^

Zdraví

Masér

, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 20.11.2021
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Masérka je osoba, která profesionálně hýbe, vytlačuje a třeští tělo. Příslušný masér ví, že pro každého klienta je v souladu s diagnózou nutná určitá technika a technika. Kromě toho by masáž měla mít správnou dávku, jen v tomto případě je tělo příjemně teplé, uvolněné, výrazně zlepšuje pohodu a tóny.

Nesprávné držení masáže ohrožuje slabost a pocit slabosti po zasedání. Je-li taková reakce pozorována u relativně zdravých lidí, pak u osob oslabených onemocněním nebo dítětem, jehož citlivost nervového systému je mnohem vyšší, mohou být následky mnohem horší.

Při výběru maséra se mnozí řídí radou přátel, ale kromě dobrých doporučení je masérova kvalifikace velmi důležitá, na kterou věříme našemu zdraví. Takový ukazatel jako masérská kvalifikace je velmi důležitým kritériem, jelikož přidělení odborné kvalifikace určité kvalifikace probíhá striktně podle normativních lékařských dokumentů po absolvování určitých zkoušek.

Masér třetího stupně absolvoval vzdělávací instituci nebo kurzy specializace "masér", je schopen používat některé masážní techniky, provádí základní nebo hygienickou masáž celého těla nebo jednu část.

Masér kategorie II - perfektně zná masáž, je schopen provádět masáž podle určité techniky (s zlomeninami, s hypertenzí apod.). Navíc je schopen zaznamenat reakci těla pacienta na masážní techniky a opravit jeho akce včas.

Odborník z kategorie I, předchůdce, je schopen samostatně stanovit potřebnou techniku, stejně jako masér z 1. Kategorie může diagnostikovat, formulovat způsob léčby a v důsledku toho se úspěšně uzdravit.

Specialista nejvyšší kategorie. V takovém případě má člověk svůj vlastní vývoj v oblasti masáží, může publikovat knihy, mít svou vlastní školu.

Kdy mám jít na masér?

Profesionální masér je občas schopen zázraku. Hojivý účinek masáže za určitých okolností má větší účinek než léky. Dobrý lékař, pokud je to možné, prostě nemůže poradit pacientovi, aby podstoupil masážní kurz jako alternativu k léčení. Naneštěstí ale většina lékařů dává přednost tomu, aby se nestraňovala tradičních prostředků a masáž je doporučována jako další prostředek.

Pokud se rozhodnete, že potřebujete kurz masáží, pak byste měli najít dobrého maséra, odborníka ve svém oboru. Pokud je masér průměrný, pak skutečně dobrá masáž výsledku nebude přinášet, a to jak fyzicky, tak i morálně. Když hledáte masér, nespoléhejte pouze na reklamu, v tomto případě je lepší poslouchat recenze specialisty. Masáž je nyní docela populární, takže se můžete seznámit s přáteli, známými atd.

V masážní místnosti věnujte pozornost vybavení, zejména na masážním stole, které by mělo být pro každého dobrého specialistu. V současné době se používají jak stacionární, tak přenosné masážní stoly. Druhá možnost je vhodná, protože pokud je to možné, s ohledem na stav pacienta nebo finanční možnosti, masér se může vrátit domů.

V jakých případech je nutná masáž? Jako léčebný postup se doporučuje masáž pro všechny poruchy nervového systému. Masáž může být relaxační nebo naopak tonizující. Relaxace se doporučuje pro nespavost, nervovou nadměrnou exkrementaci atd. A tonikum je nezbytné pro ospalost, apatii.

Periodický průběh masáže je nezbytný pro ty, kteří pracují, spojený s monotónní činností, vyžadující stálý stres některých částí těla (práce na počítači). V tomto případě se často začínají problémy s vrácením způsobené narušením držení těla (skolióza, kyfóza atd.).

V současné době trpí jeden z pěti lidí ve věku 30 let, kteří trpí osteochondrózou (vážným zraněním míchy). Proto 2 masáže ročně uleví příznaky této nemoci a pomohou vést aktivní životní styl.

Doporučená masáž pro onemocnění dýchacích cest: časté nachlazení, chronická bronchitida atd. V tomto případě je ideální pro medovou masáž, stejně jako pro použití různých phytopreparací.

Masáž dokonale obnovuje funkce mnoha systémů našeho těla, zejména imunity, doporučuje se provádět po dlouhých nemocech, stejně jako s častými bolestmi hlavy, nadváhou.

Masáž má určitý psychologický účinek na osobu. Pocit potěšení doprovází každý masážní postup, člověk je odstraněn z problémů, obav, práce. Masáž funguje dobře s depresivními stavy (skvělá alternativa k antidepresivum). Speciální metody antistresové masáže pomohou zbavit se chronické únavy, posílit imunitu, normalizovat spánek. 99% obyvatel velkých měst potřebuje anti-stresovou masáž. Únava, podrážděnost, špatná nálada, nízká efektivita - to vše zmizí po jednom ošetření, a celý kurz masáží vrátí vitalitu a pomoci v budoucnu překonat stresové situace s co nejmenším rizikem pro váš nervový systém. Tento účinek relaxační masáže je dosažen aktivací procesů přirozené samoregulace v těle. Relaxační masážní účinek nejen uklidňuje, zlepšuje duševní a tělesné zdraví a vede naše tělo do stavu „pohotovosti“ před důležitou schůzku, vyšetření, chirurgického výkonu (pokud není kontraindikován), atd.

Obecně platí, že masáž se nedoporučuje pouze v určitých onemocněních pohybového aparátu, bude užitečné pro každého, kdo je spojován s těžkou, tvrdou práci, náchylný k nervovým stresu a stresových situací. Kromě léčebného a léčebného účinku se masáž využívá jako vynikající kosmetika. Stárnutí pokožky, celulitida, svalová chlupatost a další podobné problémy jsou eliminovány speciálními masážními postupy a postupy.

Jaké testy mám vzít, když jdu k masážnímu terapeuti?

Pokud se odkazuje na masážní terapeuta, ve skutečnosti není nutné předávat žádné speciální testy. Existuje však řada kontraindikací k masážním technikám, takže je lepší provést testy a vyloučit možné kontraindikace, aby nedošlo k poškození vlastního těla.

Nedoporučuje se masáž, pokud máte:

 • horečka a akutní zánětlivé procesy. V tomto případě je nutné provést obecný krevní test, který v těle projeví aktivní zánětlivé procesy.
 • krvácení a závislost na nich. Masáž lze zahájit až po konzultaci s gynekologem.
 • tuberkulóza. Chcete-li vyloučit onemocnění, musíte provést rentgenové vyšetření plic.
 • syfilis. K vyloučení diagnózy je k dispozici krevní analýza.
 • onkologická onemocnění (před chirurgickou léčbou).
 • křečové žíly, trofické vředy.
 • aneuryzma cév.

Před zahájením masážního kurzu je nejlepší poradit se s lékařem o možných následcích. Kromě toho je nutné před masážními procedurami varovat maséra před souvisejícími onemocněními, aby mohl upravit svou techniku a neškodit vám.

Jaké diagnostické metody používá masážní terapeut?

Masáž je v první řadě nezbytná pro zdravé lidi pro preventivní účely. V tomto případě není nutná žádná další diagnóza.

V případě onemocnění se masér spoléhá na údaje získané při diagnóze nemoci, na které je předepsána terapeutická masáž.

Masáž je předepsána nejčastěji bolesti zad. Časté příčiny bolesti v zádech jsou osteochondróza, může také docházet k porušení držení těla. Pro diagnózu onemocnění zad je provedeno rentgenové vyšetření choré části zad, to může být cervikální, hrudní, bederní, sakrální část. Také rentgenový paprsek se provádí s různými zraněními (modřiny, vyvrtání, zlomeniny). V tomto případě je předepsána restabilivní masáž, jejímž účelem je obnovit normální funkci poškozených částí těla.

Rentgenové vyšetření je ve většině případů předepsáno s problémy muskuloskeletálního systému. Pokud je masáž ukázána v nemocech jiných orgánů, masér často používá hotové výsledky výzkumu a při zohlednění stavu pacienta a onemocnění rozvíjí masážní techniky.

Prakticky vždy masér diagnostikuje nemocnou část metodou palpace. Pečlivě zkoumá místo a identifikuje nejbolestivější oblasti.

Co dělá masér?

Masáž je již dlouho známa jako terapeutická a profylaktická procedura, lze ji prakticky bez výjimky dělat: dětem a dospělým a zdravým a nemocným. Dnes je známo více než sto druhů masáží, které se v různých státech staly v průběhu staletí, a proto se v každé masážní technice objevují tradice lidí, které jsou pro jednu nebo druhou kulturu charakteristické. Ale v jakékoliv zemi existuje masážní technika a jak se všechny navzájem nelišily - všechny mají jednu společnou kvalitu - nespornou výhodu pro tělo.

Dnes jsou široce používány následující masážní techniky:

 1. Klasická masáž obsahuje různé techniky ovlivňující tělo: hladení, tření, hnětení, výkvět, vibrace atd. Volba masážní techniky se provádí individuálně s přihlédnutím k nemoci. Klasická masáž pomáhá obnovit funkce orgánů nebo systémů. Zřetelně zmírňuje bolest, uvolňuje a uvolňuje nervové napětí. Klasická masáž je zpravidla zpravidla předepsána společně s léky, díky čemuž proces obnovy probíhá rychleji.
 2. Profylaktická masáž. Účelem této masáže je zabránit rozvoji různých onemocnění (kardiovaskulární, aterosklerózní, gynekologické, atd.). Pravidelný průběh preventivní masáže umožňuje zlepšení krevního oběhu, metabolismu, zvýšení obranyschopnosti těla.
 3. Masážní terapie je široce používán v různých lékařských oborech :. Neurologie, kosmetiky, stomatologie, gynekologie, ortopedie a jiné léčebné masáže obnovuje zdraví a je součástí komplexní léčebné rehabilitace, jehož cílem je obnovit tělesné funkce, rozdělené z různých důvodů. Používá se pro zranění nebo patologické stavy.
 4. Sportovní masáž zlepšuje celkový stav a zabraňuje onemocněním pohybového aparátu. Existují dva druhy sportovní masáže: příprava, v níž jsou svaly tónovaný, silnější, to je obvykle prováděná před výkonem (výkon, školení) a zotavení, který se používá po tréninku k omlazení a relaxaci svalů.
 5. Hygienická masáž. Zvláštní techniky masáží (tření, stlačení, hnětení, vibrace atd.) Napomáhají posílení zdraví a zachování funkcí těla. Vysoká účinnost je pozorována v každodenních procedurách, ráno nebo večer.
 6. Kosmetická masáž. V tomto případě je lepší věřit profesionálnímu masérku, protože odborník je obeznámen s procesem fyziologických procesů v tkáních, a proto riziko narušení těchto procesů s profesionální masáží je sníženo na nulu. Tento typ masáže má místní charakter, je nezbytný jako prostředek péče o pokožku, aby se zabránilo stárnutí, stejně jako tón pleti. Kosmetická masáž může být hygienická, preventivní, léčebná.
 7. Anticelulitidní masáž má dobrý účinek při systematickém dlouhodobém užívání. Výsledkem speciálního masážního účinku je destrukce tělesného tuku, zvyšuje pružnost pokožky. Když proti celulitidě masáž pomocí tření, hnětení, ovlivnění techniky, jakož i sekané, manuální vibrace, atd. A kruhový hnětení. Po masáž na místě masírování se může objevit jako krátký bolest zánět, zarudnutí, otok, atd.
 8. Relaxační masáž je dobrou metodou obnovy a posilování těla. Tato technika je zaměřena na uvolnění svalů. Relaxační masáž správnou technikou umožňuje dosáhnout stavu, který je velmi blízký zprostředkování. Existuje několik typů relaxačních masáží, z nichž většina pochází z východních zemí. Pravděpodobně z tohoto důvodu s relaxační masáží je důležité vytvořit určitou atmosféru, například aroma masážních olejů.
 9. Masáž pro děti je bez výjimky užitečná pro každé dítě. Masáž reguluje práci nervového systému, posiluje svaly, pomáhá při vytváření správné polohy těla. Masážní techniky mohou zabránit vzniku onemocnění spojených s muskuloskeletálním systémem. Dětská masáž se doporučuje dětem, se stávajícími nemocemi a naprosto zdravými dětmi, jako prevence a celkové zlepšení těla.
 10. Thajská masáž. Tato technika je tradiční pro východní země. Masáž je zaměřena na obnovení správného toku energie v těle. Pro takovou techniku je charakteristická skutečnost, že pacient a masér musí dospět k úplné jednotě, fyzické i duchovní. Pro fyzický kontakt se používá speciální masáž, konkrétně přenos tělesa maséra na určitou oblast těla pacienta. Pro dosažení duchovního sblížení se používá uklidňující atmosféra, vůně apod.

Jaké onemocnění masér zvládne?

Léčebná masáž je indikována pro mnoho nemocí. U určitých typů masáží je pozitivní výsledek při léčbě určité choroby.

V případě hypotrofie (chronické poruchy příjmu potravy) je jmenován speciální typ léčebné masáže, která zvyšuje tón, normalizuje metabolismus, aktivuje obranyschopnost těla. Masáž se provádí pomocí jemných, jemných pohybů, aby nedošlo k vyvolání zánětlivých procesů. Pokud je onemocnění mírně závažné, používají se strokové metody.

Dysplázie (abnormální vývoj orgánů, tkání, částí těla) se ošetřují pomocí masážních procedur, mezi které patří strokování, třecí techniky, měkké hnětení gluteální zóny. Není zde zbytečné, aby se jednalo o bodové masírování sedacích svalů. Také při dysplázii se aktivně používá vibrační metoda.

Díky vrozené masážní terapii používají speciální techniky masírování nohou, holení.

Vrozené svalové torticollis (vzniká v důsledku porodu při porodu). Dobrou účinnost zajišťuje akupresura. Vrozené torticollis masírovat způsobu bodu v oblasti sloučenin s svalové klíční kosti, zejména bradavkového kosti nacházející se za uchem, ale, jak je známo, uši velký počet bodů. Znalost techniky akupresury umožňuje léčit téměř jakoukoli nemoc.

Důležité je masáž pro skupinu svalů na nohou, prsty, holení. Pro vnější svaly holeně a nohou se používají tři masážní techniky: hladení, tření, vibrace.

Velmi často se používají masážní techniky při léčbě onemocnění vnitřních orgánů, například jater - v tomto případě jsou možné dva typy masáží: přímá a nepřímá masáž jaterní tkáně. Při nepřímé masáži se používá tření, třepání, hladení, ale tento typ je zřídka používán. Je upřednostňována nepřímá masáž, která se provádí stisknutím membrány na játrech s hlubokou inspirací a tlakem břišní při vydechování.

Při léčbě sinusitidy se používají masážní techniky pro obličejové dutiny. Masážní procedura obvykle trvá asi minutu, proces využívá tlakové, třecí, bodové techniky.

Zvláštní masážní technika byla vyvinuta k léčbě zánětu prostaty. Akutní masáže se objevují působením (zdvihnutím, stisknutím) na zanícenou oblast v konečníku.

Při nemocech trávicích orgánů se při komplexní léčbě využívají masážní procedury. Obvykle se masáž používá v oblasti zad, břicha a bočních ploch. V tomto případě by všechny pohyby měly být hladké, měkké, bez ostrých trhlin. Velká pozornost by měla být věnována hloubení a tření, po které může dojít ke značnému zmírnění bolestivého syndromu. Poté, co se bolest trochu zhorší, můžete použít techniky hnětení a perkusí.

Chronické záněty dělohy a dalších gynekologických onemocnění jsou léčeny gynekologickými masážními účinky. Taková masáž výrazně zlepšuje stav pacienta, zejména při silné bolest v kokyxu, děloze.

Dobrá masáž pomáhá s artrózou kotníku. Procedura se skládá ze tří akcí: tření, hladení, hřebenové techniky.

Pomocí masážních technik můžete zvýšit nebo snížit tlak ovlivněním určitých bodů v horní části zad. Pokud potřebujete snížit tlak - nepoužívejte perkusní techniky, jinak můžete dosáhnout opačného výsledku.

Masáž může být použita pro mnoho nemocí, ale není to jediná léčba. Obvykle se používají masážní techniky jako anestetika a pomocné prostředky při léčení onemocnění. Masážní procedury se doporučují kombinovat s jinými typy léčby.

Tipy masérského lékaře

Když jsou nervózní, podrážděné, musíte nejdříve odpočívat. Příjemná hudba, teplá koupel se trochu uklidní, uvolní napětí ve svalech. Pokud je blízká osoba v blízkosti, může masírovat ramena trochu, s měkkými pohyby. S nervózním nárapem jsou bolesti a horní části zad. Pokud v blízkosti není nikdo, můžete udělat samo-masáž, což je v této oblasti poměrně obtížné. Můžete použít různé masáže, například dřevěné.

Masáž je nejen způsob léčby, ale i prevence různých onemocnění a dětská masáž je vynikajícím prostředkem ovlivnění malého organismu. Léčebné cvičení a masáže jsou samozřejmě vhodné pro jakýkoli věk, ale pro malé děti je nejdůležitější procedura.

Wellness masáž zlepšuje nejen fyzický stav dítěte, ale i duševní. Masírovat dobře vyrovnat s takovými dětských nemocí je střevní křeče, hypertonie, hypotonie, dysplazie a další. Masírovat dítě rozvíjí schopnosti a dovednosti, podporuje přibývání na váze, zdravé a zdravý spánek, posílit imunitní sílu. Včasná masáž pomáhá předcházet plochým chodidlům, nohavičkám a torticollis. Nedoporučuje se používat dětský masážní krém, lotiony s výrazným zápachem, protože jsou možné alergické reakce, je nejlepší použít normální dětský krém. Masáž je nejlepší v dobře větraném pokoji, ruce musí být čisté a teplé, je lepší odstranit kroužky, náramky, protože mohou zranit jemnou kůži dítěte. Vklouznout tělo dítěte bylo optimální, potom namazat vlastní krém na ruce, ne hojně mazat pokožku dítěte, protože to může ucpávají póry, a to není moc dobré. Masáž by měla být prováděna pečlivě, například na stolu pokrytém plenkou nebo přikrývkou. Pohyby by měly být měkké, jemné, hladné. V tomto případě byste se měli vyvarovat ostrých, lisovacích technik.

Stejně jako jakýkoliv lék, masáž by měla být "jíst" dávkovaná. Pro terapeutické a profylaktické účely se masážní kurz doporučuje provádět dvakrát ročně, v závislosti na klinickém obrazu, po dobu 10 až 15 zasedání.

Masér nedávno získal hodně popularity, je určeno nejen pro léčebné masáže, jakož i pro relaxaci, kosmetické a tak dále. V současné době šíří velké množství masážních technik, pomocí kterých je maximální relaxaci těla, což je důležité v našem moderním životě, plný stresu . Pokračující napětí vede nejen k únavě, depresi, podrážděnost, nespavost a může způsobit různé nemoci, dokonce i rakovinu. Z tohoto důvodu, masáže, v současných podmínkách našeho života, hraje důležitou roli nejen při léčbě, ale také při prevenci mnohých chorob, a to nejen tělo, ale i duši.

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.