Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Amoxicilin v cystách

Lékařský expert článku

, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 16.04.2020

Bez ohledu na to, jak opatrní jsme před antibiotiky, je často možné překonat zánětlivé procesy v těle způsobené různými infekcemi pouze s jejich pomocí. Ve farmaceutickém průmyslu se vyrábí mnoho antibakteriálních léčiv a amoxicilin je považován za jeden z nejúčinnějších. Může být použit k cystitidě a pomůže překonat zánět sliznice močového měchýře?

Klasifikace ATC

J01CA04 Amoxicillin

Účinné látky

Амоксициллин

Indikace Amoxicilin v cystách

Působení amoxicilinu je zaměřeno na infekce, jejichž bakterie jsou pod vlivem účinné látky náchylné k destrukci. Indikace pro jeho použití jsou následující patologie, které ovlivňují:

 • močové a pohlavní orgány (uretritida, cystitida, pyelonefritida, prostatitida, kapavka atd.);
 • dolní dýchací trakt (bronchitida, pneumonie);
 • svršek (angína, angína, faryngitida, sinusitida, otitis media);
 • kanály, které transportují žluč (cholangitida, cholecystitida);
 • klouby
 • kosti
 • epidermis, měkké tkáně.

Amoxicilin je schválen FDA pro léčbu infekcí močových cest, ušní, nosní a krční infekce, infekcí dolních cest dýchacích, infekcí Helicobacter pylori, faryngitidy, angíny a infekcí kůže a struktury kůže. Doporučeno jako léčba první linie Americkou společností pro infekční choroby (IDSA), k léčbě akutní bakteriální rinosinusitidy a jako léčba pneumonie získané v komunitě. [1]

Formulář vydání

Lék se vyrábí v:

 • granule, které se převádějí na kapalnou konzistenci;
 • prášky
 • tobolky.

Poslední dva typy léčiv mají dávku 250 a 500 mg účinné látky. K získání 5 ml suspenze se použije 250 mg amoxicilinu a pomocných složek, včetně sacharosových, ovocných a bobulových příchutí.

V závislosti na výrobci má léčivo jiné obchodní názvy, ale jednou účinnou látkou je amoxicilin. Mezi nimi: amotit, amoxon, amoxikar, gonoform, cuxacillin, ranoxyl, hiconcil, flemoxin.

Farmakodynamika

Toto antibakteriální činidlo patří k semisyntetickým antibiotikům ze třídy penicilinů se širokým spektrem vlivu, pokud je bakteriální kmen použit jako základ pro vytvoření molekuly léčiva a jsou použity chemické metody. Patří sem gram-pozitivní i gramnegativní aerobní mikroorganismy (Listeria monocytogenes a Enterococcus, Haemophilus influenzae, některé Escherichia coli, Actinomyces, Clostridial, Salmonella, Shigella a Corynebacteria). Zabíjí některé enzymy přítomné v bakteriálních buňkách a bez nichž umírají. [2]

Vzhledem k přítomnosti hydroxylových skupin má léčivo při perorálním podání vysokou biologickou dostupnost a je odolné vůči působení žaludeční šťávy.

Farmakokinetika

Při požití se amoxicilin snadno vstřebává a dosahuje maximální koncentrace v krvi po 1-2 hodinách. Játra prakticky nejsou přeměněna. Vylučuje se ve větší míře močí, částečně játrem.

Používejte Amoxicilin v cystách během těhotenství

Americká správa potravin a léčiv (FDA) předepisuje těhotenství amoxicilinů kategorii B (studie reprodukce na zvířatech neprokázaly fetální riziko a neexistují odpovídající a dobře kontrolované studie u těhotných žen). Použití amoxicilinu v časném těhotenství může být spojeno se zvýšeným rizikem orálního štěpení. [3]

Během těhotenství je nejlepší se vyhnout užívání amoxicilinu, stejně jako jakékoli jiné antibiotikum, protože proniká placentární bariérou a může poškodit plod. Pokud se tomu ve skutečném ohrožení zdraví nedá zabránit, je jeho odůvodnění v prioritě života ženy.

Omezené informace naznačují, že amoxicilin je vylučován do mateřského mléka při nízkých hladinách, u nichž se neočekává, že způsobí vedlejší účinky u kojených dětí. Občas byly hlášeny vyrážky a poruchy gastrointestinální flóry dítěte, které vedly k průjmu nebo drozdu, ale tyto účinky nebyly adekvátně vyhodnoceny. Amoxicilin je přijatelný pro kojící matky.

Po jednorázovém perorálním podání 1 gramu amoxicilinu u 6 žen byly nejvyšší hladiny amoxicilinu v mléce pozorovány 4-5 hodin po podání. Průměrné hladiny mléka byly 0,69 mg / l (v rozmezí 0,46 až 0,88 mg / l) po 4 hodinách a 0,81 mg / l (v rozmezí 0,39 až 1,3 mg / l) 5 hodin po podání. [4] Na základě těchto údajů lze očekávat, že dítě, které je výhradně kojeno, dostane maximální denní dávku amoxicilinu asi 0,1 mg / kg při dávce 500 mg třikrát denně pro matku. To je 0,25 až 0,5% obvyklé dávky amoxicilinu pro děti. [5]

Kontraindikace

Amoxicilin je kontraindikován v alergiích na antibiotika (peniciliny a cefalopriny), nemoci, jako je lymfocytární leukémie a infekční mononukleóza. Existují věková omezení, která již byla zmíněna, a také pro těhotné a kojící ženy.

Vedlejší efekty Amoxicilin v cystách

Z nežádoucích účinků způsobených užíváním drogy jsou možné alergické projevy: kožní vyrážky, kopřivka, svědění; nevolnost, průjem, kolitida, zvýšené hodnoty jaterních funkcí, reverzibilní změny krevního obrazu, bolesti hlavy, poruchy spánku. Suspenze obsahuje sacharózu a může způsobit skok v glukóze v krvi.

Další důležitou komplikací, kterou je třeba si uvědomit, jsou reakce přecitlivělosti. Amoxicilin může vést k reakcím typu I, II, III nebo IV. Je důležité rozlišovat mezi reakcemi přecitlivělosti typu I a typu IV, protože jedna z nich může být nebezpečnější než druhá. Reakcí typu I je přecitlivělost zprostředkovaná IgE na senzibilizovaného pacienta, která způsobuje rozsáhlé uvolňování histaminu, což má za následek kopřivku podobnou svědivé vyrážce nebo dokonce závažnější systémové příznaky, jako je anafylaxe. Hypersenzitivní reakce typu IV není zprostředkována uvolňováním histaminu, má spíše papežskou nebo morbilly podobnou povahu a často nesvědčí. Odborníci předpokládají, že téměř u všech pacientů, kteří náhodně dostávají amoxicilin s infekční mononukleózou, se rozvine makulopapulární vyrážka způsobená reakcí přecitlivělosti typu IV.

Jak se vypořádat s vedlejšími účinky? Co dělat, když:

 • pocit nevolnosti - dodržujte jednoduchá jídla a nejezte mastná nebo kořenitá jídla. Po jídle užívejte amoxicilin.
 • průjem - vypijte hodně tekutin, aby nedošlo k dehydrataci. Mezi příznaky dehydratace patří méně močení. Neužívejte žádný jiný lék k léčbě průjmu, aniž byste se poradili s lékárníkem nebo lékařem. [6]

Dávkování a aplikace

Jak brát amoxicilin k cystitidě? 

U žen je mnohem pravděpodobnější než u mužů podstoupit urologické patologie, zejména cystitidu. To je vysvětleno anatomickou strukturou jejich močové trubice: je kratší a širší než samec, navíc se nachází v těsné blízkosti vagíny a konečníku, což zvyšuje riziko infekce.

Amoxicilin se používá k léčbě žen s akutním a chronickým zánětem močového měchýře.

V současné době jsou infekce močových cest (UTI), jako je cystitida, léčeny buď třídenním krátkým cyklem antibiotik, nebo delším (pět dní nebo více). Studie ukázaly, že tři dny léčby obvykle postačují ke zmírnění příznaků u žen s nekomplikovanou cystitidou. Dlouhodobé užívání antibiotik nezlepšilo úlevu od příznaků, ale vedlo k vedlejším účinkům, jako jsou gastrointestinální problémy nebo vyrážka. Při rozhodování, která antibiotika by měla být užívána, by ženy a muži měli zvážit, co je pro ně důležitější: zabránit návratu cystitidy nebo zabránit vedlejším účinkům. Pacienti, kteří si chtějí být absolutně jisti, že infekce prošla, mohou raději používat antibiotika, která jsou užívána po dobu pěti nebo více dnů. Pacienti, kteří dávají přednost nežádoucím účinkům, si mohou místo toho zvolit třídenní léčbu.[7]

Lékař stanoví dávku a dobu trvání léčby individuálně (v průměru je to 5-14 dní). Pokyny pro pevné formy léku doporučují podle tohoto schématu: pro děti od 5 do 10 let 250 mg třikrát denně; starší a dospělí - 500 mg.

Aplikace pro děti

Amoxicilin lze předepisovat dětem, avšak s výhradami a zvláštním dávkováním s ohledem na jejich věk. Vezměte tedy tablety od 6 let, suspenze je vhodná pro kojence od narození a tobolky jsou určeny pouze od 5 let kvůli jejich rychlé absorpci.

Suspenze se připraví přidáním čištěné vody do láhve granulovaného prášku na úroveň značky na ní. Dětem do 2 let (tělesná hmotnost nepřesahuje 10 kg) se podává polovina odměřené lžíce, 2-5 let (10-20 kg) - 0,5-1 l., 5-10 let - 1-2 l., Dospělí dva plné 3krát denně.

Předávkovat

Předávkování způsobuje příznaky charakteristické pro otravu. Pro jejich odstranění je vhodné propláchnout žaludek a vzít aktivní uhlí .

Interakce s jinými léky

Současné podávání amoxicilinu s antacidy snižuje jeho absorpci, s alopurinolem (antigenem) se zvyšuje riziko alergických projevů, probenecid (stejný účinek) zvyšuje jeho koncentraci v krvi.

Lék není předepisován společně s tetracyklinem a chloramfenikolem - antibiotiky s komplexní cyklickou strukturou, protože snižují jeho účinnost.

Amoxicilin může prodloužit dobu krvácení při léčbě antikoagulanty, které zpomalují srážení krve a zabraňují srážení krve.

Podmínky skladování

Droga je skladována při teplotě nepřesahující + 25 ° C, na tmavém místě, pro děti nepřístupná.

Skladovatelnost

Tablety a tobolky jsou vhodné pro použití po dobu 4 let, granule - tři. Hotová suspenze by měla být použita do 2 týdnů.

Analogy

Analogy amoxicilinu jsou taková činidla: amoxil DT, amofax, B-mox, graximol, osmapox, flemoxin solutab, ampiox, ampicilin.

Nedávné studie ukázaly, že třídenní režim amoxicilin-klavulanátu není tak účinný jako ciprofloxacin pro léčbu akutní nekomplikované cystitidy, a to ani u žen infikovaných citlivými kmeny. Tento rozdíl může být způsoben nízkou schopností amoxicilin-klavulanátu ničit vaginální Escherichia coli, což přispívá k časné nové infekci. [8]

Recenze

Droga je velmi bezpečná, ale vždy je důležité získat správnou alergickou anamnézu před předepsáním léku. [9],  [10] O drogy pozitivní recenze převládají. Jeho účinnost v léčbě cystitidy a jiných urologických problémů, za přijatelnou cenu, je zaznamenána. Mezi nedostatky patří výskyt nežádoucích účinků, někdy alergií, někdy dysbiózy, ale všechna antibiotika to „hřeší“. Chcete-li se vyhnout negativním účinkům na zažívací trakt, doporučujeme užívat probiotika. 

Farmakologická skupina

Антибиотики: Пенициллины

Farmakologický účinek

Бактерицидные препараты
Антибактериальные препараты

Pozor!

Pro zjednodušení vnímání informací byl tento návod k použití drogy "Amoxicilin v cystách" přeložen a předložen ve zvláštním formuláři na základě oficiálních pokynů pro lékařské použití drogy. Před použitím si přečtěte anotaci, která přichází přímo k léčbě.

Popis je poskytován pro informační účely a není vodítkem pro samoléčení. Potřeba tohoto léčiva, účel léčebného režimu, způsobů a dávky léčiva určuje pouze ošetřující lékař. Samodržení je nebezpečné pro vaše zdraví.

Portál iLive neposkytuje lékařskou pomoc, diagnostiku nebo léčbu.
Informace zveřejněné na portálu jsou pouze orientační a neměly by být používány bez konzultace specialisty.
Pečlivě si přečtěte pravidla a zásady webu. Můžete také kontaktovat.

Copyright © 2011 - 2020 iLive. Všechna práva vyhrazena.