Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Hefeol

Lékařský expert článku

Internista, pulmonolog
, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 11.04.2020

Heferol pomáhá naplnit nedostatek železa v těle. Tato látka je důležitým prvkem, který se účastní syntézy hemoglobinu a dalších globinových enzymů.

trusted-source[1]

Klasifikace ATC

B03AA02 Железа фумарат

Účinné látky

Железа фумарат

Indikace Hefeol

Léčba a prevence anémie způsobené nedostatkem železa.

Zvýšené ztráty železa krvácení ze zažívacího traktu (žaludeční a duodenální vředy, ulcerativní kolitida, polypy, hemoroidy), urogenitálního traktu, krvácení (polimenoreya, hypermenorrhoea, metroragie, hematurie) při fibromiomatozi, krvácení různého původu. 

Zvýšená potřeba organismu v žláze: období intenzivního růstu a pohlavního vývoje, těhotenství, období kojení.

Nedostatek příjmu železa: snížený příjem potravy, narušená absorpce železa v malabsorpčním syndromu, přítomnost zánětlivých onemocnění trávicího traktu.

Formulář vydání

K dispozici ve formě kapslí - v jedné láhvi 30 ks. Jeden balení obsahuje jednu lahvičku. K dispozici také v blistrech - 10 tobolek. Jeden balení obsahuje 3 blistrové destičky.

Farmakodynamika

Heferol obsahuje železo-fumarát (2-valentní železo). Tato látka podporuje erytropoézy proces vyskytující se v kostní dřeni, a kromě toho je součástí hemoglobinu (přibližně dvě třetiny celkového železa), jakož i myoglobin a vybrané enzymy. Nedostatek vnějšího příjmu železa nebo problém s jeho vstřebáváním v těle může vést k rozvoji latentní nebo výrazné klinické anemie nedostatku železa.

Farmakokinetika

Absorpce železa se vyskytuje ve střevě během postupného uvolňování látky z kapslí. Pokud je člověk zdravý, absorbuje se asi 10-15% dávky. A pokud pacient trpí nedostatkem železa, absorpce se zvyšuje na 25-30%. Vylučování z těla probíhá v ledvinách (minimální množství látky) a kromě toho spolu s žlučou a výkaly. Kojené matky dostávají v mléce asi 0,25 mg / den.

Používejte Hefeol během těhotenství

Při podávání léku těhotným ženám nedošlo k nežádoucímu účinku na plod.

Kontraindikace

Mezi kontraindikacemi:

  • Přecitlivělost na složky léčiva;
  • Anémie, která není spojena s nedostatkem železa (jako je megaloblast, který vzniká z nedostatku skupiny vitaminu B12 a také hemolytické);
  • Akutní střevní obstrukce nebo divertikulóza;
  • Anémie s nedostatkem železa (olovo);
  • Gemoseróza;
  • Pravidelné krevní transfúze;
  • Současná léčba léky obsahujícími železo pomocí intravenózních infuzí.

Vedlejší efekty Hefeol

Nežádoucí účinky mohou být příjem Heferola Takové reakce jsou následující: nepohodlí nebo bolest v nadbřišku bolesti, nevolnost a zvracení, zácpa nebo průjem, černá stolice, různé závažnosti alergie. Neodborné prodloužené užívání léků může způsobit hemosiderózu.

trusted-source[2]

Dávkování a aplikace

Vezměte si drogu na prázdný žaludek před snídaní, půl hodiny před ním. Kapsle je třeba umýt velkým množstvím vody. U dětí od 12 let a dospělých je dávka 2 kapsle / den v 1 nebo 2 dávkách (pro léčbu) a 1 kapsli (pro prevenci). Léčebný kurs může být 6-12 týdnů. Spotřeba léků pokračuje až do normalizace krevních dávek (přibližně 3-4 měsíce).

trusted-source[3], [4]

Předávkovat

Akutní předávkování se projevuje takovými příznaky: bolesti v epigastriu a zvracení s nevolností, stejně jako melna a průjem. Současně lze také pozorovat bledost, ospalost a kyanózu pokožky. Pokud je případ těžký, může dojít ke šoku nebo kolapsu, a v některých případech ke stavu koma a ke smrti. V případě interního příjmu je smrtelná dávka 180-300 mg / kg tělesné hmotnosti. Někdy může být dávka 30 mg / kg toxická. Vzhled příznaků předávkování nastává po 1 hodině nebo několika hodinách po podání léku.

Léčba: zvracení a výplach žaludku. Jako specifická antidota se objevuje deferoxamin. Používá se chelace s deferoxaminem:

  • pokud je dávka použitého železa fumarátu 180-300 mg / kg;
  • index saturace železa v krevním séru překračuje hladinu 400 mg%;
  • index saturace železa v krevním séru se stává vyšší než celková schopnost organismu vázat železo a / nebo pacient spadne do stavu komatu / šoku.

Vedení hemodialýzy nebude mít požadovaný účinek.

Interakce s jinými léky

Proces absorpce železa z trávicího ústrojí se snižuje v kombinaci s tetracyklinem a jeho deriváty, stejně jako antacidami. Železo zpomaluje vstřebávání penicilaminu, tetracyklinu a jednotlivých chinolonů (jako je norfloxacin, ciprofloxacin a ofloxacin) z trávicího traktu.

Při kombinaci s chloramfenikolem dochází k inhibici hematologické odpovědi na léčbu látkami obsahujícími železo.

trusted-source[5], [6], [7]

Podmínky skladování

Lék by měl být uložen na uzavřeném místě od dětí a slunce na suchém místě. Teplota by měla být udržována v rozmezí 15-25 ° C.

trusted-source[8], [9], [10], [11]

Skladovatelnost

Heferol se smí používat po dobu 5 let od data výroby.

trusted-source[12]

Farmakologická skupina

Макро- и микроэлементы
Стимуляторы гемопоэза

Farmakologický účinek

Эритропоэтические препараты
Гемопоэтические препараты
Восполняющие дефицит железа препараты

Oblíbení výrobci

Алкалоид АД - Скопье, Республика Македония

Pozor!

Pro zjednodušení vnímání informací byl tento návod k použití drogy "Hefeol" přeložen a předložen ve zvláštním formuláři na základě oficiálních pokynů pro lékařské použití drogy. Před použitím si přečtěte anotaci, která přichází přímo k léčbě.

Popis je poskytován pro informační účely a není vodítkem pro samoléčení. Potřeba tohoto léčiva, účel léčebného režimu, způsobů a dávky léčiva určuje pouze ošetřující lékař. Samodržení je nebezpečné pro vaše zdraví.

Portál iLive neposkytuje lékařskou pomoc, diagnostiku nebo léčbu.
Informace zveřejněné na portálu jsou pouze orientační a neměly by být používány bez konzultace specialisty.
Pečlivě si přečtěte pravidla a zásady webu. Můžete také kontaktovat.

Copyright © 2011 - 2020 iLive. Všechna práva vyhrazena.