^

Zdraví

Mykolog

, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 20.11.2021
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Mycolog je kvalifikovaný odborník v oblasti houbových onemocnění, kůže, nehtů a vlasových lézí. Mykologie je věda v oboru dermatologie a venerologie. Proto je hlavním cílem a úzkým zaměřením mykologa a mykologie dermatologie.

Mykologie je součástí dermatologie, která se zabývá studiem genetiky, morfologie hub, fyziologie. Jméno mykologie a lékař-mykolog je zcela srozumitelné, protože v překladu mykologie je studium hub, tedy kožních problémů a onemocnění.

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5]

Kdo je mykolog?

Kdo je mykolog je lékař, který diagnostikuje, léčí a provádí preventivní údržbu houbových lézí nehtů, vlasů a kůže. Kauzálními činidly při houbových onemocněních jsou různé druhy patogenních hub. Zdrojem a nosičem onemocnění může být osoba, zvíře, předměty osobní potřeby a hygiena.

Úkolem mykologa je zjistit příčinu onemocnění, najít zdroj infekce a odstranit ji. Teprve po tomto je možné zahájit plnohodnotnou léčbu pacienta. Oblast činnosti mykologa je spojena s onemocněními, jako jsou lichen, trichophytosis, candidiasis, rubrofitia a další. Mykolog se také zabývá léčbou houbových onemocnění, například léčbou nehtové houby - onychomykózy.

K diagnostice jakéhokoli onemocnění mykolog provádí úplnou diagnózu pacienta. Vyžaduje vyškrabávání z léze, tj. Ze sliznice, kůže nebo nehtů. Získané vzorky jsou pečlivě vyšetřeny pod mikroskopem a teprve poté mykolog určuje toto onemocnění a předepisuje vhodnou léčbu.

Kdy mám jít do mykologa?

Kdy kontaktovat mykologa je otázka, kterou se mnoho pacientů ptá, protože každý chce vědět, jak zjistit, že jednoduchá vyrážka na kůži nebo poškození nehtu mohou způsobit vážnou nemoc.

Mykolog musí být léčen, pokud zaznamenáte nepřirozené nebo nepříjemné změny na kůži, které vám dávají nepohodlí. Při zvláštní pozornosti se vyskytují problémy s nehty, vlasy na těle a hlavě. Obecně platí, že jakákoli houbová choroba začíná ovlivňovat kůži mezi malým prstem a čtvrtým prstem a také v záhybech nohou. Hlavní příznaky léze: 

 • Zkus a svědění kůže.
 • Zlomení kůže a následná tvorba trhlin a hlubokých trhlin.

Je prostě nemožné věnovat pozornost těmto nemocem, jelikož je-li příčinou houbová infekce, nemoc bude postupovat a stoupat výš, dokud nenarazí na celou ruku nebo nohu. Nebezpečí je nejen vážné důsledky včasné léčby, ale také doprovázení nepříjemných pocitů a zhoršení vzhledu v důsledku růstu a prasklin hrubé kůže.

Jaké testy musím předat mykologovi?

Pokud se chystáte navštívit lékaře, pak musíte vědět, jaké testy musíte předat, když zavoláte mykologovi. První věc, kterou musíte udělat, je odstranit nehty a kůži. To umožní kontrolu přítomnosti houbových onemocnění. Také škrábance jsou odebrány z řas a pokožky testovat demodex, tedy roztoče.

K potvrzení mé diagnózy posílá mykolog vyšetření na laboratorní vyšetření. Výsledkem analýzy je počkat na několik dní, až týden.

Jaké diagnostické metody používá mykolog?

Mykolog, stejně jako kterýkoli jiný lékař, jehož práce úzce souvisí s léčbou infekčních onemocnění, má několik diagnostických metod, které mohou přesně určit nemoc a předepisovat léčbu.

V mé praxi využívá mykolog laboratorní metody výzkumu a diagnostiky. Pouze úplné vyšetření pacienta a studie oškrabání mohou diagnostikovat onemocnění.

Co dělá mykolog?

Co dělá mykolog, pokud je rozsah jeho činnosti velmi široký? Lékaři, kteří pracují v oblasti mykologie, se zabývají studiem a léčbou kožních onemocnění, mykóz a dalších infekcí, které se objevily kvůli kvasinkovým houbám. Kvasinky způsobují kandidózu, což je velmi obtížné se zbavit. Pokud tělo má formu, pak mluvíme o takových onemocněních, jako je epidermofytia, trichophytosis nebo microsporia.

Každý profesionální mykolog by měl vědět, jak rozpoznat onemocnění, které je způsobeno houbovou infekcí způsobenou onemocněními s jinými příčinami zranění. Tak, non-houbové choroby, které by svými příznaky jsou podobné těm, které se používají mykologa, může způsobit kouření, problémy ORL, podvýživa, infekční onemocnění v organismu, dědičné onemocnění, poranění, problémy s kardiovaskulárním systému a alergické reakce na různé podněty. Kromě toho se mykologové zabývají trichofytózou, tj. Lišícími chorobami.

Jaké choroby zachází mykolog?

Jaké choroby zachází mykolog - nejprve to jsou onemocnění, která jsou spojena s houbovou infekcí, tj. Mykózami, stejně jako s nemusicovými onemocněními a problémy s nehty. Mykolog ošetřuje takové nemoci jako: 

 • Actinomycóza.
 • Hubová pneumonie.
 • Panikulitida.
 • Aspergilóza.
 • Antibiotikum
 • Mukormykóza.
 • Dermatitida a svědění.
 • Paronychia.
 • Kandidóza.
 • Změny barvy nehtů.
 • Stafylokokový syndrom.
 • Impetigo.
 • Nadměrné pocení.
 • Vícebarevné lišejníky.
 • Dermatitida nohou a rukou.

Poradenství mykologa

Poradenství mykologa je praktická rada, která pomůže vyřešit mnoho problémů, kterým čelí mykolog předtím, než se stanou onemocněním. Samozřejmě, prevence vývoje nemoci není vždy možná, ale preventivní opatření nikdy nebudou nadbytečná.

 1. Pokud jste náchylní k alergickým onemocněním, snažte se vyhnout všemu, co může způsobit reakci. Zůstaňte pryč od rostlin s alergenním pytem a udržujte dům v čistotě, takže někdy může být příčinou alergie prach v domě.
 2. Abyste zabránili porážce pokožky, stačí dodržovat základní hygienická pravidla. Správná a pravidelná péče o pokožku neumožňuje vývoj plenky, vyrážky nebo pocení. Použijte mastek pro tělo a deodoranty. Ranní a večerní sprcha zabrání problémům s kůží.
 3. Pokud jste začali s kandidózou, jednoduše slovy drozd, neměli byste sama léčit nebo počkat, dokud onemocnění neprojde sám. Protože zpoždění času vede k nezvratným důsledkům, okamžitě konzultujte s lékařem. Pamatujte si, že kandidóza se může objevit také kvůli lékům, které jste už dříve užívali. Lékař může najít příčinu onemocnění a předepsat účinnou léčbu.
 4. Vždy udržujte ruce a nohy čisté a suché. Protože nadměrné pocení nohou může vést k závažným kožním problémům, léčba trvá více než jeden měsíc. Pokud jde o ruce, jejich čistota a pravidelná péče o ně je zárukou, že houby nebo nehty problémy nebudou obtěžovat vás.
 5. Jíte správně, měli byste mít vyváženou stravu. Právě na naší kvalitě závisí naše zdraví. Nezapomeňte brát vitamíny v zimě a na jaře, kdy je tělo nejslabší a náchylné k různým infekčním a houbovým chorobám.

Mykolog je odborník, který ví všechno o problémech s kůží, vlasy a nehty. Je odborníkem v oblasti dermatologie a genetiky. Pouze kvalifikovaný profesionální mykolog je schopen diagnostikovat onemocnění, najít a odstranit její příčinu.

trusted-source[6]

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.