^

Zdraví

Fyzioterapeutická cvičení pro onemocnění gastrointestinálního traktu u dětí

, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 19.11.2021
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Fyzické cvičení ovlivňují trávení centrálním nervovým systémem prostřednictvím motorických viscerálních reflexů. Speciální fyzické cvičení zlepšují krevní oběh v orgánech břišní dutiny, pomáhají snižovat stagnaci a obnovují normální motorické funkce.

Cíle cvičení:

 • celkové zlepšení a posilování těla pacientem;
 • vliv na neurohumorální regulaci trávicích procesů;
 • zlepšení krevního oběhu v orgánech břišní dutiny a malé pánve, prevence adhezí a poruch mikrocirkulace;
 • posilování svalů břišního procesu, zvýšení intraabdominálního tlaku, stimulace motorické funkce gastrointestinálního traktu;
 • rozvoj plnohodnotného dýchání;
 • pozitivní vliv na neuropsychickou oblast pacienta, zvýšený emoční tón.

Indikace pro cvičení:

 • kýla jícnového otevření membrány;
 • splanchnoptóza (pubescence vnitřních orgánů);
 • chronická gastritida s normální a zvýšenou sekrecí as sekreční nedostatečností;
 • peptický vřed žaludku a dvanáctníku;
 • kolitida a enterokolitida;
 • dyskineze žlučových cest.

V lékařské gymnastice, společně s cvičením obecné posilující přírody, se používají speciální komplexy pro břišní a respirační svaly. Ve stojící poloze se sklopte dopředu a do strany, otáčejí se, cvičí nohy (flexi, prodloužení, chov, zdvihání).

V pozici ležící cvičení jsou prováděny ve dvou verzích. První možnost je nejméně zatížená a vhodná pro postupné zvyšování zatížení břišních svalů. Touto volbou je kufr fixován a nohy jsou mobilní. U druhé varianty se pacient nachází na zádech, nohy jsou nehybné, všechna cvičení jsou prováděna pohybem těla. Toto je nejvíce stresující cvičení, cvičení je usnadněno pomocí rukou. Využijte tyto cvičení uprostřed léčby, tj. Po předběžném školení.

trusted-source[1], [2], [3]

Fyzioterapie s kýly jícnového otevření membrány

Terapeutická gymnastika se provádí nejdříve po 2 hodinách po jídle. Cvičení se provádějí v poloze na zadní straně na zadní straně se zdviženou hlavou a stojícím. Použijte cvičení pro ruce, nohy, krk a trup - boční sklony a otáčky doprava a doleva. Trup v ohybu dopředu je přísně zakázán. Široce používané membránové dýchání s důrazem na prodloužený výdech.

Napětí břicha myší způsobuje kontrakci bránice ve stejnou dobu, takže věnovat zvláštní pozornost relaxační cvičení svalových skupin (například v poloze na zádech zobrazeném houpat ohnuté nohy do strany, v volní relaxační cvičení myši břicho). Tato cvičení se provádějí v první polovině léčby. Zahrnujte cvičení s mírným napětím myši v přední břišní stěně. Terapeutická gymnastika se provádí dvakrát denně. Vedle terapeutické gymnastiky doporučujeme dávkování chůze, plavání a jiné formy fyzikální terapie. Vylučte sporty, které vyžadují, aby se trup naklonil dopředu.

Fyzioterapie se splanchnoptózou

Fyzické cvičení tónují svaly břišní a pánevní dna. S pomocí výcviku posiluje svalový korzet, který významně ovlivňuje zadržení břišní dutiny. Během prvních 2-3 týdnů se cvičení provádí pouze v ležaté poloze na nakloněné rovině s vyvýšeným koncem gauče (aby se břišní orgány vrátily do vyšší polohy). Speciální cvičení pro svaly břišní a pánevní dna se střídají s restorativními a dýchacími cvičeními.

Po 5-7 týdnech je třeba věnovat pozornost nápravným cvičením pro vytvoření správné polohy těla, což přispívá k fyziologickému umístění vnitřních orgánů.

Cvičení probíhají klidným tempem, bez trhlin a náhlých pohybů. Vylučte pohyby, které způsobují otřesy těla (skoky, skoky). Doporučuje se také masáž břišních svalů.

Terapeutické cvičení při chronické gastritidě

Metoda léčivé tělesné výchovy závisí na povaze sekreční aktivity. Při gastritidě se sníženou sekretací, mírným zatížením, restabilizačními cviky, speciálními cviky pro břišní svaly v počátečních pozicích sedání a ležení jsou nezbytné. Používají komplikované typy chůze. Terapeutická gymnastika se provádí po dobu 25-30 minut před příjmem minerální vody ke zlepšení krevního oběhu v žaludku. Doporučujeme pěší výlety, pěší výlety, v blízkosti turistiky, plavání, plavání, veslování, bruslení, lyžování, masáž přední břišní stěny.

Fyzioterapie gastritida s normální a zvýšenou sekrecí v první polovině v průběhu léčby je zaměřen na posílení organismu a normalizační hyperreaktivitu obecně, a v reakci na zatížení, a to zejména. Fyzická cvičení probíhají rytmicky, v klidném tempu. V druhé polovině průběhu léčení (dny 10 až 15) se používají k výkonu větší zatížení, s zatížení břišních svalů by měla být omezena, terapeutická cvičení provedené mezi denním příjmem minerální vody a oběd, jako minerální voda na přijímací sekvence má inhibiční účinek na sekrece žaludku. Doporučit chůzi, prohlídky města, plavání, plavání, lyžování, bruslení. Masáž zadních svalů je zobrazena na levé straně spodního okraje oblouku v levé a epigastrické oblasti.

Fyzioterapie peptického vředu žaludku a dvanácterníku

Cvičení terapii vředové chorobě přispívá k regulaci aktivace a inhibice v mozkové kůře, zlepšuje trávení, krevní oběh, dýchání, redox procesy, příznivě ovlivňuje neuropsychická stav pacienta. Při cvičení ušetří prostor žaludku a dvanáctníku. V akutním období nejsou studie prováděny. Cvičení je předepsáno 2-5 dní po ukončení akutní bolesti. Během tohoto období by postup neměl překročit 10-15 minut. V poloze ležení provádějte cvičení pro ruce a nohy s omezenou amplitudou pohybu. Fyzické cvičení se postupně zvyšuje. Pro prevenci srůstů se používají pro cvičení svalů přední stěny břišní, bránice dýchání, jednoduché a složité pěší, lodičky, lyžování, mobilní hry a sportovní

Kontraindikace k jmenování terapeutického cvičení: krvácení, pronikající vřed, vznik akutní bolesti během cvičení.

Terapeutické cvičení při onemocnění střev

Terapeutická fyzikální kultura se používá pro chronickou kolitidu, enterokolitidu, onemocnění s výraznými poruchami intestinální motility. Speciální cvičení pro břišní lis jsou vybrány s přihlédnutím k zvláštnostem průběhu patologického procesu.

V spastickou zácpu věnovat velkou pozornost výběru předpokladů, pomáhá uvolnit přední stěny břišní (stojící na všech čtyřech, ležící na zádech s pokrčenýma nohama), omezit použití cvičení se zátěží na břišních svalů a cvičení, kde vyjádřené bod úsilí (zvedání a spouštění přímé nohy v ležící poloha). Naopak, s převahou střevní atonie zaměřením na cvičení pro břišní svaly v různých výchozích pozic s bezpečnostními prvky a velkým zatížením.

Chcete-li zvýšit zatížení, zvětšete počet opakování každého cvičení a přidejte nové cvičení. Další formy cvičební terapie doporučují pěší výlety, dávkování cyklistiky, lyžařské výlety. Účinně kombinuje terapeutické cvičení s masáží.

Fyzioterapeutické cvičení pro dislokaci žlučovodů

V závislosti na povaze funkčních poruch kontraktility žlučníku dyskineze rozdělených do hyperkinetická a hypokinetická. Objasnění klinické formě je nezbytné pro diferencovaný přístup ke stavebním metodám léčebnou gymnastiku. Je nezbytné zajistit, dopad na centrální a periferní nervový mechanismy regulace funkce žlučníku, zlepšení krevního oběhu v dutině břišní, k vytvoření podmínek pro usnadnění odtoku žluči ze žlučníku, (je-li hypokinetická forma), zlepšení funkce střev (anti-zácpa), má regenerační a léčebný účinek na organizmu pacienta jako celku.

Pokud se doporučuje hypokinetická forma, průměrná celková fyzická zátěž. Počáteční pozice jsou různé. Cvičení z polohy ležící na levé straně jsou předepsány pro zlepšení odtoku žluči. Zrcadlení kmenu dopředu a otáčení je třeba používat s opatrností, protože mohou způsobit nevolnost, zvracení, zvracení.

V hyperkinetické formě při prvním zaměstnání poskytují malé fyzické zatížení s následným zvýšením na průměr. Vyhýbejte se pronikavým statickým silám břišních svalů. Zobrazují cvičení na pravé straně pro zlepšení přívodu krve do jater. Před zasedáním potřebujete pasivní odpočinek po dobu 3-7 minut v poloze ležení. Po odpočinku můžete samo-masírovat břišní svaly.

Lékařská gymnastika s chronickou gastritidou se sekreční nedostatečností

Úvodní část, počáteční pozice - posezení. Základní cvičení rukou a nohou v kombinaci s dýcháním (1: 3). Cílem je přizpůsobit tělo fyzické aktivitě. Doba trvání 5 minut.

 • Hlavní část: počáteční pozice - sedí a stojí.
 • Cvičení na ruce a nohy a kufr, dýchací cvičení. Doba trvání 5 minut.
 • Chůze je jednoduchá a komplikovaná (s vysokou turistikou, lyžováním atd.). Doba trvání 3-4 minuty.
 • Výchozí pozice leží na zadní straně s pevným kmenem. Cvičení pro ruce a nohy. Doba trvání 10-12 minut. Cílem je zvýšit intraabdominální tlak, posílit svaly přední břišní stěny.
 • Závěrečná část. Chůze kombinovaná s pohybem rukou a dechovými cvičeními. Doba trvání 2-4 minut.

Terapeutické cvičení s chronickou gastritidou s normální a zvýšenou sekreci

 • Úvodní část: chůze se změnou tempa, pohybem rukou, nohou a cvičením. Doba trvání je 3-5 minut. Cílem je připravit tělo na fyzickou aktivitu.
 • Hlavní část: počáteční pozice - sedí a stojí. Cvičení na ruce a nohy bez gymnastických projektilů a s gymnastickou tyčí, měděným pinballem. Doba trvání 5 minut. Cílem je zvýšit obecný tón, zlepšit funkce základních systémů orgánů, koordinovat pohyby. Výchozí pozice stojí u gymnastické zdi. Cvičení rukou, nohou, kufru. Trvání 5-7 minut. Pohyblivé hry jako relé závod 10-12 min. Cílem je změnit emoční stav pacienta.
 • Závěrečná sekce: startovní pozice sedí. Elementární cvičení v kombinaci s respiračními. Doba trvání 2-3 min. Cílem je snížit celkové zatížení.
Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.