^

Zdraví

Geriatr

, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 20.11.2021
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Půjdeme roky a bohužel každý z nás neroste. Díky naší ekologii, sedavému životnímu stylu, nesprávné stravě, věčnému nedostatku času na zdraví, tělo rychle stárne. A vyčerpání zdroje organismu je plné exacerbace mnoha chronických onemocnění. Co dělat v této situaci? Komu se obrátit? K tomu je lékař-geriatrik.

trusted-source[1], [2], [3]

Kdo je doktor?

Doktor-geriatrik je odborník, obvykle terapeutická specialita, která studuje, diagnostikuje a rozvíjí režim léčení onemocnění starších osob. Kdo jsou tito "starší" lidé? Koneckonců, nyní se stane, že i za 20 let má člověk tucet chronických onemocnění a cítí se 50. Proto je v geriatriku uznáváno, že starší osoba je muž nebo žena ve věku 60 let.

Kde najdu geriatrického lékaře? Obvykle se tento odborník nenachází v obvyklé okresní klinice. Jsou ve zvláštních centrech pro studium gerontologie (věda procesů stárnutí orgánů a osoby jako celku), stejně jako v soukromých klinikách.

Kdy mám kontaktovat geriatria?

Nejčastěji osoba (ne důležitá, muž nebo žena) má asi pět let chronických onemocnění ve věku padesáti let. Během následujících deseti let se počet chronických onemocnění téměř zdvojnásobí. V důsledku toho se vyskytují takzvané "senilní" nemoci ve formě zhoršení nebo ztráty sluchu, zhoršení nebo ztráta zraku, duševní demence. Chcete-li maximálně udržet své zdraví v původní podobě, musíte se obrátit na geriatrického lékaře z preventivních důvodů již od 55 do 60 let. Je také třeba věnovat pozornost známkám takových běžných onemocnění seniorů, jako je infarkt myokardu, ischemická choroba srdeční a cévní mozková příhoda. A s prvními příznaky zavolejte geriatrického lékaře.

Jaké testy musíte předat, když se obracíte na geriatria?

Nejčastěji lékař na první recepci sám jmenuje seznam laboratorních studií založených na existujících nemocech a analýze anamnézy, ale pro usnadnění procesu můžete přijít na recepci plně vyzbrojenou.

Jaké testy musíte předat lékaři-geriatrickému lékaři?

 • obecný krevní test (určení přítomnosti chronického zánětu, krevních onemocnění);
 • analýza glukózy v krvi (pro včasné zjištění diabetes mellitus);
 • obecná analýza moči určující přítomnost chronických nebo akutních onemocnění močového měchýře);
 • rozšířená biochemická analýza krve (pro odhad činnosti jater a ledvin a minerální strukturu krve);
 • krevní test hormonů štítné žlázy;

Doporučuje se také, aby před zahájením léčby užívali gynekologa (pro ženy) a urologa (pro muže), aby měřili tlak a puls.

Při opakovaném příjmu může lékař-geriatrik jmenovat takové laboratorní výzkumy jako:

 • krevní test ženských nebo mužských pohlavních hormonů (k identifikaci reprodukčních problémů, zmírnění příznaků menopauzy);
 • analýza krve na onkomarkery (k odhalení přítomnosti maligních novotvarů);
 • analýza cholesterolu (pro včasné zjištění porušení a stanovení stravy);
 • koagulogram krve (pro určení ředidel krve v případě potřeby);
 • jiné úzce zaměřené laboratorní studie.

Jaké diagnostické metody používá geriatrik?

Když obdržíte lékaře, geriatricky pečlivě prozkoumá historii člověka, zaznamenává přítomnost určitých chronických a akutních onemocnění, uvádí léky užívané pro jejich jména a dávky. Upozorňuje na známky vysoce specializovaných odborníků a v případě potřeby je řídí pro další vyšetřování. Po vyšetření vyšetřuje lékař-geriatrikka stav sliznic úst, oční spojivky, barvu a celistvost kůže. Potom poslouchá dýchací orgány pomocí phonendoskopu, kontroluje hlavní reflexe, měří tlak a puls a opravuje stížnosti pacienta.

Jaké další diagnostické metody používá lékař-geriatrik?

V případě potřeby může být lékař-geriatrik zaslán na adresu:

 • kardiogram (pro kontrolu srdeční frekvence a objasnění diagnóz onemocnění kardiovaskulárního systému);
 • Ultrazvuk (určení porušení vnitřních orgánů a detekce benigních nebo maligních novotvarů);
 • Rentgenové vyšetření (určení stavu muskuloskeletálního systému, respiračního systému, gastrointestinálního traktu);
 • angiografie (pro detekci poruch mozku v oběhu);
 • endoskopie (k identifikaci problémů gastrointestinálního traktu);
 • CT scan - počítačová tomografie - (detekuje abnormality v orgánech a tkáních);
 • MRI - zobrazování pomocí magnetické rezonance (pro diagnostiku poruch v orgánech a tkáních, stejně jako detekce novotvarů);
 • biopsie (výběr části tkáně nebo tekutiny z nádoru pro následné histologické vyšetření).

Co dělá geriatrik?

Pojďme situaci: člověk žije, žije, spí, jde do práce a pak přijde nemoc. Samozřejmě se tato osoba okamžitě obrací na odborníka, který mu jmenuje působivý počet léků, z nichž každý má stejně působivý počet vedlejších účinků. Člověk začne vzít všechno podle účelu a chápe, že játra už takovou zátěž nedokážou zvládnout, a pak také došlo k hypertenzi. Přichází k terapeutovi, který mu naopak přidává další pilulky, když čte anotaci, na kterou se ukazuje, že nemohou být přijata s jinou chronickou chorobou. Ukáže se nějaký bludný kruh nějakého druhu. To je to v takových situacích přichází na pomoc lékaře-geriatrician. Zabývá se analýzou všech dostupných lidských onemocnění a na základě těchto údajů se staví režim léčby. Ukázalo se, že doktor-geriatrician by měl jít jen tehdy, když existují nemoci? Vlastně ne. Povinnost tohoto lékaře také zahrnuje soubor opatření k maximální udržení normálního fyzického stavu staršího pacienta, rozvoj vyvážené fyzické aktivity, doporučení pro výživu a mnohem více. Také tito odborníci mají úzké vztahy s lékařskou a sociální pomocí pro osoby se zdravotním postižením a osoby se zdravotním postižením.

Jaké nemoci jsou léčeny geriatricky?

Geriatrie pokrývají poměrně širokou škálu nemocí. Existují takové úzké specializace jako jsou: geriatrická psychiatrie, geriatrická nefrologie, geriatrická kardiologie, geriatrická neurologie, geriatrická onkologie a mnoho dalších. Tak jaký druh nemoci uzdravuje geriatria?

 • kardiovaskulární nemoci (srdeční ischemie, srdeční selhání, různé typy arteriopatie a další);
 • neurologické nemoci (mrtvice, Parkinsonova choroba, Alzheimerova nemoc, demence a další);
 • duševní poruchy (deprese, úzkost, demence, schizofrenie a další);
 • poruchy metabolismu a onemocnění endokrinních orgánů (diabetes mellitus, tyreotoxikóza, lipidóza a další);
 • onemocnění genitourinární sféry (impotence, prostatický adenom, selhání ledvin, senilní inkontinence atd.):
 • onemocnění gastrointestinálního traktu (devirtikulóza, zácpa, hemoroidy, rektální trhliny a další);
 • onemocnění dýchacího systému (astma, chronická bronchitida a další);
 • poruchy v muskuloskeletálním systému (artritida, artróza, prolaps páteřních disků, neuropatie a další);
 • onkologické nemoci (stavy po rakovině, chemoterapii atd.).

Poradenství geriatria

Každý člověk chce žít dlouho a zároveň mít minimální nemoci. Abyste to mohli udělat, musíte se poradit s lékařem geriatrie. Jak to nevypadá trutě, ale musíte vést maximálně zdravý životní styl. Takže:

 • vzdát se špatných návyků. Kouření snižuje životnost plic a srdce po dobu 5 let a konzumace alkoholu poškozuje nejen játra, ale také mozku, ledviny, srdce, pankreasu;
 • vzdát se mastných a kořeněných potravin. Toto jídlo vede ke sérii nadměrné hmotnosti, ukládání aterosklerotických plátů na stěny cév, zvýšení hladiny cholesterolu v krvi;
 • používejte dostatek kapaliny a vláken. To pomůže vyhnout se problémům s ledvinami, gastrointestinálním traktorem, pomůže zapomenout na zácpu;
 • dodržujte režim dne. Zdravý silný spánek má pozitivní vliv nejen na fyzický stav, ale i na duševní stav člověka;
 • boj s nadváhou. Nadváha vyvolává kardiovaskulární onemocnění a onemocnění svalového a kosterního systému;
 • vést aktivní životní styl. Mírná cvičení pomůže zbavit se stagnace krve v oblasti pánve, olovo svalového tonu, jakož i pozitivní vliv na tělo jako celek, protože se říká „ve zdravém těle, zdravý duch“;
 • vyhnout se silnému stresu. A pokud vás předvedl, použijte přírodní sedativa (valerián, matka);
 • vezmeme vitamíny a minerální komplexy v zimní sezóně av létě jíst hodně ovoce a zeleniny. To pomůže maximalizovat využívání přírodních zdrojů ke zlepšení vlastní imunity;
 • zkuste odpočívat každý rok na dovolené. Ideální volbou bude výlet do moře, za městem;
 • jednou za rok projít kompletní zkouškou. To pomůže zamezit vzniku nových onemocnění a zhoršení starých chronických;
 • úsměv častěji, protože smích prodlužuje život!

trusted-source[4]

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.