^

Zdraví

Extrakce zubů u dětí

, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 19.11.2021
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Zubní lékaři používají u dětí výtěžky pouze tehdy, když již není možné šetřit zub mléka. Tento zubní proces je však doprovázen množstvím funkcí. Děti jsou velmi citlivé, takže zubař by měl být také dobrý psycholog, aby našel přístup k malému pacientovi.

V případě dětské zuby růst bez problémů, pak jít k zubaři pro jejich odstranění není nutné, v tomto případě je zub uvolní sám, a pak klesá, drobné krvácení poté, co to je zcela normální proces. Jakmile je nutné zub dát dítě spadl na vypláchnout ústa s antiseptickým roztokem nebo odvar z bylinek (heřmánek), zastavit krvácení a zabránit vzniku infekce v ráně.

Indikace pro odstranění zubů u dětí

Zubní lékaři jsou velmi opatrní při odstraňování prvních zubů. Intervence v nedeformovaném zubním systému dítěte může vést k tomu, že budou poranění budoucích trvalých zubů poškozeny nebo se vytvoří nesprávný skus.

Dentální extrakce u dětí je nutná v následujících případech:

  • silně zanedbaný karious proces;
  • těžká trauma zubu nebo čelisti;
  • se silnou pohyblivostí zubů (zvláště pokud je stav komplikován resorpcí kořenů);
  • s nesprávným procesem erupce trvalých zubů;
  • se souběžnými onemocněními (s purulentním zánětem v ústní dutině, sinusitidou apod.);
  • s dostupnými ortodontickými důkazy.

Kdo kontaktovat?

Provoz extrakce zubů u dětí

Extrakce zubů u dětí obvykle probíhá bez problémů, nicméně je spojena s některými rysy struktury dětské čelisti. Nejprve je spojena se základy trvalých zubů, které vyžadují zvýšenou pozornost zubaře. Operace k odstranění zubu obvykle není příliš obtížná, ale vyžaduje zvláštní opatrnost, jako u zubu dítěte poměrně tenké stěny alveol a výrazná divergence kořenů. Nesprávný pohyb nebo příliš velký tlak na zub může poškodit základy molárů.

Zubní lékař provádí extrakci zubu pomocí speciálních kleští, které bez silného tlaku fixuje zub a jemně jej vytáhne z dásně. Několik dní po odstranění se doporučuje vypláchnout ústa speciálními protizánětlivými léky, aby se zabránilo zánětu.

Vlastnosti extrakce zubů u dětí

Moderní stomatologické služby nabízejí maximální seznam služeb nejen pro léčbu, ale také pro prevenci orálních onemocnění u dětí. Struktura dětských mléčných zubů není v dospělém stavu tak trvalá, což znamená, že přístup k léčbě by měl být poněkud odlišný, jemnější.

Dětská stomatologie se nyní zaměřuje nejen na léčbu, ale také na skutečnost, že dítě může důvěřovat zubnímu lékaři a nebojí se léčit a odstraňovat zuby.

Extrakce zubů u dětí je nejsložitější operací ve stomatologii. Někdy existují situace, kdy zachování zubu může vést k ještě závažnějším následkům než je jeho odstranění. Během života procházejí dětské zuby třemi stupni jejich vývoje, z nichž každá závisí na změně uhryznutí. V každé fázi vývoje dětských zubů je odstranění vlastních vlastností. Je nesmírně důležité zajistit, aby po odstranění chrupu nedošlo k deformaci a dostatek prostoru pro trvalý zub.

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5], [6], [7], [8]

Odstranění dětského zubu u dětí

Dětský zub se začne otáčet po vypuknutí vypuklé břišní zuby. Nicméně, jak již bylo zmíněno, existují případy, kdy je mléčný zub odstraněn předem (trauma, nemoc, atd.). Pokud odstranění zubů u dětí nastane mnohem dříve než datum splatnosti, může dětský zubař doporučit instalaci speciální konstrukce (úchyt), aby se zachoval prostor pro budoucí molar.

Mléčné zuby jsou základem pro normální vývoj svalů na obličeji, kostech, čelisti, navíc si udržují místo pro trvalý. Ve skutečnosti dláždí cestu k molárům a určují jejich umístění v ústní dutině. Zatímco mléčné zuby jsou zachovány (až do určitého bodu), dítě má prostorovou rovnováhu v ústní dutině.

Včasná extrakce může vést k tomu, že sousední zuby se začínají navzájem "zmenšovat", uzavírají prázdný prostor (mohou se pohybovat vpřed nebo vzad). V tomto případě není místo pro růst trvalého zubu, takže může začít růst krivé. Pokud včas nevenujete pozornost tomuto problému, pak v budoucnu možná budete potřebovat dlouhodobou léčbu u ortodontisty. Zvláště pro případy, kdy byl mléčný zub předčasně odstraněn, vyvinul design nazývaný úchyt (desky, které mohou být buď odnímatelné, nebo neodstranitelné). Takové desky slouží k tomu, aby držely místo do stálého zubu v ústech až do určitého okamžiku. Obvykle jsou tyto desky umístěny ve věku 3-4 let.

Odstranění trvalého zubu u dítěte

Doporučit odstranění stálého zubu může zubní lékař pouze v extrémních případech s těžkými komplikacemi zhoubného procesu, které jsou doprovázeny závažným zánětem, pokud není léčba možná a ochrana zubů je nebezpečná pro zdraví.

To je také indikací k odstranění stálého zubu může být porušením zranění konstrukce kostí (je-li na lomové linii), k dispozici ovlivnily zub (Uncut, která zabraňuje žvýkačku nebo kosti, protože se jedná o potenciální ohniskem zánětu), závažné onemocnění parodontu (se silnou schopností pohybu a orientace).

Odstranění zubů u dětí může být nezbytné pro zlomeniny korunové části zubu, když je zdrojem zánětu nebo je vystaven buničině.

Odstranění superkompletního zubu u dítěte

Nadbytečný zub se nazývá nadbytek v ústní dutině, který se obvykle nachází v blízkosti středních nebo bočních řezáků a špičáků. V průměru jsou nadbytek zubů pozorovány u 3% osob s anomáliemi dentoalveolárního systému.

Zpravidla takový zub roste na horní čelist již v dospělém stavu, v dětství, když dítě má mléčný skus, takové zuby jsou extrémně vzácné. Ve formě mohou připomínat obyčejné nebo být jako kapka, v některých případech existuje spojení mezi kořenem a superjemnými zuby.

Vysoce kvalitní zub narušuje celistvost chrupu stejně jako proces zubního růstu, proto doporučujeme, aby byly odstraněny brzy, nejlépe bezprostředně po detekci. Pokud se zub superkompletní připomíná obvyklý zub, může zubař podle svého uvážení odstranit zub, který se nachází na nejméně příznivém místě. Pokud extra zub neporušuje integritu chrupu, nemůže být odstraněn.

Po odstranění těchto zubů v dětství není třeba provádět dodatečnou korekci abnormalit zubů, ke kterým tyto zuby vznikly, ale pokud se odstranění objevilo v pozdějším věku, je nutná konzultace s ortodontisty.

Odstranění zubů u dětí se provádí pod celkovou anestezií nebo lokální anestezií, zpravidla probíhá regenerace bez komplikací.

Komplikace po extrakci zubu u dítěte

Komplikace po odstranění mléčných zubů (pokud je vše děláno přesně) se obvykle neděje, což může vést k neopatrnosti zubaře během operace. Komplikace po extrakci zubu se obvykle vyskytuje kvůli zranění jamek. Kořeny mléčného zubu se mohou odtrhnout a vyhledávání a extrakce kusů (zejména nepozorný pohyb zubaře) může vést k poškození a těžkým zánětlivým procesům.

Také odstranění zubů u dětí může nastat s porušením technologie, což povede k dislokaci rudimentu a zánětu, a v budoucnosti bude růst trvalého zubu problematický. Pokud během odstranění dislokace rudimentu by měl zubař přijmout veškerá opatření k jeho obnově. Méně často je odstranění komplikováno zraněními krevních cév, poškozením sousedních tkání, otevřením dutin horních čelistí.

Odstranění zubů u dětí se v některých případech, bohužel, nedá vyhnout. Abychom tomu zabránili, je nutné sledovat zdraví ústní dutiny dítěte, včas k léčbě zubního kazu a dalších onemocnění dětských zubů.

trusted-source[9], [10]

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.