Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Tenké střevo

Lékařský expert článku

Gastroenterolog
, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 31.05.2018

Tenké střevo (intestinum tenue) je část trávicího traktu, která se nachází mezi žaludkem a tlustým střevem. Tlusté střevo spolu s tlustým střevem tvoří nejdelší část trávicího systému. V tenkém střevě rozlišuje duodenum, hubený, ileum. V tenkém střevě tráveniny (tráveniny) zpracuje sliny a žaludeční šťávy a střevní vystaveny pankreatické šťávy a žluči. V dutině tenkého střeva dochází při míchání chmýří ke konečnému trávení a absorpci produktů štěpení. Zbytky jídla se pohybují do tlustého střeva. Endokrinní funkce tenkého střeva je důležitá. Endokrinocyty jeho epitelu a žlázy tvoří biologicky aktivní látky (sekretin, serotonin, motilin atd.).

Tenké střevo

Tenké střevo začíná na hranici tělesa XII hrudní a bederní obratle I končí na pravé jámě kyčelní, který se nachází v děloze (střední oblasti břicha), dosažení vstup do pánve. Délka tenkého střeva u dospělého je 6,5 m. U mužů střevě déle než u žen, s živého lidského tenkého střeva je kratší než mrtvoly, která nemá svalový tonus. Délka dvanácterníku je 25-30 cm; asi 2/3 délky tenkého střeva (2-2,5 m) je tenké a asi 2,5-3,5 m - ileum. Průměr tenkého střeva je 3-5 cm, snižuje se ve směru tlustého střeva. Dvanáctník nemá mezinérii, na rozdíl od štíhlého a ileového, který se nazývá mezenterická část tenkého střeva.

Jílun a ileum tvoří mezenterickou část tenkého střeva. Většina z nich se nachází v oblasti pupečníku a tvoří 14-16 smyček. Část smyček sestoupí do malé pánve. Kosti jícnu leží hlavně v levém horním rohu a ileum v pravé spodní části břišní dutiny. Stálá anatomická hranice mezi jejunum a ileum chybí. Před čelem střeva je velký omentum, za ním - parietální peritoneum, lemující pravou a levou mezenterickou dutinu. Chudé a ileální střeva jsou spojeny se zadní stěnou břišní dutiny pomocí mezenterii. Kořen mezenterií končí v pravé ileální fosfii.

Jelenu

Ileum

Stěny tenkého střeva jsou tvořeny následujícími vrstvami: sliznicí s submukózou, svalovou a vnější membránou.

Sliznice (tkáňová sliznice) tenkého střeva má kruhové (kerkringovy) záhyby (plicae circularis). Jejich celkový počet dosahuje 600-700. Záhyby jsou tvořeny za účasti submukózní základny střeva, jejich rozměry se snižují směrem k tlustém střevě. Průměrná výška záhybů je 8 mm. Přítomnost záhybů zvyšuje plochu sliznice více než třikrát. Kromě kruhových záhybů je duodenum charakterizováno podélnými záhyby. Jsou přítomny v horní a dolní části duodena. Nejzřetelnější podélný záhyb je umístěn na střední stěně sestupné části. Ve své dolní části je vyvýšenina sliznice - velká papila duodena (papilie duodeni major) nebo hrudní papily. Zde společná žluč otevře společný žlučovod a kanál pankreatu. Až od tohoto papily na podélné rýze má menší dvanácterníku papily (papilla duodeni minoritní), která nabízí dodatečnou slinivky potrubí.

Sliznice tenkého střeva má četné výčnělky - klků (klků intestinales), tam je asi 4-5 milionů Na ploše 1 mm. 2 dvanáctníku a jejunu slizniční klků má 22-40, ileum - 18-31 klků. Průměrná délka vil je 0,7 mm. Velikost vil se snižuje směrem k ileu. Izolujte listy, lingvální, prstovité vily. První dva druhy jsou vždy orientovány přes osu střevní trubice. Nejdelší vily (asi 1 mm) jsou většinou ve tvaru listů. Na začátku jejunumu mají vilky obvykle tvar jazyka. Distální forma vilí se stává prstem, jejich délka se snižuje na 0,5 mm. Vzdálenost mezi vilkami je 1-3 μm. Nares jsou tvořeny volným pojivovým tkanivem pokrytým epitelem. V interiéru klků mnoho hladké mioiitov, retikulární vlákna, lymfocyty, plazmatické buňky, eosinofily. Ve středu vil je lymfatická kapilára (mléčný sínus), kolem kterého se nacházejí krevní cévy (kapiláry).

Z povrchu jsou střevní viry pokryty jednovrstvým vysoko válcovým epitelem umístěným na bazální membráně. Většina epiteliálních buněk (asi 90%) jsou sloupcové epiteliální buňky s pruhovanou hranou kartáče. Okraj je tvořen mikrovilly apikální plazmové membrány. Na povrchu microvilli je glykokalyx, představovaný lipoproteiny a glykosaminoglykany. Hlavní funkcí sloupcových epiteliálních buněk je absorpce. Složení epitelu zahrnující mnoho pohárků - jednobuněčné žlázy, které vylučují hlen. V buňkách endokrinních buněk je v průměru 0,5% buněk krycího epitelu. V tloušťce epitelu jsou také lymfocyty pronikající ze stromy vil do bazální membrány.

Ve světlech mezi vilkami se střevní žlázy (glandulae intestinales) nebo kryptomy otevřou na povrch epitelu celého tenkého střeva. V dvanáctníku se nacházejí také slizniční dvanáctní (Brunnerovo) žlázy komplexní tubulární formy, které se nacházejí hlavně v submukózní oblasti, kde tvoří laloky o velikosti 0,5-1 mm. Střevní (liberkyunovy) rakovina tenkého střeva mají jednoduchý trubkovitý tvar, zabírají místo v lamina propria. Délka trubkových žláz je 0,25-0,5 mm, průměr je 0,07 mm. Na ploše 1 mm 2 ze sliznice tenkého střeva má 80-100 střevní žlázy, jejich stěny jsou tvořeny jedinou vrstvou epiteliálních buněk. Celkově je v tenkém střevě více než 150 milionů žláz (krypta). Mezi žlázy epitelových buněk diferenciaci sloupcovité epiteliální buňky s příčně pruhované lemem, pohárkových buněk, střevních endocrinocytes, beskaemchatye válcové (kmenových) buněk a Panethovy buňky. Kmenové buňky jsou zdrojem regenerace střevního epitelu. Endokrinocyty produkují serotonin, cholecystokinin, sekretin atd. Panetové buňky vylučují erepsin.

Pro vlastní desku sliznice tenkého střeva se vyznačuje velkým množstvím síťových vláken, které tvoří hustou síť. Ve vlastním talíři jsou vždy lymfocyty, plazmatické buňky, eozinofily, velké množství jednotlivých lymfoidních uzlů (u dětí - 3-5 tisíc).

V mezenterické tenkém střevě, a to zejména v ileu, má 40-80 lymfoidních nebo Peyerových plaků, (noduli lymfoidei aggregati), což představuje jeden shluk lymfatických uzlin, je imunitní systém. Plaky se nacházejí zejména na okraj protivobryzheechnomu střeva, mají oválný tvar.

Svalová vrstva sliznice (lamina muscularis mucosae) má tloušťku až 40 μm. Má vnitřní kruhovou a vnější podélnou vrstvu. Ze svalové desky do tloušťky vlastní destičky sliznice a do submukózní základny se oddělují hladké myocyty.

Submucosa (submukóza tela) tenkého střeva je tvořena volným vláknitým pojivem. Ve své tloušťce jsou větve krve a lymfatických cév a nervů, různé buněčné elementy. 6 submukózní báze dvanáctníku jsou sekreční sekcí duodenálních (Brunerových) žláz.

Svalová membrána (tunica muscularis) tenkého střeva se skládá ze dvou vrstev. Vnitřní vrstva (kruhová) tloušťky vnější (podélné) vrstvy. Směr svazků myocytů není přísně kruhový nebo podélný, ale má spirálovitý průběh. Ve vnější vrstvě jsou cívky spirály více roztaženy než vnitřní vrstva. Mezi svalovými vrstvami v uvolněné pojivové tkáni je nervový plexus a cévy.

Serosa (tunica serosa) se nachází na subserózní bázi. Pokrývá tenké střevo ze všech stran, s výjimkou dvanáctníku, pokrytého peritoneem pouze částečně (vpředu) a ve zbývajících částech - adventitia.

Tubes tenkého střeva

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5], [6], [7], [8], [9]

Kde to bolí?

Co je třeba zkoumat?


Portál iLive neposkytuje lékařskou pomoc, diagnostiku nebo léčbu.
Informace zveřejněné na portálu jsou pouze orientační a neměly by být používány bez konzultace specialisty.
Pečlivě si přečtěte pravidla a zásady webu. Můžete také kontaktovat.

Copyright © 2011 - 2020 iLive. Všechna práva vyhrazena.