižuje vstřebávání léčivé látky furamaga z tenkého střeva.

Pacientům s renální dysfunkcí by se Furamag neměl podávat v kombinaci s antibiotiky ze skupiny aminoglykosidů.

Furamag se dobře kombinuje s peniciliny a cefalosporiny (vzájemné zesílení účinku), lze jej kombinovat i s erytromycinem a tetracyklinem.

V procesu léčby nitrofurany je zakázáno pít nápoje obsahující alkohol a léčivé tinktury.

Během období léčby furamagem není nutné provádět močový test na glukózu metodou redukce mědi - výsledek může být falešně pozitivní.

Je třeba dodržovat podmínky uchovávání léku specifikované výrobcem: skladujte při pokojové teplotě ne vyšší než 25 ℃ na místech chráněných před přímým slunečním zářením a nepřístupných dětem a zvířatům. Měli byste také věnovat pozornost datu expirace uvedenému na obalu. Po uplynutí této doby nelze lék užívat.

Analogy

Drog je mnoho. Co je nejlepší na cystitidu? Odpověď závisí na tom, co zánět způsobilo. Pacienti s cystitidou provádějí kultivaci moči na bakteriální flóru, ale výsledek není okamžitě znám, proto je předepsána léčba lékem se širokým spektrem účinku a poté, po obdržení analýzy, lze schůzku upravit.

Takže furamag nebo furadonin. Oba léky mají stejné spektrum účinku a používají se ve stejných případech. Furamag má některé funkce, díky kterým je efektivnější (popsáno výše). Pokud tedy neexistují žádné jiné důvody, například nesnášenlivost pomocných složek obsahu tobolky nebo účinné látky - furazidinu, měla by být dána přednost účinnějšímu léku.

Totéž platí pro výběr - furagin nebo furamag, zejména proto, že účinná látka léků je stejná. Ale rozpustná forma poskytuje furaginu velké výhody, zejména se užívá v menší dávce se stejným účinkem.

Furamag nebo nolicin. Prvním je antimikrobiální léčivo, druhým antibiotikum ze skupiny fluorochinolonů. Ve srovnávacích studiích, jak je uvedeno výše, Furamag s nespecifickou cystitidou prokázal vyšší účinnost než fluorochinolony. Navíc antibiotika této skupiny mají mnoho vedlejších účinků. Zapovězené jsou například lidem se sklonem k epileptiformním záchvatům.

Totéž platí pro výběr - furamag nebo monural. Druhá droga se užívá jednou, maximálně dvě. To je skvělé, ale každý z léků má spektrum účinku a každý pacient má individuální toleranci. Proto je otázka volby především otázkou snášenlivosti a účinnosti léčby. Nejlepší je to řešit po konzultaci s lékařem.

Recenze Furamagu jsou velmi dobré. Jen se zdá, že se to často používá ne úplně správně, raz dva, příznaky byly odstraněny – a je to. Taková samoléčba je plná chronického procesu. Zajistit si sanitku a zmírnit stav je dobré, ale ještě lepší je absolvovat, i když později, rozbor na původce, cystitidu úplně vyléčit a zapomenout na ni.

Pozor!

Pro zjednodušení vnímání informací byl tento návod k použití drogy "Furamag na cystitidu" přeložen a předložen ve zvláštním formuláři na základě oficiálních pokynů pro lékařské použití drogy. Před použitím si přečtěte anotaci, která přichází přímo k léčbě.

Popis je poskytován pro informační účely a není vodítkem pro samoléčení. Potřeba tohoto léčiva, účel léčebného režimu, způsobů a dávky léčiva určuje pouze ošetřující lékař. Samodržení je nebezpečné pro vaše zdraví.

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.