Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Norbactin pro cystitidu u žen a mužů: jak brát?

Lékařský expert článku

, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 16.04.2020

Účinná látka léčiva norfloxacin patří do skupiny fluorovaných chinolonů, které mají široké spektrum antibakteriální aktivity. Její baktericidní aktivita se projevuje u Escherichia coli, která je odpovědná za velkou většinu zánětu močového měchýře, stejně jako za stafylokoky, gonokoky, enterobaktérie, proteiny, jednotlivé kmeny ureaplasmy. Norbaktin pro cystitidu je jedním z preferovaných léků, které se mohou vyrovnat s akutními i chronickými infekcemi.

Klasifikace ATC

J01MA06 Norfloxacin

Účinné látky

Норфлоксацин

Indikace Norbaktin pro cystitidu

Tento lék je předepsán jako součást komplexní terapie zánětu horních a dolních močových cest. Je aktivní téměř u všech patogenů nespecifické cystitidy, která je vzhledem k vlastnostem anatomie výsadou spravedlivějšího pohlaví. Lékaři proto často předepisují norbaktin pro cystitidu u žen.

Spektrum jeho aktivity sahá až do gonokokových kmenů, s gonorrhea cystitis, lék je předepsán pacientům obou pohlaví.

Norbaktin je účinný při chronické cystitidě způsobené mikroorganismy citlivými na něj.

Účel léku pro profylaktické účely může být spojen s urologickými operacemi, manipulacemi a invazivní diagnostikou.

Formulář vydání

Lék je určen k perorálnímu podání a je to podlouhlá tableta, z nichž každá je vyrytá označením NBT 400, která obsahuje písmena jména a dávky - každá tableta obsahuje 400 mg norfloxacinu.

Tablety navíc obsahují pomocné látky, které jim poskytují nezbytné fyzikální a chemické vlastnosti:

  • pevnost a rovnoměrnost - mikrokrystalická celulóza;
  • zvýšení biologické dostupnosti aktivní složky sodné soli kroskarmelózy;
  • emulgátor - laurylsulfát sodný;
  • plniva - kukuřičný škrob, mastek;
  • sorbent - koloidní bezvodý oxid křemičitý;
  • stabilizátor konzistence - stearát hořečnatý;
  • filmotvorná látka - hydroxypropylmethylcelulóza, makrogol, oxid titaničitý.

Farmakodynamika

Baktericidní účinek účinné složky norfloxacinu, stejně jako všechna léčiva této třídy, je realizován potlačením enzymatické aktivity DNA gyrázy a topoisomerázy bakterií, bez nichž je proces replikace DNA nemožný, což vede ke smrti patogenních mikroorganismů citlivých na tento účinek.

Farmakokinetika

Po perorálním podání je účinná látka dobře a rychle absorbována ze zažívacího kanálu do systémového oběhu. Maximální koncentrace v séru se stanoví během prvních dvou hodin od okamžiku podání. Jídlo v gastrointestinálním traktu zpomaluje vstřebávání norfloxacinu.

Asi 14% přijatelné dávky léčiva se váže na plazmatické proteiny, vysoké koncentrace účinné látky jsou stanoveny v tkáních genitourinárních orgánů, moči a žluči. Eliminace z těla v přibližně stejných proporcích močovými orgány a střevy, s přibližně 30% ponechání těla nezměněné v moči, dezinfekce močových cest podél cesty.

Používejte Norbaktin pro cystitidu během těhotenství

Norfloxacin patří do kategorie léků, které se nedoporučují používat během těhotenství, protože existuje určité riziko nežádoucích účinků na plod. V případech, kdy klinický přínos převyšuje riziko, však může být předepsán těhotné ženě. Během kojení se doporučuje zdržet se užívání léku.

Studie prokázaly embryotoxické a teratogenní účinky norfloxacinu. Výrazně snížil počet životaschopných plodů, způsobil zpoždění v růstu životaschopných plodů; byly pozorovány některé viscerální a kosterní defekty a tyto účinky závisely na dávce. [1]

Kontraindikace

Dětský věk, období těhotenství a kojení, známá přecitlivělost na léky třídy chinolonů a na kteroukoli pomocnou látku, včetně projevu zánětu a následné degenerace šlachy až do prasknutí.

Vedlejší efekty Norbaktin pro cystitidu

Imunitní systém může reagovat na norbactin různými způsoby, od banální kopřivky až po vývoj Quinckeho edému, Lyell a Steven-Johnsonových syndromů atd. Droga způsobuje hypersenzitivní reakci na izolaci. To by měli brát v úvahu všichni pacienti podstupující léčbu a pokud je to možné, vyhýbat se slunečnímu záření.

Od pohybového aparátu - zánětlivé procesy v šlachách a kloubech, bolesti svalů a kloubů až po destrukci myocytů a prasknutí šlach.

Ze strany kardiovaskulárního systému lze pozorovat hypotenzi až do ztráty vědomí, zvýšené srdeční frekvence a narušení srdečního rytmu, až se ve vzácných případech objeví flutter a fibrilace srdečních komor nebo tachykardie ve tvaru vřetene (QT interval elongation syndrom na kardiogramu), vaskulitida.

Na straně hematopoetického systému - snížení hladiny leukocytů, neutrofilů, krevních destiček, hemoglobinu, objemu červených krvinek, zvýšení hladiny eozinofilů.

Na straně centrálního a periferního nervového systému jsou častější závratě, migrény, mdloby, ospalost, poruchy nálady, zmatenost, až psychóza, křeče, halucinace; kromě toho - chvění v končetinách, svalové záškuby a tiky, polyneuropatie, myastenie gravis, pocity rozrušení chuti.

Trávicí orgány mohou mít bolesti břicha různé lokalizace, včetně mírné gastralgie, dyspeptických symptomů a ztráty chuti k jídlu, pocitu hořkosti v ústech, zánětu tenkého střeva a slinivky břišní (obvykle při dlouhodobém používání).

Močové orgány mohou reagovat na příjem norbaktinu tvorbou krystalických sloučenin, zánětem ledvin, opožděným nebo nadměrným vylučováním moči, hematurií, zvýšením hladiny kreatininu a ve vzácných případech se vyvine akutní selhání ledvin.

Projevy kůže mohou být omezeny na otoky, svědění a vyrážku, ve vzácných případech jsou možné silnější a závažnější reakce - intra- a subkutánní hematomy, exantémy, vícenásobné, papuly a koule se spojují do kůry s vaskulárním postižením a hemoragickými projevy.

Ze strany jater je možný vývoj zánětu, žloutenka, změny v aktivitě transamináz.

Z pohledu orgánů vidění: zvýšené slzení, rozmazané vidění a další poruchy.

Sluchové orgány - hluk a zvonění v uších, hluchota.

Pohlavní orgány - kandidóza colpitis.

Může se objevit dušnost a dýchací dysfunkce.

Vzhledem k nežádoucím účinkům kardiovaskulárního a centrálního nervového systému během léčby norbaktinem byste se měli zdržet práce spojené s rizikem snížení koncentrace.

Dávkování a aplikace

U dospělých pacientů s nekomplikovanou akutní nespecifickou cystitidou je norbaktin předepisován třídenní dávka jedné tablety (400 mg) každých 12 hodin. Je lepší brát lék ráno a večer před jídlem a vypít velké množství vody. Léčba norfloxacinem v dávce 400 mg dvakrát denně po dobu 3 dnů a fosfomycinu v jedné dávce 3,0 g má vysokou klinickou a mikrobiologickou účinnost při nekomplikované cystitidě.[2]

V případě chronické cystitidy je lék předepsán ve stejné denní dávce, ale trvání léčby může být prodlouženo na 12 týdnů. V každém případě je dávka, frekvence podávání, délka léčby stanovena individuálně, v závislosti na závažnosti stavu pacienta, identifikovaném patogenu a reakci na léčbu. Pokud je během prvního měsíce léčby dosaženo uspokojivého terapeutického účinku, může být denní dávka léčiva snížena na udržovací dávku jedné tablety. Pacienti se zhoršenou funkcí ledvin jsou předepisováni nejvýše 400 mg denně.

200 mg denní dávka norfloxacinu před spaním je účinným způsobem, jak zabránit opakující se cystitidě. Kolonizace byla vzácná během 1 roku léčby norfloxacinem a superinfekce organismy rezistentními na norfloxacin nebyla pozorována.[3]

V pediatrické praxi se norbaktin nepoužívá.

Předávkovat

Akutní reakce na předávkování lékem může vypadat jako hypertermie, horečka, dušnost, syndrom prodloužení QT intervalu, dyspepsie, afektivní poruchy, psychóza, akutní selhání ledvin a další projevy nežádoucích účinků, zejména hematopoéza.

Vápník je antidotum, proto pacient musí rychle pít roztok obsahující vápník, mléko nebo kefír (jogurt), vyvolat zvracení a opláchnout žaludek.

Poté se obrátí na lékařské zařízení, aby prozkoumal zachování životních funkcí.

Interakce s jinými léky

Aktivní složka norbaktinu blokuje enzymatickou aktivitu CYP1A2, proto může ovlivnit účinnost léčiv, které se štěpí pomocí tohoto enzymu.

Není předepisován současně s nitrofurantoinem, protože v laboratorních podmínkách tato léčiva odhalují nekompatibilitu.

Pokud potřebujete kombinovanou dávku s probenecidem, je třeba poznamenat, že vylučování norfloxacinu v moči se sníží, ale sérová koncentrace zůstane na správné úrovni.

Současné podávání s theofylinem zvyšuje toxicitu norfloxacinu (zvyšuje koncentraci v séru), a proto by v případě potřeby mělo jejich kombinované použití sledovat hladinu léčiv v krevní plazmě, aby se nevynechala příležitost upravit dávku.

Norbactin pomáhá zpožďovat kofein v těle, což by se mělo při léčbě brát v úvahu a během užívání kofeinových analgetik by se mělo zdržet pití kávy.

Pokud je to nutné, musí být současně s cyklosporinem kontrolována jeho sérová hladina, aby bylo možné včas upravit dávkování.

Při současném podávání norbactinu s antikoagulanty - deriváty warfarinu je nutné kontrolovat parametry krevní koagulace, aby nedošlo ke krvácení způsobenému synergickým účinkem léčiv.

Orální antikoncepce může být neúčinná, pokud je kombinována s použitím antibakteriálních léků, takže byste měli být v bezpečí jinými metodami.

Fenbufen v kombinaci s norbaktinem zvyšuje riziko vzniku epileptiformních záchvatů.

Pokud pacient již užívá klozapin nebo ropinirol a potřebuje léčit cystitidu norbaktinem, upraví se dávka psychotropních léků.

Není kompatibilní s centrálně působícím svalovým relaxantem tizanidinem.

Pokud je nemožné vyhnout se kombinaci s glibenklamidem, je nutné přísně kontrolovat hladinu cukru v krvi pacienta.

Je třeba se vyhnout kombinaci s didanosinem nebo přerušit mezi dávkami alespoň dvě hodiny, protože léčiva vzájemně ovlivňují vstřebávání z trávicího kanálu.

Kombinace s nesteroidními analgetiky zvyšuje riziko křečových záchvatů a afektivních poruch. To by mělo být zváženo, pokud není možné se této kombinaci vyhnout.

Vápník je antagonistou norfloxacinu, proto se přípravky s vápníkem, mlékem, tvarohem a dalšími produkty obsahujícími vápník konzumují v intervalu dvou hodin po užití norbactinu. Pokud již byl lék užíván, je časový interval před konzumací vápníku čtyři hodiny.

Stejně jako u vápníku tvoří chinolony nerozpustné sloučeniny v gastrointestinálním traktu se železem, hliníkem, bizmutem, hořčíkem a zinkem. Proto se přípravky obsahující tyto látky berou v souladu s výše uvedenými podmínkami.

Pokud je to nutné, kombinujte norbactin s antiarytmiky, antibiotiky třídy makrolidů, antipsychotiky a tricyklickými antidepresivy, je třeba zvážit vysoké riziko synergie s ohledem na prodloužení QT intervalu.

Podmínky skladování

Nakupujte tablety při pokojové teplotě, která by neměla přesáhnout 25 exceed. Pokud jde o režim světla, v pokynech se nic neříká, ale nedoporučuje se uchovávat obal na slunci. Místo nesmí být přístupné dětem a zvířatům.

Pokud neporušíte originální balení, maximální doba použitelnosti tablet je tři roky od data výroby, které je uvedeno na krabičce.

Analogy

Cystitida bakteriálního původu je léčena antibakteriální terapií. Obvykle se používají širokospektrální léky. Jsou předepisovány ještě před testem citlivosti, protože stav pacienta je velmi bolestivý.

V urologii se nejčastěji používají chinolony, nitrofurany, nové antibiotické fosfomycin, lépe známé pod obchodním názvem monural. Jsou stále aktivnější vůči nejběžnějším původcům cystitidy. Furadonin nebo furazolidon však některým pacientům pomáhá, zatímco monurální nebo norbaktin jiným pomáhá.

Co se děje? Co je lepší s cystitidou? Tady hodně záleží na patogenu a na tom, zda bylo onemocnění poprvé detekováno nebo je to exacerbace dlouho vyléčené cystitidy.

Pokud jste diagnostikovali akutní cystitidu poprvé, lékař často předepisuje lék s nejširším spektrem účinku a ve velké většině případů pomáhá odstranit akutní příznaky. A pak hodně záleží na pacientovi. Ti, kteří se zbavili nepohodlí a rozhodli se ukončit léčbu, mají šanci doplnit řadu chronických urologických pacientů.

Při opakující se chronické cystitidě jsou taktiky léčby odlišné, nutně se provádí bakteriologické vyšetření moči, je detekován patogen, je stanovena jeho citlivost na antibakteriální léčiva. A teprve potom je předepsána léčba.

Váš lékař by proto měl vybrat nejlepší lék po laboratorních testech.

Fluorochinolony, navíc patřící k dřívějším generacím, jsou nejčastěji léky volby pro léčbu cystitidy. Jsou doporučovány urologickou asociací, protože jsou aktivní v nespecifických a některých specifických původcích cystitidy. Kromě toho nejsou tak toxické jako novější drogy z této skupiny.

Který je lepší: norbactin nebo nolicin? Jedná se o synonymní léky se stejnou účinnou látkou - norfloxacin. I jeho dávkování je přesně stejné. Různí výrobci: norbactin - Indie, nolicin - Slovinsko. Existují malé rozdíly v pomocných látkách, které mohou hrát roli při výběru, pokud má pacient prokázanou alergii. Terapeutický účinek užívání těchto dvou léků by měl být stejný.

Jedna dávka rufloxacinu je stejně účinná jako standardní 3-denní léčba norfloxacinem při nekomplikované cystitidě. [4]

Třídenní režim s lomefloxacinem je účinnější než desetidenní režim s norfloxacinem při léčbě opakovaných nekomplikovaných infekcí dolních močových cest u žen. [5]

Recenze o drogě jsou vynikající. Ženy sdílejí své dojmy a jejich cystitida je jasně chronická recidiva. Nejprve si všimnou výkonu. Většina příznaků zmizí po požití první pilulky. Všichni v podstatě pili pět dní, ačkoli s první diagnostikovanou akutní cystitidou, podle pokynů stačí tři dny. Z nežádoucích účinků byly nejčastěji objeveny stížnosti na ospalost, které doporučovaly vzít si nemocenskou dovolenou, protože spaly téměř celý den a noc. Navíc ženy užívající norbactin způsobovaly kandidózu (častá komplikace po užití antibiotik) a nespavost. Před prasknutím šlach to nikdo nedostal.

Mnoho lidí píše, že je to norbaktin, který zmírňuje příznaky bolesti, jiné drogy jim prostě nepomáhají. Dámy s recidivující cystitidou sdílejí, že příští exacerbace po norbactinu je navštíví o pět let později. Ve srovnání s dražší monural, norbactin vyhrává v ceně, ale ztrácí vedlejší účinky.

Obecně neexistovala žádná odpověď, která by norbaktin nepomohla. Nejčastější nežádoucí účinky doprovázející pilulky byly spojené s poruchami spánku.

Farmakologická skupina

Хинолоны / фторхинолоны

Farmakologický účinek

Бактерицидные препараты

Pozor!

Pro zjednodušení vnímání informací byl tento návod k použití drogy "Norbactin pro cystitidu u žen a mužů: jak brát?" přeložen a předložen ve zvláštním formuláři na základě oficiálních pokynů pro lékařské použití drogy. Před použitím si přečtěte anotaci, která přichází přímo k léčbě.

Popis je poskytován pro informační účely a není vodítkem pro samoléčení. Potřeba tohoto léčiva, účel léčebného režimu, způsobů a dávky léčiva určuje pouze ošetřující lékař. Samodržení je nebezpečné pro vaše zdraví.

Portál iLive neposkytuje lékařskou pomoc, diagnostiku nebo léčbu.
Informace zveřejněné na portálu jsou pouze orientační a neměly by být používány bez konzultace specialisty.
Pečlivě si přečtěte pravidla a zásady webu. Můžete také kontaktovat.

Copyright © 2011 - 2020 iLive. Všechna práva vyhrazena.