^

Zdraví

Odstranění ovariální cysty

, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 19.11.2021
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Operace k odstranění vaječníkové cysty se provádí hlavně laparoskopií malými průrazkami na přední stěně břicha. Pro operaci k odstranění cysty jsou provedeny tři takové řezy. Hlavní výhodou této metody je nízká míra traumatu, krátký pobyt pacienta v nemocnici, rychlé zotavení, bez bolesti a jizvení po operaci, stehy jsou obvykle odstraněny sedmý den.

Odstranění ovariální cysty se provádí za úplné anestézie. Doba operace, v závislosti na závažnosti onemocnění, se pohybuje od třiceti minut do jedné a půl hodiny. V den operace není pacientovi povoleno pít a jíst jídlo. V případě potřeby je umístěn čisticí klystýr. Před operací je žaludek naplněn plyny a přes výpusty v břišní dutině jsou vloženy potřebné nástroje, pomocí kterých je cysta odstraněna.

trusted-source[1], [2], [3], [4]

Indikace pro odstranění vaječníkové cysty

 • Cysty velké velikosti. Velké velikosti novotvarů způsobují riziko roztrhnutí cysty nebo vaječníku, což ohrožuje vznik intraabdominálního krvácení, vznik adhezí.
 • Tvorba cysty na dříku, která může způsobit torzii nebo prasknutí cysty až po odstranění vaječníku.
 • Vývoj cysty v hloubce vaječníku, který může vést k porušení jeho funkcí.
 • Riziko degenerace cysty při maligní tvorbě.
 • Tvorba endometrioidní cysty (často se vyvíjí na pozadí endometriózy).

Laparoskopické odstranění vaječníkové cysty

Laparoskopické odstranění vaječníkové cysty, stejně jako jakékoli chirurgické zákroky, vyžaduje přípravu před operací, a to:

 • Obecný krevní test (maximálně dva týdny před operací);
 • Analýza moči a případně stolice;
 • Fluorografie;
 • Provádění elektrokardiografie;
 • Ultrazvuková vyšetření břišních a pánevních orgánů;
 • Provedení důkladného vyšetření k identifikaci kontraindikací k odstranění cysty;
 • Absence z jídla a vody v den operace;

Když jsou všechny procedury pacient podávat anestezii, po kterém břicho se zpracuje s antiseptika. Dále přichází přímo chirurgické odstranění cyst: prostřednictvím punkce pupku jehla a břišní dutina je vyplněna oxid uhličitý, načež se zavádí laparoscope, umožňující zobrazení vnitřních orgánů na speciální obrazovce, a prostřednictvím třetí defektu - speciální zařízení pro posunutí vnitřních orgánů a odstranění cyst .

Odstranění endometrioidní ovariální cysty

Endometrioidní cysta se vytváří zpravidla na pozadí vývoje endometriózy (proliferace endometriálních buněk za hranice jejích hranic). Odstranění endometrioidní ovariální cysty se provádí v případech, kdy se konzervativní léčba ukázala jako neúčinná.

Odstranění endometrioidní cysty může být prováděno laparoskopií nebo laparotomií s uchováním vaječníku, pokud je to možné. Chirurgie je indikována v případech, kdy je velikost endometriálních cyst delší než pět centimetrů, s kombinací endometriózou a neplodností, stejně jako v případě nebezpečí degenerace cyst v malignity. Když se odstraní endometrioidní cysta, provádí se předoperační a pooperační léčba hormonálními léky pro zmírnění zánětlivého procesu a prevenci recidivy onemocnění. Po odstranění endometrioidní cysty je pacientovi také poskytnuta rehabilitační fyzioterapeutická léčba.

Odstranění dermoidní cysty vaječníků

Odstranění dermoidní cysty ve vaječníku je jedinou možností léčby v případě takového nádoru. Ženy v raném věku mají obvykle zpravidla cystektomii; V menopauze mohou být vaječníky nebo děložní příchutky odstraněny spolu s cystou. K odstranění dermoidní cysty se používá laparoskopická nebo laparotomická metoda. Můžete plánovat koncepci nejdříve šest měsíců po odstranění takové cysty. Reformace dermoidní cysty je občasná.

Odstranění ovariální cysty během těhotenství

Odstranění ovariální cysty během těhotenství se provádí pouze v naléhavých případech: pokud došlo k prasknutí nebo torzi cysty. I s tvorbou benigní na těhotné ženy je zde určité riziko: v případě zvýšení velikosti cyst do značné mezery, může ji nebo kroucení, který způsobuje krvácení a představuje riziko, nesoucí dítě nastat. Odstranění cysty v průběhu těhotenství se provádí laparoskopií a v případech, kdy to není možné, je provedena nižší mediánový řez, který umožňuje vytváření nejšetrnějších podmínek pro plod. Pokud jde o anestezii, je z bezpečnostních důvodů výhodné užívat lokální anestezii během těhotenství. Pokud to není možné, operace se provádí v rámci regionální anestézie a pouze v extrémních případech se uchýlí k celkové anestezii.

Důsledky po odstranění vaječníkové cysty

Důsledky po odstranění vaječníkové cysty vznikají hlavně v případě komplikace operace prasknutím nebo torzí cysty. Některá rizika existují i při odstraňování nádorů velmi velkých velikostí, zranění a otevření krvácení. Při plánované operaci laparoskopií je riziko komplikací minimální. Laparoskopická chirurgie umožňuje minimalizovat riziko poranění a infekce, jizvy a jizvy po operaci resorbu několik měsíců a stane se téměř neviditelnou.

trusted-source[5], [6], [7]

Komplikace po operaci odstranění cysty ve vaječníku

Komplikace po odstranění ovariálních cyst může být v průniku infekce, se projevuje jako zvýšení tělesné teploty, náhlé bolesti v podbřišku, vaginálních sekretech tmavé barvy, který může mít nepříjemný zápach, stejně jako bolest a otok kůže pupku s uvolňování kapaliny s nepříjemným zápachem. K možným komplikacím po odstranění ovariální cysty patří také vývoj krvácení, reedukace cysty, neplodnosti, poškození okolních orgánů. Mezi faktory, které mohou mít vliv na rozvoj komplikací patří obezita, těhotenství, chronické onemocnění nebo nedávnou nerozdělený, zneužívání alkoholu, nikotinu, použití jakýchkoliv drog a užívání některých léků. Pokud máte po operaci nějaké příznaky úzkosti, musíte okamžitě vyhledat lékařskou pomoc.

trusted-source[8], [9], [10]

Jizva po odstranění vaječníkové cysty

Odstranění ovariální cysty pomocí laparoskopie umožňuje minimalizovat tvorbu jizev a jizev na pokožce. Jizva po odstranění vaječníkové cysty laparoskopií je téměř nepostřehnutelná a po zhruba třech až šesti měsících prakticky zmizí.

Bolest po odstranění vaječníkové cysty

Ihned po odstranění vaječníkové cysty během odvykání anestezie může žena pocítit bolest. Bolest po odstranění vaječníkové cysty, která narušuje pacientovu první den po operaci, je neutralizována léky proti bolesti. Pokud po nějakém čase má pacient stížnosti na ostré a řezné bolesti v dolní části břicha, může to znamenat vývoj jakýchkoli komplikací. V takových případech je nutná naléhavá lékařská péče.

Hroty po odstranění vaječníkové cysty

Aby se zabránilo výskytu takového jevu, jako jsou adheze po odstranění ovariální cysty, po operaci může být pacientovi předepsána speciální léčba. Aby se zabránilo vzniku zánětu, může být předepisována antibakteriální léčba. Také během období návratu je možné předepisovat fyzioterapeutickou léčbu a hormonální přípravky. Hroty se objevují v případě přechodu akutního zánětu na chronický zánět. Pokud byla léčba zánětů a srážek zahájena včas, pravděpodobnost srážek je významně snížena.

Pokud po odstranění cysty bolí vaječník

Pokud po odstranění cysty postihuje vaječník, může to být způsobeno následujícími důvody:

 • tvorba adhezí v dutině malé pánve;
 • otevírání krvácení (příznaky mohou být silná bolest v dolní části břicha, závratě, nevolnost, blednutí kůže);
 • vývoj zánětlivého procesu;

Čím náročnější je operace na vaječnících, tím silnější je syndrom bolesti. Pravidelně, s plánovaným odstraněním cysty, které není doprovázeno jeho roztrhnutím nebo zkroucením, nastane úplné zotavení během měsíce po operaci.

Těhotenství po odstranění vaječníkové cysty

Těhotenství po odstranění ovariální cysty lze plánovat po třech až čtyřech měsících po operaci. Avšak každý případ je individuální a přesné doporučení mohou poskytnout pouze ošetřující lékař v závislosti na indikacích.

Po odstranění cysty během prvního měsíce byste neměli mít sexuální styk. Asi tři až čtyři měsíce je žena povinna obnovit vaječníky a teprve po tomto období může zvážit problém plánování těhotenství. Pokud se koncepce nevyskytne do jednoho roku po operaci, manželský pár by měl konzultovat konzultaci a podrobit se úplnému vyšetření.

Pokud došlo k těhotenství po dvou měsících po odstranění cysty, naléhavá potřeba se zaregistrovat a musí být pod neustálým dohledem gynekologa, protože poté, co cysty laparoskopii riziko potratu v časné fázi těhotenství.

Doporučení po odstranění vaječníkové cysty

Před vypuštěním z nemocnice musí ošetřující lékař vydat doporučení po odstranění vaječníkové cysty. Zpravidla se skládají z těchto skutečností:

 • Pět dní po operaci se nemůžete koupat;
 • Po sprchování je nutné klouby ošetřit dezinfekčními prostředky;
 • V prvním měsíci po operaci se nedoporučuje pít alkoholické nápoje a těžká jídla;
 • Sexuální odpočinek během prvního měsíce po operaci;
 • Plánování těhotenství ne dříve než tři měsíce po odstranění cyst;
 • Pravidelné sledování gynekologem před úplným zotavením.

Léčba po odstranění vaječníkové cysty

Zpravidla se při absenci komplikací nevyžaduje další léčba po odstranění vaječníkové cysty. Během období zotavení se doporučuje ženě, aby se vyhnula fyzické námaze a udržovala vyváženou stravu a stravu. Také po odstranění cysty může být ženě předepisována hormonální terapie k prevenci recidivy onemocnění, stejně jako fyzioterapeutických postupů. K normalizaci hormonálního pozadí a předcházení vzniku zánětlivých procesů mohou být perorální kontracepce předepsány po dobu čtyř až šesti měsíců. Po chirurgickém zákroku může být pacientovi podávána imunomodulační léčiva, stejně jako vitamíny a enzymové přípravky, aby se zabránilo vzniku adhezí.

Pooperační období po odstranění vaječníkové cysty

Odstranění ovariální cysty: během pooperačního období v první den je pacient předepsán proti bolesti. Pokud je to nutné, lékař předepíše antibiotika. Po uplynutí tří až pěti hodin po operaci je pacientovi umožněn vstát a večer, aniž by se pospíchal pohybovat. Při absenci komplikací může být pacient vyhozen druhý den. Typicky, týden po operaci je pacient odstraněn z stehů. Před dalším menstruačním cyklem se doporučuje ženě sexuální odpočinek. Pokusy otehotnění lze užívat ve dvou až šesti měsících v závislosti na indikacích.

Rehabilitace po odstranění vaječníkové cysty

Rehabilitace po odstranění ovariální cysty laparoskopickou metodou probíhá za poměrně krátkou dobu. Již v první den může být pacientovi umožněno jít nahoru a také trochu pít. Stravování v první den by mělo být vyloučeno. Příští den je však povoleno malé množství kyselých mléčných výrobků, vývarů nebo obilovin. Za přítomnosti bolestivých pocitů v první den po operaci lze předepsat léky proti bolesti. Šití se odstraní zhruba sedmý den po odstranění cysty. Během doby rehabilitace, dokud nejsou švy odstraněny, by se neměly provádět vodní postupy. Během třiceti dnů po operaci je třeba se vyvarovat sexuálního styku.

Obnova po odstranění vaječníkové cysty

Obnova po odstranění ovariální cysty metodou laparoskopie se zpravidla vyskytuje dostatečně rychle. Již v první den po operaci je pacientovi umožněno vstát a také trochu pít. Druhý den je povoleno užívat bezlepkové potraviny, například kefír nebo kaše. V budoucnu byste měli také dodržovat zdravou výživu. Během období zotavení se nedoporučuje pít alkohol a užívat těžké jídlo a cvičení. Sedmý den po operaci jsou stehy odstraněny. Do té doby by se žena neměla kouřit nebo sprchovat. Jako náhražková léčba může být ženě předepsána hormonální léčiva a komplexy vitamínů, stejně jako imunomodulátory. Během období zotavení po odstranění ovariální cysty se doporučuje ženě sexuální odpočinek.

Konzumace po odstranění vaječníkové cysty

Výživa po odstranění vaječníkové cysty nevyžaduje žádnou zvláštní stravu. Během prvního měsíce po operaci je zakázáno užívat těžké potraviny a konzumovat alkohol. Několik hodin po operaci může žena trochu pít. Příští den můžete jíst s konvenčními produkty, zejména s vývarem, kefírem, ovesem, doporučeným jídlem, ale často - asi pětkrát denně. Množství kapaliny může být zvýšeno na 1,5 litru.

trusted-source[11], [12]

Dieta po odstranění vaječníků

Zpravidla se nevyžaduje žádná zvláštní strava po odstranění cysty ve vaječníku. Jídlo je zakázáno pouze v první den po operaci, večer můžete pít trochu vody. Druhý den můžete vzít trochu jídlo, vývarů, obilovin nebo kyselé mléčné výrobky. V budoucnu, během obnovy jídla doporučovaly částečné, ale časté, asi pětkrát denně, použití alkoholu by mělo být vyloučeno. Můžete konzumovat tekutinu v množství asi jeden a půl litru denně. Po operaci byste měli vést zdravý životní styl a dodržovat vyváženou stravu a dietu.

trusted-source[13], [14], [15]

Kolik stojí vylučování vaječníků?

Otázka, kolik stojí náklady na odstranění cysty ve vaječníku, je pro ženy s touto patologií zcela relevantní. Odstranění ovariálních cyst závisí nejen na složitosti operace, ale také na volbě kliniky, ve které bude provedena. Podrobné informace o tom, jak moc stojí za odstranění cystiny vaječníků, lze získat přímo z klinice, která poskytuje operační laparoskopické služby. Může být jak státní institucí, tak soukromou klinikou. V každém jednotlivém případě se mohou ceny lišit v závislosti na složitosti stavu pacienta. Chcete-li vyjasnit cenu operace, můžete kontaktovat kliniku telefonicky nebo v případě návštěvy lékaře na plný úvazek.

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.