^

Zdraví

Odstranění kořene zubu

, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 19.11.2021
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Odstranění kořene zubu (UKZ) je nejnepříjemnější zubní procedura. Záleží na lokalizaci a přítomnosti patologií, takže je možné je provádět různými způsoby.

Operace odstraňování kořene zubu (radix dentis) by měla provádět profesionální zubař. Hluboké uspořádání kořenů a jejich deformovaný růst představuje v operaci zvláštní nebezpečí. Pokud je kořen zubu poškozen v důsledku traumatu, nesprávné léčby zubního onemocnění a to způsobuje nepříjemné a bolestivé pocity, UKH je poměrně komplikované. Podívejme se na základní zubní indikace pro extrakci:

 • Zničení radiálních zubů korunky zubů a nepřítomnost možnosti protetické opravy kořene zubu. 
 • Zvýšená pohyblivost zubů a problémy s otoky. 
 • Patologie a komplikace zubních procedur a léčby.
 • V některých situacích je však zakázáno odstraňovat kořeny zubů.

Podívejme se na kontraindikace operace k odstranění kořene zubu:

 • Rehabilitační období po mrtvici nebo infarktu, hypertenzní krizi. 
 • Nemoci oběhového a kardiovaskulárního systému. 
 • Nemoci nervového systému a psychologické problémy.

Odstranění kořene zubu s výše uvedenými kontraindikacemi je podle uvážení zubního lékaře. Není-li možné UKH zrušit, operace se provádí v nemocnici za účelem podpory rychlé resuscitace. S indikací pro UKH pracuje zubař podle dříve vyvinutého algoritmu, podívejme se na to.

 • Sbírka anamnéz - zubní lékař se dozví o přítomnosti alergických reakcí na léky, chronické nemoci a jiné patologické stavy.
 • Anestézie - pomocí anestetik pro UKH lékař anestetizuje místo, kde bude operace provedena.
 • Příprava - zubař exfoliuje gumu z zubů a kostní tkáně. To usnadní provoz. Lékař také aplikuje kleště, které umožňují zničit vázanou vazbu zubu na kosti.
 • Extrakce radixových zubů, léčba dutiny a doporučení zubaře k urychlení zotavení.

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5]

Kdo kontaktovat?

Odstranění kořene zubu moudrosti

Odstranění kořene zubu moudrosti není složitá operace, která zřídka prochází komplikací a nezpůsobuje vážné následky. Celý postup se provádí v anestezii, která umožňuje v okamžiku operace anestetizovat postiženou oblast. Pokud po operaci pacient cítil bolest, pak je předepsán proti bolesti a antibiotikům, které zmírňují syndrom bolesti a zabraňují vzniku zánětlivých procesů.

Postup UKH lze provést různými způsoby, v závislosti na umístění radixových zubů, přítomnosti zubních a chronických onemocnění. Před operací se zubař dozví o přítomnosti alergických reakcí na určité léky a antibiotika, které budou použity při extrakci, léčbě a anestezii. Rehabilitační období po odstranění kořene zubu moudrosti může trvat od jednoho týdne do měsíce a zcela závisí na individuálních charakteristikách těla pacienta.

Odstranění kořene dítěte zubu

Odstranění kořene mléčného zubu je mimořádně vzácné, protože pro provedení tohoto postupu musí existovat zvláštní indikace. Mléčné zuby, stejně jako trvalé zuby, mají nervy a kořenové kanály. Jako děti zestárnou a výměna mléčných zubů pevné, radix dentis první zub se vstřebávají postupně již kvůli tomu, co zub se začne viklat a mohou být snadno extrahovat. Nedoporučuje se odstraňovat kořeny dětských zubů před vypuknutím trvalých zubů. Ale v některých situacích je nezbytné odstranění kořene mléčného zubu. Zvažme, v jakých případech se extrakce provádí:

 • Zánětlivé procesy a šíření infekcí. 
 • Přítomnost cysty na radix dentis. 
 • Zubní kaz. 
 • Parodontitida, pulpitida a píštělina na žvýkačku.

Všechna výše uvedená onemocnění a procesy mohou vést k tomu, že budou zničeny základní zuby. Kořen je extrahován pomocí speciálních kleští. Nástroj je určen pro křehké dětské zuby, takže je nezničte. Zvláštní pozornost je věnována normálnímu růstu stálých zubů. Proto po extrakci je třeba ústní dutinu opláchnout antiseptiky, což neumožní vývoj infekčních a zánětlivých procesů.

Odstranění špičky kořene zubu

Odstranění vrcholu kořene zubu je předepsáno, když je v této oblasti zjištěn zánět. Zpravidla se to stane z důvodu nesprávné nebo nedostatečné péče o ústní dutinu. Dalšími běžnými příčinami extrakce jsou zakřivené kanály radix dentis, které jsou postiženy bakteriemi. Extrakční operace provádí zubní chirurg. Lékař úhledně odřízne špičku kořene bolavého zubu a odstraní zanícenou tkáň. Poté zubní lékař vyplní kořenový kanál přes vytvořenou díru v horní části zubu a obnoví účinnost čelisti.

Pokud po odstranění špičky kořene zubu nemůže naplnit kořenový kanál, zubař vytvoří bariéru v řezu zubu. Tím se zabrání vzniku infekcí způsobených bakteriemi a zánětlivými procesy. V některých případech zubní lékař vyplní díru látkou regenerujícími kosti, což urychluje proces hojení.

Odstranění zarostlého kořene zubu

Odstranění zarostlých kořenů zubu představuje vážnou zubní operaci, která se provádí v anestezii. Po operaci pacient čeká na dlouhodobý průběh zotavení pomocí kapátků, antibiotik a injekcí. Operaci provádí zubní chirurg v přítomnosti anesteziologa, který sleduje tlak pacienta a kardiovaskulární systém.

Tato extrakce je spojena s abnormálním uspořádáním zubů, které porušují chrup, postihují a poškozují přilehlé zuby. V průběhu statistických studií byly vyvinuty speciální programy léčby, které zabraňují požití radixových zubů. Zpravidla po odstranění zarostlých kořenů zubů pacient čeká na implantaci nebo protetiku k obnovení normálního fungování čelisti.

Odstranění zkaženého kořene zubu

Odstranění zkaženého kořene zubu (UGZP) je poměrně časté zubní operace. Nedostatek péče o ústní dutinu, špatné návyky, jako například kouření a jídlo s nezdravým jídlem, vedou k zničení nejen zubů, ale i jejich zubů. UGKZ je vážný a nebezpečný provoz, na jehož základě závisí celistvost těla zubu.

Někdy je supurace spojena s onemocněními imunitního systému nebo jednoho z vnitřních orgánů. Ale s výjimkou možných komplikací, odstranění kořene zhnitého zubu způsobuje estetické problémy. Takže zub s hnilým kořenem má ztmavlou smaltu a pacient trpí ostrými bolestmi a spíše nepříjemným zápachem z úst. Všimněte si, že hniloba radix dentis je nevratný proces, který je mnohem snazší, než je léčit. Pravidelné vyšetření zubního lékaře, dodržování ústní hygieny a zdravý životní styl jsou zárukou krásných a zdravých zubů.

Odstranění kořene zubu

Odstranění cysty kořenového kanálu se provádí pomocí chirurgických zákroků. Vzhledem k tomu, že se jedná o nejúčinnější metodu extrakce, na rozdíl od terapeutického a léčebného "odstranění". Chirurgická UKK na cyst může být provedena těmito metodami:

 • Cystektomie - je nejspolehlivější, ale zároveň složitá metoda. Při chirurgickém zákroku chirurg odstraní cysty pláštěm a odstraní poškozený vrchol kořene zubu. Po chirurgickém zákroku ošetří lékař ranu, jmenuje pacienta antibiotikum a antiseptické roztoky pro oplach.
 • Hemisekce je nejjednodušší metoda. Během chirurgického zákroku chirurg odstraní cysta zubního kloubu spolu s postiženým zubem.
 • Cystotomie je průměrná chirurgická technika. Jedinou nevýhodou této metody je dlouhé pooperační období. Vzhledem k tomu, v průběhu operace, lékař odstraní pouze přední stěnu cysty a jeho obsah, přičemž zbytek z taveného a vytvrdí s léky, protože nepředstavují žádné nebezpečí pro radix dentis.
 • Laserová extrakce je moderní, bezbolestný a vysoce účinný postup. Během operace je cysta úplně odstraněna a okolní tkáně zubu jsou dezinfikovány, což zabraňuje vzniku zánětlivých procesů. Obnova po této metodě extrakce je velmi rychlá. Jedinou nevýhodou této metody je vysoká cena a nedostatek potřebného vybavení v mnoha zubních klinikách.

Komplexní odstranění kořene zubu

Komplexní odstranění kořene zubu je nebezpečný postup, který by měl provádět pouze profesionální chirurg. Podívejme se na případy, které jsou extrémně obtížné získat. 

 • Zakřivené nebo zarostlé radix zuby - tvar kořenů zubů neumožňuje odstranění zubu, poškození a zničení sousedních zubů.
 • Zničený zub (pod kořenem nebo pod gumou) je obtíž tím, že zubař nemůže být závislý na extrakci.
 • Křehký zub - to se týká zubů, které byly ošetřeny resorcinol-formalinovou metodou a kvůli tomu se rozpadaly i pod mírným tlakem. Krémy jsou hnilé, to znamená zhnité zuby, zuby postižené kazem a jinými zubními chorobami.
 • Nesprávná (horizontální) poloha zubu nebo jeho neúplná erupce - tento případ se týká hlavně zubů moudrosti.

Obtížnost odstranění ve všech výše popsaných případech je, že zubní lékař musí řezat gumu pro extrakci, což je velmi nebezpečné. Protože může způsobit poškození nebo zranění nervů a dokonce zlomeninu čelisti.

trusted-source[6], [7], [8]

Odstranění kořene zubu gumou

Odstranění kořene zubu gumou je nejsložitější zubní operací. Tento postup se nazývá resekce a může být prováděn pouze odbornými lékaři a pouze v moderní klinice. Tato operace se zpravidla provádí při odstraňování špičky kořene zubu nebo cysty. Pomocí nástrojů chirurg provádí díru v dásně, která otevírá přístup k radixovým dentikům a kořenovým kanálům. Zubní lékařka odstraní kořen a bezpečně ucpává kořenový kanál. To je nezbytné, aby se zabránilo vzniku infekce.

Hlavní údaje pro tuto operaci jsou:

 • Přítomnost cyst a granulomů na radix dentis
 • Poškození špičky kořene zubu
 • Zakřivení kořenových kanálků
 • Pevné zubní protézy
 • Neschopnost zakořenění kořenového kanálu

Pro tuto operaci však existují kontraindikace: akutní parodontitida. Nejčastěji se operace provádí na bočních a čelních řezácích, předních zubech horní čelisti a špičkách. Chirurgický zákrok se provádí v anestezii. Pro rychlé zotavení zubní lékařka injektuje do rány roztok pro rekonstituci a speciální přípravky, které urychlují hojivý proces a regeneraci tkání. Poté je žvýkačka zašita a zub je v případě potřeby fixován korunkou.

Zpětná vazba na odstranění kořene zubu

Mnoho pozitivních reakcí na odstranění kořene zubu naznačuje, že tato operace může mít pozitivní výsledek. Zvláštní komplikace při extrakci jsou patologie růstu radixových dentiků, chronických zubních onemocnění a problémů s kardiovaskulárním nebo oběhovým systémem.

Pozitivní zpětná vazba na odstranění kořene zubu je však založena na odborné práci zubních lékařů a chirurgů. Lékař by měl správně diagnostikovat problém, účinně provést operaci (zvolit nejméně traumatickou metodu) a předepsat účinnou regenerační léčbu během rehabilitačního období. To vše naznačuje, že úspěch operace závisí spíše na odbornosti zubaře a klinice, v němž se chirurgická léčba provádí.

trusted-source[9], [10], [11]

Cena extrakce kořenů

Cena odstranění kořenů zubů závisí na složitosti operace a způsobu. Takže jednoduchá extrakce v soukromé zubní klinice stojí od 300 UAH. A pokud potřebujete překrýt stehy a vypracovat plán pooperační regenerace, náklady se mohou zvýšit až na 1500 hřiven. Náklady na odstranění kořenů zubů ve státní zubní klinice jsou mnohem nižší. Nezapomeňte však, že v takových institucích není k dispozici nejmodernější technologie (laser pro bezbolestnou extrakci atd.) Pro co nejefektivnější léčbu. Konečný výběr možnosti léčby a ceny lze říci jen zubní lékař po vyšetření. Mimochodem, je to zubař, který doporučuje kliniku nebo nemocnici pro extrakci zubů, která bude vyhovovat peněžním možnostem pacienta.

Odstranění kořenů zubů je nepříjemný a často komplikovaný postup, který vyžaduje práci profesionálního zubaře. Čím dříve je diagnostikován problém, tím vyšší je pravděpodobnost, že extrakce zubů projde bez komplikací a obnovení bude rychlé.

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.