^

Zdraví

Léčivá sprcha

, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 19.11.2021
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Léčivé sprchy jsou rozděleny na místní a obecné, a také s nízkým (0,3-1 atm), střední (1,5-2 atm) a vysokým (3-4 atm) tlakem. Intenzita mechanické stimulace závisí na "tuhosti" trysky, tlaku a teplotě vody. Teplota vody je konstantní a variabilní (například ve skotské sprše).

Duše jsou předepsány formou nezávislé léčby nebo v kombinaci s jinými vodními procedurami. Teplota a tlak vody se volí v závislosti na charakteru onemocnění a cíle. Krátkodobé studené a teplé sprchy obnovují, zvyšují tón svalů a periferních nádob. Prodloužené chladné a horké duše snižují excitabilitu senzorických a motorických nervů. Teplé sprchy mají sedativní účinek.

Prachové, déšťové a jehlicovité duše jsou sestupné duše. Vodovodní instalace se skládá ze speciálního oka s otvory různých průměrů. Přiřadte duše s různou teplotou a trvanlivostí (denně 1-5 minut) pro průběh 12-20 procedur.

trusted-source[1]

Kruhová sprcha

Instalace kruhové sprchy se skládá ze systému tenkých vertikálních trubek s otvory o průměru 0,5-1 mm, uspořádaných v kruhu. Během postupu působí na tělo spousta tenkých vodorovných trysek pod tlakem. Triky mají periferní receptory pronikavé, ostře dráždivé účinky. Kruhová sprcha je kontraindikována u pacientů s těžkou astenií. Začněte léčbu obvykle při teplotě 34-36 ° C, postupně ho snižte na 25 ° C. Tlak vody je 1-1,5 atm. Kruhová sprcha je předepsána denně nebo každý druhý den po dobu 3-5 minut, pro průběh 15-18 procedur.

Vzestupnou (perineální) sprchou pacient převezme speciální židli. Během příjmu sprchy dochází k současnému působení na perineum a lumbosakrální oblast, která je obzvláště účinná pro impotenci.

trusted-source[2]

Sprcha Sharko (tryska)

Vystavení vodě ze vzdálenosti 3,5-4 m od páteře, obličeje, hlavy, mléčných žláz a genitálií. Tlak trysky je 1-3 atm. Teplotní rozsah vody je 20-38 ° C, trvání postupu je 2-5 min. Sprcha je předepsána denně nebo každý druhý den, v průběhu 12-18 procedur.

Skotská sprcha

Technika skotské duše je stejná jako duše Charcota, ale se skotskou duší je pacientovi střídavě zasílána horká (38-42 ° C) a chladná (13-22 ° C) voda. Teplota vody se během 2-5 minut mění 4-6 krát. Teplota horké vody se postupně zvyšuje, studená voda se spouští. Doba vystavení horké vodě je 1 min., Studená doba je 10 s. Celkové trvání expozice se zvolí individuálně. Postup je určen těm, kteří potřebují stimulační terapii.

Podvodní sprchová masáž

Mechanické působení vodního paprsku pod tlakem (0,5-3,5 atm) na pacienta, který je v teplém (34-37 ° C) lázni. Při podvodní masážní sprchě se používají hlavní techniky ruční masáže. Proud postup dávkování zvolen tlak vody (0,5 až 3,5 MPa), průměr hrotu (7-11 mm), vzdálenost mezi špičkou a tělem (5 až 15 cm) tryskové proudění úhel velikosti k povrchu těla. Nejintenzivnější dopad způsobují trysky vody v kolmém směru, malý průměr trysky a její blízkost k povrchu těla. Podvodní sprchová masáž úspěšně kombinuje účinek teplé lázně a masáže. Teplá koupel uvolňuje svaly, pomáhá snížit bolest, umožňuje energičtější mechanický efekt.

Účinek masáže pod vodou je následující:

  • zvýšený kyslík v tkáních;
  • zlepšení lymfodrenáže;
  • přerozdělování krve s odtokem do periferie a zvýšení návratnosti krve do srdce;
  • zlepšení cerebrální hemodynamiky;
  • snížení zvýšeného krevního tlaku;
  • stimulace metabolických procesů;
  • resorpce zánětlivých ložisek.

Při použití různých masážních technik můžete posílit účinek na určité oblasti těla a účelně změnit jejich krevní oběh. Celková doba trvání procedury je 20-45 minut. Každému nebo každému jinému dni přidělujte kurz 12-18 procedur.

Kontraindikace k použití masáže pod vodou jsou stejné jako u běžných lázní.

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.