^

Zdraví

Isocial Insemination

, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 17.10.2021
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Umělá inseminace (inseminace) je zavedení mimozemského genetického materiálu ve formě spermií v genitálním traktu ženy za účelem jejího těhotenství.

V závislosti na způsobu zavádění spermií se používají následující metody umělé inseminace:

  • vaginální, ve které se spermou injekčně aplikuje injekční stříkačka do zadní vaginální klenby;
  • Intracervikální metoda, při injekci spermií do cervikálního kanálu, zabraňuje kontaktu s vaginálním obsahem;
  • Uterinní metoda zahrnuje zavedení spermatu přímo do děložní dutiny;
  • transabdominální zavedení spermií spermií bez plazmy spolu s jednou nebo dvěma vejci do nálevky ve vajíčce (GIFT).

Každá metoda má pozitivní a negativní stránky. Přestože vaginální metoda je nejjednodušší, ale vaginální obsah (pH, bakterie atd.) Negativně ovlivňuje spermie, což snižuje pravděpodobnost těhotenství. Pomocí intracervikální metody může vzniknout imunologický konflikt v důsledku přítomnosti antispermových protilátek v cervikálním hlenu. Zavedení spermií do dělohy může také přispět k infekci a je často doprovázeno bolestivými kontrakcemi.

Pro zlepšení ejakulátu (zvýšení koncentrace) před inseminací se doporučuje jeho frakcionace.

trusted-source[1], [2], [3], [4]

Indikace pro inseminaci spermií manžela

Umělé oplodnění se spermiemi manžela se používá pro močové trubice hypospadias, impotence, absence ejakulace, s oligospermii udržet normální pohyblivost spermií a absence morfologických změn v nich. V takových případech se ejakulát centrifuguje a frakce obohacená spermií se zavede do cervikálního kanálu. Kromě toho je možné skladovat koncentráty několika ejakulátů, pro které není nutné komplexní vybavení.

Pro umělou insemininaci mohou spermie manžela používat spermie manžela, které byly před jeho sterilizací krvácejí, před předepisováním cytostatik nebo před ozařováním.

U žen s některými formami anatomicko-funkčních, imunologických a zánětlivých změn v děložním čípku, u kterých se vyskytuje takzvaný cervikální antagonismus, se ukazuje, že umělá inseminace je prováděna spermatem manžela. Vaginismus, choroby kyčelního kloubu mohou být také základem pro inseminaci spermií manžela.

Indikace pro inseminaci spermií dárce

Umělá inseminace spermií dárce se provádí podle lékařských údajů, které mohou být absolutní a relativní. Absolutní zahrnuje azoospermii, relativní:

  • oligozoospermie a oligoastenoteratozoospermie s morfologickými změnami spermií a porušení jejich mobility, které nelze léčit;
  • neslučitelnost manželů Rhesus;
  • Dědičná onemocnění v manželovi, která může být přenášena na potomstvo.

Existují kontraindikace k provádění umělé inseminace dárcovskými spermiemi. Nepřípustnost řízení v celkové anestezii, bez písemného potvrzení souhlasu s oplodněním obou manželů, bez důkladného zkoumání manželů a stanovit nesporné indikace k intervenci, pokud vůbec nějaké kontraindikace pro těhotenství, pokud je to možné, eliminovat neplodnost léčbou nebo chirurgický zákrok, více než jednou v jednom a stejné ženy, s výjimkou případů, kdy je dítě mrtvé.

Kontraindikace k umělé inseminaci jsou běžná onemocnění, která přispívají k postižení žen nebo jsou ohrožena těhotenstvím, porodem a jejím životem. Před umělým inseminací spermií manžela na 2-3 cykly se provede test funkčních diagnostických testů nebo stanovení hladiny progesteronu uprostřed luteální fáze menstruačního cyklu. To vám umožní zjistit přítomnost ovulačních cyklů, stejně jako perivaskulárních dnů. V případě anovulace se před umělou inseminací stanoví možnost indukce ovulace.

Časování umělé inseminace

Vzhledem k možným nepřesnostem při určování přesného data ovulace se doporučuje umělé oplodnění až 3krát během cyklu. U 27-denního menstruačního cyklu je nutné zahájit inseminování od II. Dne a v 28-denním období - 13. Den cyklu a opakovat 2-3 krát v intervalu 2 dnů.

Po inseminování se doporučuje, aby zůstala v náchylné poloze po dobu jedné hodiny, nebo použijte krční uzávěr pro udržení spermatu.

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.