Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Hyperpolakacemie hypogonadismus

Lékařský expert článku

Endokrinolog
, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 11.04.2020

Nyní je mnoho údajů o účinku prolaktinu na lidský reprodukční systém. Je zjištěno, že aktivně působí na hormonální a spermatogenetické funkce varlat. Ve fyziologických podmínkách stimuluje syntézu testosteronu prolaktin. Prodloužená hyperprolaktinémie však narušuje její produkci ve varlatech. Se ukázalo snížení hladiny tohoto hormonu v plazmě u pacientů s prolaktinomů a dlouhodobou léčbu neuroleptiky, zvyšuje sekreci prolaktinu u mužů, poznamenat, inverzní korelaci mezi úrovní prolaktinu a testosteronu v plazmě. Hyperprolaktinémie, která se vyskytla v předepubertálním a pubertálním období, může vést ke zpoždění pohlavního vývoje a hypogonadismu. Vznik onemocnění patří k důležité úloze konverze testosteronu narušení jeho biologicky aktivní metabolit - DHT v periferních tkáních, což vysvětluje klinickou manifestaci nedostatkem androgenu s relativně malé snížení hladiny testosteronu v plazmě. Při prodloužené hyperprolaktinémii se také objevilo snížení hladiny gonadotropinů. V případě prolaktinomů ukázalo testikulární tkáň atrofii Leydigových buněk se zachovanými semeniferními tubuly.

Obvykle se hyperprolaktinémie kombinuje s příznaky hypogonadismu, zmizením sexuální touhy, gynekomastie, poruchou spermatogeneze. Vzhledem k tomu, nejčastější příčinou tohoto onemocnění je prolaktinprodutsiruyuschaya adenom hypofýzy - prolaktinom, pak s poklesem sexuální aktivity u mužů, spolu s příznaky hypogonadismem by mělo být provedeno vyšetření X-ray lebky a zorné pole. Kombinace poklesu sexuální aktivity s nárůstem tureckého sedla na rentgenovém difraktogramu je charakteristická prolaktinomem. Mikroadenomy hypofýzy zpravidla nezvyšují velikost tureckého sedla. V takových případech pomáhá diagnostikování plazmatických hladin prolaktinu, které mohou být prolaktinomy zvýšeny desítkami nebo dokonce stokrát. Je známo, že u 40% pacientů s adenomem produkujícím somatotropin v hladině hypofýzy je hladina prolaktinu v plazmě zvýšena. Někdy se v případě Isenko-Cushingovy choroby vyskytuje hyperprolaktinémie . Nicméně hladina prolaktinu u těchto onemocnění není tak vysoká jako u prolaktinomů.

Při volumetrických procesech v hypotalamu se může vyskytnout tzv. Hypotalamická hyperprolaktinémie, ale hladina prolaktinu není tak vysoká jako u prolaktinomů.

Hyperprolaktinémie je zjištěna u významného počtu pacientů s primárním hypotyreózem v důsledku zvýšené sekrece TRH - dysgormonální hyperprolaktinémie.

Je dokázáno, že mnoho léků přispívá k rozvoji hyperprolaktinémie - hyperprolaktinémie. Mezi takové léky patří: fenothiazinová skupina (aminazin, haloperidol atd.), Antidepresiva (amitriptylin, imipramin) a antihypertenzivá (reserpin, a-methyldopa).

Léčba hyperprolaktinemického hypogonadismu. V současné době se používají konzervativní a chirurgické metody. Pro léčbu protinádorových forem hyperprolaktinémie je nejúčinnější parlodel (bromokriptin). Dávky se volí pod kontrolou hladin prolaktinu v plazmě. Obvykle jsou účinné dávky 5-7,5 mg (2-3 tablety denně). Použití látek, které snižují sekreci prolaktinu (Parlodelum, metergolin, pergolid, Lisinov, L-Dopa), oprávněné, pokud je snížení hladiny prolaktinu v odpovědi na léčbu. V mnoha případech je doporučována kombinovaná léčba parlodelem a chorionickým gonadotropinem nebo androgeny.

U nádorových forem hyperprolaktinémie se někdy, zejména se zúžením zorného pole, musí uchýlit k odstranění adenomu hypofýzy chirurgickými prostředky. Poté je často panhypopituitarismus. Poté substituční terapii předepisují ty hormony, jejichž nedostatek se objevil po operaci (chorionický gonadotropin, thyroidin atd.).

U hyperprolaktinémie spojených s hypotyreózou obvykle léčba štítnou žlázou zpravidla vede ke snížení hladiny prolaktinu v plazmě a obnovení sexuálních funkcí. Pokud je prolaktinemie léků, je třeba přerušit léčbu, která způsobila zvýšení hladin prolaktinu v plazmě.

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5], [6], [7], [8], [9], [10], [11], [12], [13]

Kdo kontaktovat?


Portál iLive neposkytuje lékařskou pomoc, diagnostiku nebo léčbu.
Informace zveřejněné na portálu jsou pouze orientační a neměly by být používány bez konzultace specialisty.
Pečlivě si přečtěte pravidla a zásady webu. Můžete také kontaktovat.

Copyright © 2011 - 2020 iLive. Všechna práva vyhrazena.