^

Zdraví

Metody a technologie restaurování zubů

, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 17.10.2021
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Existují různé metody obnovy zubů. Každá metoda je individuálně zvolena zubním lékařem po podrobném vyšetření a zvážení přání pacienta. Nejpopulárnější metodou obnovy je obnova pinů.

Metoda obnovy pinů umožňuje snadné vrácení starého tvaru zubu. Vezměte prosím na vědomí, že karta je jednodílná konstrukce. To umožňuje zajistit vysokou trvanlivost protézy, na rozdíl od korun. Jedinou nevýhodou této metody je vysoká pravděpodobnost vývoje štěpeného a sekundárního kazu, v některých případech se začne ztmavovat inzerce.

Další způsob obnovy zubů - pomocí koruny. Výhodou této metody je, že protéza je hermeticky fixována. A to znamená, že mikrobi, zbytky jídla nebo sliny neprostupují, to je záruka, že pacient nebude mít kaz. Korunky jsou poměrně silné a nemění barvu v průběhu času. Pokud byla koruna vyrobena z nekvalitních materiálů, pak po určité době v ústech pod korunou začne oxidační proces. Výsledkem je hnojení, tání, zánět dásní. V každém případě bude koruna nepříznivě ovlivňovat přilehlé zuby a dásně v důsledku své tuhosti. Metoda restaurování zubů pomocí korunky vypadá docela esteticky a umožňuje krátký čas vrátit předchozí úsměv.

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5]

Kdo kontaktovat?

Skleněná vlákna

Restaurování skelných vláken je nový způsob, jak obnovit poškozený zub a učinit ho odolnější. Skleněná vláknina je solidní moderní a nejdůležitější absolutně bezpečný materiál, který získal svou pozici v oblasti zubního lékařství.

Pokud porovnáte charakteristiky skelných vláken a jiných materiálů používaných v stomatologii pro protetiku a obnovu zubů, skleněná vlákna vyhrává téměř ve všech ohledech. Tento materiál je velmi odolný, což je důležité pro implantáty a protézy. Po obnovení zubů pomocí tohoto materiálu vypadají zuby jako jejich vlastní. A to znamená vysokou kvalitu materiálu, který je nezbytný pro estetickou stomatologii.

trusted-source[6], [7], [8], [9], [10], [11], [12]

Piny

Obnova zubu pomocí čepu je moderní metodou rekonstrukce pro zničení jakékoliv složitosti. Podívejme se na základní technologii zubního restaurování pomocí kolíku.

  • Zubní lékař provádí průzkum a pomocí bóru odstraňuje tvrdé tkáně na koruně, což brání obnově. Část skloviny, která byla konzervována, se následně používá k upevnění kompozitní části.
  • Kořenový kanál je rozvinutý, utěsněn a opláchnut. Úkolem zubního lékaře je udržovat kořen minimálně dva mm.
  • Další je instalace kolíku. Zubní lékař částečně odstraní těsnění a otevře kanál pro jeho instalaci.
  • V závěrečné fázi je koruna připevněna ke kolíku.

Dýhy

Obnova zubu dýhou je populární zubní procedura. Vlastnost dýhy spočívá v tom, že je vyrobena z porcelánu nebo kompozitních materiálů. Dýha je tenká podšívka, která pevně, ale jemně pokrývá vestibulární povrch zničeného zubu a umožňuje vám přizpůsobit její tvar a barvu.

První dýhy se objevily v minulém století. Technika obnovy zubů pomocí dýh vykazuje vynikající výsledky. Náklady na obnovu za použití takového moderního materiálu však nejsou levné. Dýhy se používají k obnově všech zubů, bez ohledu na to, zda jsou přední nebo boční. Dýhy se ukázaly jako silný a vysoce kvalitní materiál, který obnovuje poškozené nebo ztracené zuby pomocí estetických metod zubního lékařství.

Fotopolymery

Nedávno bylo obnovení zubu fotopolymerem velmi oblíbené. Tento materiál umožňuje obnovit špatně poškozené a poškozené zuby. Také díky fotopolymeru můžete prodloužit zub, změnit jeho barvu nebo tvar.

Fotopolymery jsou kompozitní materiály, které se skládají z plniva a organické matrice. Kvalitní vlastnosti tohoto materiálu jsou zcela závislé na množství a velikosti plniva. Takže pro hybridizaci zubů se používají hybridní kompozity s velkými částicemi a pro obnovu jsou potřebné malé. Tento materiál však pomůže obnovit zub pouze tehdy, když zubní tkáň zůstane, to znamená, že zub není odstraněn a zcela ztracen.

Záložky

Obnovení zubu se doporučuje použít v případech, kdy je zub zničen na polovinu. Záložky se provádějí v zubních laboratořích s použitím sadrových modelů čelistí pacienta. Pro kartu potřebujete dva modely - dolní a horní čelist. Zubní lékařka vytváří kartu tak, aby nezasahovala do pacienta a nezpůsobovala pocit nepohodlí.

Záložka je vybrána pro barvu zubů pacienta, takže se nebojte, že obnovený zub bude něco jiného než z oceli. Také díky moderní technologii můžete obnovit jednotlivé vlastnosti zničeného zubu. Tato metoda estetické stomatologie potřebuje čas na výrobu vložky a procesu obnovy, ale výsledek je vždy příjemný.

Kompozitní materiály vytvrzující světlo

Zubní lékařství stále více využívá restaurování zubů kompozitními materiály vytvrzujícími světlo. Výhodou těchto materiálů je, že dokonale napodobují zubní tkáň. Umožňují obnovu zubu tak, jak to bylo před zničením nebo odstraněním. Kromě toho materiály určené pro vytvrzování světla jsou naprosto bezpečné pro lidské zdraví.

Vzhledem k účinnosti tohoto postupu je výsledek okamžitě viditelný. Náklady na takovou obnovu jsou řádově vyšší než postup regenerace s kolíky nebo korunami. Ale pokud hledáte moderní, spolehlivou, kachevtenní a rychlou metodu, použijte kompozitní materiály odrážející světlo.

Technologie obnovy zubů

Technologie obnovy zubů umožňuje vrátit zničené zuby. Samotná technologie, podle níž bude zubař fungovat, přímo závisí na stupni zubního kazu a zvolené metodě. Před zahájením restaurátorského procesu zubní lékař vyšetří pacienta a věnuje se všem problémům, které se týkají ústní dutiny, kromě touhy obnovit zuby.

Zubní lékař zachází s nezdravými zuby a ucpává poškozené kanály. Pokud není zub pacienta vážně poškozen, použijte jako technologii obnovy metodu připnutí, to znamená kartu. Postup začíná, když zubař vytváří dojem a utěsňuje zub s dočasnou náplní. Vytvoří se nezbytná část zubu, kterou zubní lékař upevňuje s cementem zvláštního složení.

Pokud má pacient silný zubní kaz, je korunka zvolena jako technologie obnovy. Stejně jako ve výše uvedené metodě, zubař má cast a používá korunu, aby ho obsadil. Zub je broušený pod korunou a korunka sama je nainstalována. Toto je konec procesu obnovy a proces léčby a rehabilitace začíná po všech stomatologických zákrocích.

Technologie Glaspan

Obnova zubu pomocí technologie Glasspans je moderní metoda rekonstrukce. Technologie Glosspan je flexibilní keramické pojivo, které se používá k obnově čelních a postranních zubů. Zvláštností tohoto systému je, že umožňuje pracovat naprosto se všemi druhy dentálních materiálů.

Zvažme, v jakých případech obnovení zubu využívá technologii Glosspanu. Glosspan se používá při náhradě a obnově chybějících zubů. Technologie je nepostradatelná při výrobě dočasných, mezilehlých a lepidlových mostů. Také tato metoda stabilizuje polohu poškozených zubů. U pacientů, kteří si zotavili zuby s technologií Glosspan, nejsou žádné komplikace a rehabilitační proces je mnohem rychlejší než při obnově korunky nebo metodou pinů.

Funkční restaurování zubů

Funkční rekonstrukce zubu je běžná v zubní praxi. Důvodem tohoto postupu jsou problémy, které vznikají v důsledku zánětu, mechanického poškození nebo kazu. Při obnově musí lékař znovu vytvořit anatomický tvar, což je docela pečlivá práce.

Při funkční obnově je nutné zohlednit polohu zubu. Je obtížné pracovat jak s předními zuby, tak s kořenovými zuby. Nejnaléhavější otázkou je otázka estetiky, protože obnovený zub by se neměl lišit, nebo se něco od ostatních vymyká. Technologie, metoda a materiály jsou individuálně vybírány zubním lékařem. To umožňuje obnovit poškozené zuby a jejich funkční zatížení.

Kosmetická restaurování zubů

Kozmetická restaurování zubů znamená obnovení barvy, tedy bělosti. Také s kosmetickou, tj. Estetickou obnovou, se provádí postup mikroprotézy trhlin, které se vyskytují na sklovině. Celý postup provádí zubař-kosmetolog s použitím plnicích a kompozitních materiálů.

Po kosmetické rekonstrukci zubů je pacientovi dána určitá doporučení, která umožňují urychlit rehabilitační proces a udržet obnovené zuby co nejdéle. Náklady na tento postup jsou zcela závislé na složitosti práce. Pokud se rozhodnete pro kosmetické restaurování, je nejlepší provést tento postup na speciální klinice.

trusted-source[13], [14], [15]

Nové technologie

Dosud se nové technologie obnovy zubů neustále objevují a zlepšují. Obnova rychle, kvalitativně, bezbolestně a co je nejdůležitější, přináší trvalý a efektivní výsledek.

Zvláštností nových technologií obnovy zubů je, že se používají moderní materiály. Pacienti jsou rekonstruováni pomocí kompozitních materiálů. Tyto materiály jsou velmi odolné a naprosto bezpečné. Rekonstrukce nových technologií umožňuje vytvářet vysoce kvalitní protézy, které zcela opakují barvu a individuální vlastnosti ztracených zubů. Nejdůležitější výhodou vývoje zubní techniky je skutečnost, že je možné obnovit zub prakticky od začátku, aniž by byly zbytky kostní tkáně.

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.