^

Zdraví

Léčebné lázně

, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 19.11.2021
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Terapeutické lázně jsou lokální, vírové, kontrastní, kyslíkové a terpentýnové.

trusted-source[1]

Místní léčebné lázně

Komorní a sedavé hydroterapeutické postupy. Komorní lázně jsou k dispozici pro dvoukomorové nohy nebo ruce a čtyři komory pro všechny končetiny. Se sedavými lázněmi je pánve, žaludek a stehna ponořeny do vody. Části těla, které jsou mimo lázeň, jsou zabaleny do listu nebo deky.

Místní léčebné lázně mají různé teploty a trvání, což určuje sílu jejich účinků. Doba trvání teplých lázní je 10-20 minut, studená - 3-6 minut. Kurz je předepsán 12-18 procedur, denně nebo každý druhý den. Pomalý nárůst teploty vody a malý povrch nárazu, nedostatek rychlých a výrazných vaskulárních reakcí zajišťují dobrou toleranci tohoto postupu. Místní lázně příznivě ovlivňují srdeční činnost, cerebrální cirkulaci. Jsou předepsány pro kontraindikace pro obecné lázně (procedury se provádějí každý druhý den nebo dvakrát týdně, pro průběh 12-14 lázní).

Vířivé koupele

Koupelny s turbulentním pohybem vody. Tam jsou obecné a místní (pro končetiny) whirlpool vany. Měkká masáž tkání s vodou snižuje bolest, zlepšuje trofické a neuromuskulární vedení. Obvyklé trvání postupu je 10-20 minut při teplotě 24-42 ° C. Kurz je předepsán 12-18 lázní denně nebo každý druhý den.

Kontrastní léčebné lázně

Variabilní účinky vody s kontrastní teplotou. Pro provádění kontrastních lázní se používají dva sousední bazény malých rozměrů, ve kterých může být pacient ve svislé poloze a volně se pohybovat. Kontrastní lázně zvyšují psycho-emoční tón, toleranci k sacharidům, metabolický účinek hormonů, zlepšují metabolismus lipidů, vegetativní homeostázu, snižují tkáňovou hypoxii. Při adaptaci na teplotní stimuly se normalizují procesy oxidace a termogeneze (v důsledku zvýšení obsahu volných forem thyroidních hormonů a glukokortikoidů v krvi). Terapeutické lázně mají imunokorporační vlastnosti. Průběh kontrastních lázní normalizuje krevní tlak a rovnováhu vody a elektrolytů, zvyšuje kontraktilní funkci myokardu. Systematické střídání svalové relaxace a napětí v kontrastních lázních zajišťuje fyziologické trénink mobility hlavních nervových procesů (díky zpětné vazbě mezi svaly a centrálním nervovým systémem). Výhoda kontrastních lázní jako tréninku je považována za aktivní způsob držení.

trusted-source[2], [3], [4], [5], [6], [7]

Kyslíkové koupele

Pro zvýšení dráždivého účinku na pokožku je voda v lázni nasákována kyslíkovými bublinkami. Mechanické působení kyslíkových bublin podporuje buzení nervových receptorů kůže, reflexní dilatace kožních kapilár a zrychlení průtoku krve.

Kyslík inhibice lázeň zlepšit procesy CNS, snižuje tonus cév a krevního tlaku a mírně zvýšené srdeční výstup, zvýšený obsah kyslíku v arteriální krvi, zlepšit oxidační procesy. Podle některých informací kyslíkové lázně zvyšují aktivitu systému proti protřepávání, snižují spasticitu svalů v postižených končetinách a snižují trofické poruchy.

Terapentinové lázně

Přidání terpentinu do vody - silný chemický stimul - způsobuje reflexní změny ve fyziologických systémech. Terpentinové lázně zlepšují mikrocirkulaci a selektivně zvyšují aerobní jednotku metabolismu. Korekční účinek průběhu lázní na hormonální a imunitní homeostázu, zvýšení metabolického účinku hormonů v cílových tkáních, snížení hypoxie tkání bylo prokázáno. Terapeutické lázně normalizují tón vegetativního nervového systému, zlepšují trofismus periferních tkání a vodivost podél nervových vláken.

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.