Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Okolonogtevaya bradavice: jak se účinně zbavit?

Lékařský expert článku

, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 17.06.2019

Možná, že periungual bradavice je nejvíce nepříjemné vzdělání, které může dojít na prstech a nohou. Nejen, že růst vypadá naprosto neesteticky: může svědění nebo dokonce zranění, poškození, krvácení atd. Jak lze tento problém vyřešit?

trusted-source[1], [2], [3], [4]

Epidemiologie

Papillomavirus bradavice je velmi častý kožní problém, s dlouhodobou historií a vysokou pravděpodobností opakování. Infekce lidským papilomavirem je často skrytá, vyskytuje se pouze u 3-9% pediatrických pacientů a ve 28-30% dospělé populace. Obecně má virus asi 80% lidí na celém světě.

Neviděl sex nebo rasovou vazbu virů. Okolonogtevye bradavice se mohou objevit v každém věku, od dětí až po starší osoby.

Příčiny kolemnogtevoy bradavice

Periunguální bradavice začíná aktivně růst po mikrotraumatu zóny v blízkosti nehtu, na pozadí oslabené imunitní obrany. Nejčastěji nádor roste v těsné blízkosti nehtové ploténky, ale může „šplhat“ a pod ním, což způsobuje zvláštní nepohodlí.

Okolonogtevye bradavice - to je vždy důsledek proniknutí do těla papilomavir, který, bohužel, je velmi časté a je přítomen v osmi osob z deseti.

Ne všichni "majitelé" virové infekce se objeví kolemnogtevye bradavice. Jak jsme uvedli výše, pro jejich vývoj jsou nezbytné určité podmínky: například prudký pokles imunity na pozadí mikrodamage kůže nebo systematické vysoké vlhkosti.

Imunitní ochrana člověka může oslabit nejen pod vlivem různých nemocí nebo podchlazení, jak si mnoho lidí myslí. Stres, vážné konfliktní situace, přepracování, nedostatek spánku, špatná monotónní výživa a hypovitaminóza mohou snížit ochranné vlastnosti.

trusted-source[5]

Rizikové faktory

Papilloma virus je vysoce nakažlivý, takže je velmi těžké vyhnout se infekci. Kromě toho existuje celá řada faktorů, které zvyšují riziko infekce a projevu virové infekce:

 • přítomnost špatných návyků, nezdravého životního stylu;
 • promiskuitu;
 • ignorování dodržování jednotlivých hygienických pravidel - například při návštěvě veřejných lázní, tělocvičen atd.;
 • onemocnění endokrinního systému, metabolické poruchy, oslabená imunita;
 • časté a dlouhodobé podávání antibiotik nebo jiných léků, které nepříznivě ovlivňují kvalitu imunitní ochrany;
 • hormonální poruchy, přizpůsobení (zejména adolescence, těhotenství).

Patogeneze

Kauzální původce bradavic je lidský papilomavir, DNA obsahující virovou infekci. Dosud bylo identifikováno a popsáno asi dvě stě genotypů tohoto viru. Infekce se vyskytuje metodou kontakt-domácnost: riziko infekce je zvýšeno zejména během různých mikrodamů epitelu krysy. Pravděpodobnost infekce závisí na určitých faktorech: stupni virové zátěže, povaze kontaktu s nosičem, obecném zdravotním stavu a lidském imunitním systému.

V buněčných strukturách bazální vrstvy virové infekce je schopna přetrvávat po dlouhou dobu, nedetekuje se. Když se objeví příznivé podmínky, spustí se mechanismus replikace viru. Výsledkem tohoto procesu je narušená buněčná diferenciace a tkáně jsou vystaveny morfologickým změnám: vzniká periunguální bradavice.

Symptomy kolemnogtevoy bradavice

Periunguální bradavice je extrémně nepříjemný vzhled a růst na kůži prstů v těsné blízkosti nehtu. U některých pacientů se bradavice vyvíjejí bezprostředně pod nehtovou destičkou, což způsobuje další nepříjemnosti a nepohodlí. Hřebík se může stát nerovnoměrným, hrubým, někdy odlupujícím se a hroutícím se.

Nedávná bradavice obvykle nebolí. Ale když dosáhl velké velikosti, nebo "procházení" pod nehtem, často vyvolává syndrom konstantní bolesti.

Postupem času se nehtová deska stává křehkou, zničenou, exfoliovanou. Často se do procesu vtáhnou další prsty a problém se zhorší.

První známky tvorby bradavic se mohou projevit jako lokální svědění, pocit brnění, napětí kůže. V některých případech může teplota mírně stoupnout na subfebrilní značky. Na kůži se objeví malá uzlina s zrnitým povrchem a postupem času se pokryje vrstvami hyperkeratózy. Jakékoliv pokusy o škrábání, odstranění růstu konce krvácení. Vzdělávání v budoucnu roste ještě intenzivněji.

trusted-source[6]

Komplikace a důsledky

U některých pacientů se mohou vyskytnout komplikace pod vlivem těchto faktorů:

 • individuální rys těla;
 • zdraví;
 • velký počet bradavic nebo velké velikosti bradavic;
 • nedostatečná léčba, samoléčba, nesprávné léčení růstu.

Hlavní nepříznivé účinky a komplikace periungálních bradavic jsou:

 • bolestivý syndrom, krvácení, časté poškození formací;
 • výskyt změn jizev, šíření lézí na zdravé tkáni;
 • přidání bakteriální infekce, hnisání, zánětu tkáně;
 • malignita (vzácná komplikace zahrnující malignitu periunguální bradavice).

Diagnostika kolemnogtevoy bradavice

Začíná diagnostikovat, především lékař pečlivě prozkoumá rušivý růst na kůži, věnuje pozornost jeho multiplicitě, bolestivosti pod tlakem, mění tvar nehtů. Zkušení lékaři mohou zpravidla diagnostikovat periunguální bradavici již v této fázi. Pro vyloučení jiných onemocnění, včetně onkologických onemocnění, však mohou být vyžadovány další diagnostické postupy. Odborníci doporučují histologickou analýzu k určení strukturálních rysů růstu.

Doporučuje se také konzultovat s imunologem a chirurgem.

trusted-source[7]

Diferenciální diagnostika

Diferenciální diagnostika periunguální bradavice se provádí s epidermálním bradavičnatým névem a karcinomem bazálních buněk.

Warty névus je obvykle jediná formace a nachází se v dětství. Má hnědavý odstín, může obsahovat vlasové folikuly.

Nádor bazálních buněk nebo karcinom bazálních buněk se nachází převážně u starších pacientů. Tento růst má infiltrovanou základnu a podél okrajů je charakteristické periferní zahuštění malých uzlin. Ve středu je dutina pokrytá kůrou: po odstranění kůry je vystavena krvácející bolest.

Kdo kontaktovat?

Léčba kolemnogtevoy bradavice

Mnoho lidí podceňuje takový problém jako periunguální bradavice - a marně. Jak praxe ukazuje, postupem času se nemoc zhoršuje a žádné léčivé a zvlhčující masti nepomohou, protože proces jde příliš hluboko. Pouze jedna cesta ven: kontaktovat lékaře, který bude diagnostikovat, vyloučit další možné patologie, po kterých předepíše nezbytnou léčbu. S největší pravděpodobností to bude vyžadovat nejen lokální, ale i systémové účinky na tělo.

Léčba bude obtížnější, pokud se periungální bradavici podaří proniknout pod nehtovou destičku. Nejčastěji chirurg doporučuje odstranit hřebík a bradavici samotnou. V tom není nic nenapravitelného: deska brzy vyroste a bude zdravá a obnovená.

Jako léková terapie může lékař předepsat různá antivirotika, vitamínové komplexy, imunostimulancia. Lokální léčba zahrnuje použití antivirových mastí nebo činidel, která bradavici kauterizují nebo ničí.

 • Dnes se používá velmi zřídka roztok 1,5% chlorpropionátu zinečnatého s 50% kyselinou chlorpropionovou, přičemž se na periunguální bradavici aplikuje speciální špičatý nástroj. Tato metoda je typem chemické destrukce patologicky změněných tkání.
 • Dalším typem chemického účinku na bradavici je kyselina dusičná, octová, mléčná, kyselina šťavelová v kombinaci s trihydrátem dusičnanu měďnatého.

V současné době většina zdravotníků preferuje fyzikální metody destrukce, protože nezpůsobují toxické vedlejší účinky, bezpečné a účinné.

Léky

V závislosti na situaci může lékař takové léky předepsat pacientovi s bradavicemi:

Malavite

Lokální komplexní biopreparace ve formě roztoku pro obaly. Vatový tampón je navlhčen v roztoku, aplikován přes noc na bradavici. Polyethylen se aplikuje nahoře a fixuje se sádrou nebo obvazem. Ráno se obvaz odstraní. Účinnost léčiva díky jeho antibakteriálním a antivirovým vlastnostem. Nežádoucí účinky - alergie.

Panavir

Externí gelový přípravek, který může zvýšit úroveň lokální imunity a potlačit virovou infekci, zabraňující opakování bradavic. Nástroj dobře proniká do tkáně. Při pravidelné aplikaci přispívá k vymizení růstu: frekvence užívání gelu - dvakrát denně, po dobu nejméně deseti dnů. Přípravek je bezpečný a nezpůsobuje nežádoucí účinky.

Imikvimod

Krémový přípravek, který stimuluje místní imunitní obranu. Aplikuje se na oblast bradavice periungual před spaním, každý druhý den. Předpokládá se úplné vymizení růstu během několika týdnů. Možné nežádoucí účinky jsou zarudnutí a podráždění v oblasti aplikace, což není důvodem pro zrušení léčby.

Isoprinnosin

Tablety s imunomodulačními vlastnostmi. Vezměte pilulku v individuálně zvolené dávce, tři cykly v intervalu jednoho měsíce. Nežádoucí účinky mohou být bolest hlavy, poruchy spánku, poruchy trávení. Pokud se projeví nežádoucí účinky, léčba lékem se zastaví.

Viferon

Externí antivirová masti, která způsobuje smrt papillomaviru. Složení masti představuje syntetizovaná proteinová látka interferon, tokoferol a broskvový olej. Tyto složky plně poskytují regenerační a antivirové účinky. Mast se aplikuje na bradavici až 4 krát denně po dobu 1-4 týdnů. Nežádoucí účinky nebyly pozorovány. Užívání léku je možné v každém věku.

Vitamíny

Je nesmírně důležité, aby lidé, u nichž je diagnostikována periungální bradavice, udržovali kvalitu své imunity. Někdy tento krok umožňuje nejen zabránit vzniku nových bradavic, ale také zbavit se existujících porostů.

Lékaři doporučují věnovat pozornost takovým populárním komplexům vitamínů, aby se zlepšila úroveň imunitní ochrany:

 • Multitabs Immuno-plus - obsahuje základní esenciální vitamíny, včetně vitamínu D a kyseliny listové;
 • Vitrum - klasický vitaminový komplex s poměrně rozsáhlým složením stopových prvků;
 • Centrum - má bohaté složení vitamínů, má antioxidační vlastnosti;
 • Complivit, Undevit - levné, ale ne méně kvalitní vitamíny se základním složením, které tělo dobře vstřebává.

Kromě komplexů vitamín-minerál doporučují odborníci věnovat pozornost lékům s imunostimulačními schopnostmi. Mezi ně patří Immunal, extrakt z echinacea atd.

Fyzioterapie

Fyzioterapeutické metody se mohou rychle a efektivně zbavit malých periungálních bradavic. Takové metody jsou například velmi populární:

 • Kryoterapie - je vliv na tvorbu tekutého dusíku. Zima současně ničí virovou infekci a narušuje strukturu tkáně bradavic. Tato metoda je poměrně účinná (odhaduje se na 75-90%, riziko opětovného růstu růstu - 15%), ale není vhodné pro použití u malých dětí, těhotných žen a pacientů s diabetem.
 • Elektrokoagulace je lékařský postup zahrnující odstranění vyčnívajících bradavek kolemnogtevoy pomocí speciálního smyčkového nástroje, kterým prochází vysokofrekvenční proud. Pozitivní účinek procedury se odhaduje na 85-90%.

Domácí léčba

U některých pacientů mizí periungální bradavice nějaký čas po vzhledu. Ale odborníci radí: pokud se samo-léčení nestalo dva roky, nebo se objevily další bolestivé symptomy, pak musíte vyhledat lékařskou pomoc. Kontaktování lékaře by mělo být povinné v následujících případech:

 • pokud je jediná periunguální bradavice nahrazena vícenásobným růstem;
 • jestliže bradavice se zvětší ve velikosti, “plazí” pod nehtem, se rozšíří, chytit jiné zdravé kůže oblasti;
 • pokud růst začne krvácet, objeví se na něm praskliny;
 • pokud se změní barva bradavice;
 • pokud je bolest, vážné nepohodlí.

Když se tyto příznaky objeví, nedochází k mluvení o samoléčbě periunguální bradavice. To musí provést lékař.

Je-li růst jednoduchý a malý, je po konzultaci s lékařem povoleno použití alternativních metod. Taková konzultace je nutná především k identifikaci periunguální bradavice a odstranění přítomnosti onkologických problémů.

Alternativní léčba

Jakákoli léčba bradavice, i když se jedná o populární metodu, by měla být kombinována s přísným dodržováním pravidel osobní hygieny: ruce a nohy by měly být důkladně omyty a neméně důkladně vysušeny.

Navíc si můžete vyzkoušet použití těchto alternativních léků:

 • Otřete bradavici plátkem česneku nebo cibulí, 2-3 krát denně (jednou za noc je nutné). Doba trvání takové léčby je jeden až čtyři týdny. Po pádu by měl být růst cibulového džusu nebo česneku aplikován do týdne, aby se nakonec zničily případné zbývající kořeny nádoru.
 • Použijte vatový tampon k potření periunguální bradavice kyselinou octovou nebo esencí. Udělejte to až dvakrát denně, velmi opatrně, aby nástroj nespálil zdravou, neovlivněnou tkáň.
 • Velké periunguální bradavice se odstraní následovně: špetka mouky se smísí s kapkou kyseliny octové. Z lepicí náplasti vyřízněte otvor ve středu velikosti nástavce, po které se náplast přilepí na zdravou kůži tak, aby během léčby nebolela. Z výše uvedeného se připravená směs aplikuje přímo na otvor (tj. Bradavice), pak se toto místo dodatečně upevní omítkou (celá, bez otvoru). Tato manipulace se obvykle provádí před spaním a ráno se náplasti odstraní. To je argumentoval, že taková léčba může odstranit bradavice v 3-7 dnech.
 • Ricinový olej se vtírá do oblasti bradavice. Opakujte postup denně, dvakrát denně, po dobu 8-12 týdnů. Jako výsledek, bradavice zmizí postupně a bezbolestně.
 • Každý den v noci si na postižené prsty připraví sody nebo solné lázně. Pro jejich přípravu vezměte jednu lžíci jedlé sody, nebo 5 lžíce. Já mořská sůl do 500 ml teplé vody. Prsty drží v roztoku asi 15 minut. Poté se roztok nevymyje, kůže se nasaje papírovým ubrouskem a na bradavici se nanese řez aloe letáku. Upevněn omítkou, která je odstraněna ráno. Pravděpodobně, vymizení periunguální bradavice nastane po 7-10 dnech.

Bylinná medicína

 • Na peruunguální bradavici se aplikuje čerstvá jarní cibulka. Srstový džus by měl být celý růst, dvakrát denně, až do úplného vyčištění kůže.
 • Namísto šťávy z jarní, můžete použít pampeliškovou šťávu, ale v tomto případě by měla být frekvence denní aplikace zvýšena až třikrát.
 • Periunguální bradavici ošetřujte šťávou z agáve třikrát denně. V noci můžete z tohoto nástroje udělat komprimaci: mízte malé čtverečky gázy s džusem, aplikujte ji na růst, nahoře nasaďte malý čtvercový celofán a upevněte ho omítkou. Postup se opakuje denně.
 • Čerstvé jitrocel šťávy je kape na bradavice, 2-3 krát denně. V noci, dort z listového listí, pod omítkou, může být aplikován na postiženou kůži. Léčba pokračuje až do úplného odstranění problému.

Homeopatie

Použití homeopatických přípravků k odstranění periungálních bradavic má řadu vlastností. Takové nástroje mohou být například použity jak k tomu, aby se zbavily jediného růstu, tak z jeho mnohonásobných projevů. Homeopatie může být snadno předepsána jak dospělým, tak dětem, protože tyto léky jsou bezpečné. Homeopatické léky lze použít jak samostatně, tak v kombinaci s jinými typy léčby - například léky nebo alternativní metody.

O čem mluvíme:

 • Antimonium Kundum - je předepsán k odstranění tvrdých, keratinizovaných periunguálních a subunguálních bradavic.
 • Kaustikum - používá se pro velké měkké porosty, které jsou umístěny na široké základně, stejně jako bradavice.
 • Thuja - používá se k odstranění mnohočetných novotvarů, stejně jako s častým opakovaným růstem bradavic.
 • Síra Hepar - vhodná pro odstranění plochých bradavek.

Přesná dávka každého z těchto léků bude předepsána lékařem na základě ústavních znaků a dalších známek onemocnění.

Chirurgická léčba periungálních bradavic

Chirurgova pomoc se obvykle používá s významnou velikostí bradavice, s podezřením na její malignitu nebo s nepohodlnou polohou.

Chirurgická excize vždy zahrnuje zachycení nejen poškozené tkáně, ale i malého množství zdravých. To pomáhá v této oblasti předcházet tvorbě bradavic. Hlavní výhodou této metody oproti laserovému odstranění nebo úpravě kapalným dusíkem je, že výsledný materiál může být odeslán pro histologickou analýzu. Taková studie je nezbytná pro studium struktury růstu a vyloučení procesu malignity.

Technika operace může být odlišná v závislosti na umístění a velikosti bradavice. Nejčastěji je odstranění prováděno s použitím aplikovaného šicího materiálu: chirurg ošetřuje pokožku, aplikuje anestetikum, vylučuje růst a obklopuje zdravou tkáň. Jelikož jsou postiženy hluboké vrstvy kůže a krevní cévy, musí nutně následovat šití.

K hojení ran po takové operaci dochází během 1-2 týdnů a do značné míry závisí na celkovém zdravotním stavu pacienta, na individuálních vlastnostech jeho těla a na kvalitě pooperační péče.

Jedinou nevýhodou chirurgického odstranění bradavice je tvorba jizvy nebo jizvy. Jeho velikost závisí především na počátečním měřítku zásahu, jakož i na kvalifikaci provozního lékaře. Obecně je chirurgické odstranění takových růstů běžným lékařským postupem, který je považován za jednu z nejradikálnějších metod, jak se zbavit patologických nádorů.

Odstranění bradavice laserem

Laserové odstranění je nejčastější, bezpečný a spolehlivý způsob, jak se zbavit periungual bradavice. Celý proces odstraňování probíhá v důsledku odpařování a koagulace tkání, což zabraňuje krvácení a poškození zdravých tkání.

Laserové odstranění nevyžaduje pro pacienta speciální přípravu. Post-procedurální péče je zároveň velmi jednoduchá:

 • během 2-3 týdnů po odstranění nevystavujte kůži ultrafialovému záření;
 • dokud nedojde k úplnému očištění kůže, neměl by člověk navštívit koupel a ani bazén
 • není možné odstranit vzniklou kůru sami, ošetřit místo bradavice agresivními tekutinami.

Laserová procedura je zpravidla jednorázová, není nutné ji opakovat. S významnou velikostí růstu se dává přednost chirurgickému odstranění.

trusted-source[8], [9]

Prevence

Pro lidi, kteří se chtějí vyhnout výskytu periungálních bradavic, existuje řada doporučení:

 • Nenechte chodit naboso na veřejných plážích, v lázních a bazénech.
 • Je důležité zabránit poškození kůže a pokud se objeví škrábance nebo praskliny, měli byste je okamžitě ošetřit jakýmkoliv dezinfekčním roztokem.
 • Je třeba se vyvarovat vysoké vlhkosti rukou a nohou: boty by měly být vysoce kvalitní a suché a při práci v prostředí s vysokou vlhkostí (např. Při čištění, mytí, mytí) používejte na rukou ochranné rukavice.
 • Pokud je alespoň jedna bradavice, měla by být odstraněna co nejdříve, aby se zabránilo dalšímu růstu porostů.
 • Je nutné se zbavit špatného zvyku žvýkání nehtů a trhání háčků a kutikuly: to je důležitá podmínka pro prevenci výskytu periungálních bradavic.

Předpověď

Někdy jsou periunguální bradavice náchylné k samoléčbě. Neměli bychom však doufat v takový výsledek, zejména pokud růst existuje déle než 2 roky, nebo začíná rušit bolestí nebo intenzivním růstem. Je důležité si uvědomit, že nádor nemůže být poškozen, zraněn, a také se ho snaží zbavit sám, aniž byste se nejprve poradili s lékařem. Aby se předešlo komplikacím, doporučuje se co nejdříve kontaktovat dermatologa nebo chirurga.

Obecně platí, že periunguální bradavice má příznivou prognózu, která podléhá včasné a úplné léčbě.


Portál iLive neposkytuje lékařskou pomoc, diagnostiku nebo léčbu.
Informace zveřejněné na portálu jsou pouze orientační a neměly by být používány bez konzultace specialisty.
Pečlivě si přečtěte pravidla a zásady webu. Můžete také kontaktovat.

Copyright © 2011 - 2020 iLive. Všechna práva vyhrazena.