^

Zdraví

A
A
A

Kandidomykóza

 
, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 17.10.2021
 
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Možná, že jedním z nejznámějších houbovým chorobám - je kandidóza, nemoc, která je způsobena technologickým činnosti kvasinek rodu Candida a nejčastěji se jedná o houby Candida albicans.

Tato houba je přítomna v těle každé osoby a není to patologie.

Nadměrná houbová aktivita, která se vyskytuje za určitých podmínek příznivých pro její vývoj, je však již onemocněním, které se projevuje v porážce tkání (kožní a slizniční kryt) nebo v některých vnitřních orgánech.

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5]

Příčiny kandidózy

Kandidóza se často objevuje pod vlivem vnějších faktorů - v důsledku zvýšení biologické aktivity hub, které se pohybují, z nějakého důvodu z spánku (saprofytických) stavu na patogenní (onemocnění způsobující).

Výskyt kandidózy a souvisejících symptomů onemocnění může přispět k dlouhodobému užívání antibiotik (zejména silných léků, které mají široký rozsah expozice), cytostatických činidel a dalších látek, které jsou schopné vyprovokovat porušení mikroflóry v těle a způsobit sekundární imunodeficience. V tomto případě hrají důležitou roli poruchy buněčné imunitní obrany.

V etiologii kandidomykózy existuje mnoho dalších důležitých faktorů:

 • rozklad metabolismu sacharidů v těle;
 • nedostatek vitamínu;
 • chronické formy onemocnění (patologie trávicího systému, tuberkulóza, onkologie, autoimunitní onemocnění).

Ve vývoji kandidokyózy může jakýkoli stav, ve kterém oslabení imunity, hraje roli. Jedná se o podvýživu, nedostatek spánku, hypotermie atd.

Děti se mohou nakazit matkou nebo jinými lidmi, kteří se o ni postarají.

Vývoj onemocnění přispívá k vysoké vlhkosti vzduchu (vany, sauny a také zvýšené pocení v teplé sezóně), zejména na pozadí podráždění a macerace nebo povrchových zranění na kůži.

trusted-source[6], [7], [8], [9], [10], [11], [12], [13], [14], [15]

Symptomy Candidy

Symptomy kandidózy závisí do značné míry na lokalizaci houbových infekcí. Tak, slizniční kandidóza (ústní nebo nosní dutiny, krku, jícnu, vagina) může začít s tvorbou na stěnách malé zarudnutí potaženého světle-mléčné filmu, který má fungální-epiteliální složku. Postupně se mísí skvrny, jsou zde velké zóny poškození a film je hustý. Často se vyskytuje pocit suchosti v ústní dutině, potíže s dýcháním nebo požití potravy. Pokud je vagina postižena, objeví se výtok.

Kandidamikozová kůže pokrývá svůj původ v záhybech - mezi prsty, pod mléčnou žlázou, mezi hýždími, ve slabinách nebo břicho tuků. Často se onemocnění projevuje na nohou a palmárním povrchu. Na uvedených místech kůže dochází k hyperemii (zčervenání), pak jsou malé puchýře, jazvochki, ekdýza. Pacienti hlásí výskyt svědění, nepohodlí v postižené oblasti.

Když se kandidóza může být ovlivněna také dýchací, trávicí trakt, močový a pohlavní systém, krevní cévy, srdce a tak dále. Když se nad kandidóza léze orgánů specifické příznaky jsou obvykle chybí. Choroba se projevuje podle typu zánětu konkrétního orgánu - to může být bronchitida, gastroenteritida, zápal plic, endokarditida, atd. Tento typ kandidózy se často objevuje při nesprávně nebo nesprávně provádí antibiotikum: nesoulad dávkování předčasné ukončení léčby, neřízené podávání léků a jiných situacích .. Při užívání drog umožňuje inhibovat růst bakterií, a tím usnadňuje vývoj kandidové infekce.

Vaginální kandidóza

Houba rodu Candida může žít uvnitř pochvy dokonce zdravé ženy: tato situace je typická pro 5% případů.

Houba může vstoupit do pochvy ze střeva, pokud není respektována hygiena nebo se objeví příležitostný sexuální styk.

Přítomnost houb nemusí vždy způsobit výskyt onemocnění. Vagina Kandidamikoz se objeví pouze v případě, že dochází ke snížení ochranných sil těla. Často to lze pozorovat při hormonálních změnách, při poruchách metabolických procesů, časté cystitidě a adnexitidě.

Dlouhodobý příjem hormonů (antikoncepce), porušení střevní mikroflóry, antibiotická terapie podporují výskyt vaginální kandidózy.

Kandidomykóza má větší pravděpodobnost, že postihuje těhotné ženy: je spojena s prudkou hormonální restrukturalizací v těle.

Při kandidóze vagíny se pacient obvykle stěžuje na sekreci a svědění u genitálií. Vypouštění jsou častěji tekuté, obsahují různé množství kvašených prvků. V zanedbaných případech mohou být oddělené husté, pastovité, se zelenavým nádechem. Možná přítomnost nepříjemného zápachu, častěji křehkého.

Svědění nemá specifické vlastnosti: může rušit jak pravidelně, tak i nepřetržitě, ale může se zhoršit po dlouhodobé fyzické námaze nebo během menstruace.

Často se kandidóza vagíny vyskytuje současně s vývojem cystitidy. V takových případech je během močení pozorováno pálení a nepohodlí.

Při vyšetření sliznice vaginy můžete věnovat pozornost světle šedému povlaku na stěnách: sliznice je oteklá, hyperemická (v chronickém průběhu může mít normální vzhled).

Kandidomykóza vaginy může pokračovat po dlouhou dobu, a to i po několik let, po které následuje období remise a exacerbace.

Kandidomykóza ústní sliznice

Jedním z projevů houbových onemocnění může být kandidoksóza ústní sliznice, která se objevuje v dětství a dospělosti s prodlouženou dyspepsií a imunitní obranou.

Nejčastěji onemocnění postihuje novorozence, ale houba může být přenášena na starší děti, pokud nejsou respektována hygienická pravidla. Huby mohou být přenášeny prostřednictvím infikovaných bradavek, prádla a výrobků pro péči. Infekce ústní sliznice u nově narozeného dítěte může nastat u matky s vaginální kandidózou. Starší děti mohou po dlouhodobé léčbě antibiotiky, cytostatiky nebo hormony ochorit.

Porážka ústní sliznice často začíná nepostřehnutelně. Teprve po nějakém čase se dítě může stát rozmarné, jeho chuť zmizí a spánek je narušen. Starší děti a dospělí mají pocit pálení v ústech, mnozí si uvědomují, že se v ústech objevuje podivná pachuť. Lymfatické uzliny v okolí mohou být zvětšeny. Někdy dochází k hypertermii. Pokud vyšetříte ústní dutinu, uvidíte bělavý povlak na vnitřní straně tváře, jazyka nebo patra. Při absenci léčby vzroste množství plaku, vytvoří se film, který má podobný vzhled jako tvaroh nebo koagulované mléko. Pokud je to žádoucí, může být film snadno odstraněn špachtlí, avšak v zanedbaných případech, když deska získá šedožlutý odstín a stane se hustší, stává se to obtížné. Při násilném posunu husté plakety může být vystavena sčervenému sliznici, v některých případech s vředy a krvácivými prvky poškozené tkáně.

Často se kandidóza ústní sliznice kombinuje s jinými formami kandidózy, kdy se léze šíří na genitálie, stejně jako na jiné orgány a systémy. Nejčastější kandidóza v ústech úst: tato houbová infekce postihuje rty a rohy úst (záchvaty).

trusted-source[16], [17], [18], [19], [20]

Viscerální kandidóza

Pojem "viscerální kandidóza" se používá při charakterizaci stupně infekce houbovou infekcí. Termín "viscerální" znamená "odkaz na vnitřní orgány". Jednoduše řečeno, viscerální může být nazývána jakákoli kandidóza vnitřních orgánů: plic, průdušek, srdce, zažívací systém.

Viscerální kandidóza nemá žádné charakteristické příznaky. Onemocnění lze často stanovit pouze po provedení laboratorních testů.

Kandidóza žaludku může být doprovázena ztrátou chuti k jídlu, dyspepsie (nevolnost, zvracení (někdy s kýčovité prvky). Snad špatné trávení, nadýmání.

Dýchací systém Kandidamikoz se vyznačuje kašlem (obvykle kašel bez sputa, suchý a paroxysmální), fenomén bronchospasmu. V pokročilých případech dochází k purulentnímu výtoku z průdušek.

Podívejme se podrobněji na nejčastější projevy viscerální kandidózy: léze jícnu a střeva.

Kandidóza jícnu

Jícnu kandidóza je také nazýván „jícnu“ kandidóza - toto onemocnění je důsledek fyziologie a imunologie poruch v těle. Jak jsme již uvedli, je jednou z příčin onemocnění je považován za slabost imunitní obrany, proudí spolu s léčbou antibiotiky, s kortikosteroidy, antacidní terapie, diabetes mellitus, alkoholismus, léze toxických látek, podvýživa, stáří. Podstatným faktorem může být porušení motorické funkce jícnu, obstrukce, parenterální výživa atd.

Klinické příznaky onemocnění mohou být různé. Na počátku onemocnění vypadá postižená jícnová tkáň jako světelné nebo krémové oblasti, které se mírně zvyšují nad sliznicí. S průběhem procesu se sekce mohou spojit a vytvářet husté filmy. V tomto případě patogen pronikne do submukózy, pak se rozšíří do svalové tkáně a cévní stěny. Plaketa se může rozšiřovat tak, aby v průběhu času účinně blokovala lumen jícnového kanálu. Houby, kultivované na buňkách epitelu jícnu, také omezují všechny druhy bakterií a zánětlivých elementů na povrchu. V závažných případech je možné vyvinout zánětlivý proces v jícnu následovaný nekrózou jeho stěn.

Známky patologie v časných stádiích onemocnění většinou chybějí. Nicméně, s vývojem procesu, pacienti zaznamenávají potíže s polykáním potravin, stejně jako bolest při polykání. V tomto ohledu pacienti odmítají potravu, ztrácejí chuť k jídlu a tudíž i tělesnou hmotnost.

Někteří pacienti nemají potíže s polykáním, ale zaznamenávají výskyt bolesti za hrudní kůrou, pálení žáhy, záchvaty zvracení s prvky filmových struktur. Někdy je tam volná stolice s příměsí hlenu.

Diagnóza je stanovena pouze tehdy, jsou-li potvrzeny výsledky laboratorních testů.

trusted-source[21], [22], [23], [24], [25], [26], [27], [28], [29], [30]

Candida rakovina tlustého střeva

Čreva Kandidamikoz může být nazývána různorodým složitým průběhem dysbiózy. Příčiny nemoci se nemění:

 • stav imunitní nedostatečnosti;
 • onkologie;
 • dlouhodobá antibiotická léčba;
 • podvýživa způsobená nedostatečností bílkovin a vitaminů, nadměrné sacharidové potraviny (zejména jednoduché sacharidy);
 • alkoholismus, metabolické poruchy.

Nemoc je rozdělena na dvě formy: invazivní a neinvazivní.

Neinvazivní kandidomykóza střeva je nejčastější. Toto onemocnění je charakterizováno nadměrným rozvojem plísňových infekcí na stěnách střeva, což se projevuje pocity nepohodlí, častých a tekutých stolic, obecné slabosti těla. V břiše může být plynatost a tíha.

Invazivní kandidomykóza je relativně vzácná onemocnění. Taková patologie se může vyvinout u pacientů s AIDS, maligními nádory, stejně jako u lidí, kteří byli léčeni cytostatickými nebo glukokortikosteroidními léky. Invazivní forma je doprovázena krvavým průjemem a známkami poškození jiných orgánů.

Odděleně léčit střevní kandidóza jako sekundární onemocnění po vředové choroby s poruchou integrity epitelové tkáně, stejně jako perianální tvaru kandidodermatoza, když je v procesu zahrnuje kůži okolo análního otvoru. Tato porážka se často vyskytuje u homosexuálů a vyskytuje se na pozadí jiných infekcí, zejména herpesu.

trusted-source[31], [32], [33], [34], [35]

Kandidóza kůže

Kandidamikoz kožní záhyby se projevily formací v jejich hloubce malých pemphigus formací, které se nakonec samy otevírají a na jejich místě se objevují jazvochki. Proces roste poměrně rychle, vředy rostou do velkých oblastí eroze.

Příznaky kandidózy kůže jsou velmi specifické: zóny postižené erozí mají charakteristický malinový nádech se světle modrou barvou. Vnější povrch je mírně vlhký, má jasný lak. Vředy mají přísný obrys, omezený úzkým bílým "okrajem" z epidermálních vrstev. Na pokožce, nacházející se v těsné blízkosti erozivního místa, lze rozlišit prvky vyrážky a malých vezikulárních formací.

Kůže se často stává předmětem ničení mezi prsty. Tato forma onemocnění je typická pro pracovníky potravinářských a zpracovatelských podniků, stejně jako pro lidi, kteří se aktivně zabývají řízením domácností.

Porážka záhybů kůže mezi hýždími a v oblasti svalů se zpravidla kombinuje s kandidózou pohlavních orgánů.

Kandidamikozová kůže se může objevit na pozadí poškození nehtů. Často se jedná o onemocnění po návštěvě veřejných míst, kde mohou být lidé bosí: jedná se o sauny, koupele, společné sprchy a bazény. Huba může být "vydělaná" a v salonu manikúry, pokud jsou nekvalifikovaní pracovníci, kteří nespravedlivě zvládnou nástroje. Mezi rizikové faktory - použití cizích bot, ponožek, manikurních doplňků, ručníků atd.

Klinický obraz kandidózy na nehty je typický: nejprve se nechtně ztuhne a roste růžově, dochází k bolesti s palpací. Když přechod k chronické formě bolesti zmizí, hřebík roste nudný a stane se tlustý příčnými tmavými bradavkami.

V poslední době došlo k častějším případům atypických forem kandidózy kůže. Nemoc se projevuje ve vývoji folikulitidy, papilomů apod.

trusted-source[36], [37], [38], [39], [40], [41], [42]

Kandidomykóza u mužů

U mužské populace je nejčastějším příznakem kandidózy zánět penisu žaludku (balanitida) a vnitřní část předkožky (postitis). Tyto zánětlivé procesy se zpravidla vyskytují současně. Nemoc se vyskytuje ve větší míře u pacientů s úzkou a dlouhou formou předkožky, stejně jako u osob, které zanedbávají pravidla osobní hygieny.

U pacientů s balanoposthitis se stěžují na pocity svrbení a pocit pálení v místě hlavy člena. Po čase se také objevuje bolestivost tohoto webu. Kůže na hlavě a předkožce je bohatě růžová, je možné vzhled opuchu. Definované šedavé plakety, povrchní vředy a podráždění.

Často na pozadí balanoposthitis u mužů vyvine kandidózu uretritidu - zánětlivý proces v močové trubici. Nemoc je charakterizován podakutním počátkem, ale někdy je asymptomatický, následně komplikovaný zánětem prostaty, cystitidou nebo epididymitidou.

trusted-source[43], [44], [45], [46], [47]

Diagnostika kandidomykózy

Při diagnostice kandidóza provedeno mikroskopické vyšetření materiálu získaného z léze, jeho setí, intradermální testy s houbami alergenu, jakož i sérologické reakcí zahrnujících aglutinaci a fixace komplementu. Zkoumaným materiálem jsou částice filmů, plaků a šupin z různých zón sliznic a kůže. Typicky je materiál akumulací skupin houbových buněk v různých fázích vývoje.

Mikroskopické studie se používají především k diagnostice kandidokykózy. Jsou prováděny i v obvyklých polyklinických podmínkách, kde neexistují žádné specializované laboratoře.

Pro mikroskopické vyšetření je materiál odebrán z postižených oblastí speciální špachtlí nebo smyčkou. Odebraný vzorek se umístí na ošetřený sklíčko a přezkoumá se. Pokud je výsledek pozitivní, najdou se pseudomycelií nebo řetězce z buňky.

Mikroskopie se provádí několikrát, aby se zjistila pozitivní dynamika patologického procesu. Obvykle se provádí s intervalem 4 až 6 dní. Pokud při opakovaném vyšetření bylo nalezeno větší množství patogenů, znamená to patologickou aktivitu houby.

Kromě standardní mikroskopie se často používá luminiscenční metoda, která umožňuje identifikovat a uchovávat záznamy o množství houbového patogenu.

Metody diagnostiky kultury zahrnují použití pevných a tekutých živných sacharidů (agar, pivo). K získání čisté nezmíchané houbové kultury se do živného média přidá antibiotikum. Urogenitální kandidóza nejčastěji nalezen Candida albicans, na druhém místě - Candida krusei, na třetí - tropicalis Candida, a jen zřídka - Candida pseudotropicalis nebo jiné formy Candida.

Při diagnostice kandidózy hraje důležitou roli studium reakce organismu na houbový záchvat. Například se používají intradermální alergické testy (zavedení specifických antigenů) a sérologické diagnostické metody (aglutinační a komplementární vazebné testy).

Při diagnostice kandidózy vnitřních orgánů lze použít endoskopii, rentgenografii s kontrastními látkami apod.

trusted-source[48], [49], [50], [51], [52], [53], [54], [55], [56]

Kdo kontaktovat?

Léčba kandidomykózy

Omezená, akutní forma povrchní kandidózy kůže a sliznic je úspěšně léčena pouze externími přípravky. Chronické formy s difuzními lézemi a viscerální kandidózou vyžadují komplexní terapii.

Aby bylo dosaženo trvalého účinku, je nutná trvalá všestranná terapie s antifungálními činidly při povinném použití posilovacích přípravků pro zvýšení obranyschopnosti těla pacienta.

Činidla používaná při léčbě kandidomykózy mohou být rozdělena do následujících skupin:

 • přípravky obsahující jod (jodid sodný a draselný);
 • barviva;
 • kyselina (benzoová, salicylová);
 • alkálie (hydrogenuhličitan sodný, tetraboritan sodný);
 • aldehydy;
 • speciální antimykotika ( klotrimazol - 1 tableta dvakrát denně po dobu 5 dní, itrakonazol - 200 mg denně po dobu tří dnů, flukonazolem nebo Diflucan - 1-krát denně, pimafutsin - 1 tableta 4 / den po dobu 10 dnů). .

Lokální terapie se často používá ve spojení s použitím 150 mg flukonazolu.

V chronickém cyklu kandidokyózy, která je obtížně léčitelná, úspěšně užívá nizoral (ketokonazol) - antifungální lék s širokým spektrem účinků. Například s urogenitální kandidózou se 2 tablety (0,4 g) podávají perorálně jednou denně po dobu 5 dnů.

Pokud se objeví candidamykóza proti trichomonasové infekci, předepište Klion-D (obsahuje 0,5 g metronidazolu a 0,15 g mikonazolu). Tableta se injektuje hluboko do dutiny vagíny denně po dobu 10 dnů. Muži konzumují Clion-D orálně ve stejném období.

Alternativní medicína doporučuje, abyste se zbavili kandidomykózy vnitřně pomocí česneku podle následujícího schématu: první den, kdy jedl 1 zub, přidávejte ještě jeden zub denně a přiveďte číslo na 12 zubů. Po jídle česnek nemůžete jíst a pít asi hodinu. Tento předpis je účinný, avšak má mnoho kontraindikací, zejména gastrointestinálních onemocnění.

Když je postižena ústní dutina, doporučuje se vypláchnout ústa s odvarováním rostlin, šalvěje nebo roztoku sody.

Důležité je také sledovat stravu s drozdem.

Profylaxe kandidomykózy

Existuje řada preventivních opatření, jejichž dodržování významně snižuje četnost relapsu a také chrání před primární infekcí.

 • Prvním článkem v prevenci kandidomykózy je obnovení normální mikroflóry střevních a vaginálních tekutin. Toho lze dosáhnout použitím kyselých mléčných výrobků, včasné léčbě onemocnění trávicího ústrojí.
 • Kandidamykóza se často vyskytuje u pacientů s vysokou hmotností, stejně jako u lidí, kteří konzumují vysoce kalorické potraviny, zejména jednoduché cukry, sladkosti, bílé a máslové pečivo. Přezkoumání normalizace výživy a hmotnosti významně sníží riziko houbových onemocnění.
 • Pokud je nutná dlouhodobá antibiotická terapie, je třeba vzít v úvahu možnost dysbakteriózy a infekce houbami a zároveň provést preventivní antifungální léčbu.
 • Pacienti se stavem imunodeficience provádějí preventivní pozorování a všechna nezbytná opatření k posílení obranyschopnosti těla.
 • Pacientům s diabetem by měla být podána účinná léčba ke snížení hladiny cukru.
 • V případě náhodného sexuálního styku by měla být použita externí antikoncepce.

Prognóza kandidózy

Pokud se pacient obrátil k lékaři již s prvními příznaky kandidomykózy, prognóza onemocnění může být velmi příznivá.

Nedoporučuje se užívat samoléčbu, protože nekontrolované užívání různých antifungálních léků, které jsou volně prodávány v lékárnách, může vést k vzniku trvalého napadení houbami. Následkem toho může ovlivnit účinnost léčby.

Pro zlepšení prognózy současně s léčbou se doporučuje provádět kalení, užívat komplexy vitamínů, dodržovat pravidla osobní hygieny.

Kandidamykóza je léčitelná, ale terapeutický přístup by měl být komplexní, zaměřený na eliminaci houbových infekcí a další prevenci recidivy onemocnění.

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.