^

Zdraví

Kapy pro zarovnání zubů - ortodontickou korekci chrupu

, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 17.10.2021
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Takový zubní problém, jako nerovné zuby, je řešen ortodontisty, kteří se zabývají diagnostikou, prevencí a léčbou různých anomálií zubů a čelistí. Technologie upevnění zakřivených zubů s konzolovým systémem je široce známá. Nicméně, nosit rovnátky - dokonce i kvůli "hollywoodskému" úsměvu - je vyřešeno jen málo, zvláště dospělí.

V posledních letech se stala oblíbená speciální ortodontická korekce řady zubů - kapa pro zarovnání zubů. Je zřejmé, že si ji zubní lékaři vypůjčili od sportovců, protože plastová čepička (z německé kappy - čepice, víčko, čepice) spolehlivě chrání zuby před všemi druhy zranění.

trusted-source[1]

Kapy pro vyrovnávání zubů: Oprava chyby je nepostradatelná pro ostatní

Ortodontické čepice pro vyrovnání zubů (nebo zubů víčka) je vyroben ze silikonu nebo termoplastického polyuretanu vyjímatelnou podšívkou na zubech. Odborníci se domnívají, že je to poměrně účinný způsob, jak zuby lépe vyrovnat. Kromě toho odstranění závady dochází neznatelně a s minimálním nepohodlí pro pacienta: víčka těsně pokrývat celý chrup je téměř necítil v ústech a prakticky neruší mluvení. Pro zdraví dásní a stav zubní skloviny kapa nepředstavuje žádnou hrozbu. Navíc, paralelně s vyrovnáváním zubů, je možné je bělit - pomocí formulací, kterými je ošetřen vnitřní povrch kapa.

Zubní lékaři doporučují používat zubní lacerace pro zarovnání zubů, pokud osoba nejprve nechce prokázat pokračující léčbu. Za druhé, pokud jsou závady chrupu malé a můžete to udělat bez závor. Konečně, když po odstranění příchytky je třeba zuby určitou dobu fixovat v požadované poloze.

Existuje několik typů čepice pro chrup. Standardní kapsy jsou vyráběny podle standardizovaných velikostí a ne všichni se mohou přiblížit, a tím i pomoci. Termoplastické víčka jsou vyráběny z moderních zubních termoplastů založených na nylonu, polyoxymethylenu, polypropylenu atd.

Tyto kapsy v horké vodě změkčují a nanese na chrup, po kterém se ztuhnou. Plášť tedy přebírá individuální tvar čelisti.

Ortodontické kapky jsou vyrobeny ze silikonu. Silikonové šálky pro zarovnání zubů jsou silnější (a levnější) než například polyuretan, takže jejich nošení během dne není příliš pohodlné. Lékaři doporučují nosit je v odpoledních hodinách několik hodin, a to i v noci. Během jídla i při čištění zubů je třeba je odstranit. Polyuretanové sáčky jsou tenčí a doba jejich nepřetržitého nošení je nejméně 20 hodin při odstraňování jídla a při čištění zubů.

Ale nejpohodlnější a samozřejmě drahé kapy pro zarovnání zubů - individuální.

Individuální kapsa pro vyrovnávání zubů

V procesu vytváření individuálního kapa se zubní dojem zubu zpracovává na počítači a vytváří se trojrozměrný model čelisti. Díky použití speciálního polymeru je tenká průhledná čepička pro zarovnání zubů zcela nepostřehnutelná nejen v ústech pacienta, ale také vně oka.

Chcete-li zarovnat zuby, kapa je "zatlačí" správným směrem. Poté, co zub převzal předem stanovenou polohu, zůstává víčko zachováno, ale přestane být "hnací silou" pro další korekci. Proto by měla být změna čepice změněna: každých 1,5-2 měsíců, aby se udělala nová.

Jednotlivé průzračné protézy pro zarovnání zubů Invisalign vyvinuté americkou společností Invisalign International (v roce 2000) se mění stále častěji - každé 2-3 týdny. Každý odnímatelný aligner (až 28 na rychlosti zub víčko vyrovnávací) během této doby mechanickým tlakem pohybuje zuby do určité polohy, po kterém pacient změní jeho na tomto modelu.

Američané dělají bez formy a dělají počítačovou tomografii čelisti a vytvářejí 3D model pacientovy čelisti a zubů. Současně pacient obdrží virtuální léčebný plán, který ukazuje, jak bude korekce nerovných zubů a jaký výsledek čeká. Mělo by být poznamenáno, že náklady pouze na technickou práci na vytvoření čepičky pro jednu čelist v USA jsou 2 000 USD. Tyto kapsy by měly být nošeny nejméně 22 hodin denně a odstraněny pouze během jídel. Léčba probíhá pod neustálým dohledem lékaře.

Domácí ortodontisté poznamenávají, že tento systém - i přes jeho těsné přizpůsobení zubům - umožňuje opravit jen mírné zakřivení zubů a pouze pokud mezi nimi existují mezery. Ačkoli není pro čočky Invisalign neobvyklé zkrátit dobu léčby, protože na všech stranách dochází k tlaku na zakřivené zuby.

Dětská kapsa pro vyrovnávání zubů

Zubní lékaři říkají, že kousnutí v dětství se může změnit - dokud jsou mléčné zuby nahrazeny trvalými zuby. Zakřivení chrupu, které se vyskytuje u dětí často, doktoři úspěšně opravovali.

Je třeba mít na paměti, že ortodontická korekce chrupu a okluze u dětí s konzolovým systémem má smysl po ukončení procesu tvorby kořenů trvalých zubů - ve věku 12-14 let. Pro děti mladšího věku se obvykle doporučuje dát školitele a záznamy. A také dětská kapsa pro vyrovnávání zubů.

Pohodlné a lehké dětské nohy mohou úspěšně řešit problémy nerovnoměrně rostoucích zubů. Zásada jejich působení a účinnosti jsou stejné jako u dospělých, ale potřebují jen 2-3 hodiny denně - v denní době.

Rodiče by měli vědět, že pro děti jsou všechny zubní pasty pro zarovnání zubů prováděny jednotlivě - na zubních klinikách.

trusted-source[2]

Cenový limit pro zarovnání zubů

Výběrem této metody se opravuje menší zakřivení zubů, je třeba vzít v úvahu náklady na takové ošetření a v neposlední řadě i realisticky zhodnotit své finanční možnosti, jak tento druh ortodontické korekce chrupu nelze nazvat cenově dostupné.

Kapy jsou různé, a proto mají různé náklady. Takže na Ukrajině cena stropu pro zarovnání zubů (nejjednodušší - typický silikon) začíná od 950 UAH. Pro jednu čepičku na jedné čelisti a roste s rostoucí kvalitou a individuální produkce - až 3500 UAH. A vyšší.

Pokud jde o to, kde koupit kapu pro vyrovnávání zubů, odborníci dávají jednoznačnou odpověď: výhradně v zubních klinikách.

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.