Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Hygienická a léčebná gymnastika

Lékařský expert článku

Dětský ortoped, pediatr, traumatolog, chirurg
, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 24.06.2018

Aplikovaná ranní hygienická gymnastika a terapeutická gymnastika.

Ranní hygienická gymnastika trvající 5-15 minut má velkou zdravotní hodnotu a zahrnuje jednoduché gymnastické a dýchací cviky, stejně jako relaxační cvičení. Hlavním úkolem ranní hygienické gymnastiky je aktivace fyziologických procesů, zvýšení celkového tónu, vytváření veselé nálady. Tato gymnastika (v závislosti na zdravotním stavu) se utrácí doma, v nemocničním oddělení, rehabilitačním oddělení, sanatoriu.

Terapeutická gymnastika je hlavní formou terapeutické tělesné výchovy, obvykle se provádí jednou denně, ale je-li nutné zvýšit fyzickou aktivitu, cvičení lze provádět i samostatně. Individuální cvičení ve fyzioterapii se obvykle provádějí s poměrně silnou bolestí. Skupinové třídy (nejběžnější) se obvykle používají v rehabilitačních odděleních, sanatoriach a v oddychových domech. Nezávislé gymnastické kurzy probíhají doma po absolutoriu z nemocničního oddělení nebo oddělení

Správné cvičení lékařské gymnastiky zajišťují distribuci fyzické aktivity v souladu s optimální fyziologickou křivkou - reakce těla na fyzické cvičení v celé třídě. V postupu léčivé gymnastiky může být rozložení fyzické zátěže reprezentováno multi-vertexovou křivkou. Aby bylo možné vzít v úvahu fyzické zatížení, zaregistrujte pulz, respirační frekvenci, krevní tlak.

trusted-source[1], [2], [3]

Tři období terapeutické gymnastiky

  1. Úvodní doba (15-25% času) je příprava organismu pro rostoucí zatížení. Použijte nejjednodušší gymnastické a dýchací cvičení.
  2. Hlavním obdobím (až 70% času) je realizace soukromé metody léčebné gymnastiky.
  3. Konečné období (15% času) je postupné snížení fyzické aktivity. Provádějte jednoduché cvičební cviky, častěji pro malé klouby, dýchací cviky, prvky autogenního tréninku spolu s relaxací.

Způsob pohybu je nezbytnou podmínkou pro účinnost terapeutické gymnastiky. Aktivní režim, nasycený různými pohyby, způsobuje vysoké nároky na tělo pacienta. Zbytkové a zátěžové režimy se vypočítají zvlášť pro vyčerpané, přepracované, zotavující se pacienty. Pacienti, kteří dodržují tento režim, musí přísně dávkovat dávku, vyloučit zbytečné podněty a vytvořit podmínky pro pasivní odpočinek.


Portál iLive neposkytuje lékařskou pomoc, diagnostiku nebo léčbu.
Informace zveřejněné na portálu jsou pouze orientační a neměly by být používány bez konzultace specialisty.
Pečlivě si přečtěte pravidla a zásady webu. Můžete také kontaktovat.

Copyright © 2011 - 2020 iLive. Všechna práva vyhrazena.