^

Zdraví

Ortopedické

, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 20.11.2021
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Ortopedista doslovně znamená: "doktor vyučující rovnost."

Takže ortopedie je odvětví medicíny, která studuje prevenci a léčbu deformací kostí a svalů.

trusted-source[1], [2], [3]

Kdo je ortopedista?

Ortopedista - lékař, který se zabývá léčbou poruch muskuloskeletálního systému způsobených malformací nebo nemocemi. Dětský ortoped studiu příčin vrozených vad kostí a svalů, eliminuje deformaci a obnovuje funkci pohybového aparátu. Používá se jako konzervativní léčby (fyzikální terapie, fyzikální terapie, protetiky, korzety, pneumatiky, protézy, sádrových obvazů, chiropraxe) a chirurgie: osteotomie, přenos šlachy.

Ortopedista je vyškolen v rezidenční nebo postgraduální škole lékařské univerzity. V rámci kurzu studují operaci katastrof, protetiky, rehabilitace. Ortopedie pracují v klinikách endoprotézy, rehabilitačních center, ortopedických sanatoriach, polyklinikách. Ortopedie je jednou z nejkomplexnějších a požadovaných lékařských specialit. Kvůli onemocněním pohybového aparátu se nejvíce pacientů stává zdravotně postiženým.

Zkoušky pediatrického ortopedisty jsou povinné po 1, 3, 9 měsících života a před vstupem do mateřské školy. Ujistěte se, že odkazují na dětské ortopedie při porušení držení těla školák, na začátku sportů nebo tance, pokud obtížné domácí provoz, narušena koordinace, nemotorné dítě v případě, když jde bolet nohy. Každé porušení postoje a chůze je v kompetenci ortopedického lékaře.

Ukrajinští ortopédi jsou v zemích západní Evropy stále častěji probační. Moderní úspěchy ortopedie v naší zemi umožňují účinně provádět prevenci a léčbu nemocí muskuloskeletálního systému a provádět rehabilitaci po úrazech. Některé kliniky poskytují zdravotnické služby na úrovni evropských klinik. Probíhá výměna zkušeností, existují stáže a výměnné programy.

Většina ortopedických pacientů je léčena v polyklinice. Operační intervence se nepoužívá tak často, jak se zdá na první pohled.

Jaké testy mám vzít, když navštívím ortopeda?

Ortopedové mohou potřebovat výsledky obecné analýzy krve, moči, koagulačního testu (před operací), protrombinového času a indexu protrombinů. Jsou potřebné k posouzení celkového zdravotního stavu a předcházení komplikacím během operace.

Jaké metody diagnostiky používá ortopedista?

Ortopedista provádí vyšetření a je řízen diagnózou ultrazvuku, rentgenového záření, MRI a CT.

Co dělá ortopedista?

Ortopedista se zabývá léčbou plochých nohou, skoliózou, následky poranění, vrozenými malformacemi pomocí cvičební terapie, manuální terapie nebo chirurgického zákroku. On léčí pažní kloub, torticollis, kloubní patologii, opravuje jejich zlý stav. Ortopedista zachází s traumaty: podvrtnutí, modřiny, dislokace, zlomeniny, popáleniny.

Páteř platí pro naši schopnost jít přímo z okamžiku, kdy podnikneme první kroky. Během svého života prožívá obrovské zatížení. Problémy s patologií páteře řeší také ortopedista. Nejčastějším problémem od dětství je skolióza.

Děti a dospělí s onemocněním ortopedického systému muskuloskeletálního systému mohou psát výrobu jednotlivých ortopedických vložky. Také může předepsat kurz léčebné tělesné výchovy, provádět lékařská opatření pro domácí a sportovní zranění.

V zanedbaných případech je pacient převeden do rukou ortopedických chirurgů se specializací na endoprotetiku (nahrazení kloubu umělými klouby). Může být nutné pro onemocnění, jako je artróza, když je chrupavka opotřebovaná v kloubu nebo v zlomeninách, například krk kyčelního kloubu. Také v kompetenci doktora-ortopedista - léčba deformací krku a hrudníku. Pediatrický ortopedista pomáhá dětem s komplikacemi po mozkové obrně a poliomyelitidě, aby se spolu s neurológou dostali na nohy . Významná úloha při ortopedickém vyšetření při prevenci a léčbě dysplázie kyčelního kloubu a vrozené dislokace kyčelního kloubu. Ortopedista také léčí revmatoidní artritidu, artrózu, bursitidu - zánětlivé a degenerativní onemocnění kloubů.

Pokud máte v rodině osoby s neurologickými onemocněními nebo pokud jste v minulosti měli trauma, jste měli nehodu, nezapomeňte jednou ročně ukázat ortopedovi. Tím se ušetříte od komplikací.

Ortopedista provádí vyšetření na gauči, posuzuje objem pohybů v kloubu a určí ultrazvuk kloubů, rentgenů, MRI nebo CT.

Rány a zlomeniny byly ošetřeny starými Inky, byly schopny provádět operace na lebce, směřovat k dislokacím a spojovat kosti.

S rozvojem ortopedie se ortopedická profese stala vysoce technologickou. Ortopedista musí mít inženýrskou mentalitu, mít zlaté ruce, být schopen aplikovat v praxi znalosti o biomechaniky těla. Dnes je průkopníkem ve vývoji ortopedie Německo. Dobrý ortoped je zodpovědný, má dovednosti inženýra a sochaře, má vynikající jemné motorické dovednosti a výraznou tendenci pracovat s rukama. Schopnost empatize musí být spojena s odhodláním. Ortopedista by měl být schopen správně dešifrovat rentgenové snímky, části MRI.

Jaká onemocnění způsobuje ortopedická léčba?

Máme možnost chodit a skákat díky kosti a kloubům. V mládí jsou velmi silní a flexibilní. Ale postupné stáří se ucítí. A někteří lidé mají problémy s klouby, které jsou přirozené. Ortopedické diagnózy dnes měly několik set.

Kdy se poradit s ortopedem: 

 1. S bolestí v rukou, ramenou. 
 2. S bolestí v koleni a stehně. 
 3. S nízkou bolestí zad. 
 4. S bolestí v noze. 
 5. S problémy s držením těla. 
 6. S zlomeninami, dislokacemi. 
 7. Pokud klouby crunch nebo ublížit počasí.

S plochými nohami spadnou oblouky nohou. Příčiny flatfoot: vrozená slabost vazů, nadváha. Pokud večer jste velmi unavený nohy, bolí dolní část zad, zvyšuje velikost nohy, neodkládejte cestu na kliniku. Léčba plochých nohou je zaměřena na posilování svalů. Úplné vyléčení není možné.

Dysplazie, zlomeniny a artróza nejčastěji vedou k nutnosti vyměnit klouby. Endoprotetika je velmi komplexní operace, kterou provádí ortopedický chirurg.

V případě osobních úrazů a zranění může ortopedista také pomoci.

Mladý, sousedící s ortopedickým směrem klinické medicíny, je vertebrologie. Vertebrolog se zabývá pouze páteří: degenerativní onemocnění, deformace a zlomeniny obratlů. Používají se chirurgické metody, protahování, masáž. Mezi diagnostickými metodami patří CT, MRI a ultrazvuk.

Je nutné se dostat na recepci v vertebrologu v bolestech v páteři ovlivňující vaši aktivitu, lahůdky na končetinách.

Poradenství ortopedisty

Pro zabránění pohybové nemoci ve školách musí děti dodržovat určitá pravidla: 

 1. Vyberte stoly podle růstu dětí. 
 2. Držte pětiminutové pauzy ve středu hodiny, během kterých se děti nakloní, potřou ruce atd. 
 3. Délka sedadla by měla odpovídat délce stehna dítěte. 
 4. Když sedíte, koleno a stehno dítě tvoří pravý úhel. 
 5. Zadní část dítěte by měla ležet na zadní straně židle. 
 6. Batoh prázdného studenta by neměl vážit více než 500 g, u dítěte ve stupních 1-3 by celková váha batohu s učebnicemi a notebooky neměla být větší než 2 kg. Pro žáky seniorů - více než 3,5 kg. Koupit by měly být ortopedické batohy s tvrdým zádům. Batoh by se měl nosit současně na obou popruzích. 
 7. Neurologická onemocnění a nízká fyzická aktivita, nadváha a nesprávně vybraná obuv často vedou k vývoji plochých nohou v předškolním, juniorském a středoškolském věku. Svazky při chůzi na rovném povrchu jsou napnuty. Rovněž z plochých nohou jsou cvičení s chodbami na patách a špičkách neúčinná. Je lepší jít naboso na oblázky. Obuv pro mladší studenty je lepší vybrat s tvrdým zádům.

Ortopedista pomáhá udržovat motorovou aktivitu od dětství až po stáří.

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.