^

Zdraví

Odstranění fibroadenomu prsní žlázy

, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 11.04.2020
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Benígní novotvar, lokalizovaný v ženských prsouch, se může nazývat fibroadenom. Tato nová forma je zřídka přeměněna na maligní nádor. Nicméně odstranění fibroadenomu prsu je nevyhnutelné. Nemůžete to nechat v hrudi.

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5], [6]

Indikace pro odstranění

Po objevení podezření na novotvar se žena podrobí vyšetření (ultrazvuk nebo mamograf) k potvrzení nebo odmítnutí diagnózy. Pokud žena překonala čtyřicetiletou hranici, je jí před tímto věkem udělena především mamografie - ultrazvukové vyšetření.

Fibroadenomy jsou poměrně dobré při léčbě, ale chirurgická intervence je předepsána ve většině případů, ale vůbec ne.

Existují náznaky operace k odstranění fibroadenomu prsu, což potvrzují výsledky průzkumu. Každá klinická fotografie je vyšetřována lékařem jednotlivě, po které je vybrána nejoptimálnější metoda. Indikace pro provoz:

 • Typ Fiberadenoma filoidogo.
 • Typ listu Fiberadenoma.

Oba typy mají malý, ale riziko degenerace do sarkomu. Proto je lepší excidovat nádor, aby se zabránilo degeneraci.

 • Dalším znakem je jeho velká velikost (více než dva centimetry), což vede k deformaci ženských prsou.
 • Pokud dojde k dalšímu zvýšení parametrů velikosti nádoru.
 • Přeje si samotného pacienta.
 • Plánování ženy v plodném věku těhotenství, protože takový problém zabrání laktaci, stejně jako riziko progrese hnisavé mastitidy.

Existuje společný názor, že benígní novotvary se mohou samy rozpustit, ale je naprosto neopodstatněné. Zmizel za určitých okolností je schopen cystické tvorby, ale ne fibroadenoma.

Příprava na operaci

Předtím, než začne vyléčit nádor, lékař by měl jasně představit celý obraz onemocnění. Příprava na chirurgický zákrok k odstranění fibroadenomu prsu začíná stanovením velikosti nádoru, jeho umístění a touhy pacienta sama. Na základě tohoto a zdravotního stavu žen se chirurg rozhoduje pro volbu jedné ze tří metod provádění operace:

 • Enucleation, ve kterém je samotná excize okamžitého vzdělávání. Obvykle tkáně těla zůstávají nedotčeny. Operace je nejméně traumatická a hlavně probíhá v lokální anestézii v rámci ambulantní léčby. Incizie se obvykle provádí přímo nad novotvar, v podpaží nebo v areole bradavky.
 • Sektorová resekce se provádí, pokud jsou velikostní charakteristiky nádoru dostatečně velké. Při provádění této operace se odstraní jak novotvar, tak část prsou, která přichází do styku s nádorem. Chirurg aplikuje řez přes formu přímo. V tomto případě může prsa ženy změnit tvar a zmenšit její velikost.
 • Celková resekce je předepsána pro diagnózu několika fibroadenomů, vytvářejících konglomeráty, stejně jako pro dostatečně vysokou míru nádorového růstu nebo podezření na jeho malignitu. Poměrně často se tato technika vylučování používá při fiblogeenomu fibloidů.

V přípravné fázi musí žena podstoupit řadu dalších studií. Například je předepsán krevní test koagulability a stanovení krevní formulace (hladina hemoglobinu, červené a bílé krvinky a další).

V případě potřeby může být přiřazena testová analýza alergické reakce na léky (například prostředek, který bude použit pro anestezii).

Není nadbytečné se dozvědět, že povaha vzdělávání může být určena s vysokou pravděpodobností a dokonce i ve fázi palpace. Zhoubný novotvar je problematický "k pohybu z místa", zatímco benígní adenom se liší v pohyblivé tkáni prsů.

Kdo kontaktovat?

Operace k odstranění fibroadenomu prsu

Víte, jaká je operace odstranění fibroadenomu prsu? Je třeba poznamenat, že existují dvě možnosti odstranění nádoru. Ale v tomto případě vše závisí na konkrétní situaci. Takže se můžete zbavit fibroadenomu pouze chirurgicky. Pokud velikost nádoru nepřesáhne 2 centimetry a nepředstavuje žádné nebezpečí pro tělo ženy, pak je jednoduše pozorováno.

Obecně existují dva typy odstranění fibroadenomu. První metodou je vyluschivanie nebo enucleation. Tento postup je určen pouze tehdy, pokud neexistuje podezření na rakovinu. To se provádí lokální anestezií pomocí malého řezu. V tomto případě je vše rychle odstraněno.

Druhá metoda je trochu komplikovanější, jedná se o resekci v sektoru. Tento postup se provádí pouze v případě podezření na rakovinu. V tomto případě je kromě samotného nádoru nutné odstranit a umístit kolem něj, doslova pár centimetrů. Pouze by mělo být zřejmé, že takový zásah může poněkud narušit tvar prsu. Ale v této věci je dobrá stránka, a zároveň si můžete vyrobit plast. Spravidla jsou švy odstraněny doslovně pátým dnem. Osoba je propuštěna ve stejný den. Odstranění fibroadenomu prsu není obecně obtížné.

Technika provozu

Po tom, co lékař určil způsob vylučování nádoru a pacient prošel kompletní vyšetření, přijde den operace. Ale dříve než spadne pod chirurgický nůž, mnoho žen chce vědět, jak se provádí operace k odstranění fibroadenomu prsu a jaké důsledky lze očekávat?

Pokud byla předepsána enukleace, nebo jak se také nazývá šrafování, je pacientovi podána lokální anestetika, která anestetizuje místo zásahu. Po operaci anestezie se lékař aplikuje malý řez přímo nad novotvar a přes výsledný otvor vylučující fibroadenom.

Poté se použije vnitřní (samoabsorpční) a vnější, následně odstraněný šev. V případě potřeby je instalována drenáž. Tento postup se provádí zejména na ambulantních stěnách ambulantně.

Při chirurgickém výkonu metodou sektorové resekce provádí chirurg malý řez, ale odstraňuje nejen samotný novotvar, ale také od centimetru až po tři okolní prsní tkáně. Tato operace je považována za traumatickou než předchozí, ale poskytuje více záruk proti relapsům. A je zvláště důležité, pokud existuje podezření na maligní povahu nádoru.

Taková událost se koná pouze v podmínkách specializované onkologické ordinace a v celkové anestezii. Tvar ženského prsa současně ztrácí bývalý obrys a rozměry, což následně může zvednout problém plastické hmoty.

Chirurgie může trvat 20 minut až hodinu. Taková časová mezera je spojena s charakteristikami klinického obrazu onemocnění, individualitou lidského těla a doprovodnou historií pacienta.

Žena před excízí je objasnit, jaký druh švů plánuje uložit lékaře. Samozřejmě, že je žádoucí, aby byla kosmetická sutura splněna všemi pravidly. Je přesnější a méně viditelná, což je důležité pro estetický vzhled prsu a psychický stav ženy. Pokud by klinika odpověděla, že není možné vyrobit kosmetické šicí materiály, mohlo by to být užitečné kontaktovat jinou zdravotnickou instituci.

Po provedení takové excize pátý den lékaři odstraní švy. Současně, pokud se pacient dobře cítí, může být propuštěn domů ve stejný den po operaci a stažení po anestezii. Ale většinou je v nemocnici dva až tři dny.

Fibroadenom je nejčastěji diagnostikovaná nemoc, která postihuje ženy v plodném věku (tj. V období od 15 do 40 let) v důsledku kolísání hormonálního pozadí. Asi 95% případů zaznamenává benigní povahu nádoru, ale pravděpodobnost degenerace stále zůstává.

Existují pouze dva způsoby řešení problému. Pokud nádor nepřesáhne dva centimetry, mamolog může navrhnout, že by se žena neměla uchýlit k radikálním opatřením při pozorování nádoru. V případě jeho dalšího růstu nebo jestliže novotvar již má velikost větší než 2 cm, je provedena operace k odstranění fibroadenomu prsu.

Při provádění operace se do biopsie odebere malý materiál z nádoru, jehož výsledek bude připraven po týdnu nebo deset dní. Histologické vyšetření umožňuje určit přítomnost (nebo nepřítomnost) atypických buněk, z nichž se skládá maligní formace.

Léčba této nemoci ukazuje větší účinnost v integrovaném přístupu k léčbě. To znamená, že kromě chirurgického zákroku je nutné a léky. Obvykle se podávají protizánětlivé léky, antibiotika a v případě potřeby hormonální léky.

Pokud je předepsána odvětvová resekce a je prováděna v nemocnici, během normálního průběhu operace a pooperační periody je žena v nemocnici dva až tři dny, po které je propuštěna domů. Převážně období po resekci je bezbolestné.

Odstranění nádoru v lokální anestézii

Jak ukazují studie, odstranění fibroadenomu prsu při lokální anestézii je pro tělo méně stresující. Ale na území zemí bývalé Unie bylo rozhodnuto jasně regulovat všechny činnosti související s konkrétním postupem. Proto, pokud byla předepsána anestezie lokálního působení podle protokolu o léčbě, byla provedena.

V zahraničí, zejména v Izraeli a v evropských zemích, je obvyklé diskutovat o tomto problému s pacientem, vysvětlit jí způsob jednání a dát jí právo volit. Pokud má žena strach z naslouchání a prožívání během operace, dostane se jí celková anestezie.

Daleko od všech našich klinik se věnujeme takové spolupráci s pacientem. A to je doktor - anesteziolog, společně s mammalogistou - onkolog, který rozhoduje o účelnosti použití anestetika.

Odstranění nádoru v celkové anestezii

Většina, zejména zanedbávané případy, odstraní fibroadenom prsu v celkové anestezii. Taková anestezie má své pluses a mínusy.

Přínosy této narkózy lze připsat skutečnosti, že žena nemusí psychologicky zažít čas operace. Zasáhne před procedurou a probudí se po ní.

Mínusy zahrnují skutečnost, že přípravky s celkovou anestezií přímo ovlivňují určitou oblast mozkových buněk, která tak či onak nemůže zůstat bez následků. Zvláště pokud pacient trpí více než jednou celkovou anestezií. A jakýkoli vstup léčivého přípravku obecného účinku je stresem celého lidského těla.

Ale pokud má nádor dostatečně velký objem, nebo pokud existuje podezření na rakovinový charakter buněk, má měřítko tendenci upřednostňovat přípravky celkové anestezie.

Sektorová resekce mléčné žlázy

Pokud by se u nejbližšího odborného vyšetření objevila většina ženy nebo specialisty, byla patologická neoplazma v oblasti mléčných žláz rozpoznána, pak bude provedeno důkladnější vyšetření později. Umožňuje určit velikost a lokalizaci nádoru. Tyto diagnostické metody zahrnují ultrazvukové vyšetření (obvykle předepsané pro ženy mladší 40 let) nebo mamografie (ženy nad 40 let).

Po obdržení výsledků studie lékař rozhodne o potřebě operace.

Sekundární resekce prsu je předepsána:

 • Pokud velikost nádoru přesáhne 2 cm a existuje tendence k jejímu dalšímu růstu.
 • Pokud existuje podezření na maligní novotvar nebo vysokou pravděpodobnost takové degenerace.
 • Typ Fiberadenoma filoidogo.
 • Typ listu Fiberadenoma.

Podstatou této chirurgické intervence chránící orgány je, že se vylučuje nejen nádor, ale i okolní tkáně. Zkouška může být podrobena 1 až 3 cm tkáně ženského těla. Postup probíhá v celkové anestezii. Je velmi vzácné, že chirurg rozhodne o lokální anestezii.

Po takové operaci je možná kosmetická vada, která následně vyžaduje plasty.

Po jeho odstranění zůstává žena pod dohledem u mammologa. Doporučuje se, aby byla pravidelně kontrolována, podstupována ultrazvukem a aby se mohla poradit se specialistou.

Pokud je chirurgický zákrok prováděn správně a bez zvláštních komplikací, je těhotenství a krmení novorozeného dítěte s mateřským mlékem zcela přípustné.

Možné komplikace. Může se vyvinout hematom, změna obrysu mléčné žlázy, vznik abscesu.

Komplikace odvětvové resekce mohou zahrnovat hematom, supuraci rány, deformitu prsu.

Odstranění fibroadenomu prsu laserem

Věda nezastaví. Moderní vývoj a technologie umožňují zbavit se patologie, která je pro organismus šetrnější. K dnešnímu dni můžete volat technologii, jako je vakuová aspirační biopsie. V jejím případě se na prsní dutinu dělá malá punkce, díky níž se pomocí speciálního vybavení a excize provádí. Toto cvičení se provádí na ambulantním základě. Umožňuje dosáhnout maximální efektivity kosmetologie.

Zařízení, které je vhodné pro jejich chování, dnes však nelze nalézt u všech specializovaných onkologických klinik.

Tato metoda může být také přiřazena inovativním technologiím. Tento postup se také nazývá laserová ablace. Navzdory skutečnosti, že se to nedávno objevilo v arzenálu lékařů, již se mu podařilo získat uznání a široké uplatnění.

Takové hodnocení této metody bylo způsobeno skutečností, že pro tělo ženské je nízká traumatická a vykazuje opravdu vysokou účinnost.

Podstata metody spočívá v tom, že paprsek je směrován do lokalizační zóny nádoru. Při bodovém zahřívání se buněčný růst zničí. Vzhledem k malému poloměru působení je možné ponechat modifikované a nově vytvořené buňky, nechat zdravě zdravé.

Mechanismus "operace" je poměrně jednoduchý. Zvláštní světelná dioda je přiváděna do buněčného konglomerátu, pod kterým prochází silný paprsek laserového světla.

Je všeobecně přijímané, že laserové odstranění umožňuje úplné zničení "negativních" buněk, na jejímž místě se rychle obnoví (po několik měsíců) nové zdravé buněčné tkáně.

Další výhodou této metody je:

 • Tento postup obvykle trvá nejdéle hodinu.
 • Nevyžaduje povinnou hospitalizaci ženy.
 • Krátkodobé pooperační období.
 • Bezbolestné operační a pooperační období.
 • Léčba fibroadenomu touto technologií je bezpečnější.
 • Tato technika odstraňování patologie vykazuje minimální procento pooperačních komplikací (zejména infekční povahy).
 • Nezapomeňte na estetickou stránku operace, která nakonec nezanechává žádné neatraktivní jizvy, které mohou zůstat bez pozornosti a nerušit ženy.

K dnešnímu dni je jediným negativním aspektem této technologie výstřižků vysoká cena, kterou si každý nemůže dovolit, a skutečnost, že potřebné přístroje nejsou v žádné klinice dostupné.

Vzhledem k vysokým nákladům na potřebné zdravotnické vybavení není každá klinika připravena k nákupu a s plnou kapacitou k jejímu použití. Přestože se všichni lékaři dohodli na jedné věce, že za laserovou metodou odstranění fibroadenomu prsu je budoucnost.

Důsledky

Vyšetření fibroadenomu je možná jednou z nejsnadnějších operací mezi těmi, které se produkují na mléčné žláze.

Pokud se provádí enukleace, nebo jak se tomu říká lékaři - loupání, a postup byl v lokální anestezii, to je dost krátká doba, asi dvě hodiny (záleží na individuálních vlastnostech ženského těla), žena nabyl vědomí a nechá se vrátit domů. Přestože bude muset připomínat obvaz, který se provádí každý druhý den nebo každý den. Když chirurg vykonává kosmetické šití, jizva zůstává malá, lehce znatelná. V normálním průběhu pooperace by měl kloub zůstat suchý a čistý. V tomto případě může být místo chirurgického zákroku jednoduše upevněno lepicí páskou se sterilní tkaninou, která je umístěna pod ním.

Pokud je excizační technika odvětvová resekce prováděná v celkové anestezii, operace se provádí v nemocnici. Důsledky odstranění fibroadenomu prsu s použitím této technologie způsobují přítomnost ženy pod dohledem lékařů po operaci v nemocnici dva až tři dny. K dosažení efektivní pooperační rehabilitace je nutné dodržovat všechny doporučení lékaře.

 • Je zapotřebí úplného odpočinku.
 • Ve stravě pooperační ženy by měly být přítomny potraviny s vysokým obsahem vitamínu C a bílkovinných potravin.
 • Oblečení by mělo být pohodlné: na místě operace se nedotýkejte ani netříkejte.
 • Žena by měla nosit správně vybranou podprsenku. V takovém případě je sportovní podprsenka, která perfektně podporuje prsa, dokonalá, ale dostatečně flexibilní nepřináší vlastníkovi nepohodlí. To eliminuje potřebu upravit délku popruhů podprsenky.
 • Tkanina prádla a oblečení musí být přirozená.
 • V průměru je délka období navrácení od dvou do osmi dnů.

trusted-source[7], [8], [9], [10]

Komplikace

Ale chirurgická intervence je stále porušením integrity některých tkáňových vrstev. Proto se v řadě případů mohou objevit komplikace po odstranění fibroadenomu prsu. Co může žena po takové operaci očekávat?

 • Monitorování pooperačních případů ukázalo, že několik hodin po ukončení léčby může mít pacient pocit žízeň.
 • Poprvé po operaci může být žena znepokojena bolestí v oblasti prsu a oblasti stehů. Pokud intenzita bolesti neklesá, ale naopak zvyšuje, ošetřující lékař obvykle předepisuje léky proti bolesti a protizánětlivé léky.
 • Pokud se v oblasti švů objeví hematom, nebo se v místě řezu objeví modřina nebo modřina, mělo by to být hlášeno svému lékaři. Je možné, že bude řídit jmenování komplexu vitamínů. Krvácení může být důsledkem špatného fungování operačního týmu a zvláštností těla pacienta, které se vyznačují zvýšeným krvácením.
 • Postupně se chirurgická sutura přemění na tkáň jizev, což může být podpořeno použitím speciálních moderních krémů.
 • Pravděpodobnost relapsu není vyloučena. Proto by měli být tito pacienti vyšetřováni nejméně jednou ročně.
 • V některých případech je možné pozorovat deformaci operovaného prsu: je možné změnit jeho tvar a velikost.
 • Mohou se objevit otoky a hyperemie postiženého hrudníku, stejně jako sousední axilární tkáně a oblasti ramen.
 • Možná bolest v kontaktu.
 • Když dojde k infekci, výsledkem poruchy sterility je vznik abscesů.
 • Seroma je komplikace jako krvácení, s jediným rozdílem, že místo krve se uvolňuje serózní tekutina a krevní plazma. Pro zajištění jejich normálního odtoku je zapotřebí drenáž.

trusted-source[11], [12], [13]

Bolest v mléčné žláze

Nezáleží na tom, jak je šetrná operace, ale zahrnuje porušení celistvosti několika vrstev, takže bolest v mléčné žláze po odstranění fibroadenomu bezprostředně po chirurgické léčbě je normou. Časem by měl zmizet.

Pokud se tak nestane, a symptomy bolesti zvyšují pouze jeho intenzitu, měly by být informovány specialistovi, který vede pooperační období. Je docela možné, že patogenetická flóra, vyvolávající zánětlivý proces, se dostala do těla ženy. V takovém případě lékař předepíše antibiotika a léky proti bolesti.

Pokud se proces zahajuje a již se vytváří purulentní infiltrát, je dokonale přípustné vyčistit, vytvořit odvodnění a aplikovat všechny stejné drogy.

Ale jeden by se neměl soustředit pouze na příčiny tohoto smyslu, protože zdrojem bolesti mohou být další související nemoci. Například osteochondróza, neuralgie a mnoho různých patologií. Během času může jizva začít bolet "na počasí".

Aby nedošlo k utrpení a nehádání toho, co je katalyzátorem bolesti, je nutné poradit se specialistou a podstoupit průzkum. Mohou se stát specifickým diagnostickým postupem předepsaným lékařem, například ultrazvukem.

Teplota

Zvláštní pozornost by měla být věnována případu, kdy je po odstranění fibroadenomu prsu zvýšená teplota. Tento příznak je nebezpečný, protože mluví o přítomnosti intenzivního zánětlivého procesu v těle pacienta, který hrozí degenerací do purulentních a serózních formací.

Zvýšení tělesné teploty by mělo tuto ženu upozornit a přinutit ji, aby se okamžitě poradila s lékařem - mammologem.

Jizvy

Před rozhodnutím o operaci není nadbytečné zjistit, od lékaře, co se bude provádět po excizi. K jizvě, po odstranění fibroadenomu prsu, bylo, jak může být méně patrné, musí být provedeno speciální technikou a dostat tzv. Kosmetické stehy.

Také lékaři znají některé místa na ženských prsou, jejichž řez bude následně prakticky neviditelný kvůli anatomickému sklopení v blízkosti. Takový řez může být provedena v periareolar zóně, která je označena záhyb pod dvorce prsu, stejně jako v submammary oblasti, která se nachází v ženské záhybu pod prsy.

Pokud se však novotvar nachází přímo v subkutánních vrstvách, řez se obvykle aplikuje přímo na nádor.

Pro dosažení malé velikosti jizev používají lékaři speciální zdravotnické vybavení a chirurgické nástroje, například navíječe s podsvícením. Používají se také speciální absorpční nitě.

Při periareolárním řezu se používá podkožní steh, který vám umožní dosáhnout dobrých výsledků, takže je jizva téměř neviditelná.

Vzhled hematomu

Hematom je akumulace krve v tkáních těla. Po operaci může být jedna kapilára rozbitá, což se stalo zdrojem výtoku. Hematom po odstranění fibroadenomu prsu je označena jako jedna z komplikací chirurgické intervence. Pokud však období obnovy běží normálně, pravděpodobně se tyto struktury postupně rozpustí nezávisle a tmavá skvrna zmizí. Pro urychlení tohoto procesu můžete použít speciální krémy, které lékař v této situaci určí.

Pouze ve vzácných případech je nutné vyčistit a vypustit kanál. Takové rozhodnutí však může učinit pouze odborník. Proto je vhodné konzultovat s lékařem.

Vzhled pečeti

Zmíněný novotvar je odstraněn pouze chirurgicky, což způsobuje poškození kůže, subkutánních vrstev. Proto, po dokončení odstranění, chirurg - onkolog povinně ukládá vnitřní (samoabsorpční vlákna) a vnější (následně odstraněný lékařem) stehy.

Často je palpace poprvé po odstranění fibroadenomu prsu jen jizvy vzniklé během chirurgického zákroku a eliminace pracovní dutiny. Časem by se měly buď snížit, nebo téměř úplně zmizet. Pokud však zůstávají pochybnosti, je lepší vyhledat pomoc a prohlídku mammalogu.

Samotná žena by měla pravidelně palpovat její prsa (i po operaci). A jestliže po značném čase na hrudníku, při příštím preventivním vyšetření, ženečka hledala zhutnění, pak je to dobrý důvod pro další diagnózu pod dohledem specialisty. Je možné, že onemocnění se opakuje a je nutná další léčba.

Pooperační období

Chirurgické intervence uvedené v tomto článku jsou pro ženy téměř obtížné tolerovat. Závažnost následků operace není jen fyzickou poruchou, ale také psychickým a emocionálním nepohodlí. Zvlášť pokud jde o odstranění dostatečně velkých objemů nádoru.

Proto je pooperační období po odstranění fibroadenomu prsu velmi důležité a vyžaduje komplexní aplikaci rehabilitačních opatření. V té době, pokud je to možné, žena, která podstoupila operaci, potřebuje podporu a pomoc blízkým lidem. Emocionální aspekt problému by neměl být vyhozen z štítů. Čím více je žena připravena k pozitivnímu výsledku operace, praxe ukazuje, že operace sama o sobě je jednodušší podstoupit, je méně komplikací a zotavovací pooperační období trvá krátkou dobu.

V závislosti na závažnosti patologie a provedené operace, stejně jako v souvislosti s individuálními charakteristikami těla ženy, jsou tato opatření určena specificky pro každý jednotlivý případ. Aby byl výsledek co nejúčinnější, je nutné co nejjasněji splnit všechny požadavky ošetřujícího specialisty.

Období rehabilitace

Po chirurgickém zákroku potřebuje pacient pooperační zotavení a psychologickou rehabilitaci. To platí pro ženy, které prošly excizí fibroadenomu. Jak však lékaři říkají, zvláštností rehabilitace po odstranění fibroadenomu prsu je, že není nutné fyzicky rehabilitovat (i když je to samozřejmě nutné) jako psychologickou podporu.

Koneckonců, prsa pro ženu je jako symbol krásy, patřící do kasty žen. Tato operace podkopává víru ženy v její přitažlivost a užitečnost. Z toho důvodu je prodloužená deprese, která může výrazně oddálit rehabilitační pooperační období.

Pokud je žena optimistická, doba návratnosti je rychlejší, což jí umožňuje v krátké době vrátit se k obvyklému životu.

Nicméně je třeba si uvědomit, že výsledek histologického vyšetření, ke kterému je nezbytně zaslán vzorek nádoru, je také důležitý. Ale v tomto případě bychom neměli očekávat jeho výsledek jako verdikt, pocit jako v elektrickém křesle. Dokonce i když výsledek ukázal přítomnost rakovinných buněk - to není důvod k depresi a depresi. Tato skutečnost by měla být impulsem k boji o své zdraví, ale ne jako provokatér pohřebního stavu, kdy člověk psychologicky pohřbívá živého!

Ženy, které jsou konfrontovány s tímto problémem, by se neměly obávat operace a později je pozdržet. Měli by se naladit na pozitivní výsledek a například můžete vzít ženy, které již prošly operací. Mnoho z nich žije šťastně někdy poté, dlouho zapomíná na problém!

Onkologická doporučení po operaci

Po operativním zásahu trvá období na zotavení určité časové období: v průměru dva až osm dní. V tomto časovém období však pacient nutně přijde po odstranění fibroadenomu prsu doporučení pro péči a pravidla chování ženy v této době.

 • Pacient musí během doporučení lékaře nosit správně vybranou podprsenku. V noci však není odstraněn. Obvykle tento režim trvá od 7 do 10 dnů, ale může být delší - rozhodne to operující mammolog - onkolog.
 • K oblékání je třeba každý den nebo každý den, jak odborník jmenuje.
 • Během této doby by měla žena odpočívat více, obnovovat sílu.
 • Ve své stravě by mělo být dostatečné množství potravin obsahujících velké procento vitamínu C a bílkovin.
 • Po udělení souhlasu se žena může sprchovat. Ale poprvé, když provádíte vodní procedury, je žádoucí držet mléčnou žlázu.
 • Pokud dojde k modřinám a otokům, lékař předepíše speciální krémy. Může se například jednat o gelové kontrabutubeks.
 • Pokud se bývalý pacient začíná necítit dobře, objeví se negativní příznaky, je nutno naléhavě kontaktovat lékaře, možná se v raně zranila infekce a situace vyžaduje okamžitou lékařskou intervenci.

Co nelze po operaci provést?

Různé patologické změny v těle pacienta vyžadují určitá omezení. Proto není nadbytečné vědět, co nelze provést po odstranění fibroadenomu na prsní žláze?

Za prvé, došlo k nějaké operaci nebo ne, i když je podezření na ženu, žena by měla omezit její pobyt na přímém slunečním světle. Zvláště tato otázka je relevantní v horkém letním období. Podobná situace s návštěvou solária. Dokonce ani zdravá žena by se neměla zapojit do tohoto postupu, a pokud jde o pacienty, kteří podstoupili odstranění fibroadenomu, doporučují lékaři, aby na to úplně zapomněli.

Jen chvíli po operaci byste měli omezit fyzickou aktivitu a stabilizovat emotivní zázemí: uklidňující čaje a pozitivní emoce prospějí ženě.

Náklady na chirurgický zákrok

Poté, co se objevila otázka týkající se chirurgického zákroku, má pacient přirozenou otázku - cenu odstranění fibroadenomu prsu a jaké služby za zvuk vznikly.

Jaké jsou náklady na odstranění fibroadenomu prsu a je tato operace nebezpečná? Faktem je, že k odstranění dochází při lokální anestezii, pokud není podezření na maligní novotvar. Je-li totéž totéž, odstranění se provádí v celkové anestezii.

Náklady se liší v přijatelných mezích. Zvažte, že tento problém je poněkud obtížný, protože vše závisí výhradně na konkrétní klinice. Obecně platí, že hodně závisí jak na samotné operaci, tak na klinice. Proto je obtížné mluvit obecně. Koneckonců existují dva způsoby odstranění fibroadenomu. První zahrnuje řezání nádoru pod lokální anestézii, která stojí podstatně méně. Druhá možnost odstranění se provádí, pokud existuje podezření na maligní nádor, a to vše se provádí v celkové anestezii. Proto jsou zde náklady mnohem vyšší.

Opět se v některých případech provádí okamžité a plastové přizpůsobení, což zvyšuje náklady. Proto je zbytečné mluvit o nákladech.

Je třeba poznamenat, že odstranění fibroadenomu prsu je jednoduchá operace, která nevyžaduje velké peněžní náklady.

Náklady na cenu operace ve většině případů obvykle zahrnují pobyt na klinice, výživu, anestezii, léky, počet vyříznutých fibroadenomů a v důsledku toho nezbytné histologické studie. Některé kliniky mohou obsahovat další služby. Proto, než zaplatíte za postup, musíte se dozvědět více o seznamu nabízených služeb a jejich ceníku.

Některé kliniky také poskytují pooperační plastu, které mohou být zahrnuty do celkových nákladů, a mohou být staženy jako dodatečná platba.

V průměru se náklady na tyto služby pohybuje od 6000 do 8000 hřivny.

Zdravá a krásná prsa jsou pýchou a zdravím ženy, která musí být chráněna. Proto nebude nadbytečné pravidelně kontrolovat a cítit to. Pokud je pocit palpace těsně, jediný nebo konglomerát uzlíků, je nutné se poradit s lékařem - mammologem. Lepší je, když je to falešný poplach a vaše prsa je v pořádku, než, ignorování problému, čas byl vynechán a novotvar dosáhl impozantní velikosti. Ještě horší je, když se nádor znovuzrozuje a představuje rakovinný růst. Tato metamorfóza není tak častá (asi 10% potenciálních případů), ale nemusíte otestovat osud, protože pro váš případ mohou tyto strašné procenty vypadnout.

Proto se doporučuje dívkám a ženám, aby nezahájily onemocnění, zejména odstranění fibroadenomu prsu - jedná se o jednu z nejjednodušších chirurgických zákroků na hrudi. Čím rychleji bude tento problém vyřešen, tím šetřící a orgánově úspornější bude operace a zvažovaná nemoc bude zapomenuta jako strašný sen.

trusted-source[14], [15], [16], [17]

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.