^

Zdraví

In vitro fertilizace (IVF)

, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 17.10.2021
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Při léčbě neplodných manželství v posledních letech je stále více běžné metody in vitro fertilizace (IVF) - oplození oocytů mimo tělo, následované kultivací jejich opětovnou výsadbu štěpení embryí do dutiny děložní.

V současné době byly vyvinuty jasné indikace a kontraindikace k použití této metody asistované reprodukce.

trusted-source[1], [2], [3], [4]

Indikace pro oplodnění in vitro (IVF):

 • Ženská neplodnost:
  • absolutní tubulární neplodnost (nepřítomnost vajíček nebo jejich obstrukce);
  • neplodnost způsobená endometriózou (s neúspěšnou farmakoterapií);
  • endokrinní neplodnost (pokud není hormonální terapie úspěšná);
  • neplodnost nejasné etiologie;
  • neplodnost způsobená cervikálním faktorem (při selhání léčby intrauterinní inseminací);
  • absolutní sterility, nebo v důsledku absence nebo nedostatku funkčních vaječníků (gonadální dysgenezí, předčasná menopauza, vaječníky jsou rezistentní), v těchto případech bude IVF zahrnovat použití darovaných oocytů.
 • Mužská neplodnost:
  • oligoasthenozoospermie stupně I-II.
 • Smíšená neplodnost (kombinace těchto forem ženské a mužské neplodnosti).

Stadia in vitro fertilizace (IVF)

 1. Stimulace superovulace pod kontrolou endokrinologického a echografického monitorování.
 2. Aspirace preovulačních folikulů pod kontrolou echografie.
 3. Pěstování vajíček a embryí.
 4. Embryo přenos do děložní dutiny.

Díky použití asistované reprodukce je dnešní lék schopen vyřešit nejtěžší problémy mužské neplodnosti.

Například metoda ICSI může obnovit plodnost manžela, i když v jeho ejakulátu může být nalezeno pouze jedno spermie (místo milionů, jako u zdravých mužů). Vejce má hustou vnější skořápku, která se nazývá lesklá. U některých onemocnění může být schopnost spermatu procházet touto membránou narušena - takové spermatozoidy nemůže oplodnit vajíčko. ICSI je toto. Zavedení pomocí speciálních mikromanipulátorů jedné spermatozoon přímo do cytoplazmy vaječných buněk. Tato mikromanipulace poskytuje oplodnění a umožňuje dětem v celé řadě zcela beznadějných případů mužské neplodnosti. Varianty programu ICSI prováděné za nepřítomnosti spermií v ejakulátu (azoospermie) jsou metody TESA a MESA. Spermie potřebné pro injekci do vajíčka jsou odstraněny, když je varlata propíchnuta (TESA) nebo epididymis (MEZA).

ECO těhotenství - hCG

Krevní test pro stanovení hladiny hCG (lidského chorionického gonadotropinu) v počátečním stádiu po IVF umožňuje přesně stanovit, zda došlo k těhotenství. Zvláštní těhotenský test s určením hladiny hCG lze koupit v lékárně. Rovněž hladina hCG je určena krvácením z žíly, její přesnost je mnohem vyšší než u testů. Krevní test na stanovení hladiny chorionického gonadotropinu je důležitý nejen pro zjištění těhotenství, ale také pro včasné zjištění patologických procesů. Za normální indikátory hladiny CG na počátku těhotenství se považují následující:

 • První nebo druhý týden je 25-156 mU / ml.
 • Druhý třetí týden je md / ml.
 • Třetí čtvrtý týden je 1110-31500 mU / ml.
 • Čtvrtý pátý týden je 2560-82300 mU / ml.
 • Pátý-šestý týden je 23100-151000 IU / ml.
 • Šestý-sedmý týden - 27300-233000 mU / ml.
 • Sedmý-jedenáctý týden - 20900-291000 IU / ml.
 • Jedenáctý až šestnáctý týden - 6140-103000 IU / ml.
 • Šestnáctý-dvacátý první týden je 4720-80100 mU / ml.
 • Dvacátý první třicátý devátý týden - 2700-78100 mU / ml.

Jak praxe ukazuje, je-li dva týdny po umístění embryí do děložní dutiny úrovni hCG je více než 100 mU / ml, pak hnojení je úspěšná, a šance na plodném jsou poměrně vysoké. Indexy ve 300-400 mU / ml mohou naznačovat vývoj dvou druhů ovoce. Je-li hladina hCG nižší než 25 mU / ml, znamená to, že nedošlo ke koncepci. Pokud je hladina chorionického gonadotropinu v rozmezí od 25 do 50-70 mU / ml, je nutná dodatečná diagnóza k určení, zda je nezbytné těhotenství. Šance na ložiska s takovými indikátory jsou extrémně nízké.

trusted-source[5], [6], [7], [8], [9], [10], [11], [12]

Kontraindikace k oplodnění in vitro (IVF):

 1. Somatické a duševní choroby, které jsou kontraindikací k těhotenství (podle závěrů specializovaných specialistů).
 2. Vrozené anomálie: opětovné narození dětí se stejným typem vývojových vad; narození dítěte s chromozomálními abnormalitami; dominantně zděděných onemocnění jednoho z rodičů.
 3. Dědičná onemocnění.
 4. Hyperplastické stavy dělohy a vaječníků.
 5. Malformace dělohy.
 6. Synechie děložní dutiny.

trusted-source[13], [14], [15], [16], [17], [18], [19]

Příspěvky na těhotenství IVF

Spin IVF těhotenství může dojít po přenosu embrya do dělohy, obvykle nemají dostatek, mají tekutou konzistenci, mohou obsahovat malé množství krve nečistoty. Po implantaci embryí se dávka progesteronových léků přibližně zdvojnásobí a pokračuje v užívání až do tříměsíčního období, kdy placenta začne sama vyrábět. Po provedení in vitro fertilizace je nutné vyloučit fyzickou aktivitu, v první den se nemůžete koupat a navštívit bazén. Doporučuje se také sexuální odpočinek.

trusted-source[20], [21], [22], [23], [24], [25], [26]

Známky těhotenství po IVF

Známky těhotenství po IVF se zpravidla začínají objevovat po čtrnácti dnech po jejím vzniku. Ve většině případů tyto příznaky jsou shodné s těmi, které se vyskytují v přirozeném oplodnění - komody bobtná, roste co do velikosti a stává se super-citlivé oblasti kůže kolem bradavky ztmavne odstín, žena se stává podrážděný, unaví snadno. Pokud v přirozeném těhotenství je toxikóza volitelným příznakem, pak v těhotenství IVF je taková porucha cítit prakticky ve všech případech. To se projevuje formou nevolnosti a zvracení, které se mohou v některých případech opakovat několikrát denně, nadměrné citlivosti na okolní pachy. Samozřejmě, že v každém konkrétním případě se příznaky mohou lišit, u některých žen, například v počátečních fázích po fertilizaci IVF, dochází ke zvýšení bazální teploty. Příznaky těhotenství po IVF mohou také zahrnovat nepohodlí v děloze a dolní části břicha, bolesti dolní části zad, rozrušení zažívacího traktu, plynatost. V souvislosti s užíváním léků obsahujících hormony může být také zaznamenán krevní tlak, horké a studené proplachy a zvýšení tělesné teploty. Po zahájení in vitro fertilizace se mohou vyskytnout poruchy spánku, výrazné změny nálady a zvýšená nervozita. Nepríjemné příznaky se obvykle vyskytují v druhém nebo třetím trimestru těhotenství.

Těhotenství po IVF

Těhotenství po IVF nastává v důsledku umísťování oplodněných buněk vajíček in vitro do děložní dutiny. Před zahájením léčby se předpokládá, že pacient předepíše léky, které zvyšují jejich růst a zrání. Tři až pět dní po oplodnění jsou embrya přeneseny do dělohy. Během tohoto období je ženě předepsána nezbytná léčiva, aby se zakořenila. Čtrnáct dnů po IVF se provádí krevní test, aby se zjistilo, zda dojde k dalšímu vývoji těhotenství. Měsíc a půl později se provádí ultrazvuk. Absolutní indikace pro oplodnění in vitro je obstrukce nebo úplná nepřítomnost děložních trubek u ženy nebo nedostatek, stejně jako úplná absence spermií u člověka. Riziko těhotenství po IVF je vývoj několika embryí (multiplicity), což je v mnoha případech hrozbou potratu, zejména při vývoji tří nebo více plodů. V takových případech, aby se udrželo těhotenství, je plod odstraněn z dělohy, aniž by se dotkl zbývajícího. Snižování plodu může nastat samo o sobě po dobu 8 až 9 týdnů, přičemž zbývající ovoce zpravidla nezastaví vývoj.

Zmrazené těhotenství IVF

Podle statistik, asi dvacet procent těhotenství po IVF selže a těhotenství nevyvíjí. Jedním z hlavních faktorů způsobujících takové patologie, onemocnění, jsou genetické úrovni, stejně jako infekční agens virové a bakteriální nebo virové etiologie. Missed potrat IVF může být také důsledkem fungování hemostatických poruch, nemocí endokrinní systém, zvýšené hladiny mužských pohlavních hormonů. Pokud těhotenství nevyvíjí, oba partneři předepsané kontroly pro stanovení hormonální stav a kompatibilitu antigenů systému leukocytů, detekci infekcí a t. D., a teprve potom znovu plánování v oplodnění in vitro.

Těhotenský test po IVF

První známky těhotenství se obvykle pociťují po dvou týdnech po operaci hnojení. Během tohoto období se provádí první těhotenský test po IVF. Nejpřesnější diagnóza počátečního těhotenství umožňuje stanovení hladiny choriového gonadotropinu, který se zvyšuje při inseminování a je prováděn placentou. Tři týdny po oplodnění in vitro lékař předepisuje ultrazvuk, aby potvrdil těhotenství, ujistil se, že nedošlo k mimoděložnímu těhotenství a nezjistí počet vajíček plodu.

Provádění těhotenství IVF

Na začátku těhotenství musí ženy provést spoustu různých testů a provádět různé postupy pro posouzení stavu těhotných a plodů. Vedení těhotenství IVF kromě základních průzkumů zahrnuje následující vyšetření:

 • Počínaje dvaceti jedenácti dny po nástupu hnojení se vyšetřuje hemostatický systém, jehož funkce pomáhají zastavit krvácení při poškození stěn cév a udržovat krev v tekutém stavu. Porušení fungování hemostatického systému nesou hrozbu potratu.
 • V dvanáctém nebo třináctém týdnu se provádí vyšetření dělohy, aby se zjistila ischemicko-cervikální nedostatečnost, ve které cervik nemůže udržet rostoucí plod v děložní dutině až do požadovaného času.
 • V prvním trimestru těhotenství je plod ultrazvukem.
 • S desátý až čtrnáctý týden předepsané zkoušky pro stanovení hladiny alfa-fetoproteinu a lidského choriogonadotropinu pro identifikaci vad nervové soustavy, chromozomů a genetických abnormalit.
 • Od šestnáctého do dvacátého týdne se k určení úrovně mužských pohlavních hormonů používá denní vzorek moči 17-CS, aby se zabránilo potratu nebo nitroděložní smrti plodu.
 • Vedení dopplerografie umožňuje vyšetřit tok krve v placentě, pupečníku a děloze.
 • Ve druhém trimestru těhotenství se znovu provádí fetální ultrazvuk, krevní test na alfa-fetoprotein a chorionický gonadotropin, stejně jako hladina estriolu k detekci vývojového zpoždění.
 • Ve třetím trimestru může být ultrazvuk použit k určení polohy plodu, ať už je pupeční šňůra zkřivená, odchylky při tvorbě kostí a posouzení stavu placenty. Určení srdeční frekvence a motorické aktivity plodu umožňuje kardiotokografii.

trusted-source[27], [28], [29], [30], [31], [32], [33]

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.