^

Zdraví

Neurotraumatolog

, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 20.11.2021
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Neurotraumatologie je odborník, který se zabývá akutní poranění mozku a poranění míchy, nervového systému pacienta, a eliminuje následky těchto zranění (hematom, modřiny, mozkové abscesy, špatně umístěné z kostních fragmentů lebky deformace, a tak dále.). Kromě poranění ošetřuje lékař intervertebrální kýly, nádory mozku atd.

Vedle léčby provádí specialisté jmenování a sledování rehabilitačních činností po různých úrazech.

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5], [6]

Kdo je neurotraumatolog?

Neurotraumatolog je lékař, jehož pomoc je zapotřebí pro kraniocerebrální poranění, poranění míchy, míchu. Specialista se také zabývá důsledky těchto poranění (hematomy, deformity, abscesy atd.).

Neurotraumatologie byla původně součástí neurochirurgie. Ale v současné době se stala samostatnou vědou a řeší otázky týkající se traumatických poranění nervového systému.

Kdy mám jít do neurotraumatologa?

Pro léze spojené s páteří může být zapotřebí neurotraumatolog. V případě poškození člověk cítí velmi silnou bolest, pohyb je ostře omezen a osoba je nucena přijmout nepřirozenou pozici. Jakékoli pokusy o pohyb nebo jiné postavení vedou k zesílení bolestivých pocitů. Při kontrole místa poškození můžete vidět otok nebo krvácení.

Zranění míchy způsobuje silnou bolest na krku, zádech, hlavě. V tomto případě může být cítit necitlivost nebo brnění v končetinách, člověk může úplně nebo částečně ztratit kontrolu nad určitou částí těla, koordinovat pohyby, chůzi, dýchací potíže, tlak v oblasti hrudníku. V oblasti hlavy nebo krku se může objevit otok.

Pro pomoc je neurotraumatolog ošetřen po pádu, modřinách, různém zranění lebky, páteři. Pokud se objeví novotvary v míchu nebo v mozku (nebo v jiných patologických procesech), je pacient zařazen k vyšetření u neurotraumatologa.

Jaké diagnostické metody používá neurotraumatolog?

Neurotraumatologie po počátečním vyšetření zpravidla pošle k obecné analýze krve a moči, což je v zásadě standardní postup pro odkazování na lékaře jakékoli specializace.

V případě potřeby může odborník předepisovat hormonální, biochemické, imunologické testy, které pomohou určit stav patologie.

Neurotraumatolog používá tyto diagnostické metody:

  • lumbální punkce (punkce subarachnoidálního prostoru lyubmalnaya punkce, lumbální punkce) - se provádí k diagnóze nebo léčbě. To umožňuje stanovit diagnózu krvácení v subarachnoidálním prostoru, intenzita, typ cévní mozkové příhody (ischemické, hemoragické) určení zánětlivý proces v mozkových blan a mozkomíšním moku a jiné změny v mnoha onemocnění centrálního nervového systému;
  • Ultrazvuk (ultrazvuk) bederní oblasti, meziobratlové disky vám umožní kontrolovat disky páteře, páteřní kanál a nervy všech částí páteře. Tato metoda je předepsána pro nádory, kýly, osteochondrózu a různé abnormální stavy.
  • Spondylografie (rentgen) je povinnou metodou zkoumání různých poranění páteře. Rentgenový paprsek je vytvořen ve třech výčnělcích, což umožňuje provést změny osy páteře, posunutí a dislokaci obratlů, deformace kostí a podobně.
  • výpočetní tomografie (CT) vyšetření páteře umožňuje posoudit stav kostní struktury, měkkých tkání, krevních cév. Obraz v CT se získá v různých rovinách a můžete také vytvořit trojrozměrný obraz. CT z mozku, lebky, měkkých tkání a cév hlavy pomáhá doktorovi zřídit různé zranění a onemocnění lebky a mozku. Také tato metoda umožňuje lépe plánovat léčbu pacienta. Tato metoda výzkumu poskytuje specialistovi podrobnější informace o onemocnění, kraniocerebrálním traumatu, mrtvici, různých formacích v mozku atd .;
  • Myelografie je speciální metodou vyšetřování, která spočívá v zavádění speciální látky do subarachnoidního prostoru, který obklopuje míchu a nervové kořeny, po kterém se pořídí obraz poškozené oblasti. Obvykle je tato metoda předepsána pro přenos míchy nebo nervových kořenů, s intervertebrální kýlou, se stenózou páteřního kanálu;
  • MRI (zobrazování magnetickou rezonancí) umožňuje lékaři vyšetřit anatomickou strukturu obratlů a meziobratlových disků, míchu, prostor mezi obratlími. Tato metoda výzkumu pomáhá při diagnostice onemocnění a účinném léčení různých onemocnění;
  • elektromyografie - umožňuje provést vyšetření elektrické aktivity svalů. Tato diagnóza je obvykle zpravidla určována ve spojení s elektroneurografií. Elektromyografie se používá k diagnostice nervového přenosu, trauma, patologie nervových kořenů a dalších nervových a svalových onemocnění.

Co neurobí neurotraumatolog?

Neurotraumatologie ve své praxi zajišťuje diagnostiku a léčbu traumatického poranění mozku, různých patologických stavů a poranění míchy, páteře, což eliminuje účinky těchto poruch (otlaky, vady, úlomky kostí, abscesy a tak dále.).

Kraniocerebrální poranění jsou nejčastěji způsobeny mechanickým poškozením lebky a vnitřními formacemi (cévy, nervy, mozkové membrány, mozky). Taková zranění se zpravidla vyskytují při silničních nehodách, pádů, ve výrobě, jakož i při sportovních či domácím zranění lebky.

Ne méně nebezpečí pro život je také poškození páteře. Při zlomeninách obratlů se často vyskytují poranění a meziobratlové kotouče, mícha, sousední svaly, nervové kořeny. Důsledky těchto zranění mohou být velmi odlišné, vše závisí na typu zlomeniny. Například s nestabilním intervertebrálním kotoučem existuje vždy bolest v páteři, tento stav může vést ke zhoršení funkce míchy, blokování nervových impulsů, které omezí mobilitu. V tomto případě se pacient nemůže bez asistence pohybovat. Za těchto podmínek je konzultace neurotraumatologa povinná. Lékař pomůže zjistit příčinu nemoci a předepíše účinnou léčbu.

Jaké nemoci se léčí neurotraumatologem?

Neurotraumatologie zapojen pacientů s poraněním míchy (mícha), lebky, mozku, stejně jako s různými nádory v míše nebo mozku, s vyhřezlé disky, a tak dále. Je to také specialista eliminuje účinky způsobené zraněním (odstranění hematomu, kontuze ohnisek kostní úlomky které vyvíjejí tlak na mozku, stabilizace páteře, atd).

Nemoci, s nimiž se specialista zabývá, jsou způsobeny zejména různými mechanickými zraněními (údery, pády atd.), Které mohou způsobit poměrně závažné důsledky pro člověka až po dokončení imobilizace.

Traumata lebky, zlomeniny cervikálních obratlů, páteře - všechna tato poranění vedou k vážným stavům, způsobují poškození přilehlých cév, nervových zakončení, orgánů apod.

Kromě neurotransatologického vyšetření ošetřuje neurotraumatolog různé nádory míchy, mozku, meziobratlové kýly apod., Které také narušují nervový systém.

Nejedná se však o úplný seznam onemocnění léčených odborníkem, obecně se lékaři zabývají léčbou takových stavů, které vedly k traumatu lidského nervového systému, stejně jako odstranění následků takového poškození.

Poradenství neurologického lékaře

Páteř je nejen základem pro kostru, ale i druhou ochranu míchy. Z tohoto důvodu se páteční trauma považuje za nejvážnější a nebezpečnější pro lidské zdraví a život.

Svrbení, poranění míchy mohou deformovat kostru, paralyzovat končetiny, narušit funkce pánevních orgánů.

Pokud do páteře dojde k traumatu, měli byste zajistit maximální nehybnost poškozené oblasti. Oběť by měla být velmi pečlivě umístěna na nosítkách (může být nahrazena deskami, dřevěným štítkem apod.), V žádném případě bychom neměli dovolit ohyb páteře.

Poškození páteře zahrnuje zlomeniny, dislokace, dislokace obratlů. Tyto druhy úrazů jsou nebezpečné, protože míše prochází páteří, která může být vymačkána posunutými úlomky kostí. Pokud je mícha poškozena (došlo k prasknutí), pak osoba úplně zmizí citlivost a paralýza spodní části kmene nastane.

U zlomenin obratlů v krční oblasti zahalte krk tlustou vrstvou bavlněné vlny a nahoře přilepte obvaz. Pole oběti by mělo být posunuto na nosítka a polštář (nebo rolované oblečení, přikrývky apod.) By měl být umístěn pod hlavou. Hospitalizace v nemocnici s zlomeninami krku nebo poranění páteře je povinná.

Žaludek je nejzranitelnější místo. Stěny peritonea jsou tvořeny pojivovými tkáněmi a svaly a mnoho vitálních orgánů není chráněno kostí. Vzhledem k těmto skutečnostem může být zranění břicha různé stupně závažnosti. V případě zranění žaludku může do krevního oběhu proniknout infekce, která může vést k infekci krve a ke smrti. Některé poranění břicha vedou k závažnému krvácení, které je ve většině případů zastaveno pouze chirurgickými metodami. V případě poranění břišní dutiny by měla být oběť zcela klidná a pokryta sterilním obvazem (ke snížení ztráty krve). Pokud při traumatu z peritonea vypadnou vnitřní orgány (omentum, střevní smyčky), musí být uzavřeny obvazem impregnovaným vazelínovým olejem. Nemůžete dát člověku s poraněním břišní dutiny k pití nebo jíst, a to i před tím, než vyšetření lékařem by nemělo poskytnout oběti bolesti.

Celá kostra spočívá na pánevní kosti, kromě toho je zde mnoho důležitých orgánů. Zlomeniny pánevních kostí mohou způsobit poškození vnitřních orgánů (měchýře, konečníku, pohlavních orgánů atd.), Nervů a cév. Proto jsou traumata kůňovitých kostí jedním z nejzávažnějších typů poškození. Je-li poškození pánve oběti, které mají být ukládány na pevném nosítkách, nohy mírně ohnuté (dát polštář pod kolena nebo oblečení záhybu, přikrývky a podobně) a čekat na příjezd sanitky.

trusted-source[7]

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.