^

Zdraví

Gynekolog-perinatolog

, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 20.11.2021
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Perinatální gynekolog je lékař, který připravuje těhotnou ženu na porod. Dohlíží, provádí různé opravné a diagnostické práce s těhotnou matkou během celé těhotenství. Podívejme se blíže na to, kdo a na co se věnuje gynekolog-perinatolog, a v jakých případech je nutné požádat o pomoc.

Lékař, který připravuje těhotnou ženu na porod a pozoruje ji během devíti měsíců očekávání dítěte, je perinatální gynekolog. Lékař se zabývá studiem perinatálního období, tj. Perinatálního období, které je podmíněně rozděleno na prenatální nebo předčasné období, pracovní dobu a týden po porodu nebo postnatální období. Generické a poporodní období - mají jasné stránky, ale prenatální období začíná 28. Týdnem těhotenství.

Due Perinatologie, studuje fyziologie a patofyziologie novorozence plodu, stejně jako terapeutické a diagnostické zařízení příležitost k sester dětí, které se narodily předčasně s nízkou porodní hmotností a patologií. Děti, které se objevují s nízkou tělesnou hmotností, jsou výsledkem předčasných porodů, které mohou nastat bez řádného vyšetření a konzultace perinatálního gynekologa a kvůli škodlivým návykům matek.

Perinatologie je známa nejen pro své diagnostické metody, ale i pro intenzivní neonatální terapii. Při intenzivní terapii existuje řada opatření, že dítě, které se narodilo asfyxií, tj. Nedostatkem kyslíku, má metody obnovení dýchání, srdeční aktivity, metabolismu všech orgánů a toku krve. Kromě toho je k dispozici speciální zařízení, které vám umožní sledovat výkon hlavních orgánů novorozence, kteří se narodili s poruchami, patologiemi nebo zadusením.

trusted-source[1]

Kdo je perinatální gynekolog?

Celkově je to profesionální porodník, který se specializuje na diagnostiku těhotenství, ke kterým dochází při komplikacích a vysoce rizikových těhotenstvích. Podle statistik jedna z deseti nastávajících matky potřebuje pomoc gynekologa-perinatológa. Lékař pomáhá s vážnými problémy během těhotenství a komplikací. V sekundárním těhotenství musí žena navštívit perinatologa, zvláště jestliže první těhotenství bylo s komplikací.

Pravidelná návštěva gynekologa-perinatologa je dobrá, ale to vám neopravňuje, abyste nepřišel na pravidelné recepce terapeuti. Proces těhotenství by měl být pozorován komplexním způsobem jak u terapeuta, tak u gynekologa-perinatológa. Dalším rysem perinatálního gynekologa je jeho přítomnost během porodu. Pro budoucí matku je to záruka, že porod bude dobře, zejména proto, že proces bude kontrolován lékařem, který sleduje tehotnou ženu po dobu devíti měsíců. Během porodu je lékař odpovědný za nouzovou péči o novorozence a provádí různé testy a diagnostiku.

Pokud se poprvé dostanete k perinatologovi gynekologa, neváhejte klást otázky, zvláště pokud máte první těhotenství. Neformální rozhovor s kompetentním odborníkem umožní budoucí matce cítit sebedůvěru. Pro mnoho matek je perinatální gynekolog člověk, kterému můžete věřit, doktor, s nímž se můžete poradit v otázce těhotenství. Nezapomeňte, že je lepší požádat o vzrušující otázku a vyřešit problém najednou, než u dalšího trpí problémy, které nelze vyřešit.

Kdy mám jít do perinatálního gynekologa?

Když je třeba se obrátit na gynekologa-perinatologa, otázku, která mučí mnohé budoucí matky. Práce s lékařem a vyšetření u gynekologa perinatológa by měla probíhat pravidelně, od prvního měsíce těhotenství.

Vezměte prosím na vědomí, že po první návštěvě u lékaře se během celého těhotenství vytvoří plán individuální návštěvy.

 • Typicky je návštěva předepsána každé čtyři týdny, tj. Každý měsíc těhotenství až do siedmeho měsíce těhotenství. 
 • Od osmého měsíce těhotenství by návštěvy gynekologa-perinatológa měly být každé dva týdny. 
 • V posledním měsíci těhotenství bude lékař muset každý týden navštěvovat.

Takový plán návštěv umožní těhotné ženě konzultovat všechny vznikající otázky a dostat včasnou pomoc. Kromě toho pravidelné vyšetření lékařem umožní včasné odhalení možných patologií a zaručí dobrý výsledek těhotenství a zdravého dítěte.

Jaké testy mám vzít, když půjdu do perinatálního gynekologa?

Při oslovení perinatálního gynekologa je nutné předložit řadu testů jak těhotné, tak i novorozenému. Nabízíme Vám seznam povinných testů. 

 • Obecný krevní test.
 • Analýza hormonů, zejména hormonů štítné žlázy.
 • Obecná analýza infekce bilirubinem.
 • Zkontrolovat chronický herpes virus.
 • Cytomegalovirus a krevní test na fenylketonurie.
 • Analýza faktoru Rh a krevní skupiny s ohledem na monoklonální protilátky.
 • Analýza toxoplazmózy, makoviscidózy a rubeoly.
 • Krev z paty novorozence.

Tyto testy musí být předány gynekologovi-perinatologovi. Doktor sám vám řekne další testy, diagnostiku a nezbytné studie.

Jaké diagnostické metody používá perinatální gynekolog?

V její práci gynekolog-perinatolog používá různé metody, které umožňují komplexní kontrolu těhotenství. Standardní diagnostické metody používané perinatálním gynekologem jsou:

 • Přesná definice gestačního věku a předběžného termínu dodání.
 • Ultrazvuková a dopplerovská studie fetálního průtoku krve.
 • Elektrokardiografie a rentgenové vyšetření.
 • Phonokardiografie.

Tyto diagnostické metody umožňují gynekologovi-perinatologovi provést komplexní kontrolu průběhu těhotenství. V případě komplikací během těhotenství lékař používá více šetřících metod diagnózy, takže dítě se narodilo zdravé bez patologií a porod byl rychlý a bez komplikací.

Co dělá perinatální gynekolog?

Hlavním úkolem perinatálního gynekologa je sledovat těhotnou ženu. V době, kdy dítě nese, musí lékař provádět rozsáhlé diagnostické studie s cílem sledovat možné patologické stavy novorozence. Pokud budeme mluvit o výzkumu, který je držitelem gynekologa Perinatologie, tento ultrazvuk, genetické a biochemické metody pro detekci vrozených vad v raném těhotenství. Při identifikaci nezvratných patologií lékař předepisuje léčbu nebo indikace ukončení těhotenství.

Pro gynekologa-perinatologa je intranatální nebo patrimonial období velmi důležité. Vzhledem k tomu, že během tohoto období lékař diagnostikuje a kontroluje stav matky, proces práce a stav novorozence. Díky lepším léčebným a diagnostickým technologiím má perinatální gynekolog více příležitostí přispět k narození zdravého dítěte a úspěšnému procesu porodu. Gynekolog-Perinatologie vyvíjí metody novorozenecké intenzivní péče, stejně jako metody, které v praxi umožní uložit děti s dušení, nízkou hmotností, nitrolební poranění a dětí, které se narodily předčasně.

Jakým onemocněním se léčí perinatální gynekolog?

Hlavním úkolem perinatálního gynekologa je pozorování těhotné ženy. Když mluvíme o onemocněních, které perinatolog ošetřuje, jsou všechny příbuzné těhotenství, onemocněním, které se mohou objevit během těhotenství a komplikacemi během porodu. Podívejme se blíže na onemocnění, které ošetřuje gynekolog-perinatolog.

 • Herpes u těhotných žen.
 • Arteriální hypertenze.
 • Onemocnění ledvin, štítné žlázy, játra.
 • Vrozené malformace a patologie.
 • Závažná toxikóza a zvracení.
 • Idiopatická trombocytopenická purpura.
 • Různé infekce po porodu.
 • Infekční onemocnění a léze.
 • Myasthenia gravis a Rh neslučitelnost.
 • Oddělení a placenta previa.
 • Předčasné porodnictví a opožděné těhotenství.
 • Ranní prasknutí amniotických membrán.
 • Možnost operací během těhotenství.
 • Diabetes mellitus, lupus erythematodes a srdeční selhání během těhotenství.
 • Rheumatická srdeční choroba, preeklampsie a eklampsie.
 • Komplikace způsobené nezdravým životním stylem a užíváním drog během těhotenství.
 • Revmatoidní artritida a vrozená zarděnka.
 • Nedostatečná minerální ventil nebo prolaps.
 • Trophoblastická nemoc.

Podívejme se na nemoci, které ošetřuje gynekolog-perinatolog a kteří se často setkávají v praxi specialisty.

Porodní poranění - poškození periferního a centrálního nervového systému. V kategorii vrozených vad se krvácení v míše a jeho kůže, poranění míchy, zvýšení vaskulární permeability nebo vaskulární slza, prasknutí míchy, a to jak úplné nebo částečné. Také vrozené vady kostí a kloubů, měkké tkáně, krvácení do hrudní kosti, odřeniny a krvácení pod periostem. Úrazy na břišních orgánech souvisejí také s narozením. Slezina, játra a nadledviny jsou zpravidla nejvíce narušeny.

Asfyxie novorozenců je patologie, v níž novorozenec dýchá a v důsledku toho dítě dostalo nedostatek kyslíku. Asfyxie je primární, která je přijímána při narození a sekundární, tj. Udušení v prvních dnech a hodinách života.

Jedná se o seznam hlavních onemocnění, které jsou léčeny perinatálním gynekologem. Veškerá práce perinatológa má za cíl zajistit, aby těhotenství probíhalo co nejlépe a nic neohrožovalo zdraví matky i budoucího dítěte.

Poradenství gynekologa-perinatologa

Doporučení lékaře gynekologa-perinatologa jsou praktické doporučení pro těhotnou ženu a doporučení pro posílení zdraví novorozence.

 1. Po narození dítěte je třeba věnovat zvláštní pozornost jeho motorické činnosti během spánku. Po narození dítě téměř spí, ale v tomto okamžiku funguje organismus dítěte a je psáno. Je třeba sledovat dýchání spícího novorozence, sledovat periodicitu inhalací a výdechů a fázi prodlouženého výdechu. Pokud dítě nemá dostatek kyslíku, začne se třpytit ve spánku. To je signál, že dítě by mělo zkontrolovat nebo opravit plachtu, což mu pravděpodobně brání v normálním dýchání.

Nezasahujte do pohybu dítěte ve snu, protože je to skoro 50-60% času, které dítě tráví v postel. Odmítněte těsné přemisťování, nedělejte pohyby dítěte, nezasahujte do jeho činnosti.

 1. Pečlivě sledujte teplotu a mikroklima místnosti, ve které je novorozenec. Musí existovat teplotní rozdíl mezi prostředím a dětským tělem. Čím vyšší je teplotní rozdíl, tím aktivnější a vyšší je svalový tonus novorozence, což je zárukou normálního vývoje. Teplotní rozdíl by však měl být v rozumných mezích.
 2. Zvláštní pozornost by měla být věnována koupání, protože koupání pro dítě je velmi důležité. Procedura koupání umožňuje dítěti vyvinout vrozenou schopnost zůstat na vodě, tedy na hladině. Mimochodem, pro tyto účely byla vyvinuta a úspěšně pracuje technika, která umožňuje učit plavání dětí.
 3. Nevyvíjejte dítě, aby se pohybovalo, veškerá motoristická aktivita by měla být jeho iniciativou. V prvních týdnech života dítěte je činnost způsobena podrážděním prstů, podpatků, dlaní, chodidel, které stimulují motorické reflexy. Nezapomeňte, že je velmi důležité podporovat svobodný a nezávislý rozvoj aktivity a schopností dítěte s veškerou jeho silou.
 4. Nezapomeňte na preventivní wellness masáže pro novorozence. Od prvních dnů provádějte lehké masážní procedury pro dětské světlo a čisté hladení jeho těla.

Dodržování všech výše uvedených tipů od gynekologa-perinatológa poroste zdravé dítě.

Gynekolog-Perinatologie - lékař, který řídí proces těhotenství, pomáhá léčit onemocnění těhotné ženy a zajišťuje, že se dítě narodilo bez abnormalit a porodní proces proběhl bez komplikací.

trusted-source[2], [3]

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.