^

Zdraví

Hygienická a léčebná gymnastika

, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 19.10.2021
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Aplikovaná ranní hygienická gymnastika a terapeutická gymnastika.

Ranní hygienická gymnastika trvající 5-15 minut má velkou zdravotní hodnotu a zahrnuje jednoduché gymnastické a dýchací cviky, stejně jako relaxační cvičení. Hlavním úkolem ranní hygienické gymnastiky je aktivace fyziologických procesů, zvýšení celkového tónu, vytváření veselé nálady. Tato gymnastika (v závislosti na zdravotním stavu) se utrácí doma, v nemocničním oddělení, rehabilitačním oddělení, sanatoriu.

Terapeutická gymnastika je hlavní formou terapeutické tělesné výchovy, obvykle se provádí jednou denně, ale je-li nutné zvýšit fyzickou aktivitu, cvičení lze provádět i samostatně. Individuální cvičení ve fyzioterapii se obvykle provádějí s poměrně silnou bolestí. Skupinové třídy (nejběžnější) se obvykle používají v rehabilitačních odděleních, sanatoriach a v oddychových domech. Nezávislé gymnastické kurzy probíhají doma po absolutoriu z nemocničního oddělení nebo oddělení

Správné cvičení lékařské gymnastiky zajišťují distribuci fyzické aktivity v souladu s optimální fyziologickou křivkou - reakce těla na fyzické cvičení v celé třídě. V postupu léčivé gymnastiky může být rozložení fyzické zátěže reprezentováno multi-vertexovou křivkou. Aby bylo možné vzít v úvahu fyzické zatížení, zaregistrujte pulz, respirační frekvenci, krevní tlak.

trusted-source[1], [2], [3]

Tři období terapeutické gymnastiky

  1. Úvodní doba (15-25% času) je příprava organismu pro rostoucí zatížení. Použijte nejjednodušší gymnastické a dýchací cvičení.
  2. Hlavním obdobím (až 70% času) je realizace soukromé metody léčebné gymnastiky.
  3. Konečné období (15% času) je postupné snížení fyzické aktivity. Provádějte jednoduché cvičební cviky, častěji pro malé klouby, dýchací cviky, prvky autogenního tréninku spolu s relaxací.

Způsob pohybu je nezbytnou podmínkou pro účinnost terapeutické gymnastiky. Aktivní režim, nasycený různými pohyby, způsobuje vysoké nároky na tělo pacienta. Zbytkové a zátěžové režimy se vypočítají zvlášť pro vyčerpané, přepracované, zotavující se pacienty. Pacienti, kteří dodržují tento režim, musí přísně dávkovat dávku, vyloučit zbytečné podněty a vytvořit podmínky pro pasivní odpočinek.

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.