^

Zdraví

Maxilofaciální chirurg

, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 20.11.2021
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Maxilofaciální chirurg je doktor, jehož úkolem je vyšetřovat a léčit čelistní a obličejové onemocnění. Zvažme, jaké choroby ošetřuje lékař, metody diagnostiky a tipy pro udržení zdraví.

Maxilofaciální chirurg je nejoblíbenější, ale současně komplexní medicínskou specialitou. Obličej člověka je jeho vizitka, je to vzhled, který určuje individualitu a poskytuje řadu životně důležitých funkcí (dýchání, řeč, výrazy obličeje, jídlo). Lékař se zabývá léčbou abscesů, periostitis, obtížného chrupu, zánětu slinných žláz a maxilárních dutin. Lékař pomáhá při léčbě poškození skeletu v obličeji, nádorů na kostech čelistí, vrozených vad, patologií a deformací.

V průběhu léčby lékař používá vícestupňové chirurgické metody k léčbě dětí i dospělých. Zvláštní potíže při chirurgickém ošetření vznikají při udržování normálního respiračního procesu. Výsledek léčby maxilofaciálních lézí závisí na taktikách jeho řízení (anestezie, chirurgické intervence, rehabilitace) a odbornosti lékařů.

trusted-source[1]

Kdo je maxilofaciální chirurg?

Kdo je čelistní chirurg - je kvalifikovaný lékař, který léčí ústní dutinu, poškozené zuby, abnormality a deformity obličejových kostí, krku a obličeje. Oblast choroby je inervovaná a zásoby krve, takže všechny léze jsou bolestivé, zanechávají za sebou vady a vážné deformity.

Maxilofaciální chirurg před léčbou onemocnění provádí podrobnou diagnózu pacienta. To je způsobeno skutečností, že oblast léčby má blízkost životně důležitých orgánů a mozku. To vše naznačuje, že maxilofaciální chirurg by měl být skutečný profesionál, být schopen rozpoznat příznaky závažných onemocnění a okamžitě léčit záněty a léze maxilofaciální oblasti.

Kdy mám jít na maxilofaciální chirurg?

Kdy mám jít na maxilofaciální chirurga za pomoc a jaké chyby v čelisti a tváři vyžadují povinnou léčbu? Podívejme se na příznaky onemocnění, které lékař léčí, a kteří potřebují okamžitou pomoc.

  • Parodontitida - onemocnění je doprovázeno prudkou a rostoucí bolestí zubů. Bolestivé pocity jsou spojené s tlakem na nervové zakončení. Zuby, které jsou postiženy paradentózou, mění barvu a stávají se mobilní.
  • Periostitis je zánět čelisti, který je způsoben zbývajícím po odstranění kořene zubu a doprovázený malým zhutněním na žvýkačku, který postupně ovlivňuje měkké tkáně obličeje.
  • Osteomyelitida čelistí - symptomologie onemocnění je doprovázena pulzující bolestí v čelisti, zimnicemi, bolestí hlavy a vysokou horečkou. K onemocnění dochází kvůli nekrotické buničině zubu.
  • Abscess je purulentní kongesce. Choroba je doprovázena slabostí, bolestmi hlavy, vysokou horečkou a dalšími příznaky, což je typické pro purulentně-zánětlivé procesy.
  • Lymfadenitida je onemocnění, které způsobuje zánět lymfatických uzlin. Nejčastěji postihuje hlavu, ústa a krk.

Jaké testy musím vzít, když půjdu do maxilofaciálního chirurga?

Léčba jakéhokoli onemocnění je doprovázena dodáním testů, které pomáhají diagnostikovat příčinu léze a vytváří nejúčinnější léčebný plán, který odpovídá individuálním charakteristikám těla pacienta. Standardní analýzy, které jsou pro všechny pacienty povinné, jsou - obecný a biochemický krevní test, stejně jako obecný test moči.

Maxilofaciální chirurg může dát směr histologii, tj. Škrábaní kůže z postižené oblasti. Pokud se onemocnění objevilo na krku nebo v oblasti lymfatických uzlin, musí pacient předat analýzu hormonů.

Jaké diagnostické metody používá maxilofaciální chirurg?

Diagnostické metody pomáhají co nejpřesněji stanovit onemocnění se zaměřením na její příznaky a výsledky testů. Zvažme, jaké diagnostické metody používá maxilofaciální chirurg. Nejčastější metodou, která umožňuje vizuálně vidět stupeň poškození, je rentgenová a intraorální radiografie, která je indikována v případě čelistních a zubních lézí.

Při poruchách zubů a kostní tkáně provádí radiovizografická diagnostika a rentgenografie. Pro diagnostiku facialních lézí, tomografie, MRI, CT se provádí cefalometrická radiografie.

Co dělá maxilofaciální chirurg?

Co dělá maxilofaciální chirurg a co dělá lékař? Specialista se zabývá diagnostikou, léčbou a prevencí onemocnění, lézí a patologií maxilofaciální oblasti. Lékař opravuje vrozené deformity, malokluze a provádí estetickou chirurgickou léčbu obličeje a krku.

Maxilofaciální chirurg se zabývá léčbou pacientů v nouzi, kteří jsou léčeni zraněním a zraněním vyžadujícím lékařskou péči. Zpravidla jsou to lidé, kteří utrpěli při nehodách a nehodách. Lékař diagnostikuje a léčí plánované pacienty, provádí operace. Chirurg doprovází pacienta k úplnému zotavení.

Jaké choroby působí maxilofaciální chirurg?

Maxilofaciální chirurg je kvalifikovaný lékař, který se zabývá patologickými a poruchami v oblasti čelisti. Podívejme se blíže na to, jaké choroby ošetřuje lékař. Všechny nemoci jsou rozděleny do určitých skupin, které závisí na příčinách lézí. Skupiny zahrnují nádory, záněty, trauma, stejně jako vrozené a vrozené vady.

Během provozu maxilofaciální chirurg interaguje s plastických chirurgů, onkologů, neurochirurgů, otolaryngologists a dalších odborníků, kteří pomáhají vytvořit přesnou diagnózu a najít lék.

Maxilofaciální poradce

Tipy maxilofaciálního chirurga jsou cennými doporučeními a odpověďmi na otázky, které jsou pro mnohé pacienty zajímavé. Podívejme se na nějakou radu od lékaře.

  • Udržování ústní hygieny je nejjednodušší způsob, jak zachovat a udržet své zubní zdraví. Preventivní vyšetření u zubaře pomůže určit přítomnost onemocnění a zahájit léčbu včas. Zdravé zuby jsou zárukou, že pomoc a léčba u maxilofaciálního chirurga nebude nutná.
  • Implantace je proces zavedení a náhrady těla ztracených orgánů za pomoci materiálů nebiologického původu. Hlavními výhodami implantace je 100% estetický výsledek, pokud jde o zubní implantáty, a nejdůležitější je bezpečnost této metody.
  • Vrozené vady maxilofaciální oblasti musí být léčeny již od raného dětství. To pomůže zamezit potížím a nepohodlí v dospívání a dospělosti.

Maxilofaciální chirurg je kvalifikovaným lékařem, jehož úkolem je včas diagnostikovat a léčit léze čelistí a obličeje. Lékař používá moderní diagnostické techniky a metody léčby.

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.