^

Zdraví

Metody léčby schizofrenie u mužů

, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 06.05.2022
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Léčba schizofrenie u mužů se neliší od léčby žen, jde pouze o to, že muži častěji onemocní vážněji, a proto jsou k jejich léčbě zapotřebí silnější antipsychotika ve vyšších dávkách. V každém případě se používá hlavní terapie antipsychotiky, výběr léku je založen na analýze znaků projevu produktivních symptomů a formy průběhu onemocnění. Používají se i další metody, např. Inzulinové kóma a elektrokonvulzivní terapie. [1]

V akutním období se používá aktivní léková terapie, po dosažení terapeutického účinku je pacient převeden na udržovací terapii se stanovením minimální účinné dávky léku, aby se zabránilo exacerbacím a prodloužil se interval stabilizace. [2]

Nejtěžší forma onemocnění - juvenilní maligní kontinuální schizofrenie se léčí použitím silných antipsychotik, které mohou oslabit a anulovat těžké katatonické, hebefrenní, paranoidní a smíšené příznaky. V takových případech jsou předepsány vysoké dávky neuroleptik, které překračují standardní dvakrát nebo dokonce pětkrát. To přispívá ve většině případů k výraznému oslabení projevů psychózy.

Aminazin zůstává lékem volby. Je předepsáno 0,6-0,8 g denně. Dále se používá azaleptin (v denní dávce 0,3-0,4 g), Propazin (0,35 g), Tizercin 0,2-0,3 g), Haloperidol nebo Mazheptil (0,03-0,04 g), Trisedil (0,01-0,015 g). Výběr léku je založen na jeho účinnosti a senzibilizaci u pacienta.

Působení klasických antipsychotik je založeno na ovlivnění dopaminového systému, díky kterému se účinně vyrovnávají s bludnými halucinačními příznaky, eliminují paranoidní a manické myšlenky, zastavují psychomotorickou agitaci a zklidňují agresivní pudy.

Tyto léky však mají mnoho vedlejších účinků na téměř všechny orgány a systémy. Kromě toho, že způsobují relativně „neškodné“ příznaky jako sucho v ústech, pálení žáhy, průjem, nevolnost, ospalost, alergické vyrážky, narušují činnost srdce, způsobují dysurické poruchy a záněty jater a mohou v zásadě vyvolat anafylaxi, jako ostatní.drogy. Léky s antipsychotickým účinkem také způsobují neuroleptický syndrom spojený s jejich účinkem na mozek, jehož hlavním příznakem je hyper- nebo hypokineze, dalšími jsou úzkost, neklid, křeče a další poruchy centrálního nervového systému, které v podstatě mění jednu duševní poruchu na další. [3]

K neutralizaci závažných komplikací, které se často vyvíjejí při léčbě neuroleptiky, jsou pacientům předepisovány korektivní léky (antiparkinsonikum): anticholinergikum centrálního a periferního účinku s myorelaxačním účinkem Cyclodol v denní dávce 0,012-0,014 g; centrální anticholinergikum Akineton; nootropika.

Dlouhodobá antipsychotická terapie je návyková, což snižuje její účinnost. Chcete-li zintenzivnit léčbu, uchýlit se k různým technikám. Praktikuje se například náhlé přerušení antipsychotické terapie s následným obnovením léčby.

Pozitivní odpověď na působení neuroleptik zvyšuje použití imunostimulantů. V nemocnici, dvakrát týdně, jsou pacientovi předepsány injekce Decaris (každá 0,15 g). Orálně lze dimefosfon předepisovat třikrát denně v dávce 0,03 g na kilogram hmotnosti pacienta.

Kromě antipsychotik se používá vynucená léčba inzulinovým komatem – kapání inzulinu před vznikem inzulinového kómatu. Průběh léčby je od 25 do 30 procedur. [4]

Jednoduchá juvenilní schizofrenie se léčí klasickými antipsychotiky, která mají psychostimulační účinek. Triftazin je předepsán v denní dávce 0,02-0,025 g, Etaperazin (ne více než 0,03 g), Mazheptil (ne více než 0,015 g) a další.

Používají se i atypická antipsychotika, která jsou z hlediska komplikací z jejich působení považována za méně nebezpečná: Risperidon v denní dávce do 0,004 g; [5]Olanzapin (až 0,015 g); Seroquel (až 0,9 g). Léky nové generace působí nejen na dopaminergní systém mozku, ale i na serotonergní systém, což snižuje pravděpodobnost rozvoje neuroleptického syndromu, ale zcela jej nevylučuje. Kromě toho se po užívání atypických antipsychotik mnohem častěji než klasických rozvíjejí nežádoucí účinky jako obezita a diabetes mellitus a také mozková mrtvice. [6]..  [7]_ [8]

Typická antipsychotika jsou také vybírána pro léčbu paranoidní kontinuální schizofrenie, jejímž hlavním příznakem jsou bludy a halucinace. Schizofrenikům s převahou bludné složky je předepisován Etaperzin v denní dávce 0,06 g až 0,09 g, Triftazin - každý cca 0,04-0,05 g, Haloperidol (0,02-0,03 g), halucinační - nižší dávky Etaperazinu -0,035 nebo Triftazin (0,03-0,035 g). Z atypických antipsychotik je preferován Azaleptin. Předepisuje se v denní dávce do 0,3 g. Obecně se léky vybírají individuálně, stejně jako dávkování. Je nutné vyvolat uspokojivý terapeutický účinek a pokud možno se vyvarovat závažných nežádoucích účinků, pro které lékař potřebuje neustálý kontakt s pacientem. [9]

V pozdějších stádiích paranoidní schizofrenie, kdy organismus pacienta již správně nereaguje na klasickou antipsychotickou terapii, se přistupuje k injekčním formám např. K dlouhodobě působícímu léku Fluphenazin (Moditen-Depot). Podává se jedna intramuskulární injekce (0,025-0,075 g) v intervalech týdne až měsíce (individuálně, empiricky, v závislosti na rychlosti uvolňování účinné látky). Droga má silný antipsychotický účinek, převyšující účinek Aminazinu (standard), a má nižší pravděpodobnost rozvoje neuroleptického syndromu a somatických komplikací. Úspěšně se také používá k léčbě forem juvenilní maligní schizofrenie.

Paranoidní schizofrenie také dobře reaguje na injekční léčbu clopixolem, jedním z relativně nových neuroleptik. Aplikuje se hluboko do svalu v denní dávce 0,1 g. Je účinný jak při nástupu paranoidního záchvatu, tak při léčbě relapsu. Používá se také olanzapin. Tyto léky kromě zastavení produktivních symptomů zmírňují i negativní projevy.

Někdy se ke stabilizaci stavu a vytvoření dlouhého období remise používají kombinace neuroleptik, například Klopiksol-depot a Piportil L4.

Při léčbě kožešinové schizofrenie je cílem zastavit akutní záchvaty afektivně-bludné psychózy. K tomu se uchylují k léčbě inzulín-komatózou (s projevem onemocnění) nebo kombinované (zejména s relapsy): antipsychotická léčba s použitím Leponexu (0,3 g denně), Propazinu (0,35 g), Tizercinu (0,2 g) v kombinaci s užíváním antidepresiv - klasický tricyklický Amitriptylin v denní dávce do 0,3 g, Anafranil (do 0,3 g) nebo Ludiomil (do 0,2 g). Výběr léku závisí na struktuře afektu. S převahou manické složky jsou antipsychotika kombinována s lithiovými přípravky.

Schizotypální porucha (pomalá schizofrenie) obvykle vyžaduje nižší dávky neuroleptik, typických i atypických, v kombinaci s trankvilizéry. Do léčebného režimu se doporučuje zařadit biotické přípravky zlepšující metabolické procesy v mozku, zvyšující odolnost vůči stresu a výkonnost, glycin nebo biotredin v denní dávce do 0,8g. U mírně progresivních forem schizofrenie může kognitivně-behaviorální terapie v některých případech pomoci i bez použití antipsychotik.

Výživa pro schizofrenii u mužů

Schizofrenici mohou v zásadě jíst jakékoli jídlo, nemoc je nezavazuje k žádným dietám. Existuje však názor, že určitý styl stravování může přispět k výskytu schizofreniformních příznaků. Tento názor sdílí mnoho lékařů. Obecně platí, že výživa pro schizofrenii by měla být zcela kompletní, pestrá, zdravá a chutná. Jen je potřeba dodržovat určitá omezení.

Je pochybné, že skutečnou schizofrenii lze vyléčit pouze nutriční korekcí, ale v každém případě by měl existovat nepochybný přínos.

U schizofrenie se mění biochemické procesy probíhající v mozku a existují potraviny, které mohou metabolismus ovlivnit. Pokud tedy budete dodržovat určité zásady výživy, pak to rozhodně nebude horší.

Antischizofrenní dieta doporučuje prakticky nejíst potraviny, které obsahují kasein a lepek. Největší množství kaseinu je v mléce, kozím a kravském mléce, hodně v sýrech a dalších mléčných výrobcích. Jedná se o snadno stravitelný protein nezbytný pro lidi k růstu svalové a kostní tkáně. Avšak u schizofreniků, zvláště při intoleranci laktózy získané s věkem, tyto produkty vyvolají nejen poruchy trávení, ale také záchvaty schizofrenie. Pacient s nadbytkem kaseinu si může stěžovat na rozmazané vidění, závratě, často se u něj objeví úzkostné a dysforické poruchy. Schizofrenici by neměli mléčné výrobky úplně opouštět, ale je lepší je užívat ve fermentované formě (kefír, kysané pečené mléko, kyselé mléko, přírodní jogurt) a ne více než jednu sklenici denně, používání sýrů (tvaroh) je omezeno na 30gramové porce třikrát týdně.

Schizofrenici a osoby predisponované k této nemoci by měli sledovat konzumaci sladkostí, tedy potravin s vysokým obsahem cukru, a kontrolovat hladinu glukózy v krvi a udržovat ji v normě. Nevylučujte úplně sladkosti a nepřejídejte se. Například slazené sycené nápoje by měly být z jídelníčku zcela odstraněny, džusy z obchodu v kartonových krabicích lze obejít, dorty, pečivo, sladkosti také do zdravé výživy nepatří. Nemůžete jíst med a džem v lžících, ovoci a bobulích s vysokým obsahem cukru - v kilogramech. V naší oblasti - to jsou hrozny, třešně, sladká jablka, exotické - fíky, liči, mango, ananas. Současně je lepší nahradit cukr malým množstvím medu, sušeného ovoce, bobulí. Sladkosti se nemusíte úplně vzdávat, stačí jen kontrolovat její spotřebu.

Lepek se nachází v obilovinách. Jedná se o cereálie a všechny druhy pečiva. Pokud ze stravy vyloučíte potraviny obsahující lepek, pak dochází ke zlepšení stavu pacientů, záchvaty mizí s mírnějšími příznaky a rychleji nastává remise.

Změna jídelníčku by měla probíhat i ve směru větší konzumace mono- a polynenasycených mastných kyselin, které se podílejí na obnově všech buněčných membrán včetně mozkových neuronů. Jsou to rostlinné oleje: slunečnicový, kukuřičný, olivový, lněný, řepkový, mořské plody a korýši, rybí a rybí tuk, ořechy, lněná semínka, dýně, sezamová semínka, naklíčené obiloviny, zelená zelenina. Takových produktů je mnoho.

Nasycené mastné kyseliny se nacházejí v mase, vnitřnostech, másle. Tyto potraviny mohou a měly by být konzumovány, ale nepřejídejte se. Například libové červené maso – jednou týdně, s přílohou zelenina (ale ne brambory), máslo – asi pět gramů denně.

Potraviny s antidepresivními vlastnostmi – ryby (losos), mořské řasy, mandle, krůtí a králičí maso, banány, borůvky, jahody pomohou zlepšit náladu a snížit úzkost.

Strava by měla obsahovat vitamíny, kyselinu askorbovou (cibule, čerstvá zelenina, bobule a ovoce), vitamíny skupiny B (vejce, maso, játra, luštěniny, zelená zelenina, ryby, brambory, rajčata), vitamín E (rostlinné oleje, olivy, semínka, ořechy, sušené meruňky).

Kromě toho, kdykoli je to možné, musíte používat přírodní bio produkty. Strava by měla obsahovat více zeleniny a ovoce, čerstvé, v zimě čerstvě zmrazené. Chléb je preferován celozrnný nebo žitný a v omezeném množství. Žádný alkohol, káva a silný čaj, to samé platí pro klobásy, uzené maso a okurky. Z obilovin jsou preferovány ovesné vločky, pohanka a jáhly. Doporučuje se používat otruby a naklíčená zrna pšenice. Každý den jsou ořechy a semínka od 20 do 50g.

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.