^

Zdraví

Markery rakoviny prsu

, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 20.11.2021
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Analýza nádorových markerů prsu - imunochemické studie krve - se provádí při diagnóze a léčbě prsních neoplastických formací spolu s diagnostickými postupy, jako je mamografie, ultrazvuk, počítačová tomografie (CT), magnetická rezonance (MRI).

Pro správnou diagnózu a předepsání vhodné léčby je možné pouze na základě souhrnu údajů z hardwarového vyšetření a interpretace krevního testu pro přímé komparátory.

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5], [6], [7]

Kdo kontaktovat?

Značky karcinomu prsu: CA 15-3

Mutované rakovinné buňky syntetizují protein (vysokomolekulární glykoprotein a O-vázané oligosacharidové řetězce), které organismus vnímá jako antigen - cizí prvek. Tento rakovinový antigen (rakovinový antigen, CA) proniká do krve a lymfatických cév a cirkuluje s krví a lymfatickým tokem. To znamená, že pokud je maligní nádor, CA může být detekován pomocí krevní testy.

Získané nádorové markery pro rakovinu prsu - rakovina antigen 15-3 (CA 15-3), a rakovina antigen 27-29 (CA 27 až 29). Domácí onkologové zahrnují CA 15-3 na specifické antigeny na rakovinu v primárních maligních nádorů prsu, i když je známo, že CA 15-3 je také zvýšena v séru rakoviny plic, tlustého střeva, slinivky břišní, jater, vaječníků, děložního čípku a endometria.

Lékaři předepisují testovány na nádoru prsu markery nejen pro diferenciaci rakoviny prsu a nezhoubných nádorů, ale také sledovat pro již diagnostikována nemoc, vyhodnotit účinnost terapie, jakož i pro detekci nádorových metastáz.

Pro stanovení rakovinového antigenu odeberte krve z žíly (na prázdný žalud, ne dříve než 8 hodin po posledním jídle) a podrobte imunokhemické vyšetření. Norma markerů rakoviny prsu CA 15-3 je až 26,9 U / ml, v zahraničních klinikách je horní hranice normálního rozmezí 30 U / ml.

trusted-source[8], [9]

Značky rakoviny prsu: CA 27.29

V Americké společnosti pro klinickou onkologii (ASCO) je jedinou analýzou krve, která je specifická pro rakovinu prsu, analýza pro markery karcinomu prsu CA 27-29.

Test CA 27-29 měří sérovou hladinu rozpustné formy glykoproteinu MUC1, která je vyjádřena na obalech většiny buněk karcinomu prsu. Norma markerů karcinomu prsu CA 27-29 je nižší než 38-40 U / ml.

Citlivost tohoto oncomarkeru podle odborníků také není dostatečně vysoká: výsledek je vyšší než normální s endometriózou, ovariální cystou, v prvním trimestru těhotenství, s benigními onemocněními prsu, ledvin a jater.

trusted-source[10], [11], [12], [13], [14]

Značky rakoviny prsu: REA

V zahraničí pacienti s patologickými stavy prsu poskytují ještě jednu analýzu - test na antigen karcinoembryonů (karcinoembryonový antigen, CEA). V domácí klinické praxi se nazývá rakovinový marker REA - rakovinný embryonální antigen.

Onkologové říkají, že pro stanovení správné diagnózy je nutné kombinovat definici markeru rakoviny rakoviny rakoviny CA 15-3 s detekcí rakovinného embryonálního antigenu v krvi CEA. Tento antigen po narození prakticky zmizí a je obtížné ho zjistit v séru dospělých zdravých lidí. Norma oncomarkeru REA - až 5 ng / ml.

Ale zde v léčbě rakoviny (zejména rakovina tlustého střeva, plic, prsu, vaječníků, slinivky, prostaty a jaterní metastázy, a kostí), karcinoembryonální antigen roste až 20 ng / ml nebo více. V tomto případě více než třetina pacientů, u kterých je diagnostikován karcinom prsu, zvyšuje hladinu CEA v krvi.

Zvýšení CEA (v rozmezí méně než 10 ng / ml) však může být pozorováno u některých onemocnění gastrointestinálního traktu, jater nebo plic, které nejsou spojené s onkologií.

trusted-source[15], [16], [17], [18], [19]

Značky rakoviny prsu: HER2

Další analýza - lidský receptor pro epidermální růstový faktor (HER2, lidský receptoru epidermálního růstového faktoru 2) - poskytuje informace o dostupnosti tyrosin protein - protein transmembránové buněčné receptory, které urychlují růst a dělení epitelových buněk.

Pro analýzu se provádí nádorová biopsie nebo se odebere vzorek její tkáně po operaci k odstranění nádoru. Podle statistik je tento protein přítomen ve velkém množství v 25-30% případů rakoviny prsu. Také hladina HER2 se zvyšuje u maligních onemocnění dělohy, vaječníků a žaludku.

trusted-source[20], [21], [22], [23], [24], [25], [26], [27]

Dekódování markerů rakoviny prsu

Je třeba poznamenat, že podle výzkumu byly markery karcinomu prsu, zejména CA 15-3, zvýšeny u přibližně 20% pacientů s onkologickými nádory prsu diagnostikovanými v prvním nebo druhém stupni onemocnění. Ačkoli v pozdějších stádiích jsou markery rakoviny prsu již zvýšeny u osmi pacientů z každé desítky.

Cancer antigen 15-3 (CA 15-3), rakovina antigen 27-29 (CA 27 až 29), a karcinoembryonický antigen (CEA) pro extrakci markerů rakoviny prsu se nacházejí v 50-90% žen s metastatickým karcinomem prsu.

Ačkoli radiografické známky perzistentních dekódování nádorové onemocnění prsu markerů CA 15-3 může ukázat, naprosto normální úroveň (tj, v rozmezí od 30 U / ml), a to znamená, že léčba byla úspěšná a reziduální tumor, vázaný na mamogram již životaschopné.

Pokud jsou markery karcinomu prsu zvýšeny - CA 15-3 nad 30 U / ml, CA 27-29 nad 40 U / ml - to je důvod pro diagnostiku onkologie. Když se ukazatele po léčbě nezmenšují, existují dvě možnosti: buď léčba byla špatná nebo onemocnění postupuje.

Pokud se po terapii zvýší nárůst markerů rakoviny prsu, je to jasná známka jeho neúčinnosti. V takovém případě se zohlední absence nebo přítomnost klinických zlepšení.

Takže interpretace markerů rakoviny prsu s rakovinným antigenem pomáhá detekovat recidivu nádoru prsu po léčbě, stejně jako metastázy dříve.

Karcinomu prsu HER2 ukazují, zda je možné použít při léčbě takového léčiva jako Trastuzumab (Herceptin Kadtsila), který blokuje syntézu proteinů z transmembránových buněčné receptory a inhibuje růst rakovinných buněk. V některých případech výsledky tohoto biologického testování pomáhají onkologům posoudit náchylnost nádoru k pokroku, určují, jak organismus reaguje na léčbu a určuje potřebu specifické chemoterapie.

Mimochodem, jsou mírně zvýšené nádorové markery prs v posledním trimestru beremennoti, cirhóza jater, chronická hepatitida, systémový lupus erythematodes, sarkoidóza, tuberkulóza. Proto jsou k dnešnímu dni markery rakoviny prsu absolutním ukazatelem onkologie bez vizualizace nádorů pomocí mamografie.

trusted-source[28], [29]

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.