Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Gastrin v krvi

Lékařský expert článku

, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 31.05.2018

Referenční hodnoty (norma) koncentrace gastrinu v krevní plazmě u dospělých jsou 25-90 pg / ml (ng / l).

Gastrin je tvořen v G buňkách antralové části žaludku a je syntetizován v malém množství v sliznici tenkého střeva. Základní formy gastrinu (G) v krevní plazmě - G-34 (velké gastrin, s poločasem 42 minut), G-17 (malé gastrinu, s poločasem rozpadu 5 minut) a G-14 (minigastrin, s poločasem rozpadu 5 minut) . G-17 se skládá ze 17 aminokyselin a je zralým hormonem, forma G-34 obsahuje 34 aminokyselin a je biologicky aktivní prekurzorem gastrinu. Hlavní metodou pro stanovení koncentrace gastrinu v krevní plazmě je RIA, která v jednom vzorku detekuje oba hormony celkem. Gastrin stimuluje sekreci kyseliny chlorovodíkové. Kolísání koncentrace v krvi gastrinu jsou předmětem denního rytmu: nejnižší hodnoty zaznamenané v období od 3. Do 7. Hodiny ráno, nejvyšší - ve dne nebo v souvislosti s jídlem.

Většina klinická hodnota pro stanovení hladiny gastrinu v krvi má diagnostikovat Zollinger-Ellisonův syndrom (zvýšenou koncentraci na 300-350 000 pg / ml zjištěných 93% pacientů). Zvýšení koncentrace gastrinu v krvi je možné s perniciózní anémie (130 až 2300 pg / ml), rakovina žaludku, atrofická gastritida, chronického selhání ledvin. Pro diferenciální diagnostiku patologie způsobující zvýšení gastrinu v krvi se použije vzorek se stimulací chloridem vápenatým nebo sekretinem. Chlorid vápenatý je podáván intravenózně v dávce 15 mg / kg v 500 ml 0,9% roztoku chloridu sodného po dobu 4 h. Vzorky krve byly odebrány nalačno, a po 1, 2, 3 a 4 hodiny po podání chloridu vápenatého. Při Zollinger-Ellison obsah gastrinu ve vzorcích krve zvyšuje více než 450 pg / ml, a u pacientů s atrofické gastritidy,, perniciózní anémie je snížena. Kritéria pro diagnózu patří žaludeční pH pod 3, koncentrace gastrinu v séru na lačno nad 1000 pg / ml nebo jeho zvýšení o více než 200 pg / ml po dobu 15 minut po intravenózním podání secretin, nebo více než 450 pg / ml po podávání chloridu vápenatého.

Snížení koncentrace gastrinu v krvi se objevuje u pacientů po gastroectomii s hypotyreózou.

trusted-source[1], [2], [3]


Portál iLive neposkytuje lékařskou pomoc, diagnostiku nebo léčbu.
Informace zveřejněné na portálu jsou pouze orientační a neměly by být používány bez konzultace specialisty.
Pečlivě si přečtěte pravidla a zásady webu. Můžete také kontaktovat.

Copyright © 2011 - 2020 iLive. Všechna práva vyhrazena.