^

Zdraví

Laparocentéza

, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 19.11.2021
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Laparocentéza se používá k získání tekutiny ascitu pro výzkumné účely.

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5], [6], [7], [8]

Laparoceneze: indikace

Laparocentéza může být také provedena za účelem odstranění intenzivního ascitu způsobujícího dýchací potíže nebo bolesti nebo jako způsob léčby chronického ascitu.

Technika laparocentézy

Před zahájením postupu je třeba provést obecný krevní test, určit počet krevních destiček a prověřit stav koagulace. Po vyprázdnění močového měchýře sedí pacient na lůžku a sklání o 45 °. U pacientů se zřetelným a diagnostikovaným ascitem je místo punkce umístěno podél středové čáry mezi pupkem a pubickou kostí a je ošetřeno antiseptikem a alkoholem. U pacientů se středním ascitem je přesné umístění ascitické tekutiny identifikováno ultrazvukem břišní dutiny. Za sterilních podmínek je zóna punkce anestetizována k peritoneu s 1% roztokem xichainu. Pro diagnostiku laparocentézy je přes peritoneum vedena jehla s průměrem 18 mm, která je připevněna k injekční stříkačce (50 ml) (zpravidla se zaznamená charakteristický popup). Kapalina bez námahy je vytočena do stříkačky a odeslána do laboratoře pro počítání buněk, obsahu bílkovin nebo amylázy pro cytologii nebo bakteriologickou kulturu. Pro terapeutické (pro velké obrazovce) laparocentesis používá 14 gauge duté jehly připojené na vakuo aspiračním systému požadovaných evakuovat na 8 litrů ascitické tekutiny. Postmodulační hypotenze způsobená redistribucí tekutiny, s intersticiálním edémem pozorovaným zřídka.

Laparocentéza: kontraindikace

Absolutní kontraindikace k laparocentéze zahrnují závažné, nevyléčitelné abnormality srážení krve; střevní obstrukce; infekce břišní stěny. Obtížný kontakt s pacientem, jizvy po chirurgických zákrocích v oblasti punkce a závažná portální hypertenze s výraznou větrací sítí na břiše jsou relativními kontraindikacemi.

Komplikace laparocentézy

Krvácení je nejčastější komplikací laparocentézy. Někdy, při intenzivním ascitu, je možný prodloužený výtok ascitické tekutiny přes místo punkce.

trusted-source[9], [10], [11], [12], [13]

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.