^

Zdraví

Klebsiella ve výkalech dospělého a dítěte

, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 09.11.2022
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Klebsiella je typ enterobakterie, což je oportunní patogen. Jedná se o tobolkovité gramnegativní tyčinky, uspořádané jednotlivě, v párech nebo v řetízcích. Jsou považovány za velmi nebezpečné, protože. Odolný vůči stávajícím antibiotikům. Nacházejí se na kůži, dýchacích cestách, vodě, půdě, zelenině a ovoci, stolici. Skořápka jim pomáhá přežít v jakémkoli živném médiu, mohou existovat bez vzduchu a ničí je pouze var.

Klebsiella norma v analýze stolice

Klebsiella je detekována při studiu výkalů na dysbakteriózu. Jeho přítomnost není známkou patologie, pokud nepřekračuje normu - 10 5  buněk na gram.

Aby se bakterie aktivovala, jsou nutné faktory, které tomu napomáhají: oslabená imunita, dlouhodobé užívání antibiotik, ignorování hygienických pravidel (nemyté ruce, jídlo), cukrovka, alkoholismus a drogová závislost. [1]

Klebsiella pneumonie ve stolici

Existuje 7 odrůd Klebsiella , z nichž jedna je Klebsiella pneumoniae. Původně byl objeven jako původce zápalu plic, odtud název. Později bylo zjištěno, že jeho reprodukce vede k uvolňování toxinů, jejichž porážka způsobuje další onemocnění, včetně urogenitální cystitidy, abscesů sleziny, jater, pleurisy a řady dalších onemocnění. Bacillus se nachází ve stolici. [2]

Klebsiella oxytoca ve stolici

Dalším typem bakterií vyskytujících se ve stolici je Klebsiella oxytoca. Vyvolává poruchy trávicího systému, zápal plic, klebsiellózu. [3]

Klebsiella ve výkalech dospělých

Klebsiella se přenáší fekálně-orální a kontaktní cestou v domácnosti. Oslabený organismus dospělého člověka, ignorujícího pravidlo čistých rukou, dostatečné tepelné úpravy produktů, je napaden oportunní bakterií, vyvolávající akutní příznaky. Fekální analýza odhaluje exponenciální nárůst bacilů.

Pokud onemocní jedna osoba v rodině, je vysoká pravděpodobnost, že se nakazí další.

Klebsiella ve výkalech dítěte

K onemocnění jsou náchylné zejména děti, které často přicházejí do styku se zvířaty a neuvědomují si důležitost hygieny. Klebsiella v nich zatím může poklidně koexistovat, ale teprve přijde vhodná chvíle pro jejich aktivaci a nemoc se projeví.

Případy infekce Klebsiella u kojenců jsou běžné. Imunita u novorozenců je slabá, ne zcela vytvořená, sliznice vnitřních orgánů jsou sterilní, proto jsou vysoce náchylné ke škodlivým účinkům bacilotoxinů. Obvykle mají ve stolici oxytoxy.

Od dospělých se můžete nakazit vzdušnými kapénkami, přičemž samotní přenašeči netrpí, jejich obrana si s bakterií poradí. Další způsoby, jak zachytit patologii, jsou špinavé dudlíky, bradavky, hračky a také při krmení - fermentované mléčné výrobky, maso ji může obsahovat.

Příznaky

Příznaky infekce Klebsiella závisí na umístění léze. Pokud je postižen gastrointestinální trakt, objeví se příznaky akutní otravy:

  • bolest břicha;
  • nevolnost a zvracení,
  • vysoká tělesná teplota;
  • průjem;
  • bolesti těla;
  • nedostatek chuti k jídlu.

Pneumonie způsobená Klebsiellou způsobuje prudký skok v teplotě nad 39ºС, silný kašel, někdy s úlomky krve ve sputu. Je také možné vyvinout rýmu, sinusitidu, konjunktivitidu s projevy charakteristickými pro tato onemocnění: rýma, slzení, bolest a bolest očí, ucpaný nos.

Často bývá postižen urogenitální systém: diagnostikována cystitida, pyelonefritida provázená častým močením, bolestivým močením, zakalená moč, bolest v podbřišku, často vyzařující do zad, horečka.

U žen a dívek může Klebsiella způsobit vaginitidu, která se vyznačuje hojným bílým nebo šedým poševním výtokem s nepříjemným zápachem, svěděním.

Výjimkou není zapojení kosterního systému do patologického procesu včetně provokace zánětu kloubů.

Léčba

S porážkou Klebsielly jsou předepsány antibiotika, které jsou citlivé na patogen. Může to být gentamicin, amikacin, cefalosporiny: cefotaxim, cefuroxim. Bacil je také zničen pomocí virových agens - bakteriofágů: klebsiel pneumonie, oxycyte, polyvalentní.

Paralelně se používají enzymy: pankreatin, linex, festal; rehydratační roztoky. V těžkých případech jsou vhodné imunostimulanty. Průběh léčby může trvat týden až tři. K rehabilitaci se používají probiotika, vitamínové přípravky, bylinné přípravky.

Správná a včasná léčba dává příznivou prognózu pro uzdravení, ale progrese reprodukce bacilů způsobuje nebezpečné následky, dokonce i smrt.

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.