^

Zdraví

Krevní albumin

, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 20.11.2021
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Krevní albumin je velmi důležitou proteinovou složkou lidské krve. Název pochází z latinského slova - bílá (albus). Je to protein, který je vysoce rozpustný ve slaném a kyselém prostředí, a navíc je protein téměř čistý, protože neobsahuje jeden miligram sacharidů.

Jeden z nejzákladnějších, četných albuminů je přítomen nejen v lidském těle, ale také v bílkovinách kuřecích vajec, v některých rostlinách se jeho rostlinný a živočišný druh nazývá albuminoid. U lidí se albumin produkuje ve velkých množstvích játry. Albumin v krvi je nositelem všech dvaceti esenciálních aminokyselin.

Albumin v krvi plní důležitou úlohu - je zodpovědný za transport mastných kyselin, které jsou nezbytné pro tělo, žlučové mikroprvky a pigmenty - bilirubin. Navíc, přes jeho malou velikost, albumin vyrovná se s přenosem vitamínů a léčivých složek - antibiotika, hormony, a někdy některé toxické látky. V medicíně je to sranda - molekula-taxi. Tyto funkce jsou způsobeny vynikajícími vazebnými vlastnostmi albuminu a toto „vozidlo“ není náladově vybírající cestující. Obrovský seznam látek, které je albuminová molekula schopna vázat, je skutečně impozantní. Tento protein také reguluje plazmu, osmotický tlak a pokud člověk z nějakého důvodu začne hladovět, je to plazmatický protein, který je spotřebován jako první a osmotický krevní tlak klesá.

V suché formě obsahuje lidská krev až 65% tohoto důležitého prvku. Vlastně, kolik albuminu v krvi člověka, tak on a zdravé tělo. Krevní albumin se také nazývá sérum, protože je tam obsažen. Molekuly proteinového albuminu se také nacházejí v jiných médiích těla, například albumin je také přítomen v mozkomíšním moku.

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5], [6], [7], [8], [9], [10], [11]

Norma albumin v krvi

Množství proteinu závisí především na věku. Jeden litr krve u dětí by měl obsahovat alespoň 55 g albuminu. Starší lidé se nemohou chlubit tak bohatými bílkovinami v krvi - jsou považováni za normální úroveň až 45 g. Norma osoby středního věku se pohybuje od třiceti do padesáti gramů na litr krve. Koncentrace syrovátkového proteinu je určena speciální analýzou, pomocí které se vyhodnocuje metabolismus bílkovin v krevní plazmě. Taková studie je nezbytná k objasnění diagnózy mnoha onemocnění, zejména patologií ledvin a jater, ve kterých se narodí samotný albumin. Albumin se hodnotí sérem, ale močí, mozkomíšním moku a jiným biologickým materiálem, kde může být přítomen albumin.

Albumin je jedním z hlavních "stavebních" materiálů, zvláště důležitých pro rostoucí tělo dítěte. Hladovina bílkovin vede k tomu, že mladé tělo nedostává aminokyseliny, které potřebuje, protože albumin v krvi se konzumuje intenzivněji než obvykle při normální zdravé stravě. Jedním slovem, albumin v krvi není jen velký počet aktivních proteinů, ale biologicky významný prvek, možná nejdůležitější část krve.

trusted-source[12], [13], [14], [15], [16], [17]

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.