^

Zdraví

Masti pro kožní vyrážku

, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 19.10.2021
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Kožní vyrážka je problém, kterým čelí všichni. Zvažte metody jeho léčby, účinné topické přípravky a jejich vlastnosti.

Vyrážky na kůži velmi často nemají výrazný klinický obraz. Negativní reakce naznačuje přecitlivělost na jakoukoli látku, vzniká z kousnutí hmyzem, popálenin a jiných přírodních faktorů. Vyrážka může být doprovázena svěděním, otokem a dalšími příznaky. V tomto případě nepomůže žádná domácí opatření k odstranění podráždění. Pro léčbu zvláštních léků - masti.

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5], [6], [7]

Indikace Masti z kožní vyrážky

Při styku s některými látkami dochází k nežádoucím reakcím z mnoha orgánů a systémů, ale kůže pokrývá nejčastěji. Indikace pro použití masti z kožních vyrážek závisí na složení léku, jeho účinnosti a individuálních charakteristikách pacienta.

Prostředky pro vnější použití jsou předepsány pro:

 • Dermatózy různé etiologie
 • Jednoduchá a alergická dermatitida
 • Difuzní / omezená neurodermatitida
 • Ekzém
 • Dermatomykóza a další nemoci doprovázené vyrážkou a svěděním

Použití léku je nezbytné pro lékařské účely po odhalení příčiny patologického stavu. Nezávislé užívání různých léků na farmakologické vlastnosti může způsobit vedlejší reakce a příznaky předávkování.

trusted-source[8], [9], [10], [11], [12], [13]

Formulář vydání

Příčiny kožní vyrážky :

 • Zánětlivá reakce, která vyvstává z individuální nesnášenlivosti látky. Nemoci jsou způsobeny imunoglobulinem E, protože tento krevní protein není uvolňován do krevního řečiště. To vede k tomu, že reakce přecitlivělosti prochází působením T-lymfocytů v kožních buňkách.
 • Smíšená alergická reakce. Může se jednat o respirační, potravní nebo dokonce léčivou alergii, přičemž jedním z projevů jsou vyrážky.

V prvním případě působí masť jako hlavní léčebný prostředek, ve druhém se kombinuje s jinými léky. Všechny externí přípravky používané k léčbě kožních reakcí lze rozdělit do následujících skupin:

 1. Hormonálně účinné protizánětlivé a protialergické léky. Jejich použití by mělo být dohodnuto s ošetřujícím lékařem, protože mají řadu kontraindikací a vedlejších účinků. Samostatné užívání způsobuje řadu komplikací jak z kůže, tak z celého organismu.

Afloderm, Prednisolon, Hydrokortison, Acriderm, Sinaflan.

 1. Antihistaminika - snižuje vyrážku, zarudnutí a svědění, má specifický antialergický účinek. Chirurgie také:  Léčba alergické vyrážky

Fenistil, Psilo-balzám.

 1. Kombinované - ve složení těchto přípravků existuje několik aktivních složek. Mohou to být hormony, antiseptiky, antifungální, kreololytické nebo antibiotické složky.
 • Lokální léky s protizánětlivým účinkem - jejich působení je založeno na potlačení syntézy zánětlivých cytokinů. Nejčastěji kompozice obsahuje: pimecrolimus (Elidel) a takrolimus (Protopic).
 • S hojení ran masti, zvláčňující a hydratační efekt - obsahují zinek, oxid zinečnatý, glycerin, vazelína, různé bylinné extrakty, dexpanthenol a další látky.

Trederm, Belosalik, Lorinden, Acridem GK.

Vyrážky nelze ignorovat, protože pokožka funguje jako bariéra, tzn. Chrání tělo před různými látkami a škodlivými mikroorganismy, které jsou v životním prostředí. Vyrážka nejen zhoršuje její ochranné vlastnosti, ale může také způsobit závažné infekční nemoci. Porušení acidobazické rovnováhy a sušení jsou problémy, které vznikají při předčasném léčení. Masť zabraňuje komplikacím a obnovuje normální funkci pokožky.

Názvy masti z kožní vyrážky

Léčba kožních vyrážek by měla začínat návštěvou lékaře. Kvalifikovaný odborník určí příčinu poruchy a zvolí optimální terapii, která bude účinná v každém jednotlivém případě. Pokud znáte názvy mastí z kožních vyrážek, je mnohem jednodušší navigovat při výběru vhodného léku.

Uvažujme o základních skupinách příprav a jejich použití:

trusted-source[14]

Nehormonální masti

Mají protizánětlivé, antiseptické a většinou antipruritické a analgetické vlastnosti. Léky této kategorie jsou vhodné k odstranění vyrážky na obličeji, protože mají jemný účinek. Jsou předepsány pro děti od raného věku.

 1. Gistan

Má protizánětlivé, antiexudtivní a antipruritické vlastnosti. Indukuje uvolňování proteinů, které jsou odpovědné za biosyntézu zánětlivých mediátorů, inhibicí uvolňování kyseliny arachidonové. Redukuje zánětlivý exsudát, procesy granulace a infiltrace. Vyrážky a zánět sestávají z důvodu tvorby chemotaktické látky.


 • Indikace: zánětlivé léze, svědění, dermatitida různých etiologií, lupénka, korpuskulárního dermatitidy, seboroická dermatitida. Kontraindikován pro použití v bakteriálních, plísňových nebo virových lézí v průběhu těhotenství a kojení, u dětí mladších dvou let, tuberkulóza, syfilis, postvatsinnyh reakce.
 • Přípravek se používá externě a tenkrát na tenké vrstvy pokožky jednou denně nanáší tenkou vrstvu. Doba léčby je stanovena lékařem, obvykle 7-28 dní. V případě předávkování existují známky útlaku hypotalamus-hypofýza-nadledvinek. Pro léčbu se používá symptomatická terapie a korekce elektrolytové nerovnováhy.
 • Nežádoucí účinky: pálení, svědění, kožní atrofie, akné, periorální dermatitida, alergická kontaktní dermatitida, připojení sekundární infekce. Pravděpodobnost nežádoucích reakcí se zvyšuje s použitím okluzivních obvazů.
 1. Vundehil

Náprava rostlin pro externí použití. Skládá se ze složek přírodního původu:

 • sapling - antiseptický, protizánětlivý a hojivý účinek;
 • carofelin - hojení ran a baktericidní účinek;
 • Japonská sopora - posiluje stěny cév;
 • propolis - hojivé, protizánětlivé a bakteriostatické vlastnosti;
 • tisíciletí - baktericidní, protizánětlivý a hemostatický účinek.

Indikace: kožní alergické reakce, dermatitida, proleženiny, rány a infikované vyalozazhivayuschie, eroze, radiační dermatitida, lupénka, trofické vředy. Tenká vrstva masti se aplikuje 2-3 krát denně na postižené oblasti pokožky. Trvalý terapeutický účinek nastává po 2 až 7 dnech pravidelného užívání.

Nežádoucí účinky nejsou registrovány, jedinou kontraindikací je netolerance aktivních složek. Vundehil je povolen během těhotenství a kojení.

 1. Panthenol

Farmaceutické činidlo s léčivou látkou - dexpanthenol (analog kyseliny pantothenové). Účastní se metabolických intracelulárních procesů, tvoří a regeneruje poškozenou kůži a sliznice. Po aplikaci se rychle vstřebává, urychluje epitelizaci a zjizvení. Kyselina pantotenová se vylučuje ve stolici a moči v nezměněné formě, může proniknout do mateřského mléka, není toxická.

 • Indikace: vezikulární dermatitida, zrychlení hojení poškození kůže a poškození sliznic, tepelné ošetření a spáleniny, odřeniny, chirurgické rány aseptické. Prostředek se aplikuje na kůži 2-3krát denně, trvání léčby závisí na účinku dosaženém v prvních dnech léčby.
 • Nežádoucí účinky se projevují formou alergických reakcí. Kontraindikační použití při intoleranci účinných látek. V případě předávkování jsou toxické nežádoucí účinky možné.

Kromě výše popsaného masti, k léčbě kožní vyrážky může být použit: Oylatum, Videstim, ichthamoli mast kabely nést, Desitin, Fenistil a jiné prostředky.

Hormonální masti

Používá se v případě, kdy byly nehormonální léky neúčinné. Rychle odstraňte nepříjemné příznaky, ale mají kontraindikace a mohou způsobit vedlejší reakce. Nejsou určeny pro dlouhodobé užívání, protože jsou návykové. Po aplikaci na kůži pronikají do krve hormonální složky, takže se používají pouze pro léčebné účely, klasifikované podle aktivity.

 1. Předsnozolonová masť 0,5%

Nízkoaktivní hormonální topická látka s účinnou látkou - prednisolon. Má antialergický, protizánětlivý a anti-exsudativní účinek. Antialergický účinek je způsoben poklesem bazofilů prostřednictvím inhibice sekrece a syntézy biologicky aktivních látek.

Po nanesení na pokožku se vstřebává a účinná látka proniká do systémového krevního řečiště. Biotransformiruetsya oxidací v játrech. Vylučuje se ve formě metabolitů močí a výkaly. Prochází placentární bariérou, která se vylučuje do mateřského mléka.

 • Indikace pro použití: kožní léze nemikrobního původu, ekzém různého druhu, pruritus, dermatitida, alopecie. Lék je aplikován na kůži tenkou vrstvou 1-3 krát denně. Doba trvání léčby je 8-14 dnů. Pokud je přípravek předepsán dětem, měly by být vyloučeny okluzní a fixační obvazy a doba léčby by neměla přesáhnout 7 dní.
 • Přenáší se dobře, ve vzácných případech s prodlouženým užíváním, svědění, pálení a erytém. V samostatné skupině pacientů se mohou objevit tyto příznaky: hypertrichóza, folikulitida, periorální dermatitida. Při aplikaci na poškozenou pokožku jsou možné systémové vedlejší účinky účinné látky.
 • Použití je kontraindikován u přecitlivělosti na složky syfilis nebo tuberkulózou procesy v aplikaci, varicella, herpes, virových onemocnění, očkování reakce, stejně jako v průběhu těhotenství a kojení.
 1. Fluorocort

Prostředky mírné aktivity ze skupiny topických glukokortikosteroidů. Léčivou látkou je triamcinolon. Má protizánětlivý, antialergický, antipruritický a membránově stabilizační účinek. Stimuluje syntézu lipokortinů, snižuje propustnost vaskulárních tkání v místě zánětu, snižuje fagocytární aktivitu neutrofilů a eosinofilů. Prochází hluboké vrstvy kůže a systémový průtok krve. Prostřednictvím glukuronidace se metabolizuje v játrech. Poločas trvá 4-5 hodin, v závislosti na charakteristikách těla pacienta. Vylučuje se ledvinami ve formě metabolitů.

 • Indikace: různé etiologie kožních onemocnění, ekzém (akutní, chronické), anální a genitální svědění, lichen planus, lupénka, lišejníků Warty, atopická dermatitida, kontaktní dermatitida, pityriasis růžové. Účinný v úlech, polymorfní exsudační erytém různých typů etiologie. Eliminuje bolestivé příznaky při hmyzu hmyzem, spálení slunce. Existují důkazy o použití v případě Leinerovy choroby.
 • Léčbu je třeba aplikovat na postižené oblasti tenkou vrstvou, ale neotřete ji. Je povoleno podávat 2-3krát denně, maximální denní dávka u dospělých je 15 g. Délka léčby je 5 až 7 dní.
 • Nežádoucí účinky jsou velmi vzácné. Ve většině případů se u pacientů objevují takové reakce: pyoderma, erytém, hypertrichóza, kožní atrofie. Při aplikaci léku na okluzivní obvaz se může objevit systémové působení - porušení krevního tlaku a metabolismu uhlohydrátů.
 • Použití je kontraindikován v případě intolerance složek, infekčních lézí, tuberkulóza, periorální dermatitidy, maligních a premaligních poruch epidermis a syfilis s výraznými kožních projevů. Zvláštní péče je předepsána během těhotenství a laktace, u dětí a v gerontologické praxi.
 1. Elokom

Aktivní hormonální činidlo v přípravku, které zahrnuje mometasonfuroát (syntetický topický glukokortikoid). Má protizánětlivý, antipruritický, vazokonstrikční, antiexudtivní a antialergický účinek. Snížením množství lipokortinů blokuje účinek fosfolipázy A2. Minimalizuje uvolňování kyseliny arachidonové, snižuje koncentraci leukotrienů a prostaglandinů na zanícenou oblast. Po aplikaci proniká epidermální bariérou, absorpce závisí na řadě faktorů. Při aplikaci na poškozenou nebo zapálenou pokožku rychle proniká do systémového krevního řečiště.

 • Indikace k použití: symptomatická léčba vyrážky, svědění, alergických onemocnění, psoriázy, seboroické a atopické dermatitidy. Pomáhá s radiační radiační dermatitidou, červenými plochými licheny. Činidlo se aplikuje jednou denně a na postižený povrch se aplikuje tenká vrstva. Doba trvání léčby určuje ošetřující lékař.
 • Nežádoucí účinky: pálení, svědění, vyrážka, zarudnutí a parestézie v místě aplikace. Dlouhodobá léčba může způsobit atrofii kůže, furunkulózu, erytém. Kontraindikováno s nesnášenlivostí součástí léku. V případě předávkování se pozoruje útlum hypofýzy a nadledvinek, snížení syntézy endogenních glukokortikosteroidů.
 1. Dermovayt

Vysoce aktivní hormonální masti s účinnou látkou - clobetasol propionát. Má nešpecifický antialergický a protizánětlivý účinek, odstraňuje otoky, svědění a zarudnutí. Po aplikaci na kůži proniká do systémového krevního oběhu, prochází metabolickou cestou podobnou kortikosteroidům.

 • Indikace k použití: perzistentní ekzém, lichen planus, psoriáza, lupus erythematosus. Lék je aplikován na postižené oblasti tenkou vrstvou 1-2 krát denně. Doba trvání léčby je přibližně 4 týdny.
 • Nežádoucí účinky: příznaky útlaku hypofýzy a funkce nadledvin, povrchní vazodilatace, zvýšený růst vlasů, atrofické změny kůže a její ztenčení. Je kontraindikován pro použití se zvýšenou citlivostí na aktivní látky, růžové hlavy, genitální a perianální svědění, virové léze sliznic a kůže.

Aplikace hormonálních mastí by se měla řídit pravidlem: čím více vyrážky a otoků, tím méně hormonů by mělo být v přípravku.

Masti s antibiotiky

Používá se k léčbě a prevenci vyrážky, komplikované zánětem a bakteriální infekcí. Nejčastěji jsou pacientům předepsány takové léky:

 1. Gentamicin Sulfát

Má široké spektrum antimikrobiálních účinků, potlačuje růst nejnebezpečnějších mikroorganismů. Po aplikaci je dobře absorbován. Hlavní indikace použití: léčba a prevence kožních vyrážek způsobených infekcí. Pomáhá s furunkulózou, dermatitidou, trofickými vředy, popáleninami.

Dávkování a trvání léčby jsou pro každého pacienta individuální. Přípravek se aplikuje na postiženou kůži 2-3krát denně po dobu 7-14 dnů. V případě předávkování jsou možné nežádoucí účinky: ototoxický účinek, svědění, podráždění. Kontraindikace použití v alergických reakcích v dějinách, porušení ledvin a jater. Nevhodné pro léčbu těhotných a novorozenců.

 1. Linkomycin mast

Antimikrobiální látka s antibiotiky. Vhodné pro léčení pustulárních lézí pokožky a měkkých tkání. Použijte tenkou vrstvu na postižených oblastech 1-2 krát denně.

Je kontraindikováno, aby se aplikovalo na onemocnění ledvin a jater, alergické reakce v anamnéze. Dlouhodobá léčba může způsobit svědění, pálení, otoky a zvýšení množství vyrážky.

 1. Levomexol

Kombinované činidlo s účinnými látkami - chloramfenikol, methyluracil. Je aktivní proti většině bakterií. Bakteriostatický účinek je spojen s inhibicí biosyntézy bílkovin v maligních buňkách. Používá se k ekzému, purulentním zánětlivým onemocněním, hnisavým ranám a trofickým vředům, popáleninám, furunkulům. Aplikuje se na postiženou pokožku 2-3x denně. Nepoužívá se v případě zvýšené citlivosti na aktivní součásti.

Kromě výše uvedených léků lze k léčbě kožních vyrážek použít: Levosin, Fucidin, Erythromycin a Lincomycin mast.

Kombinované přípravky

Skupina léků, mezi něž patří hormony, antibakteriální, protizánětlivé a fungicidní látky. Používají se, jestliže se vyrážky vyskytují v těžké formě, spolu s infekcí a zánětem.

 1. Flucinární

Obsahuje účinnou látku - fluocinolon acetonid. Má výrazný protizánětlivý a antialergický účinek. Dobře absorbovaná a kumulovaná v kůži. Biotransformiruetsya v játrech, vylučovaných ledvinami ve formě metabolitů.

 • Indikace k použití: neinfekční dermatitida, kontaktní ekzém, psoriáza, seboroická a atopická dermatitida. Použijte tenkou vrstvu na postižené oblasti 1-2 krát denně, trvání léčby nepřesáhne 14 dní.
 • Nežádoucí účinky: kopřivka, svědění, pálení, zvýšený růst vlasů, striae, změna barvy kůže. V případě předávkování existují nežádoucí účinky: otoky, snížená imunita, arteriální hypertenze.
 • Flucin je kontraindikován u infekčních lézí jakékoli etiologie, se zvýšenou citlivostí na fluocinolon a další glukokortikosteroidy. Nepoužívá se k léčbě dětí a během období po očkování.
 1. Triderm

Kombinovaná léčiva, která zahrnuje: clotrimazol, gentamicin a betamethason dipropionát. Má antialergický, protizánětlivý, antibakteriální, antiexudativní, antifungální a antipruritický účinek.

 • Indikace pro použití: bakteriálně infikovaný ekzém různých typů etiologie, umírání, svědění a komplikované bakteriální infekcí vyrážky. Léčba by měla být aplikována do pokožky 1-2 krát denně. Doba trvání léčby je 2-4 týdny.
 • Nežádoucí účinky: suchost, pálení, svědění, zánět mazových žláz, folikulitida, alergické reakce. Nepoužívá se pro tuberkulózu, syfilis, kuřecí klouby a negativní reakce po očkování.
 1. Lorinden A

Složení léku zahrnuje syntetický glukokortikosteroid - flumethason. Protizánětlivý účinek je způsoben účinkem na buněčné elementy, které se podílejí na zánětlivém procesu. Přidělen k léčení a prevenci takových lézí: ekzém, dermatitida, lupénka, hyperkeratóza, seborrhea, cystické kožní vyrážky, ekzémy exsudativní, červené ploché a verukózní zoster, fotodermatitida, bodnutí hmyzem.

 • Aplikujte tenké vrstvy na oblast rány 1-2krát denně po dobu 14 dnů. Nežádoucí účinky se projevují jako suchost, svědění a atrofie kůže, poruchy pigmentace. V případě předávkování se pozoruje svalová slabost, erozivní léze. Pro léčbu je indikována symptomatická léčba.
 • Kontraindikace v bakteriálních, virových a houbových onemocněních, kožní syfilis a tuberkulóze v prvním trimestru těhotenství. Není určen pro pacienty s prekancerózními onemocněními a novotvary na kůži s hypersenzitivitou u kojenců a malých dětí.

Aby bylo možné rychle odstranit kožní vyrážky a zastavit alergický nebo zánětlivý proces, jsou pacientům předepsány léky s hormony. Po akumulaci akutního zánětu se používají nehormonální, tj. Regenerační činidla. V některých případech mohou být střídavě aplikovány různé typy léků.

trusted-source[15], [16], [17], [18], [19], [20]

Zinkovou masti z vyrážky

Pro léčbu různých alergických reakcí na kůži používejte lokální léky, které jsou aplikovány přímo na lézi. Zinkovou mast z vyrážky je zařazena do kategorie těchto léků, protože se osvědčila jako účinný lék. Je vhodný pro léčbu pacientů všech věkových kategorií, včetně vylučování vyrážky u novorozenců. V 1 g léku obsahuje 100 mg oxidu zinečnatého a pomocnou látku - parafínově bílou.

 • Má suchý, antiseptický efekt. Snižuje exsudaci, způsobuje denaturaci bílkovin a tvorbu albuminu. Je předepsána pro různé kožní onemocnění: ekzém, dermatitidu, bedsores, intertrigo, pyoderma. Kontraindikace použití při intoleranci účinné látky a hnisavých lézí pokožky.
 • Prostředek je aplikován na neinfikované oblasti tenkou vrstvou 1-3x denně. Nedovolte, aby se masť dostala do očí nebo sliznic. Pokud k tomu dojde, měli byste vyhledat lékařskou pomoc a opláchnout oči vodou.
 • Používání oxidu zinečnatého během těhotenství a laktace je možné, pokud potenciální přínos pro matku je vyšší než riziko pro plod. Při dlouhodobém užívání jsou možné příznaky podráždění, hyperemie a svědění na místě aplikace.

Masť z vyrážky na těle

Při kontaktu s různými látkami může dojít k nežádoucím reakcím z kůže. Tam jsou vyrážky, pálení, odlupování na různých částech těla. Pro léčbu použijte masti z vyrážky na těle, která se používá pro léčebné účely. Obvykle se jedná o kombinovaná činidla, která nejen obnovují pokožku, ale také uvolňují zánět, propláchnutí a zvlhčení.

Zvažte populární místní přípravky pro léčbu vyrážky na těle:

 1. Advantan

Lék na vnější použití s léčivou látkou - methylprednisolon aceponát. Aktivní složkou je nehalogenovaný syntetický steroid. Potlačuje alergické a zánětlivé reakce, snižuje bolestivé pocity a symptomy.

 • Indikace pro použití: zánětlivé léze epidermis, ekzém různých etiologií, neurodermatitida, atopická dermatitida. Vhodné pro léčbu dětí ve věku 4 měsíců. Prostředek je aplikován na postižené oblasti tenkou vrstvou 1-3krát denně, průběh léčby je 14-20 dní.
 • Kontraindikace kožních projevů tuberkulózy a syfilis v aplikaci, virové léze, reakce na očkování, věk pacientů do 4 měsíců netolerantní účinných látek, periorální dermatitidy, růžovky.
 • V případě předávkování se zvyšují známky intoxikace, kožní atrofie, striae. Pro léčbu je nutné léčbu přerušit. Nežádoucí účinky se vyskytují zřídka. Častěji jsou pacienti konfrontováni se systémovými účinky léku, změnami akné.
 1. Kožní uzávěr

Léčba léčivou látkou - pyrithionát zinečnatý. Má bakteriostatický a fungistatický účinek. Je aktivní proti většině škodlivých mikroorganismů, které způsobují vyrážku, svědění, pálení, propláchnutí.

 • Indikace: dermatitida různého původu, svědění, lupénka, lišejníky, erythrasma, neurodermitis, resorpce hustá psoriatických plaků a infiltruje seborrhea. Lék se používá 2-3x denně, až do vymizení patologických příznaků.
 • Kontraindikace: netolerance aktivních složek, současná aplikace s lokálními látkami s glukokortikosteroidy. Nežádoucí účinky a známky předávkování se vyskytují zřídka a projevují se jako lokální alergické reakce.
 1. Radevit

Kombinovaná farmaceutická látka pro topickou aplikaci. Má protizánětlivý, regenerační, hydratační a antipruritický účinek. Zrychluje proces regenerace poškozené pokožky, posiluje ochranné funkce.

 • Indikace: dermatóza, šupinatá zahušťující rozsáhlé plochy kůže, seboroická dermatitida, non-infikované rány, atopická dermatitida, ekzém, zánět kůže v místě kontaktu s nepříznivými fyzikálními, chemickými nebo tepelnou akce, alergických onemocnění.
 • Kontraindikace: hypervitaminóza A, D, E, akutní zánětlivé onemocnění pokožky, těhotenství.
 • Léčba se aplikuje na místo léze 2krát denně, s exponovaným patologickým procesem, mohou být použity okluzivní obvazy. Nežádoucí účinky se objevují při individuální reakci na složky mastí.
 1. Desitin

Oxid zinečnatý s protizánětlivými a antiseptickými vlastnostmi. Zmírňuje a vysychá rány, neabsorbuje, ale vytváří ochranný film, který zabraňuje kontaktu s alergenem. Používá se k poškození kůže různé etiologie.

Pro dosažení trvalého terapeutického účinku by se měl přípravek aplikovat na postižené oblasti tenkou vrstvou až třikrát denně. Kontraindikace platí při přecitlivělosti na léčivou látku. V případě předávkování existují možné vedlejší účinky - hyperemie, svědění a vyrážky.

Masti pro vyrážky a svědění

Velmi často kožní vyrážky jsou doprovázeny svěděním, pálením a suchostí. Masť z vyrážky a svědění odstraňuje nepohodlí a zrychluje regeneraci poškozené pokožky. Zvažte účinné léky z této skupiny:

 1. Protopic

Protizánětlivé léky s aktivní složkou - takrolimus (selektivní inhibitor syntézy a uvolňování zánětlivých mediátorů). Po aplikaci na pokožku prakticky nepronikne do systémového krevního řečiště, systémová absorpce závisí na oblasti postižených tkání. Není metabolizován.

 • Indikace: atopická dermatitida, kožní léze různé etiologie. Povoleno k použití pro děti od 2 let. Prostředek je aplikován na všechny části těla tenkou vrstvou 1-2 krát denně. Doba trvání léčby by neměla přesáhnout 3 týdny.
 • Kontraindikace pro použití u těžkých onemocnění epidermální bariéry, těhotenství a laktace pro děti mladší než dva roky, stejně jako přecitlivělost na takrolimus a makrolidy.
 • Není-li externí aplikace případů předávkování opravena. Pokud se však lék dostal dovnitř, je nutné opláchnout žaludek a sledovat životně důležité funkce těla. Nežádoucí účinky se projevují příznaky hoření, podráždění, zarudnutí kůže. Při dlouhodobém užívání je možné vyvinout folikulitidu, herpetickou infekci a akné.
 1. Vidím

Vitamínový přípravek pro externí použití. Používá se při nemocech a lézích pokožky, při závažném svědění, při hoření, při očních onemocněních, při lupénce. Nepoužívá se k přecitlivělosti na léčivou látku a v prvním trimestru těhotenství. Lék je aplikován na postižené oblasti tenkou vrstvou 1-3x denně. V případě předávkování existují známky hyperemie, zvýšeného pocení a vyrážky.

 1. Beloderm

Masti pro léčbu svědění a vyrážky na kůži. Obsahuje účinnou látku betamethason dipropionát (analog pro prednizolon). Má výrazné protialergické, protizánětlivé a imunosupresivní vlastnosti. Snižuje tvorbu a uvolňování histaminu, lysosomálních enzymů a prostaglandinů. Snižuje otok způsobený účinkem extravazace plazmy.

 • Indikace k použití: dermatózy, atopický a mincí podobný ekzém, neurodermatitida, pruritus, stasí-dermatitida, psoriáza. Výrobek se třel do očistné pokožky 2-3x denně. Délka léčby je pro každého pacienta individuální.
 • Nežádoucí účinky se projevují těmito příznaky: folikulitidou, kožní atrofií, hyperpigmentací. Pokud se objeví kožní reakce, léčba se zastaví. Kontraindikace projevů tuberkulózy, křečových žil, periorální dermatitidy a infekčních lézí. Symptomy předávkování jsou podobné nežádoucím účinkům.
 1. Mommat

Farmaceutickým činidlem s aktivní složkou je mometason. Syntetický glukokortikosteroid ovlivňuje intenzitu mediátorů odpovědných za zánětlivou reakci. Zabraňuje rozvoj alergické reakce, má protizánětlivý, antiexudativní a antipruritický účinek. 

 • Indikace pro použití: svědění dermatóz, zánětlivé léze epidermis místní povahy, psoriáza, difúzní neurodermatitida, seboroická dermatitida. Vhodné pro léčbu pacientů ve věku 2 let. Tento přípravek je aplikován na postižené oblasti tenkou vrstvou 1-2 krát denně. Doba trvání léčby závisí na terapeutické odpovědi v prvních dnech užívání.
 • Nežádoucí účinky: folikulitida, podráždění pokožky, striae, akné, suchost, hypertrichóza, superinfekce, macerace, periorální dermatitida. V případě předávkování jsou pozorovány příznaky spojené s poruchou kůry nadledvin. V takových případech je indikována symptomatická léčba.
 • Kontraindikace: věk pacienta je méně než dva roky, periorální dermatitida, těhotenství, kojení, přecitlivělost na glukokortikoidy, kožní infekce, tuberkulóza, syfilis, akné rosacea.
 1. Sybicort

Kombinované činidlo s výrazným antibakteriálním účinkem. Léčí zánětlivý proces, eliminuje pocit svědění a vyrážky. Používá se k léčbě akutního a chronického ekzému, svědění, vyrážky, dermatitidy. Lék je aplikován na kůži tenkou vrstvou 1-3 krát denně.

Kontraindikace platí po dlouhou dobu, protože to může způsobit nežádoucí účinky. Nejčastěji se pacienti potýkají s potlačením funkce nadledvin. Tento lék není předepsán pro virové, tuberkulózní, houbové a rakovinné léze pokožky, během těhotenství a laktace, s purulentními infekcemi.

Masť ze syfilistického vyrážky

Prostředky místní terapie se používají při léčbě mnoha onemocnění, včetně těch, které jsou sexuálně přenosné. Masta ze syfilistického vyrážky je zařazena do kategorie takových léků. Přípravky anestetizují kožní vyrážky, eliminují peeling, zředí husté útvary. Vyrážka se syfilisem se objevuje ve všech stádiích onemocnění, ale čím dříve je léčba zahájena, tím vyšší je pravděpodobnost jejího vyloučení.

Zvažte efektivní masti ze syfilistického vyrážky:

 1. Hexikon

Antiseptikum s účinnou látkou - chlorhexidin biglukonát. Je účinný proti grampozitivním a gramnegativním mikroorganismům, včetně Treponema pallidum, Chlamydia spp., Ureaplasma spp. A další bakterie.

 • Indikace pro použití: syfilis, bakteriální vaginóza, kolpitida, ureplazmoz, kapavka, genitální herpes. Různé kožní infekce: paronychie, pyoderma, impetigo, intertrigo. Neupravujte součásti nesnášenlivosti a pro pacienty v dětství. Přípravek se aplikuje na postižené části pokožky 1-2krát denně po dobu 7-10 dnů.
 • Případy předávkování jsou nepravděpodobné, protože látka má nízkou systémovou absorpci. Dovoleno během těhotenství a laktace s odpovídajícím lékařským clearem. Nežádoucí účinky se projevují formou alergií, ke kterým dochází po vysazení.
 1. Cigerol

Léčba s hojením a dezinfekcí rány. Používá se k léčení nekrotických a granulačních ran, trofických vředů, popálenin. Činidlo se nanese na povrch rány 1-3x denně, lze použít sterilní ubrousky. V případě předávkování existují vedlejší reakce - pocit pálení. Abyste je odstranili, musíte snížit množství masti a vyhledat lékařskou pomoc.

 1. chlorhexidin

Antiseptikum, účinný proti širokému spektru bakterií. Má baktericidní vlastnosti, pomáhá při kožních projevech pohlavně přenosných chorob, purulentně-zánětlivých procesů. Pokud se topická aplikace prakticky neabsorbuje, netransformuje.

 • Indikace: léčba vyrážky, ran, plicní vyrážky, pyodermie, stomatitidy, zánětu dásní. Může být použita pro urologické a gynekologické onemocnění. Kontraindikováno s intolerancí chlorhexedinu, s dermatitidou, pro léčbu dětí.
 • Je povoleno podávat během těhotenství a laktace příslušným lékařským předpisem. V případě předávkování jsou možné nežádoucí účinky: dermatitida, lepivost a suchost kůže, zbarvení ošetřovaných oblastí, svědění, pálení.
 1. Elyugel

Antiseptikem, čistí a dezinfikuje kůži, ničí většinu gram-pozitivních a gramnegativních bakterií, virů, dermatofytů, kvasinek. Používá se k léčbě a prevenci syfilistických vyrážek, kolitidy trichomonas, chlamydií, zubních a ENT patologií. Elyugel je účinný při ošetřování povrchů rány různé závažnosti.

Nedoporučuje se přecitlivělost na chlorhexidin. Prostředek je aplikován tenkou vrstvu na poškozenou pokožku 1-3krát denně, trvání léčby závisí na závažnosti patologického procesu. Dlouhodobá léčba může způsobit vedlejší reakce: suchost, pálení, hyperemii. Abychom je odstranili, je nutné snížit frekvenci aplikace drog.

 1. Šedá ortuťová masť

Lék je topický s antiseptickými a antiparazitickými vlastnostmi. Hlavní indikace pro užívání - kožní projevy syfilisu, parazitických onemocnění, pedikulózy, fracy. Masť by měla být třepána do oblastí rány 1-2 krát denně, průběh léčby až 40 rube. V případě předávkování se objevují příznaky podráždění, gastrointestinální poruchy, patologická reakce centrální nervové soustavy a ledvin.

Lék je zakázán za porušení integrity pokožky, ekzému, pruritu, gastrointestinálních a ledvinových onemocnění. Šedá ortuťová masť není předepsána pro tuberkulózu, amfodontosom a jiné léze plic. Léčba je dlouhodobě kontraindikována k uchovávání, protože účinná látka se stává více jedovatou a může vyvolat řadu negativních reakcí.

Masti pro vyrážky u dětí

Reakce organismu dítěte na působení jakéhokoli podnětu je velmi násilná. Může to být mírná vyrážka, svědění, pálení, pustulární projevy a další negativní příznaky. Prodloužení alergické reakce vede k vzniku dermatitidy. Masť z vyrážky u dětí může odstranit nepohodlí a obnovit zdraví pokožky.

 1. Fenistil

Antiallergická látka se sedativním účinkem. Používá se v případě včel, alergické rinitidy, alergií na drogy a potraviny. Pomáhá eliminovat svědění při atopické dermatitidě, uhryznutí hmyzem, kuřecí neštovice. Prostředek je aplikován tenkou vrstvu na postižené části epidermis 1-3x denně.

Doba léčby je 7-10 dní. V případě předávkování existují vedlejší účinky: mírné podráždění, pálení. Přípravek Fenistil není určen pro děti mladší jednoho roku, předčasně narozené děti a nesnášenlivost účinných látek.

 1. Bez nadějí

Obsahuje aktivní složku - dexpanthenol. Do buněk epitelu se přemění, aby se vytvořila kyselina pantothenová, která stimuluje regeneraci kůže, normalizuje buněčný metabolismus. Může být použita na jakékoli pokožce. Používá se k pravidelné péči o novorozence, zabraňuje plicní dermatitidě, vyrážce plenky.

Zrychluje hojení vyrážky, škrábání, vředů, eroze a dalších lézí. Lék se aplikuje 1-2 krát denně až do vymizení bolestivých příznaků. Případy předávkování nejsou fixní, protože lék neproniká do systémového krevního řečiště. V ojedinělých případech je možné vyvinout kopřivku a svědění.

 1. Elidel

Složení léku je - pimecrolimus. Tato složka má protizánětlivé vlastnosti, neboť se týká inhibitorů kalcinervinu. Používá se při atopické dermatitidě a kožních lézích u dětí od tří měsíců a dospělých. Masť je třepána do postižených částí pokožky 2-4krát denně. Pokud se terapeutický účinek neprojevil do 1,5 měsíce, je nutná lékařská péče a výběr dalších léků. Elidel způsobuje nežádoucí účinky: hyperémie, pálení, folikulitida, herpetické erupce. Je kontraindikováno použití u atopické dermatitidy u dětí do 3 měsíců, přecitlivělost na složky a pokud je kůže infekčními činidly.

 1. Nezulin

Antiallergický přípravek, který eliminuje vyrážky, svědění, podráždění. Má hypoalergenní vlastnosti, působí jemně na pokožku. Má protizánětlivý účinek, urychluje hojení a obnovu pokožky. Vhodné pro léčbu dětí a dospělých. Tento lék se užívá 2-3x denně a na postižené oblasti se aplikuje tenká vrstva. V případě předávkování se zhoršuje alergická reakce.

 1. Advantan

Lokální protizánětlivé činidlo snižuje projevy alergických reakcí na pokožku. Odstraní svědění, pálení, vyrážky, zhuštění kůže a otoky. Používá se pro různé dermatitidy a ekzémy. Tento přípravek se aplikuje na kůži 1 den denně po dobu 4 týdnů u dětí a 12 týdnů u dospělých. Nežádoucí účinky se projevují jako hyperemie, pálení, vzhled vezikulů v místě aplikace. Hlavní kontraindikace: přecitlivělost na složky, virové infekce, kožní projevy syfilisu nebo tuberkulózy.

 1. Psylo-balzám

Antiallergický farmaceutický prostředek topický. Snižuje propustnost cévních stěn kapiláry, snižuje otoky a proplachování tkání. Má chladicí a lokální anestetický účinek. Používá se k léčbě kožních vyrážek, svědění, pálení, propláchnutí, kuřecí neštovice. Pomáhá při kousnutí hmyzem, popálení, ekzému a kontaktní dermatitidě.

Aby bylo dosaženo terapeutického účinku, masť by měla být aplikována na odstraněnou epidermis na tenké vrstvě. Délku průběhu a dávkování zvolí ošetřující lékař. Nežádoucí účinky a známky předávkování jsou možné při systémové absorpci v důsledku aplikace na rozsáhlé oblasti pokožky. Nežádoucí účinky se projevují jako intoxikace. Kontraindikativní použití při přecitlivělosti na účinné látky.

Farmakodynamika

Abychom zjistili, jak účinný je tento léčivý přípravek v léčbě kožních vyrážek, je třeba pečlivě prostudovat jeho složení. Farmakodynamika poskytuje informace o účinných látkách a jejich aktivitě ve vztahu k patologickému procesu. Zvažte to za příklad populárních masti:

 • Nehormonální

Gystan má protizánětlivé, antiexudující a antipruritické vlastnosti. Indukuje uvolňování lipokortinů (proteinů, které inhibují fosfolipázu A2), které kontrolují biosyntézu zánětlivých mediátorů. To je způsobeno inhibicí uvolňování kyseliny arachidonové. Snižuje zánětlivé výpotky a zabraňuje akumulaci neutrofilů. Minimalizuje procesy granulace a infiltrace. Zánět klesá v důsledku poklesu chemotaxe a inhibice okamžité alergické reakce. Při každodenním užívání se projevuje trvalý terapeutický účinek během 3 týdnů.

 • Hormonální

Sinaphlane má protizánětlivý, antialergický a antipruritický účinek. Zabraňuje akumulaci neutrofilů, snižuje množství zánětlivého exsudátu a tvorbu cytokinů. Po nanesení na pokožku se snižuje proces infiltrace a granulace.

 • Kombinované

Lorinden obsahuje účinnou složku - pivalát flumetasonu, který má protizánětlivé a změkčující vlastnosti. Inhibuje aktivitu fosfolipázy A2, inhibuje syntézu prostaglandinů a leukotrienů. Látka inhibuje migraci lymfocytů a leukocytů do místa léze. Potlačuje proteolytické vlastnosti tkáňového kininu, zastavuje tvorbu pojivové tkáně ve středu zánětu. Snižuje otok, propláchnutí, exsudaci. Složení masti obsahuje další látku - kyselinu salicylovou, která doplňuje léčivo s hypotermickými a antiparaktárními vlastnostmi.

trusted-source[21], [22], [23], [24], [25]

Farmakokinetika

K dosažení požadovaného terapeutického účinku by měla být masť aplikována na oblasti pokožky s vyrážkami. Farmakokinetika populárních léků:

 • Nehormonální

Gistan má nízkou absorpci. Při aplikaci na nepoškozenou pokožku proniká asi 0,4% dávky do systémového krevního oběhu (8 hodin po aplikaci). V případě kožních lézí a zánětu se hladina absorpce zvyšuje.

 • Hormonální

Sinaflan se rychle vstřebává, váže se na proteiny v krvi. Metabolizuje v játrech vylučovaných ledvinami.

 • Kombinované

Absorpce přípravku Lorinden u dětí je vyšší než u dospělých a významně se zvyšuje při aplikaci na obličej, v oblastech s poškozenou pokožkou a zánětem, kožními záhyby. Aktivní komponenty rychle pronikají do horních vrstev kůže a kumulují. Prakticky není metabolizován, je vylučován močí.

trusted-source[26], [27], [28], [29], [30], [31], [32], [33], [34], [35]

Dávkování a aplikace

Všechny masti z vyrážky na kůži naznačují, že se aplikují na zamoření zánětu. Způsob podávání a dávka určuje ošetřující lékař, který se řídí příčinou patologického stavu a individuálních charakteristik těla pacienta.

V závislosti na složení léčiva se lék aplikuje na vyrážku na tenkou vrstvu nebo se masíruje třením. Pro dosažení stabilního terapeutického účinku je agent zpravidla aplikován 1-3krát denně. Průběh léčby závisí na farmakologické skupině léků a může být od 3 dnů do 6 týdnů.

trusted-source[49], [50], [51], [52], [53], [54], [55], [56]

Používejte Masti z kožní vyrážky během těhotenství

Kožní vyrážky různých původů představují problém, z něhož nikdo není imunní. Takové reakce vyžadují naléhavou léčbu, protože mohou vést ke komplikacím. Použití masti z vyrážky během těhotenství je možné pouze na základě lékařského povolení. Po zjištění příčiny kožní reakce je ženě vybrána nejbezpečnější a nejúčinnější léčba.

Použití masti u těhotných žen má své vlastní charakteristiky. Před prvním použitím musí být léčivo zředěno hydratačním činidlem, aby se zabránilo vedlejším účinkům. Pokud nedojde k žádným negativním reakcím, může být léčba pokračována koncentrovaným léčivem. Pokud jsou těhotné ženy předepsány hormonální léky, pak jsou také chovány krémy. Tím se zabrání abstinenčnímu syndromu. Podle tohoto schématu jsou kožní vyrážky léčeny u dětí.

Kontraindikace

Navzdory skutečnosti, že masti z vyrážky se prakticky neabsorbují a nepronikují do systémové krev, mají určité kontraindikace k použití. Zvažte to u příkladu hlavních skupin léčiv.

 • Nehormonální

Gystan je kontraindikován u houbových, virových nebo bakteriálních infekcí kůže, rosacee, postvakcinačních reakcí. Není určena těhotným ženám, se syfilisem a tuberkulózou epidermis a pro děti do dvou let věku.

 • Hormonální

Sinaphlane se nepoužívá k intoleranci na jeho složky, růžové hlavy, anogenitální svědění, kožní infekce, syfilis, tuberkulózu. Droga je zakázána při rozsáhlých kožních lézích během těhotenství a laktace u pacientů do dvou let.

 • Kombinované

Lorinden není předepsán pacientům s bakteriální kožní onemocnění, tuberkulóza, syfilis, akutní poranění roní, plísňových a virových lézí, prekancerózních kožních onemocnění, nádory a v prvním trimestru těhotenství a pro kojence a malé děti.

trusted-source[36], [37], [38], [39], [40], [41]

Vedlejší efekty Masti z kožní vyrážky

V některých případech působení topických přípravků způsobuje nežádoucí účinky. Nežádoucí účinky masti z vyrážky se projevují jako zhoršení základního onemocnění kůže. To znamená, že pacienti se nejčastěji potýkají s nárůstem alergických reakcí. V závislosti na projevovaných příznacích musí pacient učinit taková opatření:

 • Pokud se zvýšila vyrážka, zvýšená hyperemie a otoky, je nutné léčbu přerušit.
 • Pokud má masť způsobenou respirační reakcí (dušnost, svědění a suchost v krku / nos, záchvaty kašla), musí se přípravek vypláchnout z kůže a způsobit lékařskou pomoc.
 • Extrémně vzácné nežádoucí účinky z trávicího traktu (zvracení, nauzea, zvýšené slinění), které také vyžadují radu lékaře.

Bez ohledu na závažnost nežádoucích účinků vyžadují jakékoli nežádoucí účinky lékařskou pomoc.

trusted-source[42], [43], [44], [45], [46], [47], [48]

Předávkovat

Dlouhodobé užívání jakéhokoli léčiva nebo přebytek doporučených dávek lékařem způsobuje řadu negativních reakcí. Předávkování masti z vyrážky se projevuje takovými příznaky: svědění, pálení a hyperemie v místě aplikace, hyperglykémie, atrofie kůže, stria.

K jejich odstranění je indikováno ukončení léčby a symptomatická léčba. Je nutné vyhledat lékařskou pomoc. Lékař provede další léčebný plán a vyzvedne další léky.

trusted-source[57], [58], [59], [60], [61]

Interakce s jinými léky

K léčbě kožních vyrážek různých etiologií se velmi často užívá několik léků. Jakákoli interakce s jinými léky by měla být regulována ošetřujícím lékařem. Ale nezapomeňte, že je kontraindikováno, aby bylo aplikováno několik masti současně na jednu oblast pokožky.

 • Hormonální

Cinaphlan je kompatibilní s antimikrobiálními látkami. Snižuje účinek diuretických a antihypertenzních léčiv. Diuretika zvyšují riziko hypokalémie. Během léčby je kontraindikováno provedení imunizace nebo očkování.

 • Kombinované

Během léčby přípravkem Lorinden je očkování nebo imunizace zakázáno, protože léčivo má imunosupresivní vlastnosti. Nepoužívá se s jinými externími prostředky. Glukokortikosteroid snižuje účinnost inzulínu, antikoagulancií a antihypertenziv.

trusted-source[62], [63], [64], [65], [66], [67]

Podmínky skladování

Léčivé přípravky pro místní použití podle skladovacích podmínek se doporučuje uchovávat v původním obalu, na místě chráněném před slunečním světlem a při výrazných teplotních změnách. Je třeba dodržet teplotní režim, který není vyšší než 25 ° C, protože závisí nejen na fyzikálně-chemických vlastnostech, ale také na terapeutickém účinku.

Nedodržení podmínek skladování vede k předčasnému zhoršení stavu léčiva. Použití tohoto léku je kontraindikováno, protože může způsobit nekontrolované nežádoucí účinky.

trusted-source[68], [69], [70], [71], [72]

Skladovatelnost

Masť z kožních vyrážek, jako každá jiná droga, má určitou trvanlivost. Obvykle se může prostředek používat do 24 až 36 měsíců od data výroby. Na konci tohoto období by měla být trubka, nádoba nebo injekční lahvička masti vyřazena. Dokonce i ty přípravky, které nebyly použity, podléhají recyklaci, ale jsou již po splatnosti.

trusted-source[73], [74]

Nejlepší masti pro vyrážky

K léčbě kožních problémů způsobených nesnášenlivostí k jídlu, drogám a kontaktům s různými alergeny se používají speciální prostředky. Patologické symptomy vyžadují konzultaci s dermatologem nebo alergikem, který určí příčinu nepohodlí a předepíše lék.

Masť odstraňuje nejen vyrážky a jiné bolestivé příznaky, ale také zabraňuje vzniku řady komplikací - dermatitidy, infekce ran, hnojení. Prostředky topické aplikace jsou obzvláště důležité u dětí, neboť kůže dítěte potřebuje další ochranu. Nejlepší mast z vyrážky má minimální kontraindikace, účinně odstraňuje bolestivé symptomy a nezpůsobuje závažné nežádoucí účinky.

Následující léky jsou považovány za nejlepší ceny a léčebné účinky: Levomikol, Gistan, Sinaflan, Actovegin, Radevit, Fluorocort, Bepanten a další. Zpravidla lze lék kombinovat s krémy, které obsahují heřmánek, šňůru nebo aloe. V každém případě je léčba vyrážky na pokožce dlouhým procesem.

Pozor!

Pro zjednodušení vnímání informací byl tento návod k použití drogy "Masti pro kožní vyrážku" přeložen a předložen ve zvláštním formuláři na základě oficiálních pokynů pro lékařské použití drogy. Před použitím si přečtěte anotaci, která přichází přímo k léčbě.

Popis je poskytován pro informační účely a není vodítkem pro samoléčení. Potřeba tohoto léčiva, účel léčebného režimu, způsobů a dávky léčiva určuje pouze ošetřující lékař. Samodržení je nebezpečné pro vaše zdraví.

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.