^

Zdraví

A
A
A

Lennox-Gasto syndrom

 
, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 17.10.2021
 
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Lennox-Gastautův syndrom je jednou z forem epilepsie. Zvažme vlastnosti patologie, metody diagnostiky a léčby, a také prognózu o rekonvalescenci.

Generalizovaná forma epilepsie vzniká z lézí centrálního nervového systému během intrauterinního vývoje a negativních faktorů, které vznikají v průběhu a po narození. Neurologická porucha je nejčastěji diagnostikována u dětí od 1 do 5 let, zpravidla u chlapců. Velmi často je výsledkem transformace dětské encefalopatie a syndromu Vest. Proto se týká věku závislých a rezistentních na léčebné formy neuralgie.

Pro onemocnění se vyznačuje kombinací atonických a tonických záchvatů, zpožděného duševního vývoje a atypické absence. Vzhledem k tomu, že pacient vyrůstá, změní se také charakter záchvatů, sekundární generalizované a částečné záchvaty. Ve většině případů má porucha špatnou prognózu, neboť prakticky není schopna dokončit léčbu.

trusted-source[1]

Příčiny lennox-Gasto syndrom

To, co vyvolává vývoj vážných neurologických poruch, je stále neznámé. Příčiny syndromu Lennox-gasto jsou spojeny s epileptickou aktivitou v mozku, strukturou membrány mozkových buněk a jejich chemickými vlastnostmi. Kvůli rozsáhlým klinickým projevům je obtížné snižovat poruchu na jeden faktor. Takže v 70% případů zůstává příčina nekontrolovatelná, i přes komplexní neurologické vyšetření.

Existuje řada faktorů, které mohou vyvolat generalizovanou formu epilepsie:

 • Anomálie ve vývoji mozku.
 • Vrozené patologické nemoci centrálního nervového systému a mozku.
 • Předčasné porodnictví a asfyxie během porodu.
 • Trauma CNS v perinatálním období.
 • Odložené závažné infekční nemoci (zarděnka, meningitida, encefalitida).
 • Kraniocerebrální poranění a poruchy krevního oběhu způsobené těmito poruchami.
 • Nádory a abscesy mozku.
 • Časté psycho-emocionální přetížení.
 • Překonání práce a stres.
 • Změna klimatických podmínek.

V závislosti na věku pacienta může lékař předpokládat některé nebo jiné příčiny syndromu LH. Pokud se onemocnění objevilo před věkem 20 let, příčinou je pravděpodobně související s poškozením mozku během těhotenství nebo porodu. Pokud se záchvaty objevily po 25 letech, mohou být spojeny s nádory mozku nebo s poruchou krevního oběhu. Zvažte možné příčiny syndromu podle věkové kategorie:

Věk

Důvod

0-2 roky

Hypoxie a ischémie v perinatálním období

Poranění porodu

Metabolické a genetické poruchy

Idiopatické poruchy

Akutní infekce

2-12 let

Kraniocerebrální trauma

Infekce

12-18 let

Idiopatické poruchy

Různé zranění

Arteriovenózní malformace

Abstinenční syndrom s alkoholem nebo silnými léky

18-35 let

Zranění

Nádory mozku

Alkoholismus a drogová závislost

> 35 let

Nádory a vaskulární léze mozku

Alkoholismus

Metabolické poruchy

Zranění

Podle lékařského výzkumu jsou focální záchvaty založeny na lézích jedné nebo více oblastí mozku, na rozdíl od těch, které jsou obecné. Avšak oba typy porušení vyžadují důkladnou diagnostiku.

trusted-source[2], [3], [4]

Patogeneze

Rozhodujícím faktorem při vývoji syndromu je difúzní encefalopatie v mozku. Patogeneze je jasným mechanismem patofyziologických procesů. Vzhled záchvatů je spojen s fungováním čelních laloků mozku, kde dochází k mnoha biochemickým reakcím. Frekvence a povaha epileptických záchvatů závisí na jejich stavu. Dalším faktorem je věk dítěte, kdy je dosaženo, čelní laloky se tvoří a zralé. To vysvětluje koincidenci období nástupu onemocnění a zrání předních laloků.

Podle symptomatologie a klinického průběhu se vada týká epileptické povahy encefalopatie. To znamená, že tato nemoc je považována za přechodnou formu mezi epilepsií a úplným epileptickým stavem. Ve 30% případů nejsou příznaky příbuzné stávajícím patologickým stavům mozku, což může naznačovat idiopatickou povahu onemocnění. To vyžaduje diferenciální diagnózu, protože může znamenat vážné poškození centrálního nervového systému a mozku. V jiných případech se jedná o symptomatické záchvaty způsobené vážným poškozením mozku. Porušení může být způsobeno infekčními nemocemi, traumami nebo těžkými druhy.

Na počátku vývoje syndromu je pacient registrován s ohniskovými signály v mozku, které naznačují zapojení subkortikálních struktur do patologického procesu. Významná důležitost je činnost mozku v mozku, neboť negativně ovlivňuje její fungování a způsobuje kognitivní postižení, které se projevuje jako epileptické záchvaty.

trusted-source[5], [6], [7]

Symptomy lennox-Gasto syndrom

Neurologická porucha se nejčastěji objevuje u pacientů ve věku 2-8 let mužského pohlaví. Symptomy syndromu Lennox-gasto jsou charakterizovány náhlým nástupem záchvatů bez zjevného důvodu.

Hlavní příznaky onemocnění:

 • Zpomalil psychomotorický vývoj nebo jeho nedostatek
 • Porušení intelektuálního vývoje
 • Poruchy chování (hyperaktivita, agrese)
 • Dříve puberty a hypersexita
 • Autismus a antisociální rysy
 • Chronická psychóza

Ve většině případů však porucha nemá výrazné neurologické příznaky. Symptomatologie závisí na lokalizaci a rozsahu patologie. Nejčastěji se u pacientů vyskytují motorické příznaky, tj. Křeče různých svalových skupin. Útoky jsou krátkodobé a závisí na zúčastněné svalové tkáni. Zvažme je podrobněji:

 • Tonic - svalová síla kmene, krku a končetin se účastní patologického procesu. To se projevuje jako ostrý trup, přikývne, tlačí nohy nebo roztáhne ruce. Záchvaty trvají od několika sekund do minuty, nejčastěji se vyskytují během spánku nebo bdění.
 • Atypické záchvatů - nejsou doprovázeny křečemi, ale jsou charakterizovány ztrátou vědomí, pootevřenými ústy, záškuby obličejových svalů, rtů a očních víček. Velmi často se objevují v době bdění, tedy během dne. Trvají méně než pět sekund, takže jsou neviditelné pro ostatní.
 • Epileptické záchvaty pádů - trhání, ostré zvedání ramen a vyhození rukou, dřepy, trupu kufru, padající dopředu. Útoky jsou prchavé, bez narušení vědomí.

Kromě výše popsaných se mohou objevit záchvaty: myoklonický (křeče svalů a končetin) a generalizované tonicko-klonické. Polymorfismus symptomů je charakteristickým rysem syndromu Lennox-gasto. Každý typ záchvatu má svůj vlastní diagnostický obrázek.

trusted-source[8]

První znaky

Hlavním příznakem generalizované formy epilepsie jsou křeče jiné povahy. První známky se projevují jako krátkodobé křeče různých částí těla. U pacientů charakterizovaných mentální retardací se později začnou psát, číst a mluvit. Ve starším věku může být zpoždění mentální retardace. Stav stuporů je charakterizován hladkým přechodem na epilepsii, osobnost a kognitivní poruchy.

Útoky se objevují jako nedobrovolné trhaní v celém těle nebo v končetinách, ostrý zátěž na svaly trupu, paží nebo nohou a jejich kontrakce. Zvláštním nebezpečím jsou pády způsobené dočasnou ztrátou svalového tónu. Nejčastěji dochází k záchvatům v noci. Většina pacientů má impulsivitu, nedostatek sebepozorovacího instinktu a pozornost vůči sobě samému.

trusted-source[9], [10], [11]

Lennox-Gastautův syndrom u dětí

První příznaky syndromu Lennox-gasto u dětí se objevují za 1-2 roky. Hlavním klinickým projevem je cerebelární ataxie, narušení koordinace pohybů a řeči, záměrný třes. Ve věku 10 let pacienti ztrácejí schopnost samostatného pohybu. Porušení konzistence pohybů může být kombinováno s difúzní svalovou hypotenzí, poruchami pohybu oka a sníženými reflexemi šlach. V pozdějších fázích dochází k porušení duševního a intelektuálního vývoje.

U dětí se zobecněnou formou epilepsie se záchvaty (atonické, absence a tonikum) liší podle frekvence a vzhledu. Příčinou onemocnění mohou být vrozené anomálie ve vývoji mozku a CNS, trauma v procesu porodu, mozkové nádory a jiné patologie. V závislosti na příčině jsou tyto formy syndromu Lennox-Gastaut rozlišovány:

 • Sekundární (klasická) - se vyskytuje na pozadí poškození mozku (poranění plic), onemocnění, nádorů.
 • Primární (idiopatická) - nemá jasnou příčinu.

U většiny pacientů ve věku dětí dochází k porušování inteligence a zpoždění psychomotorického vývoje. To se projevuje jako narušené chování, impulzivita, nedostatek seberepozice, autismus, potřeba zvýšené pozornosti. Z důvodu zpoždění ve vývoji je pravděpodobnost normální inteligence extrémně malá. Hlavním problémem je nedostatek tvorby dovedností a úplné nebo částečné zastavení asimilace informací. Podle lékařských statistik polovina pacientů nemá samoobslužné dovednosti a čtvrtina těch, kteří přežijí do dospívání, čelí emocionálním a sociálním problémům.

Autismus, hyperaktivita, nedostatek pozornosti, časté změny nálady, tendence k agresi, problémy s adaptací ve společnosti mohou také nastat. Existuje určitý vztah mezi věkem dítěte a výskytem záchvatů. Čím dříve se syndrom začal projevovat, tím větší je zpomalení inteligence.

Onemocnění je diagnostikováno na základě analýzy generalizovaných záchvatů. Lékař má za úkol opravit a tonizovat záchvaty a identifikovat atypické nepřítomnosti. Prognóza pro děti je těžká, ale proměnlivá. Kompletní úleva od poruchy pomocí lékové terapie se vyskytuje v 10-20% případů. Myoklinické záchvaty bez závažných CNS a patologických stavů mozku jsou léčitelné, na rozdíl od tonických záchvatů se silným poklesem inteligence.

Syndrom Lennox-Gastaut u dospělých

Nedobrovolné záchvaty, ztráta vědomí a pravidelná ztráta svalového tonusu jsou příznaky indikující Lennox-gasto syndrom. U dospělých může být způsobena kraniocerebrálním traumatem, akutními poruchami mozkové cirkulace nebo krvácení, různými nádory, cysty, hejny a aneuryzmy mozku. Meningitida, encefalitida a toxické poškození mozku způsobené drogami nebo alkoholem mohou také vyvolat frustraci.

Ve většině případů jsou generalizované epipriply doprovázeny poruchou vědomí, to znamená, že pacient si nepamatuje, co se s ním stalo. Útoky u dospělých jsou rozděleny do několika skupin, v závislosti na doprovodné symptomatologii:

 • Absence - náhlá ztráta vědomí po dobu 5-15 sekund. Pokud mdloby připojit další příznaky (rohlíky oči poddergivaet víčka a nos, olizování rtů, bušení srdce a dýchání), tento komplex nepřítomnosti.
 • Myoklonické - výrazné svalové kontrakce, záškuby, sklon hlavy, pádu na kolena.
 • Tonic-clonic - tonické křeče způsobují pád, konvulzivní kontrakci svalů hrtanu a žaludečních svalů, klenutý kmen. Záchvat trvá od 15 sekund do 1-2 minut.
 • Tonic - svalové křeče od 5 do 30 sekund (prodloužení krku, končetin a kmene).
 • Astatic - náhlá ztráta svalového tonusu v jakékoli části těla. Může se to projevit jako čelist, pokles v hlavě nebo úplný pád těla, který se po několik vteřin vybledne.
 • Clonic - se vyskytují extrémně vzácně, podobně jako tonicko-klonické záchvaty, teče pouze bez první fáze.

Na tomto základě se příznaky Lennox-gasto-syndromu u dospělých nezobrazují vždy jako křeče nebo ztráta vědomí. Pokud záchvaty trvají déle než 30 minut nebo záchvaty se vyskytují jeden po druhém, znamená to závažný epileptický stav, který je život ohrožující. Hlavní nebezpečí onemocnění spočívá v tom, že neurony zemřou během záchvatů. To může vést k epileptické změně osobnosti. Pacienti se stanou agresivními, hrubými, pedantskými, netaktivními, ponurými, emocionálními. V tomto případě dochází k zpomalení myšlení.

Neurologická porucha u dospělých je nevyléčitelná. S patřičným typem záchvatů a diagnóz lze patologii léčit. Pravidelné užívání antiepileptik minimalizuje epileptické záchvaty, což vám umožní návrat k normálnímu životu.

Komplikace a důsledky

Lennox-gasto syndrom je komplexní onemocnění, jejíž úplná léčba je nemožná. Účinky patologie se projevují po celý život, a to i za podmínky, že léky vyvolávají úlevu od záchvatů. Pacienti nejčastěji čelí takovým problémům:

 • Mentalní inferiorita
 • Porušení práce a sociální adaptace
 • Duševní poruchy a poruchy chování
 • Změny v psychice
 • Časté zranění a nehody v důsledku záchvatů
 • Psychologické problémy

Ve většině případů jsou důsledky sociální povahy. Pokud má nemocné dítě ve škole útok, pak se může stát vyvrženým mezi vrstevníky. Navzdory skutečnosti, že porucha není nakažlivá, ne všichni lidé normálně reagují na její projevy. Pod omezením fyzické aktivity. Vyčerpávající fyzická aktivita může vyvolat útok, což způsobuje trauma nebo nebezpečné nenapravitelné následky.

Zvláštní pozornost je věnována ženám se syndromem, kteří plánují těhotenství. Gynekolog by měl znát diagnózu budoucí matky ve fázi plánování dítěte, aby vytvořil všechny podmínky pro zachování plodu. Konzultace lékařské genetiky je povinná. Důsledky neurologické poruchy způsobují řadu potíží v každodenním životě, ale při dodržování lékařských doporučení a farmakoterapie je možné zlepšit stav pacienta.

trusted-source[12], [13], [14]

Komplikace

Pokud byla onemocnění zjištěna v dětství, pak jak dítě roste, příznaky syndromu nejenom přetrvávají, ale bez správné léčby se začíná postupovat. Komplikace jsou spojeny s přetrvávajícím poklesem inteligence, periodickými záchvaty a ztrátou schopnosti samoobsluhy.

Zvažte hlavní komplikace generalizované formy epilepsie:

 • Epileptický stav - mezi záchvaty je krátký čas, v práci vnitřních orgánů dochází k mnoha různým porušením. Většina komplikací ovlivňuje kardiovaskulární a respirační systém, což může způsobit smrt.
 • Úrazy - během útoku svaly nedobrovolně zatěžují nebo uvolňují, což vede k pádům a traumatizacím. Prudkým pádem je riziko zlomeniny končetin nebo kompresní zlomeniny páteře. Kvůli záchvatům se léze nacházejí na jazyku a na tvářích, neboť při nasazení je pacient schopen kousnout.
 • Duševní poruchy - pacienti často žijí ve stavu deprese, asociace a izolovaně od společnosti.
 • Neurogenní plicní edém - patologické fungování nervového systému způsobuje zvýšení krevního tlaku. Edém se vyvine kvůli zvýšenému tlaku v levém atriu a hladovění kyslíkem.
 • Náhlá smrt - smrt může nastat během útoku doprovázeného rozsáhlými záchvaty.
 • Tento syndrom je zvláště nebezpečný pro těhotné ženy, protože jeho útoky mohou vést k předčasnému porodu nebo potratu. Navíc použití antikonvulziv během období těhotenství ohrožuje vývoj vrozených malformací u dítěte.

Kromě výše popsaných komplikací, mohou nastat problémy při přijímání antiepileptika. To se vyskytuje u 7 až 25% pacientů různého věku. Většina případů toxické komplikace (zácpa, snížení tělesné teploty a svalové napětí), alergické reakce (dušnost, kopřivka, únava, dermatitida), a metabolické komplikace (poruchy spánku, a nervozita podrážděnost, letargie).

Hlavním cílem léčby určeného lékařem je zlepšit kvalitu života pacienta a minimalizovat výskyt záchvatů. Odmítnutí léčby nebo nezávislá změna jmenovaného nebo navrženého schématu nebo plánu léčby vede k tomu, že syndrom lennoksa-gasto je přeměněn na závažnější formu epilepsie.

trusted-source[15], [16], [17], [18]

Diagnostika lennox-Gasto syndrom

Pokud se různé neurologické příznaky projeví po delší dobu, pak je vhodné vidět lékaře, protože to může znamenat příznaky vážné patologie. Diagnostika syndromu Lennox-gasto je založena na klinických projevech onemocnění a sběru anamnézy. Skládá se z:

 1. Sběr anamnézy a analýza stížností:
 • Když se příznaky syndromu objevily poprvé.
 • Jak se doručování uskutečnilo, ať už byly obtížné, prodloužené nebo traumatické.
 • Existuje dědičná predispozice.
 • Korespondence úrovně s vývojem věku.
 1. Neurologické vyšetření:
 • Přítomnost patologických stavů CNS mimo útok.
 • Otázka k určení úrovně duševního vývoje.
 1. Instrumentální a laboratorní diagnostika
 • Analýzy
 • Elektroencefalografie.
 • Počítačová tomografie.
 • Zobrazování magnetickou rezonancí.

Konzultace s epileptologem je povinná. Lékař věnuje pozornost přítomnosti generalizovaných záchvatů, identifikuje tonické záchvaty a atypické nepřítomnosti. Zkouška se provádí během bdění a spaní. To nám umožňuje identifikovat kognitivní poruchy ve fungování mozku.

trusted-source[19], [20], [21]

Analýzy

Pokud máte podezření na neurologickou poruchu, musíte podstoupit řadu diagnostických postupů. V tomto komplexu jsou zahrnuty analýzy:

 • Biochemický a obecný krevní test
 • Studium hladiny cukru v krvi
 • Páteřní punkce
 • Analýzy infekčních onemocnění
 • Funkční testy jater a ledvin

Pomocí standardního krevní testu lze určit, zda jsou záchvaty spojeny s hypoglykemií, hyper / hypokalcemií nebo hyper / hyponatrémií. Pokud jsou zjištěny biochemické poruchy, jejich korekce bude přidělena. Analýzy nám umožňují stanovit méně časté příčiny onemocnění, například: tyreotoxikózu, intoxikaci olovem nebo arzenem, přerušovanou porfýrii.

Symptomy Lennox-gasto-syndromu u starších pacientů mohou naznačovat akutní poškození mozkové cirkulace nebo působit jako důsledek srdečního záchvatu. Proto bude laboratorní diagnostika zaměřena na potvrzení těchto předpokladů. Pokud se vyskytnou generalizované tonicko-klonické záchvaty u pacientů bez odchylek od CNS, může to znamenat deprivaci spánku. To se nachází u studentů, lidí pracujících na noční směně, vojáků. Pokud by analýza nezjistila žádné odchylky po jediném záchvatu, není nutné další léčbu.

Pokud neexistují žádné patologické stavy po celém souboru testů, pak je nejpravděpodobnější, že záchvaty jsou idiopatické. Podobná diagnóza se provádí u vícečetných záchvatů, které mohou být způsobeny těžkými lézemi CNS nebo nádory v mozku.

trusted-source[22], [23], [24], [25], [26], [27], [28]

Instrumentální diagnostika

Vyšetření s podezřením na generalizovanou formu epilepsie se skládá ze souboru různých postupů. Instrukční diagnóza je nezbytná k potvrzení výsledků analýz a dalších typů výzkumu. Jsou reprezentovány těmito způsoby:

 1. Elektroencefalografie je záznam aktivity mozku, tedy měření mozkových vln. Provádí se ve stavu spánku a bdění s cílem sledovat frekvenci výskytu záchvatů. U syndromu Lennox-gasto jsou pozorovány difuzní pomalé akutní vlny.
  • Interictal EEG - odhaluje křečovou aktivitu. To se projevuje jako zpomalení aktivity pozadí, komplexy špičatých vln s frekvencí <2.5 Hz a paroxyzmy rychlých rytmů.
  • Ektální EEG - závisí na typu záchvatů. Tonikum jsou zobrazeny jako záchvaty rychlé aktivity> 2 Hz, atypické absence - pomalu hrot-vlna s frekvencí <2,5 Hz, myoklonické - polyspike a atonické - záchvaty rychlé aktivity, hroty (pomalé vlny).
 2. Videoelektroencefalografie - probíhá v nemocničním prostředí, protože pacient musí být pod dohledem lékaře neustále sledován. Je předepsána jak pro primární diagnózu, tak po neúčinné léčbě.
 3. Počítačová tomografie - vyšetření mozku se týká způsobů vizualizace. Určuje přítomnost patologických změn, umožňuje vyšetření stavu měkkých tkání a kostních struktur v reálném čase.
 4. Zobrazování magnetickou rezonancí - tato metoda je předepsána pacientům s nevyužitými záchvaty, významnými duševními nebo motorickými problémy. Pomocí MRI můžete určit potřebu chirurgického zákroku.

Kromě výše popsaných instrumentálních metod lze v diagnostickém procesu použít pozitronovou emisní tomografii. Detekuje jizvy a léze v mozku v oblastech, kde dochází k záchvatům. Jednotlivé fotonové emisní počítačové tomografie se provádějí, je-li nutná chirurgická intervence. S pomocí jí lékař určí, která část mozku má být odstraněna. Obě metody jsou prováděny společně s magnetickou rezonancí.

Diferenciální diagnostika

Jakákoli neurologická porucha vyžaduje komplexní diagnostický přístup. Je to proto, že mnoho patologií má podobné příznaky. Diferenciální diagnóza syndromu Lennox-gasto se provádí pomocí:

 • Neepileptické příhody.
 • Epileptická encefalopatie.
 • Epilepsie s myoklonickými-astatickými záchvaty.
 • Recklinghausenova nemoc.
 • Neurofibromatóza.
 • Louis-Bar syndrom.
 • Tuberózní skleróza.

Úkolem lékařů je vyloučit všechny stavy, které způsobují generalizované epileptické záchvaty, a to může být:

 • Migréna - těžká bolest hlavy se zvýšenou úzkostí a křečemi omylem může být zaměňována s neurologií.
 • Mastoucí je krátkodobá ztráta vědomí, během níž klesá průtok krve do mozku. Velmi často je nesprávně diagnostikována a užívána k epilepsii, navzdory skutečnosti, že pacienti nemají rytmické kontrakce a svalovou relaxaci.
 • Panický stav - částečné záchvaty mohou v některých případech připomínat panickou poruchu. Mezi jeho příznaky patří: rychlý srdeční tep, nadměrné pocení, udušení, bolesti na hrudi, zimnice, třes, strach ze smrti.
 • Poruchy spánku - narkolepsie je spojena s náhlou ztrátou svalového tonusu a zvýšenou ospalostí během dne, takže se můžeme zaměňovat za příznaky syndromu.

Na základě výsledků diagnostických aktivit zvolí lékař nejúčinnější a nejbezpečnější způsob léčby.

Kdo kontaktovat?

Léčba lennox-Gasto syndrom

Hlavním problémem, kterým lékaři čelí při léčbě syndromu Lennox-gasto, je jeho odolnost vůči jakémukoli druhu léčby. Proto i při včasné diagnostice a správně navržené schématu zůstává prognóza vážná. Díky komplexnímu přístupu je však možné zlepšit stav pacienta. Chcete-li to provést, použijte následující metody:

 • Chirurgie - chirurgie je zaměřena na odstranění nádoru nebo tuberózní sklerózy, tj. Organického substrátu patologie. V některých případech se použije corpus callosum a je použita stimulace vagálního nervu.
 • Léčba - pacientovi je předepsána řada antikonvulziv s širokým spektrem účinku. Zpočátku je účinná monoterapie s postupným propojením jiných léků. Pokud dojde ke zlepšení, přidávají se léky, které jsou účinné proti určitým typům záchvatů, aby se zastavily patologické symptomy. Je povinné čerpat prostředky na zlepšení metabolických procesů v mozku.
 • Fyzioterapie je masáže, fyzioterapeutické cvičení, akupunktura a další procedury, jejichž cílem je zabránit nástupu syndromu a minimalizovat jeho patologické účinky na tělo. Pro nápravu zpoždění vývoje se konají pravidelné schůzky s psychologem, učiteli a logopedisty.

Ale ani použití výše popsaného komplexu nezaručuje zlepšení stavu pacienta, což je pozorováno ve 14% případů. Podle zdravotnické statistiky zhruba 10% dětí zemře během prvních 10 let života. Ve 100% případů je diagnostikován rozdílný stupeň poruchy chování a inteligence.

Kromě výše uvedených metod existuje řada experimentálních metod pro léčbu generalizované formy epilepsie:

 • Hluboká stimulace mozku - generace impulsů je zaměřena na část mozku, která produkuje epileptické záchvaty. Výsledky metody ukázaly pozitivní výsledek.
 • Neuroimplantace - mozku se implantuje stimulační zařízení, které detekuje záchvaty elektrickou stimulací mozku a zastaví je. Podle této techniky byla vyvinuta stimulace nervů trigeminu zapojených do potlačení křečových záchvatů.
 • Stereotaktická radiochirurgie - za pomoci zaměřených paprsků jsou léze odstraněny v hloubce mozku. Tato metoda vám umožňuje opustit otevřenou operaci a minimalizovat trauma pacienta.

Zvláštní pozornost je věnována úlevě od záchvatů, které jsou doprovázeny pády. Protože to zhoršuje stupeň epileptické encefalopatie. Vzhledem k tomu, že pacient roste, hlavní směry léčby zůstávají nezměněny, zvyšuje se pouze potřeba užívat drogy, které snižují vedlejší účinky syndromu. V tomto případě je úplná kontrola záchvatů nepravděpodobná.

Léčba

Léčba syndromu Lennox-gasto vyžaduje povinné léky pro pacienty všech věkových kategorií. Léky jsou vybírány lékařem na základě výsledků diagnózy. Při výběru léků se berou v úvahu typ záchvatů, jejich trvání a další znaky nemoci. Základní léky jsou deriváty kyseliny valproové. Kromě toho mohou být předepsány: benzodiazepiny, sukcinimidy a další látky. Pokud existuje absolutní rezistence k výše uvedeným lékům, pak se hormonální terapie provádí v kombinaci s antikonvulzivy.

Zvažte populární antiepileptické léky:

 1. Sodná sůl valproátu

Antikonvulsivum ve formě tablet 300/500 mg. Léčivou látkou je valproát sodný, pomocný: hypromelóza, kopolyvidon, stearan hořečnatý, oxid titaničitý, opadrai a další. Mechanismus účinku je spojen se zvýšením koncentrace inhibičního neurotransmiteru GABA v centrálním nervovém systému. Aktivní složky ovlivňují draslíkové a sodíkové kanály neuronálních membrán.

Po perorálním podání se rychle a zcela absorbuje v tenkém střevě. Asi 95% valproátu sodného se váže na krevní proteiny a je distribuováno po celém těle. Metabolizováno v játrech, vylučováno ve formě metabolitů močí. Poločas rozpadu 12-16 hodin.

 • Indikace k použití: generalizované epileptické záchvaty, absence, tonicko-klonické záchvaty, atonické a myoklonické záchvaty. Tablety mohou být použity jako pomocná terapie pro ohniskové a částečné útoky.
 • Způsob podávání a dávka závisí na klinické odpovědi na léčivo a symptomech syndromu. V počáteční fázi léčby je indikována minimální dávka pro kontrolu záchvatů. Dospělí dávkují 600 mg denně s postupným zvyšováním dávky každých 5-7 dní až do úplného zastavení záchvatů. Udržovací dávka je 1000-2000 mg denně, maximální denní dávka je 2500 mg. Dávka pro děti a starší pacienty vypočte lékař pro každého pacienta individuálně.
 • Nežádoucí účinky jsou dočasné a závislé na dávce. Nejčastěji se pacienti stěžují na bolest hlavy a závratě, nauzeu, podráždění trávicího traktu, poruchy metabolismu. Možné reakce z hematopoetického a kardiovaskulárního systému, pro jejich eliminaci, musíte vidět lékaře.
 • Léčba je kontraindikována pro individuální intoleranci valproátu sodného a dalších složek. Nepoužívá se u chronické a akutní hepatitidy, závažné dysfunkce ledvin a pankreatu, porfyrie a tendence ke krvácení.
 • Při předávkování se objeví takové příznaky: nevolnost, zvracení, deprese dýchání, bolesti hlavy a závratě. Mohou se objevit záchvaty ospalosti, tachykardie, zvýšený nitrolební tlak a křeče. Neexistuje specifické antidotum, proto je indikována symptomatická léčba.
 1. Depakin

Antikonvulsivní lék působící na centrální nervový systém. Vyráběné ve formě tablet s léčivou látkou kyselina valproová. Efektivní při léčbě různých forem epilepsie, včetně syndromu Lennox-gasto. Má sedativní a miorelaksiruyuschimi vlastnosti, zvyšuje hladinu kyseliny gama-aminomáselné v centrálním nervovém systému. To vede k poklesu excitability a křečivé aktivity motorických míst mozkové kůry. Tablety zlepšují náladu a mají antiarytmické účinky.

 • Indikace k použití: generalizované a malé epipriplety, fokální parciální záchvaty s jednoduchými a komplexními příznaky. Konvulzivní syndrom s organickými mozkovými onemocněními a poruchami chování, teak, fibrilační křeče. Může být použita pro manické depresivní psychózu, bipolární poruchu a syndrom Vest.
 • Tablety se užívají perorálně, 2-3x denně, opláchnou se vodou. Dávku určuje lékař pro každého pacienta individuálně, přičemž tělesná hmotnost pacienta by měla být vyšší než 25 kg. U dospělých a dospívajících určete 20-30 mg / kg, s postupným zvyšováním až na 200 mg denně s přestávkou po 3-4 dnech.
 • Nežádoucí účinky: nevolnost, zvracení, bolesti bolest v nadbřišku bolest, žaludeční a pankreatu, a alergické reakce, bolesti hlavy, třes končetin, poruchy vidění. K odstranění výše uvedených reakcí se doporučuje snížit dávkování léku a konzultovat s lékařem.
 • Kontraindikováno pro použití se zvýšenou citlivostí na složky léku, akutní / chronickou hepatitidu, poruchy pankreatu, selhání jater. Není určen pro pacienty s hemoragickou diatézí, trombocytopenií, v prvním trimestru těhotenství a během laktace a také u dětí do tří let věku. Zvláštní pozornost je věnována leukopenii, anémii, mentální retardaci, trombocytopenii a organickým lézí centrální nervové soustavy. Depakin je během těhotenství zakázán, protože ve 2% případů může vyvolat vrozené vady v plodu (vývojové poruchy neurální trubice, spina bifida).
 • V případě předávkování je možné mít kůži, prudký pokles krevního tlaku, porušení funkce dýchacích cest. K odstranění těchto příznaků se provádí výplach žaludku a osmotická diuréza. Musíte také sledovat krevní tlak, srdeční frekvenci a dýchání. V případě potřeby se provede hemodialýza.
 1. Karbamazepin

Antiepileptický, normotropní a antidepresivní prostředek. Vyráběné ve formě tablet o hmotnosti 200 mg 30 a 100 kusů na balení.

 • Indikace k použití: psychomotorická epilepsie, závažné záchvaty, posttraumatické a postencefalitidy, neuralgie trigeminálního nervu. Je kontraindikován pro použití v jaterních lézích a poruchách srdečního vedení.
 • Tablety se užívají perorálně v dávce předepsané lékařem. U dospělých pacientů zpravidla určujete dávku 100 mg 2-3krát denně s postupným zvyšováním dávky na 800-1200 mg denně. Denní dávka pro děti se vypočítá na 20 mg / kg, tj. Od 100 do 600 mg denně, v závislosti na věku.
 • Nežádoucí účinky jsou vzácné, protože lék je dobře snášen. Ve vzácných případech se objevují záchvaty nevolnosti, zvracení, ztráta chuti k jídlu, bolesti hlavy, zhoršená koordinace pohybů a ospalost. Pro snížení nežádoucích účinků je nutné snížit dávku léku.
 1. Fenobarbital

Antiepileptikum. Velmi často se používá jako spací pilulka, protože v malých dávkách má uklidňující účinek. Vyrábí se ve formě tablet a prášku, vhodných k léčbě dětí a dospělých.

 • Indikace k použití: generalizované tonicko-klonické záchvaty, patologické stavy nervového systému s motorickými excitacemi a nekoordinovanými pohyby, křečové reakce, spastická paralýza. V kombinaci s vazodilatačními a antispasmodiálními léky lze použít jako sedativum nebo hypnotikum u neurovegetativních poruch.
 • Léčba syndromu Lennox-gasto je dlouhá, lék se užívá s minimální dávkou 50 mg 2krát denně a postupně se zvyšuje na 500 mg denně. Dávkování pro děti se vypočítává podle věku pacienta. Odběr léku by se měl vyskytnout postupně, protože náhlé stažení může způsobit řadu epileptických záchvatů.
 • Nežádoucí účinky: snížení krevního tlaku, alergické reakce na kůži, deprese CNS, posuny ve vzorcích krve.
 • Kontraindikace použití při závažném poškození ledvin a jater, závislosti na alkoholu a drogách, svalové slabosti. Není určena k léčbě v prvním trimestru těhotenství a během laktace.
 1. Oxcarbazepin

Antiepileptické léčivo, jehož účinek je založen na stabilizaci membrán nadbytečných neuronů. Snižuje sériové vypouštění neuronů, což snižuje synaptické impulsy.

 • Indikace k použití: monoterapie a kombinovaná léčba generalizovaných epileptických záchvatů se ztrátou nebo ztrátou vědomí, sekundární generalizací, tonicko-klonickými záchvaty.
 • Dávkování a trvání užívání závisí na symptomatologii neurologické poruchy a lékařských indikacích. Při monoterapii se lék užívá 2krát denně a postupně zvyšuje dávkování. Odstoupení přípravku by mělo být postupné, aby se zabránilo výskytu nežádoucích účinků. Dospělí dávkují 600 mg denně ve dvou rozdělených dávkách, u dětí 3-5 mg / kg. Součástí kombinované léčby je počáteční dávka 300 mg dvakrát denně.
 • Kontraindikace použití při přecitlivělosti na aktivní složky, během těhotenství a kojení, při léčbě dětí mladších dvou let.
 • Nežádoucí účinky se projevují těmito příznaky: ospalost, bolesti hlavy, závratě, nevolnost, zvýšená únava, zvracení, nevolnost, snížená chuť k jídlu, třes. V případě předávkování se objeví stejné příznaky. Symptomatická a udržovací léčba je indikována pro jeho eliminaci. Neexistuje žádné specifické antidotum.

Většina antiepileptických léků užívaných při syndromu Lennox-gasto je předepsána současně s jinými léky proti záchvěvům nebo uklidňujícím účinkem. Pokud pacient dobře reaguje na léky a existují zlepšení ve svém stavu, mohou být zcela opuštěny po 5-10 letech, za předpokladu, že záchvaty se během posledních dvou let necítí.

Vitamíny

S jakýmkoli neurologickým onemocněním tělo trpí silným stresem a nedostatkem živin. Vitamíny v syndromu Lennox-gasto a jiné formy epilepsie jsou nezbytné k udržení a posílení imunitního systému. Vitamíny a minerály jsou látky nezbytné pro normální životně důležité činnosti. Musí být podávány pouze pod lékařským dohledem, protože namísto očekávaného přínosu se může zhoršit průběh onemocnění.

Potřeba vitamínů je způsobena skutečností, že některé patologie přenášené dědičností mohou vyvolat epi-záchvaty. Například s nedostatkem a porušením metabolismu vitamínu B6 se záchvaty mohou objevit v raném dětství. Navíc pokračující užívání různých antiepileptických léků ovlivňuje hladinu vitaminu B, C, D a E v krvi, stejně jako kyselinu listovou, beta-karoten. Nedostatek těchto látek může vyvolat poruchy chování.

Zvažte, jaké vitaminy by měly být použity při léčbě generalizované formy epilepsie:

 • B1 (thiamin)

Jakmile je požití, transformuje se na enzym nazvaný thiamin pyrofosfát, který je nezbytný pro normální fungování nervového systému. Poskytuje mozku a celý nervový systém živinám, reguluje rovnováhu vody a soli a zodpovídá za hormonální regulaci nervových tkání. Hlavním rysem tohoto enzymu je, že používá kyselinu mléčnou a pyruvovou. Pokud je proces využití nedostatečný, nervový systém nedostává hormon, acetylcholin, který společně s norepinefrinem reguluje činnost nervových buněk v celém těle.

To se nachází v těchto produktech: fazole, zelená zelenina, chléb, obiloviny, ořechy, bobule, ovoce, řasy, pikantní byliny, kořenová zelenina, maso, mléčné výrobky. To je, aby se dieta, ve kterém B1 není příliš obtížné. Protože se rychle spotřebuje, musí být neustále doplňován. Kromě toho je nezbytné zlepšit vstřebávání vitaminu B5.

 • B2 (riboflavin, laktoflavin)

Ve vodě rozpustný vitamín je nezbytný pro tvorbu protilátek a erytrocytů, regulaci růstu a normální funkce reprodukčních funkcí. Odpovídá za zdraví nehtů, vlasů a kůže. Nedostatek této látky se negativně projevuje na stavu tkání bohatých na cévy a kapiláry, například mozkové tkáně. Může vyvolat cerebrální nedostatečnost s různou závažností, všeobecnou slabostí, závratě, zvýšenými šlachy a svalovými reflexemi.

B2 v potravinách: vnitřnosti (játra, ledviny), vaječný bílek, ryby, sýr, žampiony, sýr, pohanka, mléko, maso, luštěniny, listová zelenina a ovoce. Tělo tuto látku neukladá do rezervy, takže její nadbytek se vylučuje močí. Pravidelná konzumace výše popsaných potravin pomůže normalizovat hladinu B2 v těle.

 • B5 (kyselina pantothenová)

Odpovědný za výměnu tuků, aminokyselin a sacharidů, syntetizuje životně důležité mastné kyseliny. Vstup do těla se přeměňuje na pantetin, který je součástí koenzymu A, který je odpovědný za acetylaci a oxidaci. B5 je nutná pro absorpci a metabolismus vitaminu B9. Nedostatek této látky se projevuje takovými příznaky: podrážděnost, porucha spánku, únava, bolest hlavy a svalů, necitlivost končetin, dyspepsie.

Potřeba tělo tohoto vitamínu je zcela spokojen s běžnou stravu jako B5 obsažený v produktech rostlinného a živočišného původu: pohanka, ovesné vločky, hrášek, česnek, žloutek, zelené, chléb s otrubami, květák, mrkev. Navíc je syntetizován střevní flórou.

 • B6 (pyridoxin, pyridoxal, pyridoxamin, pyridoxalfosfát)

Podílí se na tvorbě červených krvinek a procesu asimilace glukózy nervovými buňkami. Účast na metabolismu bílkovin aminokyselin. Nedostatek B6 způsobuje záchvaty, podrážděnost, zvýšené úzkost, dermatitidu a jiné kožní reakce, depresivní stav. Mnoho pacientů má sníženou chuť k jídlu, časté záchvaty nauzey a zvracení, polyneuritidu.

Vysoký obsah B6 uvedeno v neošetřených zrn obilnin, listová zelenina, kvasnice, pšenice, rýže a pohanka, luštěniny, mrkev, banány, ryby, olej z tresčích jater a hovězího dobytka a dalších vedlejších produktů. A také ve žloutkách, zelí a vlašských ořechách.

 • B7 (biotin, vitamin H, koenzym R)

Zlepšuje fungování nervového systému, podílí se na rozkladu mastných kyselin a spalování tuků. Nedostatek vitaminu způsobuje tyto příznaky: nervozita, různé kožní vyrážky, ospalost, letargie, podrážděnost, zvýšený obsah cukru a cholesterolu v krvi. Látka je obsažena v kvasnicích, rajčatech, sóji, žloutku, mléce, květáku a houbách.

 • C (kyselina askorbová)

Je třeba posilovat tělo dlouhodobým užíváním antiepileptických léků, které se metabolizují v játrech. Obsahuje citrusové ovoce a zeleninu. Vitamin je bohatý na divokou růže, červenou papriku, kiwi, černý rybíz, rajčata, cibuli.

 • E (tokoferol)

Snižuje frekvenci epileptických záchvatů u pacientů všech věkových skupin. Omlazuje tělo, aktivuje proces tkáňové dýchání, snižuje srážení krve, zlepšuje mikrocirkulaci a zabraňuje přetížení krve. To dělá stěny cév hladké, chránit je před ukládáním plaků cholesterolu. Obsahuje v rostlinných olejích, klíčí pšenici a kukuřici, luštěniny, perlový ječmen, ovesné vločky, pohanky, vejce, mořské plody a ryby.

Nekontrolované užívání vitaminů u Lennox-gasto syndrom je také nebezpečné, stejně jako jejich nedostatek. Jakékoliv vitamínové komplexy se užívají pod přísným lékařským dohledem. To je způsobeno skutečností, že některé vitamíny mohou snížit účinnost antiepileptik.

Fyzioterapeutická léčba

K prevenci a prevenci neurologických poruch je indikována fyzioterapie. Její podstatou spočívá v tom, že na tělo působí různé fyzikální faktory: elektromagnetické pole, voda, teplota, ultrazvuk atd. Fyzioterapie je oprávněně považována za nejstarší směr medicíny, který se neustále zlepšuje a rozvíjí. Výhodou této metody je, že má minimální kontraindikace, je bezpečné a zřídka způsobuje vedlejší reakce.

Fyzioterapie se používá jako další způsob léčby. Nezávisle může být použita v počátečních stádiích onemocnění, ale ve většině případů se provádí v kombinaci s léčebnými metodami a prostředky.

U syndromu Lennox-gasto se tato fyzioterapie provádí:

 • Akupunktura
 • Hydroterapie (masážní sprcha, sírovodík, oxid uhličitý a radonové koupele)
 • Elektroforéza s léčivými přípravky
 • Hyperbarická oxygenace (kyslík pod vysokým tlakem)
 • Vysoce frekvenční terapie
 • Inductothermy
 • Regionální baroterapie

Hlavním principem je ošetření kurzu, neboť jednotlivé postupy nemají trvalý účinek. Fyzioterapie se provádí denně nebo po 2-3 dnech, průběh léčby trvá 6 až 20 dnů. To poskytuje komplexní přístup k nemoci, neboť mnoho z tělových systémů, které vyžadují podporu a stimulaci, se podílí na patologickém procesu.

I přes pozitivní účinky fyzioterapie, má tato metoda kontraindikace: malignity, hypertenze krok 3, mozkové arteriosklerózy, onemocnění hematopoetického systému, vážné poškození těla, horečka, psychóz, epilepsie s častými záchvaty. Účinnost fyzikální terapie je mnohem vyšší, pokud se jednalo o kurz lékové terapie, která zastavila útoky předtím.

Alternativní léčba

Generalizované epipriplety doprovázející syndrom Lennox-gasto se objevily u lidí ještě před vývojem moderní medicíny a popisem této patologie. K jejich odstranění byly použity různé metody, ale zvláštní výhodou byla alternativní léčba.

Zvažte efektivní recepty pro alternativní medicínu:

 • Výbornou prevencí záchvatů jakékoliv závažnosti je šťáva z cibule. Jedení den ½ žárovky může zmírnit útoky, aby se tak opakovaly méně často.
 • Špenátová šťáva má podobný účinek. Spousta čerstvých listů důkladně opláchněte a rozemlejte v mixéru. Během dne musíte vypít 100 ml šťávy před každým jídlem. Šťáva musí být čerstvě připravená.
 • 100 g kořenů spánku (louka), nalijte 500 ml alkoholu a nechte vařit na tmavém chladném místě po dobu 10 dnů. Poté napněte a vezměte ½ šálku (zředěného vodou) 3x denně za hodinu před jídlem. Tento recept je kontraindikován u chronických onemocnění ledvin. Také se nedoporučuje měnit poměr složek, protože rostlina je jedovatá a může způsobit vedlejší reakce.
 • Antiepileptické vlastnosti mají šťávu z kořenů a listů pampelišky. Opláchněte čerstvé listy a kořeny rostliny pod studenou vodou, nakrájíme na malé kousky a vaříme s vroucí vodou. Suroviny musí být mleté v mísiči nebo mlecím stroji. Výsledná rostlinná tekutina by měla být filtrována přes gázu, zředěna 1: 1 vodou a vařena po dobu 3-5 minut na nízké teplotě. Vezměte lék na 1-3 lžíce 2-3krát denně po dobu 20 minut před jídlem. Lék lze uchovávat v chladničce, nejdéle však tři dny.
 • 30 g mletých kořenů pivoňky, nalijte 750 ml vroucí vody a nechte ji sedět v zapečetěné nádobě po dobu 1-1,5 hodiny. Poté by měla být infuze filtrována a užívána 50 ml před jídlem 2-3 krát denně.

Použití jakýchkoli receptů alternativní léčby bez lékařského povolení je kontraindikováno. Navíc stojí za to věnovat pozornost skutečnosti, že zeleninové odvarky a infuze mohou zvýšit kyselost žaludeční šťávy a snížit tlak. Proto je třeba během jejich používání pečlivě naplánovat stravu.

trusted-source[29], [30], [31], [32], [33], [34]

Bylinné ošetření

Mnoho léků obsahuje složky rostlin, protože mají minimální kontraindikace a vedlejší účinky, účinně bojují s různými nemocemi. Bylinková léčba se týká metod alternativní medicíny a umožňuje plné využití hodnoty rostlin.

Recepty bylinné terapie v syndromu generalizovaných epipripletů:

 • 30 g travní trasy naplňte 250 ml vroucí vody a nechte vařit 1-2 hodiny, napněte. Vezměte 30 ml 2-3krát denně.
 • 100 g sušeného bylinného peliva nalijte 350 ml vroucí vody a nechte ji sedět po dobu 3-4 hodin v zapečetěném kontejneru. Vezměte 150 ml 2x denně před jídlem.
 • Chcete-li snížit četnost záchvatů, posilovat a tonizovat tělo, bude se hodit infuze 100 g šťávy ze zelených vrcholů ovesných semen. Lék se užívá 2-3x denně před jídlem.
 • Ve stejném poměru vejděte kukuřici, mátovou máslinu, citrónovou kaši, sladkou jetelskou trávu, voňavou ashberry a kořenový elecampan. Sběr by měl být dobře smíchán, na 30 g sběru použijte 250 ml vroucí vody a trváte až do vychladnutí. Užívejte 2krát denně, bez ohledu na příjem jídla.
 • Ve stejných poměrech užívejte květy měsíčku měsíčku a heřmánku, kořenu valerianu, růžových boků a horského popela. 50 g směsi nalijte 250 ml vroucí vody a vařte na nízké teplotě po dobu 5 minut. Lék by měl být infuzován po dobu 20-30 minut, poté je filtrován a užíván pro ½ šálku 3-4krát denně.

Výše uvedené recepty je možné použít pouze po souhlasu ošetřujícího lékaře. Jejich nezávislý způsob užívání může způsobit řadu nekontrolovaných nežádoucích účinků.

Homeopatie

Pro léčení neurologických poruch se používá mnoho různých metod. Homeopatie patří do kategorie alternativních terapií, protože ne všichni lékaři souhlasí s jeho účinností a bezpečností užívání. Nicméně existuje řada léků, které mohou pomoci s patologií Lennox-gasta.

Nejčastěji pro úlevu epipripletů jsou tyto látky používány:

 • Arnika 3x
 • Argentum metalcum a nitrikum 6
 • Giosciamus 3
 • Kalium bromatum b
 • Kuprum Metallicum 6
 • Síla 6
 • síra 6
 • Platinum 6
 • Nukus vomics 6

Oni se berou na hráškách 4-5krát denně po celý rok. Výše uvedený komplex pomáhá zmírnit záchvaty a snížit četnost jejich výskytu. Navíc existují efektivnější sbírky, například komplex vyvinutý homeopatem Voronsky:

První den

 • Ráno před jídlem: argentum nitrikum 12, viper 12 pro 8-10 hrášek.
 • Ignacy 30, kuprum metallukum 30, nayya 12, kuprum atseti-kum 6 pro 8-10 hrášek.
 • Veratrum album 3, cicuta virosa 3, artemie 3, kaktus Zx pro 8-10 hrášek 2-3x denně.
 • Viper 12 pro 5-8 hrášek před spaním.

Druhý den

 • Před snídaní: argentum nitrikum 12, fosforečnan hořečnatý 3 až 8-10 granulátů.
 • Belladonna 6, agaricus 6, nevědomost 3 (30), kolocytis Zh - 8-10 gorosinů.
 • Hyoscyamus 3x, arnica 2, absinthium feta 3x, valeriánská feta 2x - 8-10 granule.
 • Před spaním - fosforečnan hořečnatý 3 pro 7-8 hrášek.

Třetí den

 • Ráno před jídlem: argentum nitrikum 12, zincum metalcum 3 - 8-10 zrna
 • Arsenicum 30, fosfor 30, aurum bromatum 30, zincum cyanatum 30 - 8-10 zrna.
 • Vápník fosfor 6, čistý 6, fosfor 6, měkký pepř 3x - 8-10 fazole.
 • Večer před spaním: zincum metalcum 3 pro 7-8 hrášek.

Doba trvání kurzu určuje lékař, individuálně pro každého pacienta. Ale zpravidla trvale eliminuje záchvaty 3-4 cykly s 1-2denní přestávkou.

Operační léčba

Chirurgická léčba generalizované formy epilepsie je možná v případě, kdy výsledky diagnózy ukazují, že záchvaty se objevují na malých, jasně definovaných oblastech mozku. V tomto případě postižené oblasti neporušují životně důležité funkce, to znamená, že neovlivňují řeč, sluch, vidění a další. Operační léčba se provádí u 20% pacientů s různými formami epilepsie. Jeho hlavním cílem je zlepšit kvalitu života a minimalizovat počet záchvatů.

Indikace pro provoz:

 • Útoky atonického charakteru náhle padly bez záchvatů.
 • Částečné záchvaty se sekundární generalizací a ztrátou vědomí.
 • Částečné záchvaty se zachováním vědomí.
 • Progresivní skleróza hipokampu temporálního laloku.

Proces předprovozního plánování a samotné chirurgické metody se každý den zlepšují. Operace se stává co nejbezpečnějším díky metodám vizualizace a sledování celého procesu. Před léčbou je pacient podroben řadě diagnostických studií, které určují, zda je nutná operace. Hlavní jsou:

 • MRI - identifikuje patologické oblasti mozkové tkáně, na kterých dochází k záchvatům.
 • Monitorování EEG videa - monitorování pacienta v nemocnici s trvalou fixací mozkové aktivity.
 • Monitorování ambulantního EEG - studium stavu mozku a centrálního nervového systému v každodenním životě pacienta.

Tyto testy mohou přesně určit postižené tkáně. Pokud se podle jejich výsledků zjistí, že patologická aktivita sebere více míst, pak se použijí více invazivní metody sledování.

Typy operací:

 • Resekce temporálního laloku - v průběhu procedury je epileptogenní zaostření vyříznuto nebo odstraněno. Nejčastěji se jedná o přední nebo oční oddělení. Pokud chcete odstranit mozkovou tkáň za temporální lalok, provede se extra-temporální resekce.
 • Lesionectomy - tato metoda je zaměřena na odstranění izolovaných lézí, tj. Traumatických oblastí nebo patologických oblastí. Mohou to být nádory nebo malformace krevních cév.
 • Callosotomie corpus callosum je částečné nebo úplné odstranění neurálních spojení mezi hemisférami, aby se zabránilo šíření nádorů, které způsobují tento syndrom. Operace se provádí u pacientů s těžkými nekontrolovanými formami epilepsie, které jsou doprovázeny atonickými záchvaty.
 • Funkční hemisferektomie je úplné odstranění jedné hemisféry mozku. Nejčastěji se provádí u dětí mladších 13 let, v nichž jedna z hemispérů má abnormální funkci.
 • Stimulace vagusového nervu - pod kůží implantuje elektronické zařízení, které stimuluje vagusový nerv, který je zodpovědný za spojení mezi mozkem a vnitřními orgány. Po takové operaci se konvulzivní aktivita výrazně sníží.
 • Více subpikální disekce - odstranění patologických ložisek, které nelze odstranit bez významného neurologického rizika. Lékař dělá mnoho transekce v tkáních, aby se zabránilo šíření epileptických impulzů. Tato metoda vám umožňuje udržovat normální fungování mozku.
 • Implantace neurostimulátoru (RNS) - pod kůží v oblasti neurostimulátoru implantátu lebky. Zařízení je připojeno k dvojici elektrod umístěných na tkáních mozku, které reagují na útoky. Neurostimulátor sleduje patologickou aktivitu a stimuluje mozek, normalizuje jeho fungování a předchází útoku.

V závislosti na druhu zvolené operace se její účinnost odhaduje na 50-80%. Útoky zcela zmizí u některých pacientů, v jiných se stávají méně výraznými a méně častými. Ale bez ohledu na výsledek chirurgického zákroku potřebuje pacient ještě předepsané léky, ale s nižší dávkou.

Stejně jako každá operace je chirurgická léčba syndromu Lennox-gasto spojena s určitými riziky. Za prvé, jedná se o pooperační infekce, krvácení nebo reakce na použité léky, anestezie. Existuje riziko neurologických poruch, tj. Ztráta zraku, paměť, motorická aktivita. Nezapomeňte, že ani pečlivě plánovaná a úspěšně provedená operace nemůže zaručit obnovu.

Prevence

Principy prevence Lennox-gasto syndromu nebyly vyvinuty, protože patologie má nepředvídatelné příčiny (traumata, nádory, meningitida), které ji způsobují. Prevence je zaměřena na zmírnění stavu pacienta a zlepšení kvality jeho života.

Preventivní opatření:

 • Celý noční odpočinek - špatný nebo fragmentární spánek může způsobit záchvaty. Je velmi důležité regulovat spánek a bdění.
 • Výživa - různé potravinové alergie způsobují nejen záchvaty, ale také bolesti hlavy, nepohodlí v zažívacím traktu, migrény. Pečlivě dodržujte dietu a pečlivě si vyberte potraviny bohaté na vitamíny a minerály.
 • Škodlivé návyky - alkohol, kouření a drogová závislost jsou kontraindikovány pro osoby s epileptickými záchvaty jakékoliv závažnosti, protože je mohou vyvolat.
 • Relaxace a fyzické zdraví - meditace a hluboké dýchání omezují záchvaty a zmírňují úzkost. Pravidelné cvičení zvyšuje tón a zlepšuje celkovou pohodu.
 • Emocionální a psychologické zázemí - mnoho pacientů a jejich příbuzných potřebuje profesionální psychologickou podporu. Tím se normalizují vztahy, naučí se brát chorobu a bojovat se jejími projevy.

Kromě výše uvedených doporučení je nutné přísně dodržovat léky předepsané lékařem, protože na něm závisí průběh onemocnění. Kategoricky je kontraindikováno, že dávku upravíte sami nebo užíváte jakékoli léky. Doporučuje se také používat speciální lékařský náramek. To pomůže lékařům a ostatním orientovat se, pokud je vyžadována lékařská péče. Pacient musí být připojen k aktivnímu společenskému životu. Protože nekontrolované křeče ovlivňují život, způsobují záchvaty apatie a deprese.

trusted-source[35]

Předpověď

Nemoc má špatnou prognózu a téměř neumožňuje léčebnou terapii. Přibližně 10% případů vede k úmrtí pacientů během prvních deseti let života. U 80-90% záchvatů pokračuje i ve vyšším věku. Nevýhodnými kritérii prognózy jsou tyto faktory: vysoká frekvence paroxysmu, konvulzivní syndrom na pozadí mentální retardace, detekce patologie v raném dětství.

Lennox-gasto syndrom je vážná diagnóza, jejíž vysoká letalita je spojena s traumatizací během záchvatů s pády. Současně má 95% pacientů závažné psychické a neurologické abnormality, různé stupně mentální retardace, 40% postrádá schopnost samoobsluhy.

trusted-source[36], [37]

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.