Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Jak překonat závislost na sladké a moučné?

Lékařský expert článku

Psycholog
, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 11.04.2020

Osoba je tak uspořádána, že jde o své touhy, snaží se poskytnout co nejvíce potěšení, zlepšuje svůj emocionální stav. Často to končí v závislosti a přináší tělo škodu, a někdy dokonce i ničí. Závislost na sladké formě, která způsobuje zdraví tolik škod, že je neslučitelná s plynulým potěšením.

Nadměrná spotřeba cukrovky vede k diabetes mellitus, obezitě, poškození zubů, pankreatu, jater, štítné žlázy, vyvolává kardiovaskulární onemocnění. Nyní si kuchaři nemohou ani představit přípravu jídla bez přidání cukru a před 200 lety to tam vůbec nebylo. Výroba v průmyslovém měřítku výrazně zvýšila dávku spotřeby. Vědci a lékaři znějí alarm.

trusted-source[1], [2]

Epidemiologie

Statistiky poskytují alarmující signál - téměř 80% obyvatel naší země je závislé na sladké. Tvrdí se, že je osmkrát rychlejší než kokain. S ohledem na stálý růst spotřeby cukru ze dvou kilogramů ročně v 19. Století na současných čtyřicet let je to velmi znepokojivý trend. Vzhledem k tomu, že se podnik zabývá růstem výroby cukru, budeme i nadále tlačit na sladkou "jehlu", zejména proto, že je tak snadné. Pokud v litru sladeného cukrového nápoje existuje víc než denní lidská potřeba, a cukr je obsažen v jiných potravinách, zůstává pouze "zahrnout" vlastní mozky a bojovat proti tomuto rozšíření.

trusted-source[3], [4], [5], [6], [7], [8], [9]

Příčiny v závislosti na sladké

Důvody závislosti na sladké často leží v psychologické rovině, ale nakonec mají fyziologické pozadí. Když existují různé problémy, lidé potřebují sladký zub. Jíst jejich potíže sladké, mají náladu, zdůrazňují a různé selhání se zdají být méně významné. Proč potřebujete sladkou za těchto okolností? Zde vstoupí v platnost zákony fyziologie.

Negativní emoce snižují hladinu serotoninu a endorfinu v těle - hormony štěstí, radosti, potěšení a sladkosti přispívají k jejich syntéze. Další příčinou touhy může být nedostatek stopových prvků v těle: chróm, hořčík, vápník. Jsou připisovány příčinám patologie trávicích orgánů: houby a kvasnice, rozvíjející se ve střevě, také způsobují chuť na sladkosti. Potřeba sladké může být způsobena snížením hladiny glukózy v krvi, což je charakteristické pro diabetes mellitus. Její obsah neustále kolísá v rozmezí 2,8-7,8 mmol / l, v závislosti na čase příjmu potravy, fyzické a emocionální zátěži. Potraviny vedou ke zvýšení hladiny cukru v těle, zatímco uvolnění inzulínu - vehikula buňkami těla pro glukózu. Při nedostatečné produkci inzulínu nedosahuje glukóza "cíl" a jeho nedostatek centrálního nervového systému způsobuje hypoglykemii, která vyvolává pocit hladu.

trusted-source[10], [11], [12]

Rizikové faktory

Mezi rizikové faktory patří individuální náklonnost k sladkému. Ne každý má touhu po něm, ale každý, kdo není lhostejný k dortům, koláčům, sladké vodě, sladkosti musí být obzvláště opatrný, aby se nestal závislý. Vliv cukru na tvorbu cholesterolu byl stanoven, takže jsou ohroženi i hypertenzní lidé a lidé s kardiovaskulárními chorobami. Nejdůležitějším rizikovým faktorem však je cukrovka.

trusted-source[13], [14], [15], [16], [17]

Patogeneze

Patogeneze tohoto jevu spočívá v řetězci reakcí, které doprovázejí sladkou od okamžiku, kdy narazí na ústa. Na špičce jazyka jsou chuťové pohárky, které ochutnávají sladkou sladkou chuť a přenášejí signál do oblasti mozku skrze glossopharyngeal nerv. On, reagující na "zprávu", produkuje serotonin.

Sacharóza je sacharid, při vstupu do těla se rozkládá na glukózu a fruktózu. Glukóza je hlavní zdroj energie, potraviny pro mozek. Díky glukoneogenezi je produkován z bílkovin a lipidů. To se děje pomalu, aniž by došlo k narušení přírodních procesů metabolismu. Příjem čistého cukru okamžitě zrychluje štěpení a vede k uvolnění inzulínu, jehož úlohou je přivádět glukózu do mozku a dalších orgánů. Mozak to zcela změní na energii a jiné buňky mohou částečně využít k jejich zotavení a mohou se přeměnit na glykogen, nahromadit a změnit na tuky. Navíc silné uvolňování inzulínu dává pocit nedostatku sacharidů, ačkoli ve skutečnosti je to klamný pocit. Kruh se uzavře, vzniká závislost.

trusted-source[18], [19], [20], [21], [22], [23], [24]

Symptomy v závislosti na sladké

Pokud závislost na sladké má psychologický podklad, pak její první známky jsou špatná nálada, neustále myšlenky o sladkosti v stresových situacích a jejich realizaci. To se podobá chování kuřáka, který se obává, kouří jednu cigaretu za druhou. Pokud je příčina fyziologická, spojená se špatnou produkcí nebo úplným zastavením syntézy inzulínu pankreasem, pak tělo signalizuje závratě, ospalost, slabost. Přístup hypoglykemie je indikován takovými příznaky, jako je nadměrné pocení, únava, napětí, rychlý srdeční tep, pocit hladu. Mohou se objevit neurologické příznaky: podrážděnost, agresivita.

trusted-source[25], [26], [27]

Závislost na sladké a moučné

Mají stejný základní důvod, t. Všechny moučné cukrářské výrobky obsahují cukr v různých formách: v těstě, krémy, plniva, sirupy. Nejčastěji ženy vykazují slabost pro dezerty a spadají do závislosti na sladké mouce. To je způsobeno hormonálními výbuchy, které ženy zažívají každý měsíc, během těhotenství, po porodu. Může existovat psychická závislost závislosti a dalších důvodů souvisejících se zdravotním stavem.

trusted-source[28], [29]

Psychická závislost na sladké

Psychická závislost na sladké, jako každá jiná, zakrývá sama sebe skutečnou hrozbu, jak ovlivnit způsob života, sebeúcta, náladu. Lidé, kteří jsou vystaveni tomuto riziku, neschopní ovládat množství jedla, se cítí špatně bez další dávky sladké. Navíc může vést k vážným zdravotním problémům, obezitě, protože ovlivňuje nejen naši vůli, ale také narušuje metabolismus. Někdy závislost na sladké dosahuje míry, ve které se během dne děje nejen dezerty, ale i tradiční jídla. Osoba očekává psychologickou relaxaci, ale čelí nadváze, zhoršuje zdravotní problémy. Při použití různých diet se opět rozpadne, aniž by porazil svého "sladkého nepřítele".

Komplikace a důsledky

Vedle psychologických důsledků, které vedou k pochybnostem o sobě, snížená účinnost, někdy i deprese, vznikají komplikace související s játry, pankreasem, zažívacím traktem, srdečními chorobami. Větší šance na cukrovku.

trusted-source[30], [31], [32], [33], [34], [35], [36], [37]

Diagnostika v závislosti na sladké

Diagnóza závislostí na sladkosti začíná objasněním anamnézy. Hlavním úkolem je vyloučit diabetes a jeho charakteristický syndrom hypoglykemie. K tomu je třeba určit koncentraci glukózy v krvi. Vzhledem k tomu, hlad charakteristika hypoglykémie způsobila řadu dalších onemocnění (hormonální poruchy, nedostatek enzymů, nádory, zneužívání drog a alkoholu, a další.), Je třeba rozlišovat psychické závislosti na nich.

Test sladké závislosti

Chcete-li zjistit míru sklonu člověka k sladkosti, vyvinuli speciální test na závislost na sladké. Vynucuje zodpovězení otázek, aby tento problém lépe pochopil. Test může obsahovat různé otázky, zde jsou některé z nich:

 1. Jak často cítíte potřeba sladké?
  1. denně;
  2. několikrát týdně;
  3. několikrát měsíčně.
 2. Chytáte sladkosti v stresových situacích?
 3. Cítíte, že oběd nedokončí, pokud nebudete jíst dezert?
 4. Vydržujete den bez cukru?
 5. Mohou cukroví být uloženy nějakou dobu ve váze na polici.

Pokud je každý den sladká a všem ostatním otázkám je odpověď "ano", je závislost zřejmá.

trusted-source[38], [39], [40], [41], [42], [43], [44], [45], [46]

Kdo kontaktovat?

Léčba v závislosti na sladké

Pokud je závislost na cukru způsobena určitým onemocněním, lékař diagnostikuje a předepisuje léčbu. Pokud je důvod v psychologickém faktoru, pak se můžete pokusit zvládnout. Okamžitě se odmítnout špatný zvyk je nepravděpodobné, že se stane, ale snížit část nebude těžké, nahradit sportovním nebo jiným fyzickým aktivitám. Faktem je, že fyzické zatížení produkuje hormon endorfinu, který je konzumován při konzumaci sladkostí. Kromě toho se spálí velké množství kalorií, které těžiště těží. Pokud je cukr v čisté formě nahrazen ovocem, zeleninou, můžete současně užívat a doplňovat zásobu vitamínů a minerálů. Také tam jsou sladidla, nejprve pomohou zmírnit závislost na sladké.

Ve vaší stravě by měly být pomalu stravitelné produkty, které mají nízký glykemický index a vysoký obsah bílkovin. V boji proti jakékoli závislosti je dobré mít řadu spolehlivých přátelského ramena. Pokud najdete partnera, který by se zbavil sladkosti, bude to dobrý motiv pro soutěž při posilování vůle.

Drogy ze závislosti na sladké

Pomozte překonat závislost na přípravcích sladkého chrómu. Vzhledem ke své schopnosti podílet se na metabolismu uhlohydrátů, zvyšovat propustnost buněčných stěn pro glukózu a zvyšovat citlivost na inzulín, zůstává hladina cukru v krvi zachována. Velké množství sladké vychází z chromu svého těla. Chcete-li zlomit tento začarovaný kruh, je nutné do své stravy zahrnout výrobky obsahující chróm nebo lékárny. Ryby jsou bohaté na tento stopový prvek, nejlepší je tuňák, játra, kuřecí maso, kachny, brokolice, řepa. Pivovarský kvasnicový příjem je dobrou metodou doplnění těla chrómem.

Na doporučení lékaře v lékárně můžete koupit vitamín-minerální komplexy obsahující chrom, speciální biologicky aktivní přísady. Ve svých recenzích zaznamenalo mnoho žen BAA picolinate chróm, garcinium fort, fet-x jako prostředek, což výrazně snižovalo chuť na sladkosti. Další lék, glutamin, se také osvědčil v boji proti závislosti. Jedná se o aminokyselinu obsaženou v živočišných a rostlinných bílkovinách. Lék byl syntetizován pro léčbu gastritidy, je známý svou schopností léčit zánět gastrointestinálního traktu. Při procházce byla objevena schopnost uklidnit činnost mozku a nervového systému, vyrovnat se se škodlivými touhami.

trusted-source[47], [48], [49], [50], [51], [52], [53], [54], [55], [56], [57], [58]

Prevence

Nejlepší preventivní péče o závislost na sladké je fyzická zátěž, obsazení oblíbeným obchodem, odvrácení od škodlivých předností, motivace mít krásnou postavu a zdravé děti. V zdravé rodině, kde se dospělí nezapojují do nezdravých zvyků, vyrostne soběstačná nová generace, která nebude muset "zabavovat" své komplexy.

trusted-source[59], [60], [61], [62], [63], [64], [65]

Předpověď

Prognóza zbavování sladké závislosti je příznivá pro lidi se silnou vůlí a touhou je překonat. Jiní, kteří se o svých přáních chtějí, mohou dostat obezitu a patologie různých orgánů.

trusted-source[66]


Portál iLive neposkytuje lékařskou pomoc, diagnostiku nebo léčbu.
Informace zveřejněné na portálu jsou pouze orientační a neměly by být používány bez konzultace specialisty.
Pečlivě si přečtěte pravidla a zásady webu. Můžete také kontaktovat.

Copyright © 2011 - 2020 iLive. Všechna práva vyhrazena.