^

Zdraví

HIFU terapie

, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 19.11.2021
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

HIFU terapie je nová generace vysoce intenzivní technologie, která se používá při léčbě rakoviny. Podíváme se na hlavní indikace použití terapie HIFU, kontraindikací, zařízení používaných v procesu léčby a náklady na takový postup.

Léčba HIFU nebo ultrazvuk s vysokou intenzitou je technologie léčby, která využívá vysoce intenzivní ultrazvuk, který je zaměřen. HIFU je léčba, při níž se energie ultrazvukových vibrací používá k léčbě hlubokých tkání. Tato metoda terapie se používá při onkologických onemocněních. Ultrazvukové vlny, které generátor generuje, ovlivňují nádor a zničí je.

Léčba HIFU je neinvazivní metoda, přesto se však jedná o chirurgické metody léčby onkologických onemocnění. HIFU je alternativou chirurgické intervence. Technologie je realizována pomocí systémů Sonablate a Ablatherm.

trusted-source[1], [2], [3]

Indikace pro léčbu HIFU

Indikace pro léčbu HIFU jsou založeny na účinku této technologie. Zaostřený ultrazvuk s efektem vysoké intenzity se používá v izolovaných a rozšířených rakovinových nádorech. Tato technologie je účinná pro léčbu rakoviny ve všech fázích.

 • HIFU terapie se používá pro rakovinu ledvin a jater (primární a sekundární), pankreasu, močového měchýře.
 • Tato technologie je neúčinná při rakovinových lézích mozku, plic, pánve, nádorů na tvářích a rakovině kůže. Nejčastěji se však HIFU používá k léčbě rakoviny prostaty.
 • Podívejme se na specifické rysy léčby rakoviny pomocí terapie HIFU.
 • Rakovina prostaty - ozařování se provádí v konečníku, což poskytuje maximální přístup k prostatické žláze. Výsledky léčby HIFU jsou úžasné, pouze 90% pacientů vyžaduje druhou léčbu.
 • Rakovina jater - terapeutická léčba je účinná jak u primárních, tak u sekundárních nádorů.
 • Rakovina ledvin - terapie HIFU pomáhá při malých nádorech, když je rakovina v počáteční fázi. To urychluje proces rehabilitace a ulehčuje pacientovi bolestivý průběh rakoviny.
 • Rakovina močového měchýře - léčba HIFU se používá jako doplňková terapie pro základní léčbu. Způsob je účinný při léčení operabilních nádorů.
 • Rakovina pankreatu je jednou z nejagresivnějších a nejednotných onkologických lézí. HIFU terapie se používá v počátečních stádiích nebo jako další léčba chirurgických zákroků.

Příprava na terapii HIFU

Příprava na léčbu HIFU začíná hospitalizací pacienta v nemocnici. Den před terapií je nutné připravit střeva, takže je pacientům zakázáno jíst a dvě hodiny před léčbou je nutné přestat pít. Před léčbou HIFU se pacientovi podává několik vyšetření (rentgenové záření, krevní testy a další). Léčba je prováděna v celkové anestezii nebo epidurální léčbě. Celý radiační proces trvá několik hodin.

Podle statistik léčby HIFU dosud nedošlo k úmrtí v důsledku přijatého záření. Terapie nezpůsobuje patologické komplikace během rehabilitačního období a je vysoce účinná při léčbě onkologických lézí.

Kdo kontaktovat?

Jak se provádí terapie HIFU?

Jak se provádí terapie HIFU, tak jaký je terapeutický účinek a destrukce rakovinových nádorů a lézí? Za příklad uvažujeme léčbu HIFU pomocí rakoviny prostaty. Zpočátku je pacient anestetizován a poté umístěn na operační stůl a v močovém měchýři je instalována cystická drenáž. Pod kůží nad pubisem je vložena trubice, z níž moč opustí proces rehabilitace. Poté chirurg umístí snímač do konečníku.

Léčba HIFU je založena na vlivu ultrazvukových vln na tkáň prostaty, ale tkáň zůstává nedotčena. Mechanismus působení terapie HIFU:

 1. Vysoká energie ultrazvuku proniká zdravými tkáněmi a ovlivňuje rakovinový nádor. Tato fáze se nazývá tepelná ablace. Zdravé tkáně zůstávají nedotčené, to znamená, že jsou neporušené.
 2. Ve druhém stupni způsobuje ultrazvuk vibrace, která působí na zdroj léze. V negativní fázi ultrazvukových vln se zavedený časný roztok přemění na plyn a mikrobubliny, které působí na postižené tkáně.
 3. V poslední fázi je ultrazvuk s vysokou intenzitou poškozen a ničí nádoby, které krmí nádorový nádor. Kvůli tomu dochází k přerušení dodávky kyslíku a naruší se růst nádorových tkání, což znamená, že rakovinná forma je zničena.

Zařízení pro terapii HIFU

Zařízení pro terapii HIFU je moderní technologie, která dokáže účinně léčit rakovinné léze různých lokalit. K dnešnímu dni existuje několik zařízení, která jsou používána pro terapii HIFU. Moderní zařízení pro terapii - Sonablate R55 a Ablatherm.

Ablatherm je francouzské zařízení, které sestává z terapeutického modulu, endo-rektálního systému řízení deštníku. Druhým zařízením je Sonablate, vyráběný v USA. Obě zařízení HIFU pracují s počítačovými programy, které jsou neustále aktualizovány a vylepšovány. Ale stejně jako první a druhý přístroj pracuje s pomocí vysokých ultrazvukových vln.

Při použití terapie HIFU lze použít ultrazvukový systém JC. Princip činnosti tohoto zařízení spočívá v tom, že ultrazvuková vlna proniká zdravými tkáněmi a ničí postižené. Zvláštnost výše popsaného zařízení spočívá v tom, že umožňuje odmítnout chirurgický zákrok, což znamená, že proces léčení onkologických lézí přináší novou úroveň.

trusted-source[4], [5]

Kontraindikace k léčbě HIFU

Kontraindikace k léčbě HIFU závisí na charakteristikách těla pacienta, průběhu určitého typu onkologie a stupni poškození orgánů. Porušení koagulace krve, použití antikoagulancií, hemoragická diatéza jsou hlavní kontraindikace, která se před zahájením léčby eliminuje.

Podívejme se na hlavní kontraindikace léčby HIFU pro rakovinu prostaty. Léčba HIFU je kontraindikován v průběhu akutního zánětu prostaty, infekčních a zánětlivých lézí urogenitálního systému, s metastázami v lymfatických uzlinách a kostí, jakož i v nepřítomnosti konečníku časnější operaci. Léčba se neprovádí s velkým objemem žlázy prostaty a s kalcifikací více než 1 cm, protože blokují a odrážejí záření HIFU.

trusted-source[6], [7], [8], [9]

Náklady na léčbu HIFU

Náklady na léčbu HIFU závisí na umístění rakoviny, stupni jejího vývoje a jednotlivých charakteristikách těla pacienta. Cena terapeutické léčby je ovlivněna zemí, ve které bude léčba léčena, a klinikou. Podívejme se na náklady na léčbu HIFU v různých zemích, náklady na terapii jsou uvedeny v amerických dolarech.

Země

Náklady na terapii HIFU, USD

Japonsko

Od 25000

Izrael

Od 40 000

Jižní Korea

Od 15000

Kazachstán

Od 5000

Spojené království

Od 15000

Ukrajina

Od 15000

HIFU terapie k odstranění nádoru žaludku stojí asi 25 tisíc amerických dolarů, léčba rakoviny střev - asi 20 tisíc, prostaty a rakoviny děložního hrdla - od 15 tisíc. Taková vysoká cena léčby HIFU je způsobena jedinečností metody a její vysokou účinností.

HIFU terapie je moderní technika zachování techniky pro léčbu rakoviny, to je onkologie. Navzdory vysokým nákladům je terapie velmi účinná, má minimální kontraindikace a krátkou rehabilitační dobu. HIFU terapie je účinná při léčbě maligních i benigních nádorů různých lokalit.

trusted-source[10], [11], [12]

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.