Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Biseptol na cystitidu u žen a mužů: jak brát?

Lékařský expert článku

, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 16.04.2020

U cystitidy by měly být hlavními léčebnými prostředky ty, které zastaví zánětlivý proces a mají škodlivý účinek na bakterie - patogeny. Tyto požadavky jsou plně splněny komplexním lékem Biseptol, který se skládá ze dvou důležitých složek: sulfamethoxazol a trimethoprim. Biseptolum s cystitidou působí šetrně a účinně, inhibuje rozvoj mikrobů a urychluje zotavení. Trimethoprim-sulfamethoxazol byl dlouho považován za standardní léčbu akutních a recidivujících infekcí močových cest díky své aktivitě vůči nejběžnějším uropatogenům a nízké ceně a toleranci. Synergická kombinace trimethoprimu a sulfamethoxazolu funguje ve dvou samostatných fázích metabolismu bakteriálních folátů, což vede k inhibici syntézy DNA.[1]

Je Biseptol možný s cystitidou?

Cystitida je časté a extrémně nepříjemné onemocnění, které postihuje hlavně ženy kvůli anatomickým rysům. Ale muži nejsou imunní vůči rozvoji cystitidy. Co zažívá člověk při nemoci? Bolest při močení, bolestivé a časté nutkání, nepohodlí v podbřišku a tříslech. Zánětlivý proces velmi negativně ovlivňuje kvalitu života a schopnost pracovat. K odstranění problému se Biseptol často stává drogou volby.

Tento lék je docela silný, i když levný. Má velké množství vedlejších účinků, takže pouze lékař může předepsat a vypočítat jeho dávkování.

Pokud jsou bakterie, které vyvolaly vývoj nemoci, citlivé na sulfamethoxazol a trimethoprim, pak skutečně pomůže Biseptol s cystitidou. Lék ničí bakterie, zastaví zánětlivý proces a vyčistí močový systém. Samoléčba může poskytnout „medvědí službu“: nesprávné dávky léku mohou pouze usmrtit mikroby, které se brzy probudí ve formě recidivy cystitidy. Proto důvěřujte lékaři a projděte celou nezbytnou léčebnou kúru, abyste se problému zbavili po dlouhou dobu.

Klasifikace ATC

J01EE01 Sulfamethoxazole and trimethoprim

Účinné látky

Ко-тримоксазол [Сульфаметоксазол + Триметоприм]

Indikace Biseptol pro cystitidu

Biseptol je předepisován nejen pro cystitidu. Lék je indikován k léčbě infekčních chorob, pokud jsou mikroorganismy citlivé na Biseptolum:

 • s akutní a chronickou formou bronchitidy, bronchiektázie, pneumonie, faryngitidy, angíny, sinusitidy, otitis media;
 • při akutních a chronických formách cystitidy, pyelonefritidy, uretritidy nebo prostatitidy;
 • s břišní tyfus a paratyphoid, s rozrušení střev;
 • v akutní a chronické formě osteomyelitidy, s brucelózou, aktinomykózou, toxoplazmózou, nokardiózou.

Biseptolum se obvykle užívá pouze pro léčebné účely. Pro prevenci se lék nepoužívá.

Cystitida je zánětlivý proces, který je doprovázen podrážděním a poškozením vnitřních tkání močového měchýře. Není tajemstvím, že se nemoc vyskytuje hlavně u pacientek. Takže každá tři žena z deseti alespoň jednou trpěla zánětem močového měchýře.

Biseptol pro cystitidu u žen je předepsán podle indikací a jeho použití není neobvyklé.

Muži jsou náchylní k onemocnění, jako je cystitida, mnohem méně žen. Pouze jeden z deseti mužů s touto nemocí měl nebo měl nemoc. Nejčastěji mluvíme o pacientech ve věku 45 let.

Tyto výrazné rozdíly v míře výskytu u zástupců různých pohlaví lze vysvětlit významnými anatomickými a fyziologickými vlastnostmi struktury genitourinárního systému. Mužská močová trubice je delší a svižnější než samice a otvor pro močení je relativně daleko od konečníku, což vylučuje vstup patogenů z konečníku do močového systému. Ženská anatomie poskytuje více příležitostí, jak se infekce dostat do močové trubice - například banálním nedodržováním osobní hygieny.

Biseptol pro cystitidu u mužů je předepsán pouze pro bakteriální formu choroby. Plísňová cystitida je léčena jinými vhodnými léky.

Formulář vydání

Za hlavní lékovou formu Biseptilu se považuje tableta: tablety jsou kulaté, bílé nebo mírně nažloutlé barvy s jasnými okraji a linií pro dávkování.

Biseptolové tablety jsou dostupné ve 100 mg a 400 mg.

Blistrová destička obsahuje 14 nebo 20 tablet. Každý blistr je zabalen v krabici. Plná nádoba obsahuje 1 000 balených tablet.

Farmakodynamika

Biseptol je komplexní baktericidní činidlo, jehož účinek je založen na vlastnostech sulfamethoxazolu, sulfanilamidové složky středně dlouhé expozice. Sulfamethoxazol inhibuje produkci kyseliny listové kompetitivním antagonismem s kyselinou para-aminobenzoovou. Další účinnou látkou je trimethoprim, látka, která inhibuje mikrobiální reduktázu dehydrofolové kyseliny, která je zodpovědná za produkci bioaktivní kyseliny tetrahydrofolové. Kombinace těchto složek, farmakologové nazývají ko-trimoxazol.

Složky biseptolu působí na jeden řetězec biochemických procesů, způsobují synergii antimikrobiální konfrontace.

Biseptol je účinný proti Escherichia coli, Proteus, Morganella, Klebsiella, Enterobacteria, Haemophilus influenzae, Streptococcus, Shigella, Neyscheria, Pneumocystis.

Farmakokinetika

Účinné látky biseptolu se dobře vstřebávají a přecházejí do krve stěnami zažívacího systému. Maximální obsah kombinace účinných látek je detekován 1-4 hodiny po požití tablety. Vazba trimethoprimu na plazmatický albumin dosahuje 70% a sulfamethoxazol - přibližně 44-62%.

Distribuce účinných látek není stejná. Trimethoprim se nachází ve všech tělních tekutinách a sulfamethoxazol - pouze v mezibuněčném prostoru.

Vysoké koncentrace jsou zaznamenány v sekrecích průdušek, prostaty a žluči. Obě sloučeniny v terapeutických množstvích jsou přítomny ve sputu, vaginální sekreci a ve střední ušní tekutině.

Pokud mluvíme o distribučním objemu, pak pro sulfamethoxazol se rovná 0,36 litru / kg a pro trimethoprim - 2 litry / kg.

Metabolismus se vyskytuje v játrech oxidací, hydroxylací, acetylací a vazbou glukuronové kyseliny.

Vylučování léčiva se provádí ledvinami filtrací.

Koncentrace účinných látek v močové tekutině výrazně převyšuje koncentraci v krvi, což umožňuje úspěšné použití Biseptolum pro cystitidu.

Lék vstupuje do mléka kojící ženy a překonává placentární bariéru.

Používejte Biseptol pro cystitidu během těhotenství

Protože nejčastěji u těhotných žen imunita trochu oslabuje, zvyšuje se riziko vzniku infekčních chorob. Cystitida během těhotenství je bohužel častým „hostem“. A často, nastávající matky si pro léčbu vybírají známá a časem prověřená léčiva, například Biseptol. Klinickými zkouškami však bylo prokázáno, že účinné látky tohoto léku bez problémů procházejí placentární bariérou a objevují se v krvi a tkáních dítěte, a proto mohou způsobit významné poškození jeho zdraví a vývoje.

Lékaři varují: nevyberejte Biseptolum pro cystitidu, pokud je pacientka těhotná. V důsledku takové volby může být vývoj dítěte narušen, zvyšuje se pravděpodobnost předčasného ukončení těhotenství nebo předčasného porodu. [2]

Nemoc může být vyléčena užíváním jiných, bezpečnějších drog. Předepíše je lékař během individuální konzultace.

Období laktace je další kontraindikací k léčbě cystitidy Biseptolem. Lék přechází do mateřského mléka a poté do těla dítěte, což je nepřijatelné.

Kontraindikace

Ne ve všech případech lze Biseptolum předepsat na cystitidu. Stejně jako u jiných léčivých přípravků existují i určité kontraindikace pro použití přípravku Biseptolum:

 • přecitlivělost na složky léčiva, stejně jako na sulfonamidová léčiva, antidiabetika na bázi sulfonylmočoviny;
 • akutní zánět jaterní tkáně, závažná jaterní patologie, porfýrie;
 • krevní choroby, zhoršená hematopoéza, megaloblastická anémie, ohrožující podmínky pro rozvoj hemolýzy;
 • závažné onemocnění ledvin;
 • kombinace s chemoterapií;
 • kombinace s dofetilidem.

Nepředepisujte Biseptolum na cystitidu u těhotných a kojících pacientů.

Vedlejší efekty Biseptol pro cystitidu

Nejčastějšími vedlejšími účinky, které se vyskytují u 3-5% pacientů, jsou vyrážka, nevolnost a zvracení. Vážnější vedlejší účinky, jako je anémie a Stevensův-Johnsonův syndrom, jsou vzácné, ale pacienti by měli být vždy sledováni z hlediska výskytu. Trimethoprim-sulfamethoxazol by měl být používán s opatrností u pacientů s nedostatkem glukózy-6-fosfát dehydrogenázy nebo s renální a jaterní nedostatečností. Trimethoprim-sulfamethoxazol může zvýšit pokles glukózy v séru sulfonylmočovině (jako je glipizid). Protože použití trimethoprim-sulfamethoxazolu může zvýšit riziko krvácení u pacientů užívajících warfarin sodný, je třeba současné podávání těchto látek pečlivě sledovat.[3]

Léčba cystitidy biseptolem je nejčastěji doprovázena nežádoucími reakcemi ze zažívacího systému (nevolnost, zhoršená chuť k jídlu) nebo kožními alergickými projevy (vyrážka, zarudnutí, svědění).

Jsou pozorovány významně méně závažné příznaky, jako je Stevens-Johnsonův syndrom, toxická epidermální nekrolýza, akutní jaterní nekróza.

Při dlouhodobé léčbě je možná aktivace plísňové infekce (zejména kandidózy).

Nežádoucí příznaky mohou být obecně:

 • anémie, eosinofilie, leukopenie, trombocytopenie, agranulocytóza;
 • horečka, lehká fóbie, alergická vaskulitida nebo myokarditida, obecné dermatologické reakce, dermatitida;
 • přecitlivělost spojivky a skléry;
 • průjem, bolest břicha, enterokolitida, pankreatitida, stomatitida, zvýšené hladiny bilirubinu;
 • zvýšené hladiny aminotransferáz, zánět jaterní tkáně;
 • zvýšení množství moči, krystalurie, poruch ledvin;
 • hypoglykémie, hubnutí;
 • vývoj depresivních stavů, psychózy u senilních pacientů;
 • bolest kloubů, křeče, neuropatie, myopatie;
 • kašel, slabost, poruchy spánku.

Vývoj vedlejších účinků je přímo ovlivněn délkou léku a jeho dávkováním. Aby se předešlo negativním okamžikům, je nutné dodržovat režim léčby cystitidy předepsaný lékařem.

Dávkování a aplikace

U dospělých pacientů je počáteční dávka přípravku Biseptolum pro cystitidu 2 tablety po 400 mg dvakrát denně po jídle, dvakrát denně s vodou. Je dovoleno zvýšit dávku na 3 tablety dvakrát denně. Léčba zpravidla trvá 10 až 14 dní v závislosti na závažnosti onemocnění.

Společnost American Society of Infectious Diseases Society Guide také dospěla k závěru, že třídenní léčebné režimy s trimethoprimem, trimethoprim-sulfamethoxazolem a fluorochinolony byly účinnější než jednodávkové režimy a že jednodenní nebo třídenní režimy byly lépe tolerovány než dlouhodobější režimy ( 7-10 dní). Mezi pacienty, kteří mohou vyžadovat 7denní terapii, patří těhotné ženy, pacienti s diabetes mellitus a pacienti se symptomy trvajícími déle než 1 týden. [4]U nekomplikované cystitidy by měla léčba trimethoprim-sulfamethoxazolem, trimethoprimem nebo fluorochinolony do 3 dnů vést k míře eradikace více než 90% s nízkým výskytem vedlejších účinků.

10denní terapie biseptolem pro akutní nekomplikovanou cystitidu způsobenou Escherichia coli je účinnější než jednorázová terapie (čtyři tablety). Oba režimy byly dobře tolerovány. Vážné nežádoucí účinky však byly méně u pacientů, kteří dostávali jednu dávku (8,5%), než u pacientů, kteří dostávali léčbu po dobu 10 dnů (15%).[5]

Biseptol pro cystitidu u dětí ve věku 6-12 let je předepsán v množství jedné tablety 400 mg dvakrát denně. Pro děti do šesti let existuje speciální forma léku pro děti - ve formě pozastavení. Dávka suspenze se počítá individuálně v závislosti na věku a tělesné hmotnosti dítěte.

U cystitidy je vhodné brát Biseptolum ráno a večer, v pravidelných intervalech (například v devět ráno a v devět večer), s velkým šálkem vody. Tablety se pijí nepřetržitě po dobu nejméně pěti dnů: optimálně - do vymizení bolestivých příznaků, plus další 2-3 dny.

Máte-li alergii nebo jiné nežádoucí účinky, měli byste se poradit se svým lékařem.

Aplikace pro děti

V dětství se Biseptol používá ve formě suspenze, protože dítě nebude moci polykat velkou, navíc chutnou pilulku. Při předepisování tohoto léku dítěti je třeba postupovat opatrně: pokud jste náchylní k alergiím nebo diatéze, Biseptol by měl být nahrazen jinými, bezpečnějšími léky. Pokud se během léčby objeví vyrážka nebo svědění kůže, lék se zruší.

Pozastavení pro děti se obvykle předepisuje v těchto množstvích:

 • pro kojence 3–6 měsíců - 2,5 ml dvakrát denně;
 • pro kojence od sedmi měsíců do tří let - 3-5 ml dvakrát denně;
 • pro děti od 4 do 6 let - 5-8 ml dvakrát denně;
 • pro děti od sedmi let - 10 ml ráno a večer.

Pokud je léčba stále předepsána, je nutné zajistit, aby dítě dostalo dostatečné množství tekutin během dne (prevence krystalurie a urolitiázy). Je také důležité pravidelně hodnotit obraz periferní krve.

Předávkovat

Při nadměrném používání Biseptolum u cystitidy se mohou objevit následující příznaky:

 • ztráta chuti k jídlu
 • bolest břicha a bolest;
 • nevolnost s zvracením;
 • průjem, volné stolice;
 • závratě, bolesti hlavy;
 • ospalost, ztráta vědomí.

Možná výskyt krystalurie, hematurie, inhibice funkce kostní dřeně, vývoj hepatitidy.

Při akutním předávkování je nutné žaludek očistit a opláchnout. Při zachování funkce ledvin by měl být pacientovi podán velký objem tekutiny. Kromě toho jsou sledovány krevní parametry, stav elektrolytu. Hemodialýza a peritoneální dialýza jsou neúčinné nebo vůbec neúčinné.

Interakce s jinými léky

Neměli byste kombinovat Biseptol pro cystitidu s nesteroidními protizánětlivými léky, antidiabetiky založenými na sulfonylmočovinách a také s difeninem, nepřímými antikoagulanty a barbituráty.

Při současném příjmu vitamínu C se zvyšuje pravděpodobnost vzniku slané diatézy.

Biseptolum může zvyšovat toxické vlastnosti methotrexátu, zvyšovat účinek hypoglykemických látek.

Při kombinovaném použití biseptolu a antikoagulancií (například Warfarin) je možné prodloužit protrombinový čas. Proto je velmi důležité během léčby pravidelně určovat kvalitu a trvání koagulace krve.

Kombinované použití biseptolu s indometacinem, amantadinem, thiazidy, přípravky digitalis, tricyklická antidepresiva, fenytoin, Piremetamin je nežádoucí.

Současné užívání s perorálními kontraceptivy snižuje jejich účinnost, což může vést k neplánovanému těhotenství.

Taková kombinace jako biseptol a dofetilid je zakázána: v důsledku toho se vyvíjí závažná komorová arytmie.

Trichopolum a Biseptolum pro cystitidu jsou často předepisovány společně: věří se, že Biseptolum posiluje a doplňuje působení Metronidazolu.

Podmínky skladování

Jaký je nejlepší způsob, jak uchovávat Biseptolum v tabletách? Je optimální přidělit samostatnou skříňku nebo uzavřenou polici na léky, mimo topná zařízení a přímé sluneční světlo. Skladovací místnost by neměla být vlhká (koupelna není vhodná) ani příliš horká, protože optimální teplota pro uchovávání tablet je od +18 do + 25 ° C.

Měli byste omezit přístup na místo skladování léků pro děti, mentálně nestabilní lidi, stejně jako pro staré lidi se špatným zrakem a pamětí, kteří omylem mohou užívat nesprávné léky.

Není nutné dávat lék do chladničky. V extrémním případě (například pokud je místnost velmi horká) lze balení Biseptolu umístit na dveře chladničky, na nejvzdálenější polici od mrazničky. Nemůžete zmrazit lék, jinak ztratí své léčivé vlastnosti.

Skladovatelnost

Doba skladování Biseptolum je obvykle vyznačena na obalu a na blistrové desce. Termín uchování je definován pěti lety.

Analogy biseptolu pro cystitidu

Někdy vyvstává otázka, jak nahradit Biseptol za cystitidu - například během těhotenství nebo v přítomnosti jiných kontraindikací nebo v případě, že takový lék není přítomen v lékárně. S takovou náhradou není nic špatného, ale je třeba tuto otázku projednat s lékařem.

Konzultace s lékařem o nahrazení léku je přiměřeným a dokonce nezbytným opatřením. Samoléčení nevede vždy k pozitivnímu účinku a během těhotenství zcela ohrožuje nepříznivými a těžko předvídatelnými výsledky.

Biseptol pro cystitidu je často nahrazen podobnými léky:

 • Bactrim;
 • Biseptrim;
 • Bi-sept;
 • Oriprim;
 • Raseptol;
 • Sumetrolim;
 • Triseptol;
 • Soluseptol;
 • Ko-trimoxazol;
 • Groseptol;
 • Biseptazole.

Tyto léky jsou úplnými analogy Biseptolu a lze je použít k léčbě urologických infekcí.

Je možné použít léky, které mají úplně jiné složení. Například lékař může doporučit užívání antibiotik (Ampicilin, Amoxicilin , Azithromycin, Erythromycin, Norbactin , Nitroxoline , Fitolizin , Nolitsin , Furangin ), uroseptika, diuretika atd.

Ofloxacin od 3 do 7 dnů je při léčbě nekomplikované cystitidy u žen stejně bezpečný a účinný jako Biseptolum. [6]

Pětidenní cyklus nitrofurantoinu je klinicky a mikrobiologicky rovnocenný trojdennímu cyklu trimethoprim-sulfamethoxazolu a měl by být považován za účinnou alternativu k fluorochinolonu pro léčbu akutní cystitidy u žen. [7]

Ciprofloxacin měl podobnou účinnost při použití biseptolu po dobu 3 dnů k léčbě akutní, symptomatické, nekomplikované infekce dolních močových cest u žen. [8]

Recenze o Biseptolu na cystitidu

Biseptolové tablety, známé a časově testované všemi, mají mnoho obdivovatelů, a to jak ze strany pacientů, tak lékařů. V osmdesátých letech minulého století byl tento lék předepsán pro téměř jakoukoli zánětlivou patologii - v terapii, pediatrii, urologii. Lékárny se dodnes doplňují novými výkonnými a účinnými prostředky, ale Biseptol se zjevně nevzdá svých pozic - jeho aktivní využívání pokračuje dodnes.

Jakákoli nemoc samozřejmě přidává osobním problémům a obavám. Musíte však pochopit, že byste se nikdy neměli zabývat samoléčbou, i když je tato droga zjevně účinná a prokázaná. Je lepší, když lékařský odborník jmenuje Biseptol pro cystitidu - přesto existuje vysoká pravděpodobnost nežádoucích účinků a existuje mnoho kontraindikací k užívání léku. Ošetřující lékař musí odpovědět na všechny otázky, které vyvstaly během léčby: je to jediný způsob, jak nemoc zcela eliminovat.

Farmakologická skupina

Сульфаниламиды

Farmakologický účinek

Бактерицидные препараты
Антибактериальные широкого спектра действия препараты

Pozor!

Pro zjednodušení vnímání informací byl tento návod k použití drogy "Biseptol na cystitidu u žen a mužů: jak brát?" přeložen a předložen ve zvláštním formuláři na základě oficiálních pokynů pro lékařské použití drogy. Před použitím si přečtěte anotaci, která přichází přímo k léčbě.

Popis je poskytován pro informační účely a není vodítkem pro samoléčení. Potřeba tohoto léčiva, účel léčebného režimu, způsobů a dávky léčiva určuje pouze ošetřující lékař. Samodržení je nebezpečné pro vaše zdraví.

Portál iLive neposkytuje lékařskou pomoc, diagnostiku nebo léčbu.
Informace zveřejněné na portálu jsou pouze orientační a neměly by být používány bez konzultace specialisty.
Pečlivě si přečtěte pravidla a zásady webu. Můžete také kontaktovat.

Copyright © 2011 - 2020 iLive. Všechna práva vyhrazena.