^

Zdraví

Obnova zubů

, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 19.11.2021
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Koncepce obnovy zubů - oživení a korekce proces, zejména funkční a estetické zub má pak parametr přivedením kompozitní materiály s povinnou dodržování funkční a estetické parametry. Jinými slovy, obnovení je obnovení funkcí, poškozených zubním kazem, čímž je nerozlišuje od ostatních zubů. Obnova zubů se skládá z prvků léčby a estetického designu, co se vlastně liší od utěsnění.

Krásný úsměv je jednou z důležitých složek každodenní komunikace mezi lidmi. S úsměvem člověk ukazuje svou dispozici, vstřícnost, otevřené záměry, pozitivní náladu. Již dlouhou dobu se sbalený úsměv stane nedílnou součástí obrazu úspěšného člověka. "Hollywoodský úsměv" je nejen součástí úspěšného života, ale především indikátorem vnitřního zdraví člověka. Často ošklivé zuby jsou důvodem nízké sebeúcty lidí, která může následně vést k depresi. Špatné zuby, kromě psychických problémů, mohou vyvolat fuzzy dikce, řečové obtíže, zkreslení výrazů obličeje. Ne každý se může pochlubit krásnými zdravými zuby. Moderní stomatologie, v současné fázi vývoje, řeší několik problémů spojených se špatnými zuby - především zubní a dokonce i psychologickou.

Krásné zuby, v konceptu moderní stomatologie, především estetický tvar, přirozená barva a průhlednost zubů. Poslední dvě kritéria jsou velmi důležitá při obnově zubů. Barva zubu se skládá z barvy dentinu a barvy skloviny, z tohoto důvodu je obtížné napodobit barvu přirozených zubů.

Přírodní zub má dva odstíny, vizuálně se zdá, že dochází ke změně barvy od krku k řezné části - to je vysvětleno různými tloušťkami skloviny zubu. Přírodní krása zubu je způsobena přítomností průhledného okraje.

V důsledku kvalitativní obnovy - přirozené zuby se neliší ve formě, barvě, průhlednosti, lesku povrchu z obnovených zubů. Samozřejmě, hlavní funkce zubu - žvýkání - se neliší od zdravých zubů.

Moderní stomatologie vám umožňuje dělat zázraky. I v těch nejnebezpečnějších případech, v rukou kvalifikovaného zubaře - je téměř všechno možné. Nové materiály a moderní technologie v kombinaci s vysokou kvalitou zubního lékaře - základní krásné zuby a "hollywoodské" úsměvy.

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5]

Metody obnovy zubů

V závislosti na typu vady a očekávaném výsledku se v moderním zubním lékařství používá několik metod restaurování zubů.

 1. metoda pro přímé znovuzískání zubů se používá pro zranění malého zubu, pokud je v ústní dutině pacienta možná restoration. Tato metoda používá všechny druhy cementů, kompozitů, fotopolymerů, heliokompozitů. Tato metoda obnovy zubů - alternativa zastaralých korunek.

Metoda přímého restaurování zubů se používá, pokud:

 • obnovení tvaru a estetického vzhledu zubu;
 • korigování tvaru zubů a zubů;
 • změna barvy zubů;
 • oprava špatné polohy zubů v chrupu;
 • uzavírání a maskování mezizubních mezer a mezer;
 • korekce mesiální okluze;

Provádění obnovy zubů je komplexní proces, který vyžaduje nejen vysokou kvalifikaci zubního lékaře, ale také estetickou chutí. V arzenálu moderní estetické stomatologie existuje mnoho kosmetických triků, které se v praxi úspěšně aplikují. Například pomocí kosmetického obrysu můžete pacienta výrazně omlazovat zvenčí.

 1. metoda nepřímé obnovy se používá při těžce poškozených zubech, není-li možné obnovení v ústní dutině pacienta, a vyžaduje výrobu chybějících částí zubu - vložky, dýhy. Inlay a dýhy - alternativa k koruně, mají přirozený vzhled.

V poslední době se metoda umělecké restaurování zubů stává stále oblíbenější. Velkou výhodou této metody je zlepšení estetických parametrů zubů spolu s tradiční obnovou anatomických vlastností přirozených zubů. Po použití této metody se zuby zbarví bíleji, poměr a tvar jsou vyrovnány. Proto by specialisté na klinikách nabízejících tuto službu měli mít vysokou úroveň odbornosti v anatomii dentoalveolárního systému a mají bezvadný umělecký vkus.

Etapy obnovy zubů

Specialisté identifikovali čtyři hlavní etapy obnovy zubů kompozitními materiály:

 • diagnostika zubů, znaky struktury, struktury, barvy;
 • výběr kompozitních materiálů pro restaurátorské práce;
 • přípravné práce;
 • obnovení zubů.

Jaký je rozdíl mezi obvyklým plněním zubů z obnovy? Za prvé, je hlavním cílem zubní výplně - obnovit plnou funkčnost zubů, žvýkání schopnost, tvar koruny, zatímco obnovení, kromě uvedené náplně gólů obnovuje estetickou funkci zubů, tedy barvu, čirost, lesklém povrchu zubů.

Tato fáze obnovy se skládá z následujících manipulací:

 • uložení matice v případě potřeby;
 • aplikace kompozitu a jeho vytvrzování;
 • vytváření povrchu těsnění;
 • korekce koruny, její konečné zpracování, dokončení blikání.

Vícevrstvá technologie obnovy zubní skloviny je nejdostupnější a zároveň oblíbená u většího počtu pacientů, kteří obnovují zuby. Důvodem je přijatelná cena, minimální dopad na zuby, rychlost léčby.

Použití této techniky obnovy je nejlepší volbou pro nastavení předních zubů.

Obnova zubů, stejně jako jakákoli chirurgická intervence, vede k menším změnám v lidském těle, a proto má indikace a kontraindikace. Obecně neexistují žádné kontraindikace pro celkový počet pacientů, ale obnovení není možné v případech, kdy:

 • neuspokojivá hygiena ústní dutiny, narušuje kvalitu restaurování;
 • pacient není schopen dlouhodobě vydržet obnovu;
 • pacient je alergický na anestezii nebo nesnášenlivost na složky použité při obnově;

Velký význam při obnově zubů je v souladu s doporučeními a pokyny odborníka. Obnova zubů je komplexní a zdlouhavý proces, který je do značné míry závislý na odbornosti specialisty, avšak disciplína pacienta je důležitým bodem v tomto procesu. Proto je péče o úspěšnou obnovu zubů distribuována jak zubnímu lékaři, tak pacientovi.

Moderní restaurování zubů

Inovativní zubní technologie občas překvapí představivost a moderní obnovu zubů ve stejném počtu. Vzhled moderních kompozitních materiálů různých odstínů barev a průhlednosti umožňuje nejen vyplnění dutin a všech druhů defektů, ale i úplné obnovení zubů.

Zpravidla před restaurováním specialisté používají řadu indikací a kontraindikací k provedení obnovy kompozitním materiálem.

Restaurování je indikováno v případech, kdy je to nutné:

 • korekce estetické zuby;
 • korekce odstínu zubu;

Pokud je provedena korekce zubu, předtím vyloučena, provede se resekce dentinu. Dalším způsobem korekce estetických funkcí zubů je vytvoření korunky nebo bělení, jakož i výroba keramického nebo kompozitního laminátu nepřímým způsobem v laboratoři.

 • korekce tvaru a velikosti zubů;

Výroba, nepřímo, keramické nebo kompozitní vložky nebo korunky - je alternativní metodou úpravy tvaru a velikosti zubů.

 • korekce umístění zubů v chrupu;

Nejčastěji používanou metodou je restaurování s kompozitními vložkami, výroba korun, fixace pomocí konzolového systému.

 • léčba kazu, jejích odrůd, nekarické léze a důsledky různých poranění s obnovou estetiky a zubních funkcí;
 • obnovení zubu s malými zlomeninami koruny po traumatu;

V takových případech je vhodné obnovit korunky, nepřímé kompozitní nebo keramické vložky.

 • vyplňování dutin třídy IV s obnovou přirozené barvy, průhlednosti a tvaru zubů;

V případech, kdy těsnicí dutiny třídy I a II mohou amalgám a nášivky, třídy III a V - případně čerpacích skloionomer, při zničení významné typu třídy IV je znázorněno výrobu kovových a keramických inlay nebo korun.

 • korekce odstínu devitálních zubů;

Je možné vyrábět keramický laminát nebo korunku, případně bělící bělení.

 • dělat umělý zub na základě fragmentů přirozeného zubu.

Alternativní technikou v tomto případě je výroba ortopedické konstrukce.

 • montáž mostu s rychlou fixací pro drobné závady.

Je možné provést ortopedický návrh s vylupováním podpůrných zubů.

Je třeba vzít v úvahu skutečnost, že restaurování má absolutní a relativní kontraindikace. Z toho jsou tři absolutní kontraindikace při provádění obnovy světelně kompozitních kompozitů:

 • stimulátor srdečního rytmu u pacienta, jako "průchodce". V případě, že pacient má stimulant, existuje pravděpodobnost poškození pulsní frekvence v důsledku použití fotopolymerizátoru, který může vyvolat zástavu srdce.
 • alergie u pacienta na kompozit nebo prvky adhezního systému.
 • hojné slinění a v důsledku toho nemožnost izolovat ústní dutinu nebo zub ze slin.

Poslední dvě kontraindikace jsou v praxi velmi vzácné.

Z relativních kontraindikací lze identifikovat:

 • Pacient má přímý skus a abnormální odření zubů. V tomto případě je vhodné zahájit obnovu poté, co ortopéd zdvihne pacienta.
 • Kombinace překrytí hlubokého incize s úzkým kontaktem mezi řezáky horního a dolního řádu chrupu. V tomto případě je kontraindikován komplexní regenerační proces, například restaurování korunky zubu bez použití kotevního čepu.

Technika obnovy zubů

Před zahájením obnovy zubů mají zubní lékaři tendenci věnovat zvláštní pozornost připravenosti na pacientovu obnovu. Psychologická příprava pacienta je důležitým momentem v tomto procesu.

Moment, kdy pacientovi vysvětlí všechny aspekty restaurování zubů kompozitními materiály, je důležité, a současně specifikuje jeho očekávání, je také zásadní důležitost projednat barevný odstín a tvar zubů. Pracovníci zubních lékařů jednomyslně zvažují diskusi o otázkách týkajících se odstínu a tvaru zubů, které jsou nejdůležitější a významně ovlivňují úspěch celého restaurátorského procesu. Je zapotřebí podrobně diskutovat o všech fázích obnovy, které odůvodňují účelnost přijatých rozhodnutí.

Jedním ze základních aspektů restaurování zubů je pravidelná ústní hygiena. Nedodržení elementární hygieny zubů zahrnuje změnu barvy, možnou ztrátu lesklých zubů, rozvoj kazu.

Není-li podmínka paradontu nejlepším, má smysl poprvé provádět léčbu v parodontálním oddělení, provádí se všechny operační zákroky před obnovou. Podmínka parodontu je velmi důležitá vzhledem k tomu, že estetický vzhled má dokonce zdravé zuby a gumy světle růžové barvy. Za prvé, krásný úsměv je úspěšná kombinace bezproblémové červené hrany rtů, pravidelného tvaru zubů a zdravé gumy.

Obnova dutiny ústní začíná lokální anestezií. Vzhledem k vysoce kvalitní anestezii má zubař možnost profesionálně provést rekonstrukci, zatímco pacient nemá žádné bolesti. Po anestézii je kazeta vložena do ústní dutiny, což eliminuje možnost náhodného požití plaku a dalších částic, které se tvoří při přípravě. V případech, kdy je žádost o kofferdamu, které nejsou uvedeny, jehož pracovní prostor izolován od slin se provádí pomocí zatažení příze, vestibulární obrysu matice a klíny.

Postup přípravy zubu pro obnovu začíná odstraněním zubního povlaku, který eliminuje přímý kontakt kyselého gelu, který tvoří adhezní systém smaltem zubů. Odstranění plaku se provádí mechanicky, pomocí rotačních kartáčů a preventivních gumových kelímků, které jsou naplněny pastou. Alternativou k tomuto způsobu čištění je použití tzv. Ručního blasteru, který odstraňuje plášť s abrazivním práškem na bázi sodíku, který je pod tlakem dodáván pod tlakem vodou.

Pokud není možné odstranit desku z mezer zubů, nejdříve použijte lavsanové proužky, nitě a pak ruční trysku. Indikátor vysoce kvalitního čištění desky je skvělý smalt na celém povrchu zubu.

Technika přípravy zubů předpokládá, že adhezivní systémy moderních kompozitních materiálů dostatečně zajišťují jejich chemickou přilnavost k zubnímu tkáně. V poslední době se tyto požadavky vztahují na připravenou ústní dutinu:

 • nepřítomnost nekrotického dentinu a navíc pigmentovaná;
 • absence odvápněného skloviny a účinek "křídové skvrny";
 • na konce dutiny, vytvořené na okraji dutiny, pod úhlem 45 °.

Faltz je vyroben z dokončovacího bóru s vodním chlazením a nízkým tlakem. Pokud se snažíte vyvinout silný tlak nebo pracovat bez chlazení vodou, vyžaduje tento postup vysokou kvalifikaci odborníka, protože pravděpodobně je to štěrk hrany smaltu. Šířka švu se mění od typu povrchu uspořádání. Pro zúžení ohybových čar jsou žvýkací plochy vytvořeny s menším úhlem. Při příliš širokém rabatu se úlomky kompozitní obnovy často rozpadají.

Pokud je kompozit aplikován na většinu povrchu skloviny zubu, jako je eroze, hypoplazie nebo zlomeniny částí koruny, pak jsou hranolové hranoly otevřeny svisle. Jednoduše řečeno, odstraňují tenkou strukturní vrstvu smaltu, která kryje paprsky smaltovaného hranolu, čímž je kompozit fixován kvalitativněji.

Materiály pro obnovu zubů

Vzhledem k materiálům pro obnovu zubů je třeba vzít na vědomí vysoké klinické požadavky na kvalitu těchto materiálů a to je pochopitelné - budou součástí zubů. Materiály pro obnovu zubů by proto měly spojovat zvýšenou pevnost a plastičnost, širokou škálu barev, nízkou tepelnou vodivost, netoxickou toxicitu - to nejsou všechny klinické požadavky na materiály.

Kvalitní materiály pro obnovu zubů mohou vyřešit mnoho problémů pacienta, dovednost a kvalifikace ošetřujícího zubního lékaře je stejně důležitá ve svém významu.

Hlavním materiálem, který je široce používán po celém místě - to je kompozitní, který vydrží značné zatížení, srovnatelných v pevnosti s přírodními zuby, protože lidské zuby - velmi silné, protože vydržet těžká břemena během 35-65 let. Kalení z kompozitního materiálu se koná pod světlem mocného speciálních světelných zdrojů, jedná se o kompozitní vlastnost je důležitá, protože zubař je čas formovat obnovený zub a pak opravit kompozitu. To zubnímu lékaři umožňuje kvalitní provedení restaurátorských prací. Kromě toho je kompozitní materiál má asi 35 odstínů barevných variantách, což je také ještě jedna výhoda tohoto materiálu vám umožní vybrat si přirozenou barvu obnovených zubů.

Popularita kompozitního materiálu naznačuje, že neexistují žádné nedostatky, a zde byl významný "ale". Složení kompozitních materiálů z různých výrobních firem se může mírně lišit, například přítomností nebo nepřítomností fluoru a dalších látek v kompozici.

Kompozitní materiály vytvrzující světlo zcela nahradily zastaralé silikát-fosfátové cementy, amalgámy a chemické kompozice.

Standard ISO pro světelné kompozity je rozdělen podle následujících parametrů:

 • polymerní matrice na bázi kopolymerů akrylových a epoxidových pryskyřic;
 • objem anorganického plnidla ve složení více než 50%;
 • částice plniva jsou ošetřeny povrchově aktivními látkami.

Klasifikujte kompozitní výplňové materiály na částice plniva, způsob vytvrzování, konzistenci, účel. Vyplněním částice jsou rozlišovány makronapolnennye - velikost částic 8 až 45 mikrometrů, mikrofil - velikost částic od 0,04 do 0,4 um, mininapolnennye velikost částic 1 až 5 um, hybridní - se skládají ze směsi částic různých velikostí - od 0, 04 až 5 μm, mikrohybridní kompozity s průměrnou velikostí částic 0,5-0,6 μm. High-tech inovativní vývoj v posledních letech - nanokompozity.

V závislosti na způsobu vytvrzování se kompozitní materiály vyznačují chemickým vytvrzovacím materiálem a světlem vytvrzujícími materiály. Po dohodě jsou kompozity klasifikovány pro utěsnění žvýkacích zubů, předních zubů a univerzálního kompozitu.

Zubní lékařství je nejmodernější odvětví medicíny. Moderní stomatologie zavádí nové inovativní materiály, technologie a techniky při restaurování, využívá nanotechnologie při výrobě kompozitních materiálů. To vše přispělo k vytvoření materiálů, které splňují požadavky zubních lékařů: Heavy-Duty kompozity mají vlastnosti, které snesou vysoké mechanické zatížení, mají pohodlné charakteristiky manipulace, mají dobrou pružnost.

Různé slitiny litiny se častěji používají pro výrobu mostů, protéz a korun. Protože titan je biokompatibilní a snadno integrovaný do čelisti, je používán v srdci zubních implantátů.

Použití na obnově dentálních drahých kovů, slitin obsahujících zlato, stříbro - slitiny palladia, nikl - chromových slitin v posledních letech, je méně populární.

Hlavním cílem zubního lékaře, výběr materiálu pro zubní obnovy, vyberte kompozit s nejvýhodnějších vlastností manipulace, dobrá pružnost, dlouhodobé záruky, snadná obsluha, možnost výběru odstínů, a samozřejmě nejlepší hodnotu za peníze.

Nástroje pro obnovu zubů

Pro znovuzískání zubů při potřebných manipulacích zubním lékařem se používá řada různých nástrojů. V současnosti je rozsah dentálních nástrojů poměrně široký. Za prvé, dentální nástroje s jejich funkcemi přispívají k zajištění vysoké kvality restaurování, maximální pohodlí pro pacienta i odborníka. Při výrobě dentálních nástrojů se používají speciální formy pracovních ploch nástrojů a ergonomické formy rukojetí. Zubní ordinace, vybavená nejmodernějším zubním vybavením a nástroji, je dnes zcela samozřejmostí. Po dohodě může být ruční dentální přístroj zařazen do skupin:

 • nástroje používané pro vyšetření ústní dutiny - zubní zrcadla, sondy, pinzety;
 • Sada nástrojů pro zpracování karyózní dutiny zubů - rypadlo, nástroj pro smalt, dláto;
 • nástroje pro léčbu karyózních dutin a kořenových kanálků - zubní stříkačky, speciální jehly, různé soubory;
 • nástroje používané pro utěsnění a obnovení anatomický tvar zubů stěrky, lopatkou, uzávěru, amalgámu nástroje, pásy, brusné pásy, systém matrice a matritsoderzhateli Carisolv;
 • Parodontální přístroje - sondy, kyrety, kostry, leštidla, speciální systémy;
 • dentální materiály a zařízení pro izolaci ústní dutiny;
 • nástroje a přístroje pro lokální anestezii.

Z množiny všech nástrojů zvažte podrobněji několik z nich:

 • Pro vytvoření velkých a hustých kontaktních bodů na bočních zubech v horní a spodní proximální ploše se používá modelovací manuální dentální přístroj.
 • za účelem modelování obnovy zubů je použita zátka v kombinaci s vyhlazovacím ramenem.
 • Zubní nástroj pro balení gingivální retrakční niti se používá k obnově zubů.
 • Zubní přístroj pro finální přípravu se používá pro zpracování vnějšího okraje pásu v horizontálních rovinách, jakož i pro odstranění ztenčené stěny smaltu.
 • Zařízení pro lehkou polymeraci se používá při obnově světlem vytvrzených kompozitních materiálů.
 • LED bezdrátový dentální fotopolymer se používá k restaurování fotopolymerními materiály.

Při obnově fotopolymerních materiálů je nutné použít lampy lehké polymerace. Po nanesení fotopolymerního materiálu na zuby se materiál ztuhne pod vlivem světla lampy. V rekonstrukční praxi je použito velké množství manuálních a automatických nástrojů, hlavním požadavkem na dentální nástroje je nepochybně dodržování norem a certifikátů kvality. Vysoce kvalitní přístroje splňují nejvyšší požadavky moderní stomatologie, což zaručuje vysokou přesnost provedení.

Stěrky na restaurování zubů

V restaurátorské praxi provádí řada funkcí všechny běžecké pásy. Lžíce jsou určeny pro nanášení léčivého polštářovitého polštářového materiálu, pro nanášení těsnicích materiálů pro dočasné výplně a pro vytvoření těsnění. Podle provedení jsou stěrky vyrobeny z různých úhlů vzhledem k základně. Lžíce jsou vyráběny v různých velikostech, mohou být jednostranné, oboustranné, kombinované s čepelí. S pomocí žehliče zubního lékaře vytváří těsnění, kompaktuje plnicí materiál a kondenzuje ho na stěnách úst. Žaluzie mohou být kombinovány s hladkým povrchem na různých stranách rukojeti nebo na jedné straně nástroje. Nedávno byly silně použity silikonové stěrky s hroty různých tvarů používaných pro modelování kompozitních materiálů. Pohodlí při použití silikonových žehlicích nástrojů je zřejmé - nástroj se nelepí na kompozitní materiál a nezanechává pórovité povrchy. Lžící lze použít akrylát, monomer, tmel, mazivo, gel, barvivo.

Obnova předních zubů

Přední chrup je neustále vystaven při mluvení, když se člověk usmívá, a proto je velmi důležitý bezvadný vzhled předních zubů. V nedávné minulosti byl hlavním cílem zubního lékařství obnovit funkčnost zubů. Výroba těsnění a korun byla provedena s použitím kovů - materiálů s nepřirozenými barevnými odstíny, ale s vysokou pevností. Dnes je při restaurování velmi důležitý estetický vzhled předních zubů. Při restaurování předních zubů je zpravidla vybráno barevné odstíny materiálů s přihlédnutím k vlastnostem odolným proti působení světla s cílem maximalizovat přirozený vzhled zubů.

Obnova předních zubů - je procesem obnovy forem a funkcí zubů pomocí moderních výplňových materiálů. Těsnění z těchto materiálů jsou prakticky nevnímatelná, jsou odolná vůči deformacím, jsou barevně stabilní, mají odrazivé vlastnosti. V případě výrazného zničení předních zubů je možné vytvořit speciální kolík s dalším použitím vrstev plnicí hmoty vybrané na základě barvy, po kterém následuje leštění a leštění.

Obnova předních zubů může být provedena pomocí keramické dýhy. Dýha je keramická náplast na přední ploše zubu. Zubní lékař nejdříve připraví ústní dutinu, pokud je to nutné - endodontickou léčbu, poté čistí kanály, odstraňuje zánětlivé tkáně zubů. Pak se na připravený obrácený zub upevní speciální cement na dýhu. Metoda restaurování pomocí dýh je považována za docela efektivní ze strany estetiky, ale kromě estetického vzhledu, který je samozřejmě velmi důležitý pro přední řadu zubů, dýhování je velmi praktické. Správně nainstalovaná dýha by měla těsně přiléhat k povrchu zubu, čímž zajistí prevenci vzniku kazu a zánětlivých reakcí.

Obnova žvýkacích zubů

Obnova zadních zubů zahrnuje potřebu podrobného prozkoumání následujících morfologických prvků: skupiny příslušenství, geometrického tvaru bukální plochy patřící straně se jednotlivé funkce dutiny ústní, gingivální číslo obrys a tvar vrcholů a jejich stupeň opotřebení, délka zubů kontaktů macropattern orální, typ a hloubkou praskliny. Kvalita obnova zadních zubů, je možné s absolutní dodržování rekonstrukci anatomických a fyziologických norem. Často proces rozmnožování těchto příznaků vyvolává určité problémy z odborníků. Celý proces rekonstrukce anatomických forem zadních zubů jsou rozděleny do následujících etap:

 • Simulace kuželových kuželů a vytvoření základny pro restaurování
 • obnovení proximální stěny
 • re-vytvoření znamení stranické příslušnosti, znamení zakřivení a úhlu koruny, kořenové odchylky
 • rekonstrukci jednotlivých znaků zubů, makreliéfů okluzního povrchu a systému puklin.

První fází je vytvoření základny pro obnovu. V případě významného zničení je nejprve zablokován nepřítomný dentin a teprve tehdy je modelována báze tuberculů zubu. Dalším krokem je obnovení proximální stěny pomocí tekutého kompozitního materiálu. Třetí etapou je obnovit známky příslušnosti strany, s přihlédnutím ke znamení zakřivení zubů, odchýlení kořenů a rohu koruny. Reprodukce jednotlivých zubů je nejtěžší. Zvláště obtížné, vyžadující vysokou kvalifikaci specialisty, se považuje za obnovení makreloviny. Za tímto účelem vytvořte hromady na okraji maskovacího povrchu pomocí kompozitů odstínu smaltu. Při obnově jednotlivých charakteristik je nutné vzít v úvahu barevný odstín sousedních zubů. Všechny vrstvy kompozitu jsou polymerovány. Po úspěšném dokončení celého procesu se provádí brusná povrchová úprava: zkontroluje se odstranění inhibované vrstvy, obrys povrchu a okluzní kontakty. Možné nesrovnalosti s anatomickou normou jsou odstraněny pomocí jemně zrnitých kmenů, což vytváří mikroreliéf povrchu.

Obnova zubů s dýhy

Obnova zubů s dýhy, tzv. Laminace zubů, posiluje strukturu zubní skloviny, koriguje vady zubů. Je možné použít keramiku, dražší nebo porcelánové dýhy, levnější v ceně.

Dýhy jsou tenké, 0,5 až 0,7 mm, keramické podložky na zubu, aby získaly požadovaný tvar. Použití keramických dýh je způsobeno korekcí všech druhů kosmetických defektů v předním zubu, což dává zubům správný tvar, rychle a bezbolestně. Instalace dýh zahrnuje pouze broušení horní vrstvy smaltu zubu, což udržuje samotný zub. V některých případech porcelánová dýha může sloužit jako keramická koruna.

Hlavní funkční kvalita dýh je jemná ochrana zubů a perfektní kosmetický efekt za relativně málo peněz. Barva dýh je stabilní, nezmění se pod vlivem přírodních barviv. Náklady na instalaci dýh závisí na materiálu použitém ve výrobním procesu.

Přímé zotavení zubů

Přímá obnova zubů zahrnuje provedení přímo v ústní dutině pacienta. Přímé obnovení je zpravidla jednostupňové, s výjimkou případů, kdy je obnoveno mnoho zubů.

Moderní materiály pro restaurování umožňují odborníkovi obnovit zub, který je ideálně podobný přirozeným zubům pacienta podle barevného odstínu a jeho průhlednosti.

Přímá obnova zubů má zřetelné funkční výhody, a to:

 • samotný postup, šetřící tkáně zubů, což zajišťuje lepší těsnost obnovy;
 • adhezivní techniky a obnovovací materiál jsou hustě přilepeny na tkáně zubů, jako jsou zubní tkáně, navzájem. Tato funkce umožňuje zpevnit nosnou strukturu zubů a zachovat zbývající zubní tkáně.
 • elastické materiály umožňují transformovaný strukturu na působení zatížení a deformují současně s přirozené tkáně zubů, bez možnosti úniku obnoveného zubu a pravděpodobnosti oddělení obnovovacího materiálu a zubu.

trusted-source[6], [7], [8]

Nepřímé zotavení zubů

Nepřímé obnovení zubů se provádí pomocí ortopedických struktur, které jsou vyráběny v laboratoři, jednotlivě pro každého pacienta. Ortopedické konstrukce zahrnují korunky, vložky, různé dýhy a svítidla, které jsou obecně vyrobeny z keramiky. Kvalitativní vlastnosti keramiky plně odpovídají estetickým požadavkům - dokonale replikuje přirozený zub, tento materiál má vysokou bezpečnostní rezervu.

Obvyklá nepřímá obnova trvá několik dní, a to v důsledku trvání technologického procesu. Ortopedické keramické struktury se vyrábějí v laboratoři pro odlitky. Během procesu výroby konstrukcí je možné montovat dočasné konstrukce z plastu.

Výběr způsobu obnovy přímé a nepřímé závisí především na počáteční klinické situaci. V jednom případě je zobrazena přímá obnova a naopak, pokud bude nepřímé obnovení správné.

Rozhodnutí zvolit způsob restaurování je bráno individuálně a samozřejmě závisí více na kvalifikaci odborníka.

Nepřímé zotavení zubů poskytuje kvalitatívnější a světlejší povrch obnovy. Ortopedické struktury mají úplnou setrvačnost a dobrou biologickou kompatibilitu, nevyvolávají senzibilizaci.

Navzdory vysokému technologickému rozvoji zubního lékařství neexistuje absolutně žádná dokonalá metoda obnovy. Rozhodujícím faktorem při volbě přímé nebo nepřímé obnovy zubů je zubní zdraví každého pacienta.

Obnova zubů po zarážkách

Obnova zubů po zábradlích je obnovit celistvost zubní skloviny z poškození kazu, pokud existuje, obnovit přirozenou barvu zubů. Obecně platí, že po opotřebení konzervačního systému, v případě nedodržení ústní hygieny nebo nesprávné instalace nebo samotného nošení systému, jsou možné různé deformity zubů. Ale takové případy v praxi nejsou významné a individuální.

Samotný konzolový systém nepoškodí zubní sklovinu. Jediným a významným nedostatkem opotřebení je zejména pečlivá ústní hygiena. Díky technickým vlastnostem samotné konstrukce mohou zbytky zbytků potravin zůstat uvízlé a přispívají k akumulaci plaku, což vyvolává tvorbu tmavých skvrn a rozvoj kazu. Jedná se o špatnou osobní hygienu ústní dutiny, která způsobuje ztmavnutí zubní skloviny pod závorami, což je důvod pro vznik kazu. Zvláště důležité je při instalaci konzolového systému výcvik v oblasti ústní hygieny. Pro kontrolu kvality ústní hygieny je vhodné provést preventivní vyšetření, v případě potřeby provádět odbornou hygienu.

Po opotřebení nosného systému je v některých případech zesílení řady zubů zobrazeno drátěným povrchem. Drát drží ve správné poloze celý chrup, tento postup je krátkodobý.

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.