^

Zdraví

Léčba potratů - umělé ukončení těhotenství

, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 20.10.2021
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Na Ukrajině nejsou potraty zakázány. Možnost ukončení těhotenství je definována v občanském zákoníku Ukrajiny (článek 281) av zákoně Ukrajiny "Základy ukrajinských právních předpisů o zdraví" (článek 50). Umělé ukončení těhotenství, které nepřesahuje 12 týdnů, může být provedeno na žádost ženy. Od 12 do 22 týdnů. Těhotenství, lékařské potraty lze provádět pouze za přítomnosti údajů stanovených zákonem (usnesení vlády Cabinet ministrů Ukrajiny č. 144 ze dne 15.02.06 g).

U pacientů, kteří podstoupili potratovou operaci, konzultace před potratováním a noselaabortnoe o specifických vlastnostech specifické metody lékařských potratů a možných následcích.

Poradenství se provádí dobrovolně. Problém je zvláště akutní u žen infikovaných HIV. U této populace jsou poskytnuty informace o dostupných možnostech prevence přenosu HIV mezi matkou a dítětem, jakož i možných specifických rizicích infekce plodu a novorozence.

Následující informace jsou poskytovány po konzultaci s lékařským potratím:

 • jaké akce budou provedeny během přerušení těhotenství;
 • jaké nepříjemnosti mohou vzniknout během a po potratu;
 • jaké anestetika a metody mohou být použity před ukončením těhotenství (je třeba si uvědomit, že časté užívání léků proti bolesti snižuje účinnost anestezie během léčebných potratů);
 • jaké riziko komplikací může nastat při této metodě lékařských potratů;
 • během které doby se žena může vrátit k obvyklému způsobu života a obnovit sexuální vztahy;
 • nutnost a četnost monitorování postaborze, aby se snížilo riziko komplikací;
 • antikoncepce, které může žena použít po potratu.

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5]

Metody lékařských potratů

 1. Způsob použití mifepristonu, misoprostolu a prepidie

Pacient za přítomnosti lékaře užívá 200 mg (1 tableta) mifepristonu perorálně. Po 22-26 hodinách po podání mifepristonu injekčně lékař injekuje 3 g gelu, který obsahuje dinoproston (0,5 mg), do endocervikální těhotné ženy.

Po dalších 22-26 hodinách trvá pacient 800 μg (4 tablety) za přítomnosti lékaře: 2 tablety - perorálně a 2 - intravaginálně.

 1. V případě stagnace těhotenství v pozdním termínu by měl být použit pouze misoprostol - 2 tablety perorálně, 2 tablety intravaginálně. 3.
 2. Technika intraamniálního podávání dinoprostu. Transabdominální amniocentézou (punkci močového měchýře) odstraňte nejméně 1 ml plodové vody. V tomto případě je nutné zkontrolovat nepřítomnost nečistot krve v plodové vodě (nesmí být žádná barva).

Potom se do močového měchýře injektuje velmi pomalu 40 mg (8 ml) sterilního roztoku dinoprostu. První 5 mg (1 ml) se podává do 5 minut, zbytek dávky se podává v příštích 5-10 minutách.

V případě přísného dodržování uvedené techniky se pravděpodobnost výskytu anafylaxe, arteriální hypertenze, bronchospasmu a zvracení snižuje. 4.

 1. Metoda intracervikální injekce gelu s dinoprostom, následovaná indukcí kontraktilní aktivity dělohy intravenózním podáním roztoku dinoprostonu.

Za účelem přípravy čípek každých 6 h endotservikalyyu zavedena 3 g gelu, který obsahuje dinoprost (0,5 mg), před zveřejnění cervikálního kanálu dilatátoru Gegara № 12.

Indukce děložní aktivity se provádí intravenózní kapáním 0,75 mg dinoprostu ve formě sterilního roztoku (0,75 mg ve 500 ml izotonického roztoku chloridu sodného). Láhev s roztokem je třepána, aby byla zajištěna stejnorodost. Počáteční rychlost infuze se udržuje po dobu prvních 30 minut, 0,25 g / min, potom je rychlost zavádění nebo zůstávají beze změny, nebo zvýšit na 50 g / min v každém případě, a to jednotlivě (od 6-8 do 35-40 uzávěr , / min). Průměrná rychlost infuze je od 20 do 25 cap / min, doba infuze je asi 3,5-4 hodiny.

 1. Technika intraamniálního podávání hypertonického roztoku. Amniocentéza se provádí transabdominálním, transvaginálním nebo transcervikálním přístupem. Umístění punkce je určeno v závislosti na umístění placenty a výšce stojící části plodu, která je určena ultrazvukem.

Anestézie se provádí lokální metodou. Kůže přední břišní stěny je ošetřena 5% alkoholovým roztokem jodu nebo jiným antiseptikem. Po infiltrační anestezie (10,0 ml 0,25 až 0,5% roztok), aby novokain defekt přední břišní stěny nebo poševního, dělohy a plodové obaly délka silná jehla 10-12 cm.

Evakuace se provádí plodové vody (150 až 250 ml v závislosti na délce těhotenství), potom do dutiny amnion pomalu je podáván v množství 20% roztoku chloridu sodného, 30 až 50 ml objem menší vzdálené plodové vodě. Latence mezi časem nakapání roztoku až do kontrakcí se pohybuje v rozmezí od 17 do 21 hod. Spontánní potrat, obvykle přes 24-26 hodin.

Aby se usnadnil proces rozšíření cervikálního kanálu na pozadí použití všech výše uvedených způsobů, je možné použít tyčinky laminaria v množství 6 až 20.

Po vyloučení plodového vajíčka je nutná kyretáž stěn děložní dutiny.

Po umělém ukončení těhotenství v období od 12 do 22 týdnů. V případě zjištění vrozených vad vývoje plodu, které nejsou slučitelné se životem, je pitva plodu povinná. Výsledek pathoanatomického výzkumu je zapsán do "lékařské tabulky pacienta" a zaznamenává extrakt v epikrisi.

Metody lékařských potratů

Lékařské potraty mohou být prováděny v akreditované zdravotnické instituci v jakékoli podobě majetku a podřízené oddělení, ve které je možná lékařská péče.

Léčba potratů se provádí výhradně v podmínkách gynekologické nebo denní nemocnice porodníkem-gynekolog.

Léčba indukovaná potraty se provádí na žádost ženy v těhotenství až do 49 dnů od prvního dne poslední menstruace.

Lékařské potraty se provádějí bez lékařských kontraindikací.

Kontraindikace k lékařskému potratu:

 • nedostatek spolehlivých údajů o přítomnosti těhotenství;
 • podezření na mimořádné těhotenství;
 • březost trvá déle než 49 dnů od prvního dne poslední menstruace;
 • alergie, přecitlivělost na mifepriston nebo misoprostol;
 • adrenální nedostatečnost;
 • dlouhodobá léčba glukokortikoidy;
 • porážka koronárních nebo mozkových nádob;
 • selhání ledvin;
 • závažné poškození jater a selhání jater;
 • porfyr;
 • porušení hemostatického systému (včetně předchozí léčby antikoagulancií);
 • děložní leiomyom;
 • jizvy na děloze;
 • kojení dítěte;
 • věk ženy nad 35 let;
 • aktivní kouření tabáku (více než 10 cigaret denně);
 • závažná forma bronchiálního astmatu;
 • kardiovaskulární choroby.

Lékařský potrat: použití mifepristonu a misoprostolu

Pacient za přítomnosti lékaře užívá 200 mg (1 tableta) mifepristonu.

36-48 hodin po podání mifepristonu v přítomnosti těhotné lékaře obdrží orálně 2 tablety (400 ICB) nebo 800 ug misoprostolu intravaginálně a uložené v nemocnici po celý den před ukončení těhotenství, ke kterému dochází obvykle během 3-6 hodin.

7-10 den porodník lékař zkoumá pacienta a umožňuje záznam v podobě № 025 / o „Lékařské ambulantní mapa“ schválený M3 Ukrajina Usnesení № 302 z 27,12.99 g

Povinný ultrazvuk se provádí k potvrzení nepřítomnosti plodového vajíčka v děložní dutině.

V případě neúplného odstranění plodového vajíčka, sraženiny se provede diagnostické škrabání děložní dutiny a následuje směr materiálu získaného pro histologické vyšetření.

Lékařské potraty metodou vakuové aspirace

Vakuová aspirace je nejbezpečnější chirurgickou metodou potratu. Metoda vakuové aspirace se používá namísto metody kyretáže děložní dutiny - traumatické a nejnebezpečnější pro zdraví ženy.

Lékařský potrat pomocí vakuové aspirace se provádí na denních klinikách ženských klinik a gynekologických pracovišť zdravotnických zařízení porodníkem-gynekologa.

Vakuová aspirace děložní dutiny se provádí v těhotenství maximálně 8 týdnů.

Konzultace žen zakládají gynekologickou nemocnici pro hospitalizaci žen s komplikacemi po umělém ukončení těhotenství a zajišťují jejich včasné dodání sanitární dopravou.

Lékařská anestézie se provádí ve všech případech provádění operace potratů chirurgickou metodou. K tomu použijte tři typy léčiv - samostatně nebo v kombinaci: analgetika, trankvilizéry, anestetika. Otázka způsobu anestetizace operace se rozhoduje individuálně. 

Lékařský potrat v celkové anestezii (anestezie) je nepraktický, protože zvyšuje klinické riziko; Anestezie se používá pouze v obtížných případech, podle údajů.

Narkotické analgetika - nesteroidní protizánětlivé léky - pomáhají snížit bolest.

Při vakuové aspiraci se používá děložní dutina pro anestezii:

 1. lokální anestezie;
 2. analgezie;
 3. snadné sedace.

Technika ruční vakuové aspirace

V případě ruční vakuové aspirace se vytvoří potřebný podtlak s 60 ml plastovým odsávačem, který je ručně aktivován. Většina modelů těchto aspirátorů je opětovně použitelná za předpokladu, že jsou vypláchnuta a dezinfikována nebo sterilizována.

V těhotenství až 2 týdny. Provoz usilování vakua se provádí za použití aseptické a antiseptické, bez rozšíření děložního hrdla, že se do děložní dutiny plastové kanyly o průměru 4-6 mm, pro vakuové odsávání, speciální injekční stříkačky připojené na ruční vakuové aspirace.

V období těhotenství 6-8 týdnů. Před zavedením kanyly je dilatace děložního čípku prováděna expandérem Geghar č. 8.

Metoda elektrovakusové aspirace děložní dutiny

V těhotenství den 20 pro oddálení menstruace elektrické vakuové aspirace děloha provoz (EVA) se provádí za aseptických podmínek a antiseptika, bez rozšiřování děložního hrdla, že se do děložní dutiny, plastové nebo kovové kanyly 4-6 mm v průměru, který je spojen se zařízením pro přerušení těhotenství. V období těhotenství 6-8 týdnů. Před zavedením kanyly je dilatace děložního čípku prováděna expandérem Geghar č. 8.

EVA používá elektrické vakuové čerpadlo. Aspirace se provádí při podtlaku až do 0,8-1,0 atm.

Curettage děložní dutiny po vakuové aspiraci není rutinně provádí. Při absenci důvěry v odstranění plodového vajíčka je aspirát poslán k histologickému vyšetření.

Postup pro provedení operace s lékařským potratováním v období do 12 týdnů. Metoda kyretáže děložní dutiny

Lékařský potrat až 12 týdnů kyretáž dělohy prováděné v gynekologii oddělení akreditovaných zdravotnických zařízení porodník-gynekolog. 

Vyšetření pacienta před provedením potratu do 12 týdnů od dělohy kyuregazha prováděny v souladu s „Standardní specifikace zdravotní péče na ženské populace v dané odbornosti“ gynekologie a porodnictví „pokud jde o ambulantních zdravotnických zařízení“, která byla schválena M3 Ukrajině pořadí N2 503 28. Prosince 2002

Je-li to nezbytné, seznam metod pro vyšetření pacienta se může zvýšit podle lékařských indikací nalezených u pacienta.

Pro každou ženu, která vstoupila na umělé ukončení těhotenství, je vyplněna "Lékařská karta pro ukončení těhotenství" (formulář 003-1 / 0). Konzultační závěr specialisty a data průzkumu jsou uloženy na kartě.

Další informace o lékařské interupce jsou zaznamenány v „Journal of chirurgických zákroků v evidenci nemocničních“ (formulář 008/0), jehož podoba byla schválena počtem M3 Ukrajina 184 26/07/94, krční Výcvik se provádí na povinném základě u žen mladších 18 let v primigravid v případě, že gestační věk 10 týdnů nebo více u žen, které mají vývoj děložního abnormalit u žen s operací a zásahů na děložním čípku v historii.

Příprava děložního čípku pro chirurgické potraty lze provádět těmito způsoby:

 • vaginální podání 400 μg misoprostolu 3-4 hodiny před operací;
 • perorální příjem 400 mcg misoprostolu 3-4 hodiny před zahájením potratu;
 • perorální podání 200 mg mifepristonu 36 hodin před operací.

Lékařský potrat je prováděn s povinnou anestezií (je vyvíjen individuálně).

Pro snížení bolesti by doba mezi podáním analgetického léku a prováděním operace neměla překročit 2 minuty.

Dilatace děložního čípku se provádí mechanicky za pomoci expandéru Gegar nebo komplexu laminaria po dobu 6-16 hodin.

Po dilataci děložního čípku s kovovou kyretou se děložní dutina oškrábne.

Postup a způsoby provádění operace při potratu, jehož doba trvání je od 12 do 22 týdnů.

Potrat, jehož trvání se pohybuje od 12 do 22 týdnů. Se provádí v gynekologické oddělení, podle pořadí M3 zdravotnických Level III nemocniční porodní a novorozenecké pomoci Ukrajině № 620 z 29,12.03 g

Lékařský potrat, jehož doba trvání je od 12 do 22 týdnů, je prováděna lékařem porodník-gynekolog první nebo nejvyšší kvalifikační kategorie.

Co se může stát po lékařské potratu?

Každá žena by měla být informována, že další ovulace nastane po 2 týdnech. Po potratu, což může vést k dalšímu nežádoucímu těhotenství, za předpokladu, že prostředky k jeho prevenci nejsou používány.

Po lékařské interupci obdrží žena informaci o prevenci nežádoucích těhotenství poskytováním zdravotnických zařízení pro plánování rodiny.

Lékař je povinen pacientovi v přístupné podobě vysvětlit stav jejího zdraví a také informovat o škodlivém účinku umělého ukončení těhotenství na zdraví, včetně existence rizika pro život.

Léčba potratů způsobuje nenapravitelné poškození zdraví žen, reprodukčního zdraví obou členů rodiny. Škodlivý účinek na zdraví je vysvětlen nuceným zásahem do hormonálního stavu ženy a přerušení těhotenství je extrémním stresem pro hormonální a nervový systém těla. Dokonce i absence na první pohled hmatatelných komplikací bezprostředně po potratu může způsobit potrat (spontánní potrat a předčasný porod), stejně jako neplodnost, zvláště tehdy, je-li první těhotenství přerušeno.

Významným testem pro tělo ženy jsou zánětlivé komplikace; mohou se vyskytnout ihned po potratu a mají akutní průběh, stejně jako latentní chronický průběh, který způsobuje hormonální dysfunkci. Ten zase může v budoucnu způsobit benigní a maligní nádory reprodukčních orgánů.

Chirurgický zákrok během lékařských potratů je doprovázen traumatem tkání děložního hrdla a těla dělohy. Technické vlastnosti lékařské potraty spočívají v tom, že se provádí bez vizuální kontroly, takže se často vyskytují komplikace a těhotná žena, která se uchází o lékařské potraty, by o tom měla vědět za účelem osobní odpovědnosti za rozhodnutí.

Bohužel po potratu v medicíně se často objevují dlouhodobé komplikace, někdy neočekávané pro samotnou ženu, s vážnými důsledky, jejichž léčba může být dlouhodobá a nákladná, s nízkým stupněm účinnosti.

Každá těhotná žena by měla pamatovat na to, že lékařská potrat může zhoršit psychologické klima v rodině, o čemž svědčí vědecký a sociologický výzkum. Dokonce i krátkodobé komplikace po potratu mají negativní dopad na sexuální vztahy a jsou spojeny s poruchou funkcí reprodukčních orgánů. A komplikace jako potrat a neplodnost se stávají faktory sociálního napětí v rodině a rozvodu.

Dalším vážným varováním pro ženu, která se rozhodla provést lékařské potraty, je přerušení koncepce intrauterinního života bez ohledu na období těhotenství. Ukrajina ratifikovala Světovou úmluvu o právech dítěte, jehož jedním z požadavků je právo na život dítěte. To si musí pamatovat!

Ve výjimečných případech je podle seznamu důvodů (dále jen "Seznam"), v jehož přítomnosti je možné umělé ukončení těhotenství, jehož doba trvání je od 12 do 22 týdnů. Podle usnesení kabinetu ministrů Ukrajiny č. 144 ze dne 15.02.06 může být potrat proveden v období až 22 týdnů. Těhotenství s informovaným souhlasem pacienta nebo jeho zákonných zástupců v případě nezletilého a neschopného.

V případě těhotné ženy lékařských podmínek, které nejsou označeny v seznamu, ale která navazuje na těhotenství a porod představují hrozbu pro její zdraví nebo život (okamžitý stav), přerušení těhotenství se provádí na základě výstupního panelu lékařů.

Léčba potratů v těhotenství po 12 týdnech. (až do 22 týdnů). Pokud existují důvody pro to, lékařské povahy, uvedené v tabulce (ve věku těhotná, dříve než 15 let a více než 45 let, těhotenství v důsledku znásilnění nebo nástupu postižení v době těhotenství), provedené na žádost těhotné ženy nebo jejích zákonných zástupců (v případ nezletilé osoby, neschopnost osoby) a předložené doklady, které potvrzují tyto okolnosti.

V naléhavých případech, za přítomnosti skutečné hrozby pro život jednotlivce, je lékařská pomoc poskytována bez souhlasu fyzické osoby nebo rodičů (adoptivní rodiče), opatrovníka, opatrovníka.

Rodiče (adoptivní rodiče), opatrovníci, opatrovníci a muži (se souhlasem ženy) mají právo obdržet informace o zdravotním stavu plodu nebo oddělení.

Lékaři a další osoby nemají právo zveřejňovat informace o zdravotním stavu a způsobech léčby, s výjimkou případů stanovených zákonem. Při používání informací, které tvoří lékařskou tajemství, ve vzdělávacím procesu, vědecké a experimentální práci, včetně případu jejího zveřejnění v odborné literatuře, by měla být zajištěna anonymita pacienta.

V souvislosti s provozováním lékařských potratů na žádost ženy se zdravotní postihový list vydává na 3 dny, přičemž se bere v úvahu den operace. V případě komplikací během operace nebo v období po porodu se zdravotní postih vydává po celou dobu dočasné pracovní neschopnosti.

Jednotlivec, který je hospitalizován v zdravotnickém zařízení, má právo být přijat k němu jinými lékaři, rodinnými příslušníky, opatrovníkem, správcem, notářem a právníkem.

Žena po lékařské interupci musí dodržovat doporučení lékařů, kteří mohou po potírání potlačit komplikace. V souladu s platnými právními předpisy není lékař odpovědný za zdravotní stav pacienta v případě, že nedodrží jeho doporučení a jmenování.

Při následné návštěvě se lékař musí objevit 7 dní nebo dřív, pokud se vyskytnou stížnosti na krvácení, bolest nebo horečku.

Po lékařském potratu má včasné použití antikoncepčních metod velký význam při prevenci nežádoucích těhotenství. Dnes je na Ukrajině síť středisek, úřadů, bodů plánování rodiny, jejichž hlavním úkolem je umožnit manželům, aby porodili pošadované děti, dodržovaly interval mezi narozením a nejméně škodí zdraví.

Návštěvy v klinikách pro plánování rodiny nebo při poradách o těchto otázkách by měly naznačovat obecnou kulturu obyvatelstva.

Každá žena by měla při jmenování odborníka na antikoncepci vyžadovat dostatečnou pozornost na základě individuálního přístupu.

Po poskytnutí informací o všech stávajících metodách a prostředcích prevence těhotenství musí lékař předepsat antikoncepci v souladu s touhou ženy, věkem a zdravím jejího a muže (partnera), jejich reprodukčními plány a jejich hmotnými schopnostmi. Tento přístup zvyšuje jeho účinnost

Moderní rozsah metod a prostředků antikoncepce umožňuje každé ženě nebo manželce využít nejoptimálnější z nich a neporušovat práva nenarozeného dítěte.

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.